Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

ce camera video imi recomandati pt filmat nunti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#37
djcipriv

djcipriv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2007
Salut,

Doresc sa-mi cumpar o camera Sony HDR FX1 pt filmari la evenimente.
Ce pareri aveti despre aceasta camera. Eu am un prieten care o foloseste deja de un an si mie mi se pare ca e ok, bate VX 2100.
Doresc pareri din partea celor avizati si mai experimentati. Pro si/sau Contra.

Salutari

#38
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postdjcipriv, on Sep 4 2007, 12:24, said:

bate VX 2100.

- la ce ? ca de xemplu la lumina slaba tu poti opri FX-ul ca eu mai filmez cu VX-ul.

La restul capitolelor no coment

#39
djcipriv

djcipriv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2007

View Postglido, on Sep 4 2007, 14:52, said:

- la ce ? ca de xemplu la lumina slaba tu poti opri FX-ul ca eu mai filmez cu VX-ul.

La restul capitolelor no coment

Dar daca se filmeaza cu lampa?

#40
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdjcipriv, on Sep 4 2007, 21:20, said:

Dar daca se filmeaza cu lampa?
Pai atunci de ce sa mai dai bani pe un FX, ia o "sapuniera" sau un MD10000 (care este mare si face impresie) cu lampa si eventual 2-3 proiectoare de cca 1000W ca se poate si asa..... esti mai castigat....

#41
djcipriv

djcipriv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2007

View Postrobert89, on Sep 5 2007, 10:16, said:

Pai atunci de ce sa mai dai bani pe un FX, ia o "sapuniera" sau un MD10000 (care este mare si face impresie) cu lampa si eventual 2-3 proiectoare de cca 1000W ca se poate si asa..... esti mai castigat....

Pai eu m-am gandit in felul urmator:

Daca tot bate la usa tehnologia HD, de ce sa nu fiu pregatit cu o camera care stie face acest lucru si pe care s-o folosesc mai mult timp, oferin calitate foarte buna.
Decat sa-mi cumpar o "sapuniera", pe care s-o schimb dupa un an sau poate mai putin, mai bine fac un efort financiar acum si ies mai castigat pe viitor.


Pt moment eu doresc sa filmez nunti, botezuri, petreceri etc.

Dar cat de dese pot fi situatiile in care filmezi la lumina foarte slaba, in situatiile enumerate mai sus?

#42
robert89

robert89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdjcipriv, on Sep 5 2007, 12:49, said:

Pai eu m-am gandit in felul urmator:

Daca tot bate la usa tehnologia HD, de ce sa nu fiu pregatit cu o camera care stie face acest lucru si pe care s-o folosesc mai mult timp, oferin calitate foarte buna.
Decat sa-mi cumpar o "sapuniera", pe care s-o schimb dupa un an sau poate mai putin, mai bine fac un efort financiar acum si ies mai castigat pe viitor.
Pt moment eu doresc sa filmez nunti, botezuri, petreceri etc.

Dar cat de dese pot fi situatiile in care filmezi la lumina foarte slaba, in situatiile enumerate mai sus?
De acord cu noua tehnologie HD, poti sa iei o camera HDV, dar:
- necesita PC performant, programe profesionale si timp mai mare pentru randare;
- cate persoane gasesti sa filmezi in acest format, pe ce reda DVD-urile?
- mai mult ca sigur vei filma in format SD sau HDV si finalizat in SD unde indiferent ce camera HDV vei lua va fii net inferioara VX-ului in luminozitate scazuta.
- dupa cca. 3-4 ani DA, se vor inmultii Tv cu HD si pot aparea DVD - playere care sa redea in acest format iar camera ta dupa aceasta perioada de timp va fii uzata FIZIC si MORAL si atunci  actualele camere HDV vor avea un pret mai mic dar vor apare ca sigur noi modele mai performante ca cele de azi deoarece pe zi ce trece tehnologia avanseaza.
- situatiile in care se filmeaza in lumina scazuta sunt foarte dese si nu in toate locatiile ti se permite folosirea luminilor aditionale (lampa, proiectoare).

#43
_claudius

_claudius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.06.2006
Asta-i problema cu Hd la multi cameramani.
Eu filmez cu canon xv-1 de vreo 5 ani, la anu trebuie sa o schimb (concurenta) si nici acum nu stiu ce sa fac vx sau canon hd a1.
Eu personal iti recomand VX-ul la 2000 E ii ok. NU moare cel putin inca 3-4 ani. Dar tu ai ceva piata, ti-ai calculat afacerea, ti se merita?

#44
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
lcd-urile/plasmele HD-ready sunt din ce in ce mai accesibile ca pret.
blue-ray/hd-dvd -playerele desi par departe ,eu prezic ca vor da buzna in curand atat ca preturi cat si ca varietate.Asta pentru simplul motiv ca scule polivalente ca Play Station3 si xbox360 au preturi bunicele...e adevarat..in SUA deocamdata.Faza cu necesitatea PC-urilor foarte  puternice si scumpe pentru editarea HD e de domeniul trecutului deja.
Lumea migreaza in masa catre televisiunea digital(dolce,digi...) iar apoi va fi deajuns sa vada doar DiscoveryHD pe HDTV-urile care sunt din ce in ce mai multe....si astfel,cam peste 1 an  ,toti cei care credeti in vesnicia vx-ului si mai ales cei care vor face pasul sa-si cumpere una in viitor...veti fi prinsi in offside sau "cu pantalonii in vine"cum s-ar zice. Pentru ca odata ce masele vor gusta din  HD si ii vor constientiza superioritatea, nu vor mai vrea filmari sd...puteti sa aduceti la nunta lor si carul televiziunii romane. Eu personal nu m-as mai intoarce acum  la definitia standard pentru nimic in lume...as mai cumpara o camera sd doar cu pistolul la tampla.
Da, vx/pd-ul ramane camera cu cea mai buna sensibilitate la lumina slaba...dar la ce folos,dupa cum spunea si VHS,  pe o plasma se va vedea oricum  prost filmarea cu vx fata de o filmare cu o camera hd indiferent ca e mai putin sensibila la "low light".Si senzatia ai va fi din ce in ce mai proasta in viitor ,cu trecerea timpului si cu impamantenirea din ce in ce mai puternica a hd-ului.
Vor veni vremuri aspre pentru cei din "videoindustria NBC",dupa cum vedeti ...din ce in ce mai multi pushtani cu sapuniere  din ce in ce mai performante , mai accesibile   si chiar camere hdv mai serioase,va vor face concurenta destul de agresiva...veti spupravietui pe piata decat DACA STITI SA VA ADAPTATI si implicit daca sunteti deschisi noilor tehnologi.

#45
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Partial de acord cu andjar. Intrebarea este vor fi dispusi clientii sa plateasaca diferenta de pret (ca evident o sa fie ) dintre o nunta SD si unul HD ? Eu vreau sa fac trecerea la HD anul viitor, (de aceea vand PD-ul) si clientul va putea alege intre VX Sd sau FX HD evident cam cu 40-50% ,mai scump. Vom vedea cati vor alege HD-ul mai scump.

#46
djcipriv

djcipriv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.09.2007

View Post_claudius, on Sep 5 2007, 16:59, said:

Asta-i problema cu Hd la multi cameramani.
Eu filmez cu canon xv-1 de vreo 5 ani, la anu trebuie sa o schimb (concurenta) si nici acum nu stiu ce sa fac vx sau canon hd a1.
Eu personal iti recomand VX-ul la 2000 E ii ok. NU moare cel putin inca 3-4 ani. Dar tu ai ceva piata, ti-ai calculat afacerea, ti se merita?


View Postandjar, on Sep 5 2007, 19:03, said:

lcd-urile/plasmele HD-ready sunt din ce in ce mai accesibile ca pret.
blue-ray/hd-dvd -playerele desi par departe ,eu prezic ca vor da buzna in curand atat ca preturi cat si ca varietate.Asta pentru simplul motiv ca scule polivalente ca Play Station3 si xbox360 au preturi bunicele...e adevarat..in SUA deocamdata.Faza cu necesitatea PC-urilor foarte  puternice si scumpe pentru editarea HD e de domeniul trecutului deja.
Lumea migreaza in masa catre televisiunea digital(dolce,digi...) iar apoi va fi deajuns sa vada doar DiscoveryHD pe HDTV-urile care sunt din ce in ce mai multe....si astfel,cam peste 1 an  ,toti cei care credeti in vesnicia vx-ului si mai ales cei care vor face pasul sa-si cumpere una in viitor...veti fi prinsi in offside sau "cu pantalonii in vine"cum s-ar zice. Pentru ca odata ce masele vor gusta din  HD si ii vor constientiza superioritatea, nu vor mai vrea filmari sd...puteti sa aduceti la nunta lor si carul televiziunii romane. Eu personal nu m-as mai intoarce acum  la definitia standard pentru nimic in lume...as mai cumpara o camera sd doar cu pistolul la tampla.
Da, vx/pd-ul ramane camera cu cea mai buna sensibilitate la lumina slaba...dar la ce folos,dupa cum spunea si VHS,  pe o plasma se va vedea oricum  prost filmarea cu vx fata de o filmare cu o camera hd indiferent ca e mai putin sensibila la "low light".Si senzatia ai va fi din ce in ce mai proasta in viitor ,cu trecerea timpului si cu impamantenirea din ce in ce mai puternica a hd-ului.
Vor veni vremuri aspre pentru cei din "videoindustria NBC",dupa cum vedeti ...din ce in ce mai multi pushtani cu sapuniere  din ce in ce mai performante , mai accesibile   si chiar camere hdv mai serioase,va vor face concurenta destul de agresiva...veti spupravietui pe piata decat DACA STITI SA VA ADAPTATI si implicit daca sunteti deschisi noilor tehnologi.

Claudius,
Iti multumesc pentru recomandare. Cat despre piata pot sa spun ca am. Fac muzica la nunti din 2000 si sotia mea face decoruri, deci sunt in "buiseness" cum s-ar spune.

Andjar,
Ai expus foarte bine o gandire corecta despre viitor. Se vede ca esti profesionist cu experienta in domeniu.
Am un prieten care filmeaza cu un fx1 in HD. A experimentat incepand din acest a piata, si nu cere bani putini pt acest lucru. Si sa stii ca are din ce in ce mai multe solicitari. De ce? Datorita senzatiei pe care o ofera filmarea in format HD.


Eu sunt la inceput de drum, dar vreu sa invat si sa ofer calitate.

Probabil ca mai sunt multe de zis despre comparatia intre fx1 si vx2100, dar in mare am inteles care sunt diferentele.

Astept in continuare si alte pareri.

Multumesc.

#47
lyv1st

lyv1st

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.08.2007

View Posthobby_studio, on Sep 3 2007, 17:15, said:

Salutari...De acord cu glido..si mai erau cativa mai sus..am vreo 12 ani de cand filmez la NBC...(nunti,botezuri,cumatrii..) De 2 ani filmez cu un VX2100...Mi-a fost mai greu la inceput..treceam de la o camera cu fatza pro,care nu as mai lua-o nici in joaca in spate(M9000) dar cu care mi-am facut treaba vreo 5-6 ani...mi-a fost greu sa trec toata greutatea pe o mana,avand in vedere ca fac si poze simultan...dar acuma nu as mai schimba-o pentru nimic...dimpotriva,daca nu as avea ce face cu banii,mi-as mai lua una de rezerva,oricum intre timp s-a mai ieftinit...Cu niste casete bune (de ex. TDK Master) si ceva lumina in plus,lampi pe trepiede,lampa pe camera,iese televiziune...Am facut chiar si un scurt metraj pentru un festival din Franta,care a luat locul 1..Si la prima filmare,intr-o pauza,a facut contact cu marmura dintr-un restaurant..a cazut de pe scaun...am crezut ca fac infarct...merge d-le..Fa nunti cu ce poti,strange bani,mai imprumuta si nu o sa regreti...Dar mai trebuie si oleaca de talent...si rabdare...si sanatate...Nu toata musca face miere...Succes!

mersi mult..dupa atatea pareri chiar nu stiu cu ce sa incep

#48
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006
Salut.Eu am o camera canon mvx3i si am filmat 3 nunti cu ea,iar lumea a fost ff multumita.Acum mi-am luat un sony z1(mi-am luat-o ca am prins niste filmari pt o televiziune si imi trebuie pt sunet mufe XLR ),iar cu canonul nu mai am ce face.Daca mai esti interesat eu o vind.Iti pot ara si filmari cu ea sa te convingi.Camera este super,nu are nici o zgirietura si in total nu cred ca am filmat cu ea mai mult de 20h.Pt detalii yahoo mess:[email protected]

Attached Files



#49
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Salut baieti. Ma bate gandul sa-mi iau o noua camera de filmat pentru nunti. M-am hotarat bineinteles la Sony VX2100E. Este un efort financiar pentru mine destul de mare. Cu aceasta camera mai merge filmat macar vreo 3 ani de acum incolo...sau mai bine raman cu MD9000 pana se mai "coace" HD ? Multumesc anticipat de raspunsuri !

#50
sandybell

sandybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 08.11.2006
pană la hd cred ca o să treacă cu mult peste acei 3 ani la care te gandești.
nu vezi ca incă se mai filmează cu analoagele :D
e o zona prin Neamț unde digitalul nu s-a descoperit!!! :P

#51
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Salutare!

Sunt student la Imagine și doresc să-mi achiziționez o cameră profesională pentru filmări de nunți, botezuri, cumetri și scurt-metraje. Însă nu mă pricep foarte bine la specificații și de aceea doresc ajutorul din partea unor profesioniști.
Până acum m-am orientat spre Sony HDR-FX1E, Sony DCR-VX2100E și Canon XH-A1, însă aș avea câteva întrebări:
1 Vizorul optic sau electronic? Care redă imaginea mai real? Bănuiesc că cel optic...
2 De ce au așa puțin zoom optic?
3 Din câte am citit eu Sony DCR-VX2100E înregistrează doar pe memory stick, cred că ăsta e un dezavantaj, nu?
4 De ce nu găsesc camere semi-pro care să înregistreze pe HDD? E vreo diferență de calitate între casetele mini DV și HDD?

Acum înclin să îmi cumpăr Canon XH-A1, Sony HDR-FX1E dar cred că faptul că nu au vizor optic reprezintă un dezavantaj, și le trebuie mai multă lumină decât lui Sony DCR-VX2100E.

Edited by AndreiOM, 18 January 2008 - 16:42.


#52
solitarcris

solitarcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.01.2008
E exact asa cum zici tu: nu are vizor optic, inregistreaza pe stick si nu are zoom optic decat 12x. E putin pt ce vrei tu. Incearca cu un aparat foto reflex, ala sigur are vizor optic, dar nu filmeaza.
Lasand gluma la o parte, VX2100 (care este miniDV) o sa-ti satisfaca toate nevoile, chiar si cu zoomul ala mic de 12x. Daca vrei sa treci la HDV, foarte bine FX1 e cel mai recomandat.

#53
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007
Vreau să mă fac înțeles.
Doresc o cameră bună, care să-mi satisfacă toate nevoile pe care le întâmpin, să-mi dea calitate în imagine și să nu fiu nevoit să o schimb peste 2-3 ani pentru că e depășită. Fac un efort financiar destul de mare și vorba aia «sunt prea sărac să-mi cumpăr lucruri ieftine». Filmările la nunți le voi face pentru a-mi amortiza suma cheltuită pe cameră și scurt-metrajele le voi face pentru facultate și pentru mine.

#54
solitarcris

solitarcris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.01.2008
daca esti baiat destept intr-un an amortizezi VX-ul, si la anu poti sa-ti iei Fx sau orice altceva, dar garantat o sa te uimeasca vx-ul si nu stiu daca o sa mai vrei curand altceva. Mai ales la nunti (NBC), o sa te scoata din r...t in conditii de lumina slaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate