Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2878 replies to this topic

#2737
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.10.2020

 spheedy, on 20 iulie 2021 - 07:59, said:

Buna ziua,
Am nevoie de o recomandare pentru o hota de bucatarie care sa poata fi incadrata in dimensiunile din imagine de mai jos.

Ce vreau eu de la hota respectiva, cel mai importanat aspect pentru noi - puterea de absorbtie a mirousului/fumului, vreau cand se gateste (peste la gratar, ciorbe  fripturi etc) sa nu simt pic de miros in casa. Fizic ne-am saturat de mirosul de gatit/gratar, dar nici nu vrem sa renuntam la gatit. Actuala hota nu are nici o treaba, fumul si mirousl raman in casa.

Pentru acesta hota sunt pregatit sa platesc 4.000-5.000 ron, important este sa elimine perfect toate urmele ca s-a gatit in bucatarie! Vreau ceva de calitate si de durata, O hota buna, nu neaparat scumpa, Am zis ca daca investesc o suma mai mare  gasesc ceva calitativ care sa indeplineasca aceasta cerinta de evacuare miros.

Corpul de mobilier actual prin care trece tub-ul poate fi pastrat sau nu ,in functie de hota aleasa, daca nu incape poate fi dat jos.

Gura de evacuare este din pacate 120mm. Cand am schimbat tub-ul am vazut prin gaura si cateva fiare de la beton, nu stiu daca se poate face si 150mm , probabil se poate  cu masina de carotat specializata.

bucatarie.jpg

bucatarie_2.jpg

Multumesc

In varianta ideala eu as scăpa de acel corp de mobilier, as mari gaura de evacuare la 150mm și as lua o hota decorativa cu aspirare perimetrala de la Faber, Falmec sau Elica. Daca nu lărgiți gaura limitați din start puterea hotei, e ca și cum ați încerca să respirați bine astupând o nara de la nas. Ca și alternativa daca păstrați condițiile actuale, luând în calcul distanta dintre corpul de mobilier și plita pe gaz, puteți să vă uitați după acest AEG DPE5650G. Cel puțin, înlocuiți acel tub flexibil din aluminiu cu tubulatura PVC, pentru a reduce din zgomot.

Avand in vedere ca traseul de evacuare e scurt si are un singur cot, ati putea incearca sa mergeti si cu gaura care o aveti, daca nu va multumeste rezultatul final si zgomotul e foarte mare, atunci mariti gaura pana la 150mm.

#2738
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Buna ziua,

Da probabil gaura va fi marita la 150 , depinde ce zice  omul care vine as instaleze . Si eu m-am uitat la Bosh si Falmec, dar inca nu stiu ce model/tip sa aleg care sa indeplineasca cerintele. O sa caut acum si celelalte firme precizate

Multumesc

#2739
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Doresc sa iau si eu hota ptr bucatarie la apartament, vreau una ca lumea dar sa nu urle in cap de nu se poate ca zgomot, sa aiba doua motoare si sa fie de calitate, din aia cu burlan cu evacuare externa.
Ce recomandati ? Si daca se poate niste link-uri la magazine unde as putea sa ma duc sa vad.
Si alta intrebare, de unde se ia burlanul, ca unii au zis ca au si montaj insa nu au burlanul, trebe sa-l iau eu si ca ar fi standard, de la ce megazine se poate lua ? Ce ciudat si aia, vand hota, au montaj, dar nu si burlanul, e culmea, e un magazin jos la Sun Plazza mall cum vi de la metrou pe dreapta pana sa urci la etaj.

Edited by MinettoMatoi, 30 August 2021 - 19:35.


#2740
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

 MinettoMatoi, on 30 august 2021 - 19:34, said:

Doresc sa iau si eu hota ptr bucatarie la apartament, vreau una ca lumea dar sa nu urle in cap de nu se poate ca zgomot, sa aiba doua motoare si sa fie de calitate, din aia cu burlan cu evacuare externa.
Ce recomandati ? Si daca se poate niste link-uri la magazine unde as putea sa ma duc sa vad.
Si alta intrebare, de unde se ia burlanul, ca unii au zis ca au si montaj insa nu au burlanul, trebe sa-l iau eu si ca ar fi standard, de la ce megazine se poate lua ? Ce ciudat si aia, vand hota, au montaj, dar nu si burlanul, e culmea, e un magazin jos la Sun Plazza mall cum vi de la metrou pe dreapta pana sa urci la etaj.

Daca vrei silențioasa, gasesti cu 1 motor si care sunt si puternice.  Magazinul ala de la metrou, presupun ca e altex. No problem, iti iei tubulatura din Leroy un pic mai sus, in celalalt capat de mall :-).
Referitor recoamndari, depinde de design, dimensiuni, buget. Insa tehnic le poti compara fara sa le vezi dupa fisa tehnica/eticheta energetica pt a iti face o selectie. Ulterior le cauti si in magazin.

#2741
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Da, ai dreptate, e Altex. Si de unde stiu care e cu un motor si puternica ?! Acolo is expuse mai multe, dar nu le verifici cum merg.

#2742
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.11.2012
Cauti pe net modelul si vezi specificatiile:  mch, db, etc.
Vezi pe emag de ex unde ai gama mare si poti compara produsele.
Burlan ia din pvc de la orice magazin de bricolaj.

#2743
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Mda, si Emag au si montaj ?

#2744
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Buna ziua,

nu stiu ce sa aleg intre  cele 2  de mai jos , nu vad in specificatii diferit decat  greutat , iluminare si cam at ! rest...

https://www.intax.ro...lumen60800.html
https://www.intax.ro...-mizar6080.html

Si ar mai fi si acesta:

https://www.intax.ro...move60800b.html

Insa aici nu stiu cum vine ,presupun ca vine fara acel corp de mobilier , in care intre hota, si nu vreau sa risc sa nu intre in ce am momentant (prezent in poza  cu 5 postarti mai sus)

Se pare ca cei de la INtax/falmec  nu au si nu colaboreaza cu nici o fimra de montaj ...super stupid  parerea mea , si nu stiu pe cine gasesc sa-mi caroteze  gura de evacuare care acum e 120 !!!!
Stie cineva o firma  profesionista si ok , nu Dorei!

#2745
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Din motive independente de mine sunt obligat sa folosesc o hota cu filtru de carbon. Cat de mare este diferenta fata de o evacuare normala a aerului? La ce sa ma astept?
Multumesc!

#2746
msimi2032

msimi2032

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.01.2021
Salut,

As aprecia foarte tare o recomandare de hota (cred ca telescopica ar fi cel mai indicat, dar nu conteaza in punctul asta prea mult).
Ar fi pentru o bucatarie inchisa, de 12 mp, cu un geam mare catre exterior - deci nu conteaza puterea prea mult.
Ma intereseaza sa fie cat mai silentioasa. Nu am un buget anume - nu vreau ceva extrem - doar ca vad ca la hote de multe ori specificatiile legate de decibeli nu au nicio legatura cu realitatea.

Merci fain!

#2747
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010

View PostCase_Strambe, on 12 septembrie 2021 - 21:26, said:

Din motive independente de mine sunt obligat sa folosesc o hota cu filtru de carbon. Cat de mare este diferenta fata de o evacuare normala a aerului? La ce sa ma astept?
Multumesc!
Filtrul de carbon trebuie inlocuit destul de des, in functie de folosinta.
La hota cu evacuare afara, filtrul (de aluminiu) se poate spala.

#2748
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007

View Postmsimi2032, on 13 septembrie 2021 - 11:40, said:

Salut,

As aprecia foarte tare o recomandare de hota (cred ca telescopica ar fi cel mai indicat, dar nu conteaza in punctul asta prea mult).
Ar fi pentru o bucatarie inchisa, de 12 mp, cu un geam mare catre exterior - deci nu conteaza puterea prea mult.
Ma intereseaza sa fie cat mai silentioasa. Nu am un buget anume - nu vreau ceva extrem - doar ca vad ca la hote de multe ori specificatiile legate de decibeli nu au nicio legatura cu realitatea.

Merci fain!

In aceeasi situatie sunt si eu. Momentat pe lista este Bosch Serie 4 DFS067A51, dar daca exista optiuni mai bune la banii astia va rog sa-mi spuneti.

#2749
Case_Strambe

Case_Strambe

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2016
Cat de rau ar fi daca montez hota la 86 cm fata de plita?

#2750
vladcristian77

vladcristian77

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2019
Salutare! De doua zile rasfoiesc internetul in sus si jos, fiind in cautarea unei hote. Am cumparat initial un Bosch DWB67IM50, dar are 50cm adancime. Cand au venit zilele astea sa imi ia masuratorile pentru bucatarie am ajuns la concluzia ca am nevoie de ceva telescopic, incorporabil.

Avem un buget de 1000-1500 Lei +/- pentru hota. Bucataria este de 3.6 L x 3.2 l x 2.55 H. Undeva la 12mp, iar daca inmultesc cu 10 ar fi undeva la 300 m3/h.
Am ales initial o hota foarte puternica din doua motive:
1. Cei 750 m3h de la BOSCH sunt la treapta maxima, dar la treptele mici pot obtine undeva la 350-450 cat as avea eu nevoie fara prea mult zgomot.
2. In stanga si dreapta plitei corupurile sunt destul de apropiate, 50cm spatiu stanga / dreapta, si in caz de facut mancare "agresiv" sa pot preveni murdarirea lor.

Ce as fi gasit eu care sa se potriveasca nevoilor mele ar fi Faber MAXIMA TOUCH EV8 LED X A60.
Daca aveti alte sugestii, raman dator!

#2751
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
E o alegere bună Faber.

#2752
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Faber e un producător bun de hote alaturi de Bosch care le produce inca in Germania. De asemenea Elica mai stiam ca sunt ok. Insa la fiecare trebuie vazute seriile de produs. De la Bosch seria 8 telescopică mi se pare top in piata pe acest segment, insa am vazut ca seria 4 https://www.sevillae...ansport-gratuit e destul de accesibila cu performante bune (nu are touch si senzori de functionare automata ca S8) dar promite la valorile de extractie.

#2753
spheedy

spheedy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 28.08.2007
Chiar nu stie nimeni o firma buna care caroteaza si moneteaza hote ?

#2754
Meltdown

Meltdown

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 07.02.2006

 s3ven, on 30 septembrie 2020 - 19:26, said:

Salut, din cauza spațiului de deasupra la mobilierul de bucătărie, am 11 cm acolo, trebuie să fac ceva improvizație să adaptez de la 150 la 220x90 și problema este pe capăt, pentru că nu găsesc grile de 220x90, revin cu un adaptor la 150 mm diametru. Ce să pun pe caăt, o grilă antiretur și ceva capac din acela simplu cu sită sau clapete, sau este direct pe capăt grilă antiploaie cu o clapetă mare. Atașez poză.

Mă gândesc să pun și eu la fel 150 diametru și apoi 220x90. Apoi iar 220x90 către 150.

Sunt dezavantaje?
A mai făcut cineva așa ceva?
@s3ven tu ai reușit să îți faci așa traseul?

Attached Files


Edited by Meltdown, 15 January 2022 - 20:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate