Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2179
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Vin și eu și întreb de ce trebuie ascuns tubul ăla din aluminiu care face legătura între hotă și perete?

#2180
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
bogwol@
Tubulatura se gaseste in mai toate magazinele gen bricolaj... dedeman, leroy merlin, etc
Ex, pt ce ai tu nevoie acolo: probabil un tub de un m iti va ajunge (tre' sa faci masuratori exacte inainte sa vezi cat iti trebuie si ce taieturi vei face din el) plus un cot
https://www.dedeman....000mm/p/2013902
https://www.dedeman....m-323/p/2012602
Oricum, daca nu ai inca mobilierul, cel mai bine e sa iei intai hota (oricare va fi alegerea) si, in raport de care va fi ea, vei face corp pt ea sau nu... Daca o iei pe aia decorativa si o pui fara corp de mobilier, problema apare ca, dat fiind tubulatura prin lateral, nu va arata deloc frumos. Poti deci sa o iei ori pe aia si sa o prinzi sub un corp suspendat, ori sa iei una telescopica de mare putere (cum ti-am dat ex mai sus) si sa comanzi corp suspendat pt ea (ii vei da schitele de montaj ale hotei celui ce iti va face mobilierul)., ori cu nisa, ori fara nisa (punand-o precum in fotografiile alea de prezentare de-acolo de mai sus).
Sa stii insa ca sunt si variante de hote total incorporabile de puteri mai maricele... Mai are una bosch (probabil un model mai vechi si care il gasesti mai rar, de vreo 650 m3, DHL555BSD, insa aia are 2 motoare si nu sunt bldc...) si mai sunt si alte variante...si de la Siemens(LB 54564, cu 490m3, din pacate nu e cu motor bldc nici asta), si de la Electrolux (EFG60563OX, cu 585m3), si de la Miele, ceva mai scumpa ( DA 186, cu 560m3, cu actionare pe usa dulap)... Totul e sa stii exact ce vrei, ca sa poti face ori nu corpul suspendat necesar.
Aaaa...nu ne-ai spus de ce iti trebuie putere mare... ce marime are bucataria ta (H/L/l) ?

 owl1960, on 07 august 2017 - 13:49, said:

Vin și eu și întreb de ce trebuie ascuns tubul ăla din aluminiu care face legătura între hotă și perete?
Probleme de estetica Posted Image Ca e din AL ori din altceva...

Edited by Ana0181, 07 August 2017 - 14:15.


#2181
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 Ana0181, on 07 august 2017 - 14:14, said:

Probleme de estetica Posted Image Ca e din AL ori din altceva...
Hai să fim serioși într-o bucătărie modernă supertehnologizată deranjează un tub ultra modern din aluminiu.

#2182
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
owl@
Banuiesc ca nu s-a dorit a fi o afirmatie fraza de mai sus a ta si ca probabil doreai a fi ceva ori cu sens retoric, ori o intrebare...
Serios raspund si eu: Pe mine m-ar deranja. Oricine poate spune insa ca fiecare cu piticii lui... Si, evident, fiecare poate face cum doreste si cum ii place, corect?

Edited by Ana0181, 07 August 2017 - 14:35.


#2183
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Ana0181, on 07 august 2017 - 14:14, said:

bogwol@
Tubulatura se gaseste in mai toate magazinele gen bricolaj... dedeman, leroy merlin, etc
Ex, pt ce ai tu nevoie acolo: probabil un tub de un m iti va ajunge (tre' sa faci masuratori exacte inainte sa vezi cat iti trebuie si ce taieturi vei face din el) plus un cot
https://www.dedeman....000mm/p/2013902
https://www.dedeman....m-323/p/2012602
Oricum, daca nu ai inca mobilierul, cel mai bine e sa iei intai hota (oricare va fi alegerea) si, in raport de care va fi ea, vei face corp pt ea sau nu... Daca o iei pe aia decorativa si o pui fara corp de mobilier, problema apare ca, dat fiind tubulatura prin lateral, nu va arata deloc frumos. Poti deci sa o iei ori pe aia si sa o prinzi sub un corp suspendat, ori sa iei una telescopica de mare putere (cum ti-am dat ex mai sus) si sa comanzi corp suspendat pt ea (ii vei da schitele de montaj ale hotei celui ce iti va face mobilierul)., ori cu nisa, ori fara nisa (punand-o precum in fotografiile alea de prezentare de-acolo de mai sus).
Sa stii insa ca sunt si variante de hote total incorporabile de puteri mai maricele... Mai are una bosch (probabil un model mai vechi si care il gasesti mai rar, de vreo 650 m3, DHL555BSD, insa aia are 2 motoare si nu sunt bldc...) si mai sunt si alte variante...si de la Siemens(LB 54564, cu 490m3, din pacate nu e cu motor bldc nici asta), si de la Electrolux (EFG60563OX, cu 585m3), si de la Miele, ceva mai scumpa ( DA 186, cu 560m3, cu actionare pe usa dulap)... Totul e sa stii exact ce vrei, ca sa poti face ori nu corpul suspendat necesar.
Aaaa...nu ne-ai spus de ce iti trebuie putere mare... ce marime are bucataria ta (H/L/l) ?


Probleme de estetica Posted Image Ca e din AL ori din altceva...

Tot ce ai mentionat mai sus am deja in vedere. Tocmai de aceea am si intrebat daca exista limitari in amplasarea hotei, ca sa nu ma trezesc dupa ce o cumpar ca nu o pot pozitiona exact acolo unde doresc. Toata mobila va fi comandata dupa ce am toate electrocasnicele cumparate,  ca sa nu am surprize
Bucataria nu este mare, dar vreau sa evacuez rapid.

#2184
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Se pare că fabricanții au realizat că metrii ăia cubi de aer evacuați au devenit importanți pentru clienți.
Prevăd o escaladare a performanțelor hotelor cel puțin la capitolul ăsta.

#2185
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
nu prea au cum. au apărut deja etichetele energie care standardizeaza modul de calcul si eficienta sub diverse aspecte - inclusiv la filtre...si cu motoarele bldc se cam ating limitele din consum/putere

#2186
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna,

Am revenit cu un feedback pentru hota HOTPOINT HHPN97FAMOW, 757 m3/h.  Sunt multumita de acest model intrucat aseara dupa o ciorba si un prajit cu ceapa pe plita nu aveam deloc abur in bucatarie iar mirosul foarte putin se simtea.
Mentionez ca am marit gaura de la 100 la 150 in perete prin carotare cu apa iar traseul este foarte scurt.

#2187
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Buna seara tuturor. Am in vedere achizitionarea unei hote incorporabile Bosch DHL545S (pret cam 600 de lei).
Corpul de mobila in care vreau sa o prind are 60cm latime, iar hota vad ca are 53cm.

Se poate monta in cazul acesta cu vreo modificare a corpului, sau sa caut o hota mai lata, de 60cm?

Din cate am citit e recomandata aceasta hota, 600 reprezinta bugetul maxim si pot lua doar incorporabila. Evacuarea poate fi si de 150mm, gaura inca nu exista.

#2188
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017

 daemon, on 29 august 2017 - 00:14, said:

Buna seara tuturor. Am in vedere achizitionarea unei hote incorporabile Bosch DHL545S (pret cam 600 de lei).
Corpul de mobila in care vreau sa o prind are 60cm latime, iar hota vad ca are 53cm.

Se poate monta in cazul acesta cu vreo modificare a corpului, sau sa caut o hota mai lata, de 60cm?

Din cate am citit e recomandata aceasta hota, 600 reprezinta bugetul maxim si pot lua doar incorporabila. Evacuarea poate fi si de 150mm, gaura inca nu exista.


Da, se poate monta in corp suspendat fara probleme, pentru asta este si facuta aceasta hota.
Importanta este insa calitatea corpului suspendat, canturile peretilor laterali vor ramane expuse, la fel marginile decupajelor si mai ales frontul.
Este de preferat o hota telescopica, care inlatura toate aceste neajunsuri si in plus ofera o suprafata mai mare de acoperire. Vezi la Zanussi, cred ca te vei incadra in buget.

#2189
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Ma gandesc ca trebuie sa umplu cumva 3.5cm la stanga si 3.5 la dreapta ei cu bucati de MDF apropiat la culoare cu cel din care este facuta mobila. Adancimea e de 38cm, adica iese putin de sub corpul suspendat in fata, asa ca frontul va fi protejat.

Nu prea vreau hota telescopica, nu imi place ca se trage spre exterior, prefer cele fixe. Sincer m-am uitat foarte multe pe magazinele online, si doar la Electrolux am gasit doua asemanatoare, dar sincer arata cam invechit (am masina de spalat vase Electrolux dar la ea nu se vad butoanele, care si alea arata de parca sunt de acum 20 de ani) si nu se apropie de capacitatea de aspiratie a acesteia.

#2190
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Buna seara. Caut si eu o rezolvare pentru urmatoarea problema: Am hota conectata la o coloana de aerisire, si in momentul in care vecinii folosesc hotele proprii, mirosul refuleaza la mine in casa. Inteleg ca rezolvarea consta intr-o clapeta antiretur, insa pe la Dedeman, Horhbach am vazut doar unele din plastic care nu izoleaza etans.  

Am gasit insa aceasta chestie, care pare sa fie ce trebuie, e metalica si are garnitura. Insa, are diametrul de 125 mm, iar iesirea de la hota are 120 mm. Exista vreun astfel de adaptor 125-120, sau singura solutie e sa dau cu multa banda si sa sper ca tine?

#2191
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Diferența între 125mm și 120mm este de 2.5mm pe rază adică foarte putin.
Pui mâna frumos la muncă și cu o sculă ceva ajustezi gaura să poată intra piesa ta.
Clapeta aia anti retur când se va umple de grăsime nu va mai funcționa și vei da banii degeaba pe ea.
Oricum și cu clapeta nouă e doar un paliativ la rezolvarea problemei tale.
Dacă vrei rezolvare definitivă dai gaură în cel mai apropiat loc de hotă în zidul bucatariei cu exteriorul și numai ai nicio problemă.
Legătură între hotă și gaura din zid o faci cu o țeavă de plastic că se găsesc acum toate culorile.

Edited by owl1960, 01 September 2017 - 06:53.


#2192
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
dar daca iti comectezi un cot de teava pe acea coloana comuna - astfel incat sa evacuezi in susul coloanei?  in acest fel nu ar trebui sa iti mai intre mirosuri.  clapeta e oricum buna in orice situatie...

#2193
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Ringwraith, on 31 august 2017 - 21:27, said:

Buna seara. Caut si eu o rezolvare pentru urmatoarea problema: Am hota conectata la o coloana de aerisire, si in momentul in care vecinii folosesc hotele proprii, mirosul refuleaza la mine in casa. Inteleg ca rezolvarea consta intr-o clapeta antiretur, insa pe la Dedeman, Horhbach am vazut doar unele din plastic care nu izoleaza etans.  
........
Fara suparare , dar sint veniti din jungla ? Au macar doua clase ???
Aerisirea de pe coloana din bucatarii , nu este pt hote sau evacuare fortata . Punct .
Monteaza si tu tot pe ea , ca ce mai conteaza !?

#2194
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Dar la ce folosește? Sunt curios!

#2195
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Intre timp am cumparat acea clapeta, am montat-o intre hota si coloana si e mai bine, dar nu pare sa fi eliminat 100% problema mirosului. Mai astept cateva zile totusi pana sa trag concluzii.

@owl1960 iau in calcul solutia legarii hotei pe direct, dar nu ma incanta. E laborioasa si implica modificari ale mobilei de bucatarie, pe care nu as vrea sa le fac. In plus o sa imi pun sigur in cap vecinii, administratia are o politica foarte stricta legata de modificarea fatadei in orice fel.
@plimbaretul nu inteleg in ce consta solutia propusa de tine. Eu nu am acces la tubulatura din perete, tot ce pot face e la mine in casa, intre hota si intrarea in tubulatura.

#2196
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Eu am înțeles ca ai o coloana de ventilare insa îmi închipuiam ca ca e ca la blocurile comuniste - adică late/spațioase astfel încât sa poți introduce tubul tau de evacuare cu  un cot orientat in sus. Insa înțeleg ca nu e chiar asta situația...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate