Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Sfat infintare firma student

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Buna! As dori si eu un sfat. Sunt student in anul II - trec in anul III si as dori sa imi infintez o firma. M-am inscris la un curs de coafor-frizerie si vreau sa imi deschid o frizerie. Intrebarea mea este- ce tip de firma imi recomandati sa fac pentru a fi scutit de unele taxe. Momentan firma vreau sa o deschid dar nu o sa am activitate un an sau doi. Nu as vrea sa fiu nevoit sa platesc niste taxe iar eu sa am profit zero. As vrea sa demarez deschiderea firmei pana sunt student pentru ca am inteles ca e avantajos si ca un student este scutit de unele taxe la infintare. Sediul firmei nu exista si deocamdata cred ca o sa il fac la apartamentul unde locuiesc.
Ce taxe implica ulterior firma sau ce obligatii? tre sa imi angajez contabil? pot sa imi bag masina pe firma pentru a deduce unele cheltuieli? Ce e mai avantajos P.F.A, SRL, AF, SA?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pentru SA nu-ti trebuie 25.000 de euro ?

#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
nu stiu....de asta intreb

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
de cod fiscal ai auzit ?

#5
b2r3z

b2r3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2007

View PostIuliutz, on Aug 30 2007, 10:01, said:

Buna! As dori si eu un sfat. Sunt student in anul II - trec in anul III si as dori sa imi infintez o firma. M-am inscris la un curs de coafor-frizerie si vreau sa imi deschid o frizerie. Intrebarea mea este- ce tip de firma imi recomandati sa fac pentru a fi scutit de unele taxe. Momentan firma vreau sa o deschid dar nu o sa am activitate un an sau doi. Nu as vrea sa fiu nevoit sa platesc niste taxe iar eu sa am profit zero. As vrea sa demarez deschiderea firmei pana sunt student pentru ca am inteles ca e avantajos si ca un student este scutit de unele taxe la infintare. Sediul firmei nu exista si deocamdata cred ca o sa il fac la apartamentul unde locuiesc.
Ce taxe implica ulterior firma sau ce obligatii? tre sa imi angajez contabil? pot sa imi bag masina pe firma pentru a deduce unele cheltuieli? Ce e mai avantajos P.F.A, SRL, AF, SA?


Am avut si eu problema asta. Si eu am facut o firma cand am fost student. Pai infiintarea nu difera atat de mult.

Mergi la secretariatul facultatii si ceri o adeverinta pt. infiintare firma  dupa care parcurgi etapele infiintarii unei firme, numai cand iti cere arati adeverinta si esti scutit de niste taxe, mai exact beneficiezi facilitatile fiscale prevazute de H.G. 166/2003
Pt. studenti cel mai bun e sa faci SRL si specifici ca nu esti platitor de TVA si atunci platesti numai impozitul pe venit (2%/an din venit) + trebuie sa angajezi un contabil.

Chestia e ca esti scutit de niste taxe, dar nu poti sa desfiintezi sau vinzi firma pe timp de 3 ani.

#6
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
multumesc.

#7
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View Postspare-me, on Aug 30 2007, 11:35, said:

de cod fiscal ai auzit ?
Bai nene,omul a intrebat pentru ca nu stie cum sunt curios si eu.
Daca tot esti tu destept te-as ruga sa ne spui si noua.De aroganti is satul. -_-

#8
b2r3z

b2r3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2007

View Postjamesbond, on Sep 1 2007, 20:20, said:

Bai nene,omul a intrebat pentru ca nu stie cum sunt curios si eu.
Daca tot esti tu destept te-as ruga sa ne spui si noua.De aroganti is satul. -_-


Aici si aici se poate gasi orice despre codul fiscal.

#9
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View Postjamesbond, on Sep 1 2007, 20:20, said:

Bai nene,omul a intrebat pentru ca nu stie cum sunt curios si eu.
Daca tot esti tu destept te-as ruga sa ne spui si noua.De aroganti is satul. -_-
Multumesc!

#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@jamesbond sper ca n-ai de gand sa ma haituiesti pe tot forumul, doar pentru ca tie ti se pare hotie sa dai 70 de euro avans pentru roaming !

in timpul cat si-a facut cont pe forum, gasea codul fiscal de 5 ori pe google, si poate nu i-ar strica sa treaca prin el daca tot vrea firma.

cum tu esti satul de aroganti d-astia ca mine, eu sunt satul de milogi care asteapta totul mura in gura, d-astia ca tine.

era un sfat pertinent pentru el sa puna mana si sa se informeze personal. informatia "pretioasa" gasita aici o gasea la orice nr. de telefon al registrului comertului, la orice ghiseu, in codul fiscal, etc...

pana una alta dispari in roaming...

#11
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005

View Postspare-me, on Sep 1 2007, 22:51, said:

@jamesbond sper ca n-ai de gand sa ma haituiesti pe tot forumul, doar pentru ca tie ti se pare hotie sa dai 70 de euro avans pentru roaming !

in timpul cat si-a facut cont pe forum, gasea codul fiscal de 5 ori pe google, si poate nu i-ar strica sa treaca prin el daca tot vrea firma.

cum tu esti satul de aroganti d-astia ca mine, eu sunt satul de milogi care asteapta totul mura in gura, d-astia ca tine.

era un sfat pertinent pentru el sa puna mana si sa se informeze personal. informatia "pretioasa" gasita aici o gasea la orice nr. de telefon al registrului comertului, la orice ghiseu, in codul fiscal, etc...

pana una alta dispari in roaming...
Nu stiu de ce am impresia ca ai o atitudine de securist. Eu am intrebat informativ. Nu m-am apucat inca, doar am schitat o idee. Daca te-am deranjat personal, desi nu cred te rog sa ma scuzi; si totusi poate tu ar trebui sa te scuzi. Nu am pus pe nimeni sa faca in locul meu nimic. Banuiesc ca tu nu intrebi niciodata nimic. Tu stai toata ziua si studiezi legi ................... ei bine unii au timp, au si serviciu, indatoriri, prieteni mai prostuti, mai saraci si fara firme.
Daca nu vrei sa imi zici  ce am intrebat mai bine taci decat sa ma iei peste picior pentru ca nu ma cunosti si nu stii ca sunt mai prost sau mai inferior decat te consideri tu.

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
in primul rand eu nu vorbeam cu tine asa ca nu inteleg de ce te bagi in seama ?!??
sfatul meu l-am dat demult : pune mana si intereseaza-te. n-ai timp sa te interesezi dar ai timp sa stai pe forum, bravo.

mai departe discutia mea cu jamesbond sau cu altcineva nu e treaba ta !

#13
ChristianG

ChristianG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 24.01.2005
Si la fel de adevarat este ca lapte mai bun si mai Fulga nu exista !!!  Discutiile personale poate trebuie sa le aveti pe PM , daca aveti ceva de impartit  :rolleyes:    Si eu eram curios de firma pe student... Dar cand o sa fie cazul o sa studiez situatia . Oricum , nu cred ca sunt asa mari avantaje ...poate te scuteste sa platesti cateva milioane ,dar cam atat.  Si asta o spun ca un ignorant , doar cunoscand cum e in Romania  :lol:

#14
sarmala

sarmala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 04.08.2006

View Postspare-me, on Sep 1 2007, 22:51, said:

in timpul cat si-a facut cont pe forum, gasea codul fiscal de 5 ori pe google, si poate nu i-ar strica sa treaca prin el daca tot vrea firma.
vad ca si tu sti ce e ala cod fiscal... ai idee ce inseamna cod fiscal in Romania????
pe langa ca esti arogant, vorbesti si in necunostiinta de cauza, omul are o nelamurire - pentru asta exista aceasta sectiune a forumului

chiar daca ar citi intreg codul fiscal.... e extrem de greu de inteles pentru un nou venit, sa zic asa, in lumea afacerilor, nu doar datorita termenilor folositi, ci si datorita faptului ca multe articole sunt extrem de stupide si ilogice.

ONTOPIC: eu iti recomand PFA - cu norma de venit, aia inseamnand ca platesti un impozit fix, 16% din norma de venit asignata codului CAEN(activitatii pe care o desfasori), iar ca frizer ma indoiesc ca norma de venit e mare... plus ca nu iti trebuie contabil angajat, iti rezolvi tu toate actele lunar, e extrem de usor daca apelezi la varianta pe norma de venit

daca ai alte intrebari, in masura in care am habar si timp iti voi raspunde cu multa placere

Edited by sarmala, 11 September 2007 - 23:14.


#15
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
Iti multumesc Sarmala. Acesta este tipul de raspuns la care ma asteptam. Acum ca stiu pe ce sa ma profilez (adica P.F.A.) o sa studiez si o sa incep demersurile necesare infintarii firmei. Multumesc si celorlalti care mi-au raspuns prieteneste si care au incercat sa ma ajute in loc sa ma ia peste picior cu atitudini de superioritate. (Ce sa faci....nu toti s-au nascut cu Businessul in sange)

#16
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postsarmala, on Sep 12 2007, 00:11, said:

vad ca si tu sti ce e ala cod fiscal... ai idee ce inseamna cod fiscal in Romania????
pe langa ca esti arogant, vorbesti si in necunostiinta de cauza, omul are o nelamurire - pentru asta exista aceasta sectiune a forumului

chiar daca ar citi intreg codul fiscal.... e extrem de greu de inteles pentru un nou venit, sa zic asa, in lumea afacerilor, nu doar datorita termenilor folositi, ci si datorita faptului ca multe articole sunt extrem de stupide si ilogice.

ONTOPIC: eu iti recomand PFA - cu norma de venit, aia inseamnand ca platesti un impozit fix, 16% din norma de venit asignata codului CAEN(activitatii pe care o desfasori), iar ca frizer ma indoiesc ca norma de venit e mare... plus ca nu iti trebuie contabil angajat, iti rezolvi tu toate actele lunar, e extrem de usor daca apelezi la varianta pe norma de venit

daca ai alte intrebari, in masura in care am habar si timp iti voi raspunde cu multa placere

MARE atentie cu norma aia de venit: daca o sa vrei un credit ceva, mai marisor, ai sa te dai cu capu de pereti.. ca norma ai ainseamna cam aprox 1000 lei pe luna venit net.. ceea ce e putin.. analizeaza dupa calculele TALE si vezi de-ti convine sistem real / norma de venit. :rolleyes:

#17
redbloodedw

redbloodedw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.02.2007
Am si eu o intrebare, tot legat de asta. Din cate am vazut nu a raspuns nimeni cum e cu mentinerea firmei pe profit 0 sau fara activitate. Cam care e procedura, se poate pe orice perioada sau sunt limite minime/maxime? Si aveti idee cum e impozitarea la AF? Deocamdata nu am gasit lucrurile astea, scuzati daca s-a mai intrebat pe undeva.

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostIuliutz, on Sep 12 2007, 19:11, said:

Iti multumesc Sarmala. Acesta este tipul de raspuns la care ma asteptam. Acum ca stiu pe ce sa ma profilez (adica P.F.A.) o sa studiez si o sa incep demersurile necesare infintarii firmei. Multumesc si celorlalti care mi-au raspuns prieteneste si care au incercat sa ma ajute in loc sa ma ia peste picior cu atitudini de superioritate. (Ce sa faci....nu toti s-au nascut cu Businessul in sange)
exact de tipul asta de raspuns aveai nevoie !
ca tu saracul nu aveai maini si ochi sa citesti codul comercial, eventual legea 31/90, eventual codul fiscal sa vezi in parte ce tipuri de societati sunt, ce avantaje si dezavantaje au, atributii respectiv obligatii

daca-ti zicea unul prieteneste sa te arunci in cap, ii urmai sfatul.

e lasa, ca tot la codul fiscal ajungi si la codul comercial, si la codul muncii

nu exista business mura-n gura !
ce vrei tu sa faci se numeste posturi
daca vroiai firma pana acum erai calare pe aia de la registrul comertului si nu plecai de acolo pana nu te lamureau si cu un vraf de pliante si brosuri si formulare !

succes in "business-ul tau"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate