Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

ce camera video imi recomandati pt filmat nunti?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#127
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005
Daca ai bani nu mai sta pe ginduri si ia o camera HD buna iti vei amortiza cheltuielile destul de repede daca faci NBC. Am tras 3 ani cu VX2100, o camera exceptionala dar piata evolueaza. Acum filmez cu FX1000E care este exceptionala chiar si in low light ma uimeste, la fel de buna ca vx2100 daca nu chiar mai ok. Cit priveste editarea, nu te mai lua dupa toate parerile....editarea o poti face HD iar exportul pe Blu Ray asa ca nu mai necesita encodare de n...ore. Trecerea de la dvd la bly ray se va face foarte repede.

Edited by Matraguna, 04 February 2009 - 12:21.


#128
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

View PostMatraguna, on Feb 4 2009, 12:19, said:

Acum filmez cu FX1000E care este exceptionala chiar si in low light ma uimeste, la fel de buna ca vx2100 daca nu chiar mai ok.
Ai filmat pana acum ceva simultan cu un fotograf cu blitz? Pe partea de steadyshot, nu esti dezamagit de "schimbarea" mult in rau fata de FX1?

View PostMatraguna, on Feb 4 2009, 12:19, said:

exportul pe Blu Ray asa ca nu mai necesita encodare de n...ore.
cum cum cum? exportul pe bluray e instant sau n-am inteles eu bine?

#129
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005

View PostGunX, on Feb 4 2009, 13:37, said:

Ai filmat pana acum ceva simultan cu un fotograf cu blitz? Pe partea de steadyshot, nu esti dezamagit de "schimbarea" mult in rau fata de FX1?

cum cum cum? exportul pe bluray e instant sau n-am inteles eu bine?
Nu pe partea de stady este ok, am vazut posturile tale anterioare si chiar imi puneam intrebari, dar a fost ok, camera este oricum mult mai exhilibrata fata de vx2100 care cu wide si bateria mare pe lampa ma rupea.
Cat priveste exportul, nu inteleg ce te mira, mormal ca nu este instant, se encodeaza doar efectele si tranzitiile, materialul exportat si apoi importat in encore merge ca uns. Cit priveste flash de la fotograf ai perfecta dreptate dar toate camerele hv au problema asta, trebuie sa ne obisnuim cu asta sau...fotograful sa nu mai dea cu flash.

Edited by Matraguna, 04 February 2009 - 15:00.


#130
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Cat priveste exportul, nu inteleg ce te mira, mormal ca nu este instant, se encodeaza doar efectele si tranzitiile, materialul exportat si apoi importat in encore merge ca uns.
Cu ce soft, cu Premiere? Ce versiune? Cum ai exportat, cu ce setari in asa fel incat sa se encodeze doar efectele si tranzitiile? Cei de la Adobe au zis ca nu se poate faca asta sub nici o forma.
Daca zici ca nu dureaza ...nshpe ore, ok, dar cat dureaza sa faci o ora de material HDV fara nici un efect sau tranzitie si pe ce sistem? Merci

>Cit priveste flash de la fotograf ai perfecta dreptate dar toate camerele hv au problema asta, trebuie sa ne obisnuim cu asta sau...fotograful sa nu mai dea cu flash.
Nu o au toate, doar cele cu CMOS, e din cauza de senzori, nu formatul de inregistrare

Edited by GunX, 04 February 2009 - 17:59.


#131
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Vroiam un sfat de camera cuprinsa de preferat intre 20-30 mil sau maxim 40-50 mil. Un vx 2100 nou costa 1550 Euro. Plus ca mai trebuie sa dau bani si pe lampa, acumulator, eventual obiectiv... :confuzzled: La mana a 2-a nu prea m-as risca. Cand reusesc sa amortizez VX-ul din nunti s-ar putea sa ma trezesc ca trebuie sa iau camera HD :(

#132
BachusBC

BachusBC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.11.2008

View PostAvalanche, on Feb 5 2009, 11:41, said:

Vroiam un sfat de camera cuprinsa de preferat intre 20-30 mil sau maxim 40-50 mil. Un vx 2100 nou costa 1550 Euro. Plus ca mai trebuie sa dau bani si pe lampa, acumulator, eventual obiectiv... :confuzzled: La mana a 2-a nu prea m-as risca. Cand reusesc sa amortizez VX-ul din nunti s-ar putea sa ma trezesc ca trebuie sa iau camera HD :(
Ia un SONY HVR-HD1000E in 40-50 mil. pt un incepator merge...

#133
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Matraguna, inca astept raspunsul tau, thx

#134
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAvalanche, on Feb 5 2009, 11:41, said:

Vroiam un sfat de camera cuprinsa de preferat intre 20-30 mil sau maxim 40-50 mil. Un vx 2100 nou costa 1550 Euro. Plus ca mai trebuie sa dau bani si pe lampa, acumulator, eventual obiectiv... :confuzzled: La mana a 2-a nu prea m-as risca. Cand reusesc sa amortizez VX-ul din nunti s-ar putea sa ma trezesc ca trebuie sa iau camera HD :(

Pai depinde in mare de ce fel de nunti vrei sa faci.Daca vrei sa faci nunti de 10 mil, atunci inseamna ca nu-ti propui calitate foarte buna(desi pretul nu ar fi neaparat o justificare) - si atunci inseamna ca nu o sa ai cerere de HD.Ar fi si culmea HD la 10 mil.
Eu zic ca merita investitia in VX, in jumate de an ti-o scoti(poate si mai devreme daca lucrezi bine si la un pret corect), iar ce bani scoti ulterior ii poti pune deoparte pentru camera HD.
Ma rog, multa lume acsociaza HD cu calitate superioara, la fel cum la foto cred ca mai multi megapixeli inseamna poze mai clare.Uita de optica, calitate a imaginii in lumina redusa(situatie foarte des intalnita la nunti).
La 30 si ceva poti gasi HV 30, care are imagine buna calitativ, insa controale manuale nu prea.

#135
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Matraguna, am pus si topic in cazul in care doresti sa raspunzi acolo ontopic. Thx

#136
Matraguna

Matraguna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 27.06.2005

View PostGunX, on Feb 6 2009, 17:38, said:

Matraguna, am pus si topic in cazul in care doresti sa raspunzi acolo ontopic. Thx
Vad ca ai primit deja raspunsul. Plug-inul nu merge momentan su CS4 dar cu cel care il are CS4 exportul  la 1h 10 min cu tranzitii si corectii de culoare la mine dureaza 45 min. Fisierele rezultate importate in Encore nu mai sunt encodate..de fapt numai sunetul este care din pcm il face AC3.

#137
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
va salut! cat e un vx nou acum in timp de criza??......dar unul la mana a doua??......daca aveti oferte....le astept!:)

#138
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Sony Vx2100 - 2200$ << stoc >> sau ~ 1600 euro
Pt pretul din magazin poti consulta netul.
Pretul SH depinde de cel care vinde si de cel care cumpara...

#139
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
dar ce imi recomandati intre panasonic nv gs330 sau sony hc96??....respect!

#140
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
hc96 ... fara nici un dubiu.

#141
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008

View Postpif_foto, on Feb 10 2009, 01:05, said:

hc96 ... fara nici un dubiu.
va multumesc!

#142
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Va multumesc la toti pentru sfaturi. Am sa ma gandesc bine. Sa vedem poate mai scad si preturile.  :D
Gabriel ce vrei sa faci cu Sony hc96. Sa filmezi la nunti?

View PostBachusBC, on Feb 5 2009, 14:39, said:

Ia un SONY HVR-HD1000E in 40-50 mil. pt un incepator merge...
Ar fi o solutie. O sa ma documentez. Nu stiu cum filmeaza in low light. Cam cat m-ar costa accesoriile (lampa, baterie suplimentara, etc)  strict necesare care imi trebuiesc la o nunta?

#143
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008

View PostAvalanche, on Feb 10 2009, 14:42, said:

Va multumesc la toti pentru sfaturi. Am sa ma gandesc bine. Sa vedem poate mai scad si preturile.  :D
Gabriel ce vrei sa faci cu Sony hc96. Sa filmezi la nunti?


Ar fi o solutie. O sa ma documentez. Nu stiu cum filmeaza in low light. Cam cat m-ar costa accesoriile (lampa, baterie suplimentara, etc)  strict necesare care imi trebuiesc la o nunta?


da....pentru nunti as vrea.....am vazut ca nu e scumpa si cineva mi-a recomandat-o pt nunti mai ales ca sunt la inceput si nici nu am bani de vx:(.....accesoriile nu stiu exact cat m-ar mai costa....insa cu 2000-2500 ron eu spun ca le iau:)

Edited by gabrieloprea, 10 February 2009 - 15:13.


#144
gabrieloprea

gabrieloprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.10.2008
am si eu o intrebare: canon hv20 inregistreaza si sd sau hd tot timpul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate