Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2287
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 11.01.2007
Nu e montată, încă,nu e gata mobila.Am probat-o doar la 'rece'.Va fi pusă cu tub evacuare.Nu mi se pare zgomotoasă,poate va avea alt comportament când va avea tubul montat.O să încerc să o montez cu tubulatură PVC, să mă documentez ce diametru de tub găsesc în comert,dat fiind că are evacuarea pe 120mm.As vrea PVC pentru că e mai gros tubul în carne,fapt ce va contribui la reducerea zgomotului,nu va intra în rezonanță ca tubul flexibil de aluminiu.La exterior ii voi pune un capac ornamental cu lamele anti-retur și voi renunța la cele din pachetul ei,care  oricum se vor îmbâcsi și se vor bloca.
Iarăși ,mi-au plăcut butoanele,e ca un fel de Up/Down(minim/maxim) iar pentru iluminat are un buton aparte.
Banda de leduri am găsit-o dezlipită din cutie din locașul ei,are un fel de bandă auto-adezivă,dar s-a lipit relativ ușor la locul ei.Culoarea ledurilor e alb-neutru(4000k),se va asorta cu banda de leduri ce va fi sub celelalte dulapuri.

#2288
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postbits, on 01 martie 2018 - 18:59, said:

La exterior ii voi pune un capac ornamental cu lamele anti-retur și voi renunța la cele din pachetul ei,care  oricum se vor Ă®mbâcsi și se vor bloca.
Cu ce crezi că ajută lamele anti retur?
Eu am o priză de aer în sufragerie un ventilator în baie și o hotă în bucatarie toate fără clapete anti retur.
Când am lipsit de acasă o lună de zile la intrarea în casa am simțit în nas un aer curat la fel că cel de afară.
Vecinul meu după un concediu prelungit a găsit în casă și cearceafurile din șifonier  mucegăite.
Tu pune clapete anti retur pentru că așa crezi tu că e bine și după aia o să deschizi un topic cu titlul:Nu se mai usucă rufele în casă și am mucegai pe pereți.


#2289
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 11.01.2007
Am patit-o cu vechea hotă ce nu avea așa ceva,in sezonul rece venea "alizeul" pe tub, mai ales dacd era cu viscol și avea minus grade carcasa ei.Plus, că se răcea considerabil in bucătărie.
Nu am/avut probleme cu umiditatea.Aerisesc/ventilez destul de des. Până și tâmplăriile le am cu deschidere cu micro-ventilație.

#2290
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
salut, imi puteti spune o opinie generala despre modelul de hota decorativa cu frontul din sticla (eficienta, fiabilitate...) si in special despre modelul : https://www.melarox....cm-1-motor.html ?

multumesc.

#2291
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
@searchman: linkul nu este valid!

@bits: Eu nu inteleg cum vine alizeul prin tubulatura. Lasand la o parte clapeta antiretur, daca usa de la bucatarie e inchisa nu prea are cum sa intre aerul rece in casa, ca nu se face circulatie...

View Postowl1960, on 02 martie 2018 - 19:24, said:

Tu pune clapete anti retur pentru că așa crezi tu că e bine și după aia o să deschizi un topic cu titlul:Nu se mai usucă rufele în casă și am mucegai pe pereți.

Asta e o problema artificiala.. rufele nu se usuca in casa. De aia exista balcon sau uscatorie sau uscatare. E drept ca sunt oameni "fortuiti" sa usuce rufele in casa din terte motive (lipsa uscatorie/uscator/balcon) dar in cazul asta trebuie sa accepte si problemele adiacente (umiditate => mucegai pe pereti)

Edited by touche, 28 March 2018 - 09:49.


#2292
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postsearchman, on 26 martie 2018 - 15:44, said:

salut, imi puteti spune o opinie generala despre modelul de hota decorativa cu frontul din sticla (eficienta, fiabilitate...) si in special despre modelul : https://www.melarox....cm-1-motor.html ?

multumesc.

https://www.melarox....mc-h-negru.html
Hota Incorporabila TEKA NC2 90 Negru, Turbina Dubla, 90 cm, 780 mc/h

Edited by searchman, 28 March 2018 - 11:57.


#2293
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004
Salut,

Am in bucatarie o hota traditionala ARISTON SL 16 P IX/HA si pur si simple am senzatia ca nu aspira mai nimic, aburul cateodata trece pe langa ea. Am facut proba cu hartia si o trage, Afara la evacuare se simte flux de aer insa nu simt nici o presiune de aer la usa bucatariei sau la geam. M-am gandit ca fiind bucataria cam veche ar fi cazul sa schimb hota cu una noua, insa hota fiind traditionala si incorporata, daca pun una de tip incorporabla cu sina, atunci va fi prea departe de plita (electrica), am inceput sa caut modele traditionale si am vazut ca cele mai performante ar avea un debit de extractie de max 400mc/h, insa la cautari amanuntite am descoperit ca modelul care il am acum are (declarat) 385mc/h si am zis sa ma mai documentez.

Ce ma sfatuiti sa fac? Sa fie asa mare diferenta intre puterea declarata si cea efectiva a hotei actuale? Am desfacut-o si am facut diverse probe, am vazut ca intr-o zona a ventilatorului (cumva in spate) chiar sufla putin aer si creeaza ceva turbulente fara filterele de aluminiu.

Ma gandeam sa instalez o hota cu o mai mare putere, dar am gasit doar incorporabile si nu stiu cu ce sa umplu spatul gol care va ramane, bucataria a fost facuta la comanda si nu stiu unde, apartamentul fiind deja mobilat la cumparare.

edit: bucataria are 28,5 mc

Edited by djxme200, 30 April 2018 - 10:10.


#2294
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Buna ziua,pt o hota cu evacuare de 120mm că sa fie gaura prin perete,130mm e bine?multumesc

#2295
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
125mm e suficient

#2296
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Multumesc

#2297
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004
Are cineva experienta cu acest model de hota traditionala ARISTON SL 16 P IX/HA ?

#2298
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
Salut,
Ma puteti ajuta si pe mine cu o recomandare de hota, pentru un spatiu de aproximativ 40mp? Buget in jur de 2000 - 2500.
Multumesc.

#2299
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Daca poti pune de 90 cm atunci  Bosch DWB097A50, daca mergi pe 60 cm recomand asta: Bosch DWB097A50.

#2300
Razorel2k

Razorel2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.07.2008
Nu e acelasi model?
edit: Am gasit, cealalta e DWB067A50, nu?

Edited by Razorel2k, 07 May 2018 - 19:23.


#2301
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007
Eu am avut o problema cu modelul de 90, fără sa o fi folosit vreodată. A ruginit hornul după ce am dat folia de protectie jos Čsi de 2 luni as™tept o rezolvare. Altfel, o hota silent›ioasa cu un debit de aer evacuat foarte bun.

Edited by f3br4, 07 May 2018 - 23:09.


#2302
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Ai sters sau spalat cu laveta?  Citisem pe undeva ca acezte lavete trebe clatite/spalate f.  Bine pt ca contin ceva saruri pt a le mentine fresh in pungi sa nu devina scoarta.  Anyway,  eu dau pe inox cu niste servetele umede speciale imbibate cu ceva uleios.  Ulterior sterg cu prosop de hartie.

#2303
f3br4

f3br4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 10.08.2007

View Postplimbaretul, on 08 mai 2018 - 22:39, said:

Ai sters sau spalat cu laveta?  Citisem pe undeva ca acezte lavete trebe clatite/spalate f.  Bine pt ca contin ceva saruri pt a le mentine fresh in pungi sa nu devina scoarta.  Anyway,  eu dau pe inox cu niste servetele umede speciale imbibate cu ceva uleios.  Ulterior sterg cu prosop de hartie.

La solicitarea celor de la Bosch au venit cei de la un service autorizat cu o soluție de curatat. În urma curățării rugina nu mai era foarte vizibila dar florile au rămas, asa ca au renunțat la idee. Aștept în continuare o soluție din partea lor.

View Postf3br4, on 08 mai 2018 - 23:53, said:


La solicitarea celor de la Bosch au venit cei de la un service autorizat cu o soluție de curatat. În urma curățării rugina nu mai era foarte vizibila dar florile au rămas, asa ca au renunțat la idee. Aștept în continuare o soluție din partea lor.

Scuze, acum am citit mai bine. Nici nu am desfăcut laveta din punga, doar am dat folia de protecție jos.

#2304
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View PostRazorel2k, on 07 mai 2018 - 19:22, said:

Nu e acelasi model?
edit: Am gasit, cealalta e DWB067A50, nu?

Da ..asa e!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate