Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#829
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am incercat cu morcov... n-a mers! In schimb majoritatea se adunau pe interiorul unei coji de nuca de cocos! :D Oricum, asasinii i-au nimicit in 2-3 saptamani pe toti!

#830
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
eu cu morcov am scapat de unii negri si mici.
se adunau pe feliuta de morcov si dimineata ii trimiteam via canalizare in dunare.

#831
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Am o problema "sociala" in acvariul meu. Am un grup de 8 neoni si se pare ca unul dintre ei este marginalizat si atacat de ceilalti. Am observat ca par sa il fugareasca, iar el fuge de grup. Mentionez ca acesta este mai mare decat ceilalti. Din cate am citit, se presupune ca neonii ar fi pasnici, care ar putea fi cauzele? Sa il separ de restul?

#832
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
eu am avut 40 de neoni la un loc.
40 stiu ca erau la cumparare.pe traseu ...cati or mai fi ramas.greu de numarat,greu de deosebit.
cum il deosebesti pe ala de e marginalizat nu-mi imaginez.
daca stii tu sa il deosebesti e bine.
nu are nimic.face parte din zbenguiala lor normala sa se fugareasca,nu reprezinta nimic agresiv.
plante sa fie in acvariu sa se fugareasca printre ele.

#833
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006

View Postpaulvanorton, on 24th July 2011, 22:02, said:

eu am avut 40 de neoni la un loc.
40 stiu ca erau la cumparare.pe traseu ...cati or mai fi ramas.greu de numarat,greu de deosebit.
cum il deosebesti pe ala de e marginalizat nu-mi imaginez.
daca stii tu sa il deosebesti e bine.
nu are nimic.face parte din zbenguiala lor normala sa se fugareasca,nu reprezinta nimic agresiv.
plante sa fie in acvariu sa se fugareasca printre ele.

Pe acela il deosebeam pt ca e cel mai mare. Acum insa spiritele s-au linistit, sunt iar prieteni. Nu am observat sa mai stea unul separat de grup :)

#834
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006

View Postpaulvanorton, on 4th July 2011, 17:01, said:

andrei,nu m-am adresat tie personal
nu stiu ce experienta si nici ce bazine ai si nici ce isi duce traiul in ele.


acum sunt 8 discusi in lido120.
azi am primit unul in refacere.
inota haotic in cercand sa se mentina "pe linia de plutire".
o picatura de ulei face minuni.acum este in plante bagat si studiat de restul grupului.
daca ajungea la mine mai devreme era ok acum.se vede ca e ramas in urma.asa va ramane,poate va mai creste putin.
discusul singur este cel care nu vede bine.a avut de suferit pana sa ajunga la mine.
se "bucura"de compania unui pupacios si a 3 melci pomaceia maturi care se tot oua ca niste mitraliere.
in vasul mare se vad plantele care nu primesc aporturi chimice.
se dezvolta bine mersi si fara ele.
alga ruginie apare si dispare de la sine.nu fac nimic impotriva ei.
veti vedea si plantele din coltul stanga care fac deliciul pestilor.sunt ciugulite pana ramane numai firul din frunza.
o sa apara maestri care vor spune "da-le spirulina"...sigur nu e mai buna decat o buruiana care creste in apa dulce.
planta o consuma de mult.au perioade cand o manaca cu spor.
coincide cu mesele de tubifex.
si in cazul asta vor fi contrariati.
se vede si controlerul da ri cele doua filtre externe curatate cate unul la 3 luni.
furtunele nu rezista mai mult de 2 saptamani.
ar mai merge una poate 2 insa se reduce debitul.
nu folosesc pompe de oxigen.
filtrul uv este scos din uz.mergea de pomana.poate lampa uzata sau nu avea ce sa prajeasca.
un ancitrus batran isi face veacul pe o nuca de cocos,nuca care nu-mi place deloc in acvariu dar imi place ancitrusul.
uneori agresiv dar s-au invatat discusii cu el si nu il supara.
vreo 12 melci pomaceia contribuie la curatenia publica.
consuma resturi de mancare.nu va asteptati ca melci sa manance rahat de peste sau alge intr-un acvariu in care pestii sunt hraniti sistematic.
scuze pentru calitatea pozelor.

Buna ziua,

am si eu un acvariu de ceva timp, 6 ani; nu este un acvariu mare, este asezat intr-un perete despartitor dintre sufragerie si culoar; acum vreo 4 ani am cumparat doi pesti ca cel din poza a treia; am uitat cum se numesc;
problema este ca acum au crescut cam mult, au cam 7 cm lungime si cred ca nu se simt prea bine; acvariul are 60 cm lungime;

ma poate ajuta cineva ? as vrea sa-i dau cuiva care are loc pt ei. In rest in acvariu sunt 10 neoni.

#835
paduroiul

paduroiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 07.01.2011
am achizitionat de curand o stea de mare naturala, as vrea sa o pun in acvariu;
      intrebarea mea este: cum se poate trata, dezinfecta, etc.. astfel incat sa nu afecteze calitatea apei, pestii, plantele..

#836
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cu absolut nimic. Nu are ce cauta in acvariu cu apa dulce.

#837
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postpaduroiul, on 3rd August 2011, 09:42, said:

am achizitionat de curand o stea de mare naturala, as vrea sa o pun in acvariu;
      intrebarea mea este: cum se poate trata, dezinfecta, etc.. astfel incat sa nu afecteze calitatea apei, pestii, plantele..
Aoleu, tu esti dintre aia "colectionarii".
Nu baga asa ceva in acvariu de apa dulce.

#838
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmihai_atanasiu, on 1st August 2011, 15:01, said:

Buna ziua,

am si eu un acvariu de ceva timp, 6 ani; nu este un acvariu mare, este asezat intr-un perete despartitor dintre sufragerie si culoar; acum vreo 4 ani am cumparat doi pesti ca cel din poza a treia; am uitat cum se numesc;
problema este ca acum au crescut cam mult, au cam 7 cm lungime si cred ca nu se simt prea bine; acvariul are 60 cm lungime;

ma poate ajuta cineva ? as vrea sa-i dau cuiva care are loc pt ei. In rest in acvariu sunt 10 neoni.

e posibil sa fie discusi.
daca acum au 7 cm lungime...sunt ramasi in urma si nu vor mai arata ca discusii dezvoltati normal.
in 2 ani ar fi trebuit sa fie mai mari.

#839
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006

View Postpaulvanorton, on 9th August 2011, 20:33, said:

e posibil sa fie discusi.
daca acum au 7 cm lungime...sunt ramasi in urma si nu vor mai arata ca discusii dezvoltati normal.
in 2 ani ar fi trebuit sa fie mai mari.


Cred ca e o confuzie;

am copiat poza; eu am doua exemplare asemanatoare.

Attached Files



#840
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu se poate mari poza. E posibil sa fie un ghibiceps sau plecostomus, dar pariez mai mult pe plecostomus. Astia cresc de nu se mai opresc, cel mai mare exemplar vazut live era de 40 cm si din cate am mai citit cica ajunge cu succes si la 60 cm.

Dar, daca zici asemanatoare pot fi deasemenea si ancistrusi, astia is mai micuti de fel. Daca nu stii exact ce ai acolo mai bine fa o poza si posteaz-o aici. Nu merge asa cu ghicitul in matase de porumb.

#841
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006

View PostSuper Chief, on 10th August 2011, 09:32, said:

Nu se poate mari poza. E posibil sa fie un ghibiceps sau plecostomus, dar pariez mai mult pe plecostomus. Astia cresc de nu se mai opresc, cel mai mare exemplar vazut live era de 40 cm si din cate am mai citit cica ajunge cu succes si la 60 cm.

Dar, daca zici asemanatoare pot fi deasemenea si ancistrusi, astia is mai micuti de fel. Daca nu stii exact ce ai acolo mai bine fa o poza si posteaz-o aici. Nu merge asa cu ghicitul in matase de porumb.

noroc cu tine: da, acum mi-am adus aminte: Ancistrus.

multumesc.

Deci ce fac cu ei ? daca are cineva un acvariu mai mare...

#842
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Poti sa-i tii, vor creste pana pe la 10-12cm. N-au nevoie de mult spatiu de inot fiindca practic nici nu inoata. Sunt pesti preponderent nocturni, in timpul zilei stau mai mult ascunsi (daca au unde). Fa-le o vizuina dintr-o nuca de cocos, un lemn, niste pietre, etc. si hraneste-i si cu hrana vegetala si vor fi extrem de fericiti. Adora lemnele, pe care le "rascheteaza", taninii din lemn cica ii ajuta la digestie. Apropo de digestie, ei sunt pesti ierbivori, dar in lipsa de altceva vor consuma si hrana pentru pesti de acvariu (fulgi). Exista insa si hrana dedicata pestilor ierbivori, sunt niste tablete cu continut ridicat de alge si spirulina pe care il vor consuma cu placere (al meu era innebunit dupa Algae Wafers de la Hikari pe care le sugea ca pe bomboane). De asemenea poti sa le mai dai si legume fierte/oparite (morcov, dovlecel, castravete, spanac, salata, etc)

Edited by andrei_0, 10 August 2011 - 10:38.


#843
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
ancitrusul mananca cu placere si carne.
sa il vezi la tubi.face concurenta discusilor.
un peste mort si nescos din vas va fi savurat cu placere de individ.

#844
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Buna

Am foarte (foarte!) multi guppy in acvariu (cei care au avut vreodata guppy stiu cum se inmultesc) si nu prea mai am cum sa ii tin sau cui sa ii dau ( in fiecare luna tot dau din ei... ba pe un forum de acvaristica, ba prietenilor cu acvarii, am umplut pe toata lumea de guppy). Deci, daca vrea cineva guppy (sincer, nu prea ma intereseaza ca faceti cu ei, am dat pui inclusiv unor useri de pe alt forum care au recunoscut cinstit ca ii folosesc drept hrana vie pentru alti pesti....) lasati un mesaj, ca m-au invadat! Am toate marimile si dimensiunile, nu pot sa promit ca dau doar din cei maturi sau doar din pui, ca dau ce se prinde!

Evident, ii dau, adica sunt gratis/ donatie, sau ii dau la schimb cu plante/ orice altceva ce merge cu guppy (in caz ca mai e cineva la fel ca mine, care are chestii de dat si nu are cui...)

#845
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Draga Rox, tare mi-ar place sa adopt un cuplu de Gupy de la tine, pacat ca nu sunt din Bucuresti. Multa bafta la gasit "parinti" :)

#846
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
La ultimul test al apei mi-au iesit valori mari ale KH(240), PHului (8) si ale duritatii apei (180). Care ar putea fi motivele si cum as putea sa le reduc/tin sub control. Un nou filtru mi-ar putea fi de ajutor?
Mentionez ca apa ce imi vine de la robinet e din start mult mai mare ca cea din Romania :(
As putea remedia lasand si mai mult la "odihnit" apa inainte de a o pune in acvariu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate