Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#109
stanley7

stanley7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.10.2005
cine vrea acvarii sa-mi dea un msj ca io fac acvarii la comanda. si nu sunt deloc scumpe >si eu am acvariu de 80 l acasa facut de mine ....leam facut si prietenilor si au fost tare multumiti ..eu sunt un acvarist infocat ...acum am de vanzare acvariul meu de 80 l>il dau cu pesti ..cu incalzitor ..mai pe scurt cu tot cei trebuie si gratis>carte de acvaristica

#110
stanley7

stanley7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.10.2005
care vrea acvarii de orice tip sa ma contacteze [email protected]
accesorii...orice
astept

#111
stanley7

stanley7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.10.2005
care vrea acvarii de orice tip sa ma contacteze [email protected]
accesorii...orice
astept

#112
gix@george

gix@george

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 23.08.2005
am si io un acvariu de vro 40l si am 2 carasi aurii mari..daca e cineva din galati care i l vrea sa ma contacteze. Nu vreau bani ca m am plictisit de el si nu mai i l intretin.

#113
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Salut, am nu de mult un acvariu de 30 l, si am o mare problema , se impute apa f. repede, i-am pus 2 filtre unul cu vibrator si unul cu pompa submersa si tot se impute. Acum i-am scos plantele de plastic(nu am naturale ) sa vad ce se intimpla.
Si mai e ceva, se formeaza o chestie  alunecoasa pe sticla si pe pe pitricelele din el, ce o fi?
E populat cu 2 sanitari, 3 guppy si unul rosu care nu stiu cum ii zice.
Multumesc

#114
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postakeela11, on Oct 20 2005, 21:54, said:

Salut, am nu de mult un acvariu de 30 l, si am o mare problema , se impute apa f. repede, i-am pus 2 filtre unul cu vibrator si unul cu pompa submersa si tot se impute. Acum i-am scos plantele de plastic(nu am naturale ) sa vad ce se intimpla.
Si mai e ceva, se formeaza o chestie  alunecoasa pe sticla si pe pe pitricelele din el, ce o fi?
E populat cu 2 sanitari, 3 guppy si unul rosu care nu stiu cum ii zice.
Multumesc

cat de repede? filtrele pt ce capacitate sunt ?

#115
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
pai, lduminicai am schimbat apa si deja marti era imputit, filtrele sint:ala cu vibrator e de 100 l iar celalat cu pompa scufundata  nu stiu ce capacitate are.
Mai am si un incalzitor cu termostat care mentine apa la 23-24 de grade.

#116
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ce ai tu e semn ca icepi sa ai probleme cu algele.
schimba cca 10% din apa la 2-3 zile. Foloseste un furun cu care sa aspiri mijeriile lasate de pesti pe fundul acvariului. Da f putina mancare la pesti (sa o poata manca in 1-2 minute)

#117
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
1. Ai grija sa nu le dai mancare prea multa pestilor..De altfel, nici nu e sanatos pentru ei sa faci asta..Mai bine mai putina decat prea multa...Se imbolnavesc si iti impute si apa hrana care nu e mancata...
2. Acvariul e bine sa fie luminat pe cale naturala dar nu prea mult
3. Pune-i plante naturale..
4 . Celui rosu ii zice xifo (xiphophorus)

Edited by jericho, 21 October 2005 - 09:47.


#118
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
dap. ingeneral astea sunt motivele:

- prea multe alge
- prea multa mancare
- apa prea calda

#119
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Pai de unde alge? Ca zicea ca are plante de plastic.

#120
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postjohnny bravo, on Oct 21 2005, 12:18, said:

Pai de unde alge? Ca zicea ca are plante de plastic.
a zis ingeneral

#121
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
as adauga:
1. multi sanitari
2. renunta la plantele din plastic. se imbacsesc repede
3. ia-ti melci care sa iti manace eventuale mizerii ce se pot depunde pe peretii bazinului (si cu ocazia asta iti poti lua linistia si plante naturale, pentru ca acele alge care se formeaza vor fi devorate de micile bestii)
4. pompa mai puternica, adaptata, insa, la marimea bazinului.
5. acvraiul este.. foarte mic. se spune ca e de preferat un acvariu mai mare deoarece practic se intretine singur. la un acvariu mic trebuie ca schimburile de apa sa fie mai dese, si nici nu poti baga o pompa mai puternica.

#122
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Va multumesc, la capacitataea acvariului am gresit, are aproape 50 l.
Am sa mai pun niste melci si am sa scot plantele din plastic.

#123
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

View Postakeela11, on Oct 26 2005, 13:22, said:

Va multumesc, la capacitataea acvariului am gresit, are aproape 50 l.
Am sa mai pun niste melci si am sa scot plantele din plastic.

pentru alge poti incerca si cu o specie de pesti mancatori de alge (gen ancistrus). Au avantajul fata de melci ca nu se inmultesc excesiv si nu fac nici un rau plantelor(exceptand althernatera, care poate fi atacata de ancistrus in unele cazuri).

acvariile mici sunt mai greu de adus la echilibru, dar nu imposibil. Daca schimbi saptamanal o parte (max 20%) din apa, ar trebui sa fie o.k. Un substrat bun si plantele naturale fac munca mai usoara si mai frumoasa.

PS:@ johnny bravo si bogdanan: prezenta algelor nu este conditionata de cea a plantelor...sunt doua tipuri de organisme foarte diferite...

#124
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
mie chestia aia cu algele mi se intampla cand uit sa mai curat filtrul  :death:

#125
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postbibicu13, on Oct 28 2005, 18:19, said:

mie chestia aia cu algele mi se intampla cand uit sa mai curat filtrul  :death:

un aspect interesant: am aflat de curand ca filtrul nu trebuie curatat chiar foarte des, pentru ca inauntrul lui se formeaza o serie de bacterii care ajuta, culmea, la distrugerea parazitilor din bazin, care sunt f daunatori pentru anumit specii de pesti. exista in comert chiar pastile de bacterii care se introduc in filtru astfel incat ele sa se formeze mai usor.

#126
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Salut acum 3 saptamani si ceva am luat niste pesti de acvariu!
In primul rand as vrea sa stiu cat mai multe despre puii de peste!
Luni a facut o pestoaica 13 pestisori (Apa era de nici 1h curatata, Pestoaica dupa ce a facut puii am mutat-o imediat in acvariul cu ceilanti pesti!) Acum mai am 2 pui:  8 au murit
                                                                                    2 i-am aruncat din greseala  cand am schimbat apa
                                                                                    1 peste 2 zile l-am pus in acvariul mare sa vad daca ii mananca ceilanti (aflasem ca ca peste 1-2 zile trebuie sa-i mut) si l-au mancat!


Din ce cauza au murit cei 8?
Apa nu era nici rece, nici calda.
mancare aveau.
Spatiu aveau!



Am avut 4 pesti rosiatici, cu 2 puncte negre pe piept (stanga, dreapta) si doua pe coada (stanga, dreapta), care in tot seauna cand le puneam mancare, sa bateau toti 4 cu o femela! Cei 4 i-am mutat intr-un acvariu separat dintre gura bolului, si pana niveleul apei mai era cam 1.5 cm! Doi au disparut! 1 a sarit din acvariu, unul de o ora il caut prin imprejurimile acvariului si nu-l gasesc! (Mami si Tati nu i-au luat) Cum va explicati! (La mine nu a fost nimeni!)  

Intrebare
Cat rezista un pestisor fara oxigen? (adica in afara apei!)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate