Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Turul Romaniei cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bogdancic2007

bogdancic2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2007
As vrea sa plec sambata 1 sept.2007 intr-o excursie prin tara pe urmatorul traseu:

Bucuresti-Brasov-Gheorghieni-Bicaz-Pipirig-Targu Neamt-Falticeni-Gura Humorului-Radauti-Campulung Moldovenesc-Sighetu Marmatiei-Oradea-Deva-Lugoj-Orsova-Craiova-Pitesti-Bucuresti.

Spuneti-mi si mie daca exista pe traseu portiuni de drum pe care ar trebui sa le evit sau sa le ocolesc (asfalt prost,poduri distruse etc).

Si o alta idee ar fi sa imi ziceti ce obiective turistice pot vizita pe traseu?

Multumesc anticipat.

#2
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Uite pe unde am trecut eu, eu as mai baga la tine si Nordul Moldovei, sint manastiri celebre in zona aceea.

Attached Files



#3
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Deva-Lugoj-Orsova: dezastru, mai ales spre Orsova. Portiuni mari in reparatie, cu asfalt decopertat complet, mult mult praf, pietre care-ti rup efectiv rotile daca mergi mai mult de tr 1. Ce-ti spun eu, a fost acum 3 sapt, o luna.

#4
bogdancic2007

bogdancic2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2007
Oricum am de gand sa trec pe la cateva manastiri din nordul Moldovei,asta ar fi unul dintre obiective, dar nu prea stiu ce as mai putea vizita pe traseu.

MACK traseul ales de mine este aproape identic cu al tau cu exceptia faptului ca eu plec din Bucuresti.Zi-mi si mie ce ai vizitat pe unde ai fost tu.

Mersi Octavian pentru informatii sa vad cum reusesc sa ocolesc zona.

Astept in continuare sa imi mai dati idei despre obiective turistice si pe unde stiti ca mai sunt drumuri proaste.

Edited by bogdancic2007, 29 August 2007 - 17:27.


#5
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Eu am avut in cap sa trec pe la Cheile Bicazului, sa vad barajul de la Bicaz, sa vad manastiri din Nordul moldovei, sa vad Cimitirul Vesel de la Sapinta, sa trec pe la o ruda in Oradea, sa vad statiunea Felix, sa trec prin Resita, sa traversez muntii Semenic, sa vad locuri in care nu am mai fost.
Per total 1840 km.

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
ooooooooooooo, Resita...Semenic  :peacefingers:   Semenicu' nu prea poti sa-l traversezi, urci pe el si cobori pe acelasi drum, in aceeasi zi, sau maine zi. E frumos.

#7
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Da, dar nu te mai intorci catre Resita, ci o iei catre Slatina Timis si iesi in EU catre Orsova.
Bine, este un traseu foarte greu, drum forestier, ai senzatia ca nu se mai termina, ca te-ai ratacit.
Am fost cu 405-u care era pregatit pt asemena traseu.
Imi pare rau si acum ca l-am vindut.

#8
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

 bogdancic2007, on Aug 28 2007, 20:58, said:

As vrea sa plec sambata 1 sept.2007 intr-o excursie prin tara pe urmatorul traseu:

Bucuresti-Brasov-Gheorghieni-Bicaz-Pipirig-Targu Neamt-Falticeni-Gura Humorului-Radauti-Campulung Moldovenesc-Sighetu Marmatiei-Oradea-Deva-Lugoj-Orsova-Craiova-Pitesti-Bucuresti.

Spuneti-mi si mie daca exista pe traseu portiuni de drum pe care ar trebui sa le evit sau sa le ocolesc (asfalt prost,poduri distruse etc).

Si o alta idee ar fi sa imi ziceti ce obiective turistice pot vizita pe traseu?

Multumesc anticipat.

Bucuresti-Brasov cred ca o sa mergi prin Comarnic...sti soseaua si cum se circula...Poti vizita Peles,daca nu ai fost inca,Babele si Sfinxul,Crucea de pe Caraiman si Vf.Omu',iar la Brasov...Bisercica Neagra.Iti recomand specialitatea bucatarului(sau meniul zilei,cred) ,daca iti e foame,in Brasov la Cerbul Carpatin:iahnie de fasole cu ciolan afuma si castraveciori murat,meniu fara paine,care costa numai 8 ron,mult si gustos...
De la Brasov la Gheorghieni nu am mers,nu cunosc drumul,caci noi de la Gheorghieni am venit prin Miercurea catre Sighisoara si am avut parte de un drum rau...cum sunt 90% din drumurile Harghitei.De altfel pana la Lacul Rosu drumul e tare rau,gropi multe si denivelari.....cel putin asa era in iunie cand am traversat Cheile Bicazului dinspre Bicaz catre Miercurea....Pe chei soseaua se asfalta in iunie,banuiesc ca acum ar trebuie sa fie foarte buna.Intre Bicaz si Tg.Neamt soseaua e buna....din cate imi amintesc nu am avut probleme si am circulat bine.Intre Tg.Neamt si pana la Radauti...sosea excelenta,parca nici nu ar fi in Romania,atat e de buna.....La Campulung Moldovenesc si pe Tihuta se lucreaza la sosea....se circula in reprize,stai ici colo la semafor sau dupa cum te opresc muncitorii de la drum...Pana la Sighetul Marmatiei,daca o iei pe Prislop,in iunie pasul asta era rau.Recent am aflat de la cineva care l-a traversat de curand ca e foarte bun.Pana la Oradea,de la Sighet nu stiu cum e drumul ,ca nu am ajuns,insa de la Oradea la Deva banuiesc ca o iei pe Beius....sosea buna,se circula in conditii faine.Deva Lugoj e drum cand foarte bun,cand bunicel....pe la Faget e putin cam nashpa si pe alocuri denivelat din cauza TIR-urilor.De la Lugoj...nu stiu pe unde vrei sa o iei catre Orsova...poti merge pe Caransebes,pana la Orsova se lucreaza la sosea,e cam rau drumul.Restul traseului tau nu il stiu,nu l-am facut niciodata.
Unde ramasesem cu vizitatul?Da: prin Harghita poti vizita Lacul Rosu si Cheile Bicazului...care pe mine m-au impresionat teribil de mult,apoi lacul Bicaz,se fac si sporturi de agrement pe el.La Tg.Neamt poti urca la Cetataea Neamt.Apoi in traseu ai manastirle:Varatec,Agapia,Sihastria...La Humulesti casa memoriala Ion Creanga.Putin mai la vale de manastirea Neamt poti vizita casa memoriala Mihail Sadoveanu si Rezervatia Naturala de zimbrii,e faina.In Gura Humorului ai manastirea Humor.Apoi toate celelate manastiri:Sucevita,Moldovita,Putna si cate vor mai fiind,ca eu nu am avut rabdare sa le vad pe toate...nu rata Voronetul.In Suceava poti vizita Cetatea lui Stefan si iti recomand un local fain,Taco Loco se numeste,in centrul Sucevei,specific mexican,dar se mananca orice,la pret foarte bun si e foarte gustos.Daca o iei din Campulung catre Vatra Dornei,pe Tihuta,viziteaza Castelul lui Dracula,de la Piatra Fantanele...vizitarea e contracost,veti avea parte si de o sceneta....nu spun mai mult,ca-i surpriza si tot acolo puteti manca la restaurant.E cam scump,insa merita,caci portiile sunt foarte mari si pot manca lejer doua persoane dintr-o portie,pe saturate.
Mai precizez ca peisajul e demential de frumos?
Cum intrati in pasul Prislop,daca o luati pe acolo catre Viseu,Borsa,la granita dintre judete,exista un hotel de 3 stele,se cheama Maryo&Emma...ti-l recomand cu caldura si cu toata increderea.
In Maramures poti merge la Cavnic....gasesti locuri de cazare si oamenii sunt ata de simpatici si saritori.Noi am mancat in statiune,nu am stat.Si sa nu uit de Cimitirul Vesel de la Sapanta...
De la Oradea la Deva poti intra sa vizitati Pestera Ursilor si,ceva mai devreme de asta,puteti trage o fuga la Stana de Vale,trecand prin Beius.
La Deva puteti merge sus la Cetatea Devei si sa vizitati scoala de gimnastica,in plus orasul Deva e destul de mare si foarte frumos,merita vizitat.Puteti trage o fuga,ca-i aproape,la Hunedoara,sa vizitati Castelul Corvinestilor.Iar de la Orsova mergeti intr-o vizita si la Portile de Fier,are muzeu si,daca se poate,poate va duce un ghid si la sala turbinelor.In Herculane nu va recomand sa mergeti,e tare urata statiunea,parca ar fi parasita si miroase urat a sulf....Cam asta stiu eu,sper sa-ti foloseasca si drum ,vacanta frumoasa si disractie maxima!
PS.Postez si 2-3 poze,mai semnificative....

Attached Files



#9
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Mai are cineva oferte, trasee, propuneri pentru un tur complet al Romaniei?
As vrea si eu la vara sa fac turul tari ca mi-e rusine ca am circulat in toata Europa, dar Romania n-o cunosc.
Mi-ar placea sa vad: Dunarea, Bucurestiul, Canalul, Marea Neagra, Sfinxul si Babele, Transfagarasanul, manastirile din Moldova.
Ce altceva ar merita vazut?

multumesc anticipat

#10
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Din ce vad nu locuiesti in tara, deci o sa incepi turul de undeva din vest la granita (presupun)
Un traseu propus de mine
Incepi cu Maramuresul si de acolo prin Vatra Dornei ajungi in zona de Nord a Moldovei unde poti vizita manastirile si cheile Bicazului.
Din Bocovina cobori la Galati (treci cu bacu) ajungi la Mare, de unde poti vedea si canalul.Din Constanta la Bucuresti pe autostrada si de acolo ori la Curtea de Arges pentru Transfagarasean sau pe DN spre Brasov prin Valea Prahovei si apoi Campulung Curtea de Arges.
Dupa Transfagarasean ajungi la Sibiu (plus Marginimea Sibiului) si poti traversa inapoi muntii prin valea Oltului.De acolo Ramnicu Valcea - Drobeta Turnu Severin - Orsova si vezi Portile de Fier si Dunarea La cazane. Daca vrei sa iesi din tara tot pe la Bors poti sa Tragi o fuga si prin Apuseni.

#11
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Uite o harta cu un traseu destul de interesant zic eu: link. ;)

#12
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006

 Marius3k, on 31st January 2010, 14:58, said:

Uite o harta cu un traseu destul de interesant zic eu: link. ;)
Merci Marius3k, am vazut si eu traseul asta pe net, dar e necuprinzator; nu vezi manastirile din Moldova, marea/delta si Bucurestiul.

yonut_a
Merci pentru raspunsul tau si totodata propunerea de tarseu, cu siguranta o sa iau idei din ea.
Si da, din Vestul tari o sa plec, mai exact Chisineu-Cris, judetul Arad, ca acolo avem casa. :)

Va rog doar sa mai postati aici puncte de interes care nu trebuiesc ratate intr-o calatorie prin Romania.

Merci inca odata anticipat
Adi

#13
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Pai mai adaug la traseul care l am facut Sighisoara si insist pe Sibiu si Marginimea Sibiului.

Lacul Sf Ana la Tusnad daca vrei sa faci o baie.E un peisaj mirific (un lac inconjurat de munti).

O salina (spre exemplu cea de la Turda care tocmai a fost renovata si data in folosinta , sau cea de la Praid ).

In Moldova si Bucovina Manastirile Varatec, Agapia, Neamt Sihastria (in jud Neamt), Sucevita Moldovita Voronet (in Suceava).Lacul Rosu , Cheile Bicazului, Barajul de la Bicaz. Deasemenea cetatea de la Neamt (tocmai a fost restaurata).

In Maramures Manastirea Barsana, Memorialul Durerii de la Sighetul Marmatiei, Cimitirul Vesel de la Sapanta.

Transfagaraseanu si Transalpina (nu stiu care este starea drumului.Din cate auzisem se va asfalta complet,der nu stiu detalii).

Statiunile de pe Valea Prahovei.
Castelul Bran, Cetatea Rasnov, Castelul Peles, orasul Brasov.

Dunarea la cazane si Hidrocentrala Portile de Fier.Castelul Hunedoara, Baile Herculane.

Pesterile din Apuseni.

Orasele mai importante Tm, Cj, Ct , Iasi (  :D  )


Am incercat sa enumar in mare cele mai importante obiective turistice.

#14
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Merci tare mult pentru pretioasele informatii.
Cred ca toate sunt deja pe lista.
Mai ramane doar sa-mi stabilesc un traseu care sa le cuprinda pe toate.
:)
Deja abia astept vara. :))

(daca mai sunt si alte destinatii ce trebuiesc vizitate....mai e loc pe lista)
:)

#15
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Daca ai timp eu ti-as recomanda sa vizitezi si cateva biserici fortificate din Transilvania. Sunt putin cunoscute si chiar mai putin popularizare dar unele sunt foarte frumoase si pe nedrept marginalizate.

#16
paunflorin_viorel

paunflorin_viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.08.2007
salutare!
Am hotarat cu sotia ca pentru vara 2010 sa facem un tur al Romaniei.
Incercam sa combinam utilul cu relaxare si placutul.
Utilul - imbunatatirea cunostintelor de istorie, geografie si ...arta culinara.
Placutul - peisaje, oameni, locuri - mie imi place sa fotografiez si sa admir natura si frumusetile patriei.
Relaxarea - piscina, pajisti insorite, liniste, cred ca mai importanta este relaxare psihica decat cea fizica.
Traseul pe care ni l-am propus, in momentul de fata, trebuie sa fie pe placul tuturor membrilor ai familei  - tata, mama si fiica de 7 ani.
Avem cam 16 zile de concediu la dispoziție pe care le-am impartit in 4 perioade.
Partea I - Baile Herculane
Partea II - zona Maramures
Partea III - zona manastirilor din Moldova
Partea IV - către casă.
Totul incepe in Craiova si se termina in Craiova.
Am inceput documentarea in legătura cu locurile de vizitat si pensiunile unde o să dormim.
Incerc sa încheg un traseu si sa-l planific in zile, distante si obiective, astfel incat să vedem cat mai mult si să ne obosim cat mai putin posibil.
Partea I - Baile Herculane
Am cazut de acord ca sa incepem cu o locatie care sa aiba munte, liniste, soare si piscina.
Hotel Tierna
Nu am mai fost de mult timp în Herculane, fie-mea nu a fost niciodată, iar aici avem multe de făcut si văzut pentru 4 zile: Cascada Cosiu, Cheile Tasnei, stațiunea Bailea Herculane, cascada Vânturătoarea, Cerna Sat, barajul de lacul Iorgovanu.
piscina de la hotel va fi cireasa de pe tort.

Partea II-a  -  zona Maramures.
pensiunea-ileana-teodora-teleptean-vadu-izei
As dori sa stau aici, ca locatie de baza.
De aici as vrea sa merg pe Valea Vaserului cu mocanita, sa vad cascada Cailor de la Borsa, cimitirul de Sapanta si toate acele locuri minunate.

Partea III-a  - zona manastirilor din Moldova

pensiunea-conacul-domnitei-voronet

Aceasta locație am ales-o ca baza de plecare către toate manăstirile.


Partea IV  - a - către casă.

As dori să vad: cheile Bicazului, lacul Rosu, Lasul Sf Ana, Sighisoara , transfagarasanul si cetatea Poienari.

Aceasta ultima parte trebuie sa o analizez mai bine.

Ce parere aveti?

Edited by paunflorin_viorel, 13 February 2010 - 22:15.


#17
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 paunflorin_viorel, on 13th February 2010, 22:12, said:

Partea I - Baile Herculane
Nu am mai fost de mult timp în Herculane, fie-mea nu a fost niciodată, iar aici avem multe de făcut si văzut pentru 4 zile: Cascada Cosiu, Cheile Tasnei, stațiunea Bailea Herculane, cascada Vânturătoarea, Cerna Sat, barajul de lacul Iorgovanu.

Nu ratati Cheile de la Corcoaia.

#18
chamine

chamine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.03.2010
Partea III-a - zona manastirilor din Moldova

pensiunea-conacul-domnitei-voronet

Aceasta locație am ales-o ca baza de plecare către toate manăstirile.


Am fost anul trecut si am facut N Moldovei,drumuri bune in general.Parerea mea este ca faci greseala sa-ti stabilesti o baza,pierzi timp.Eu am facut un traseu cuprinzator si cazare catre sfrasitul zilei,in general ai de unde alege.Astfel iti poti calcula traseul pentru a 2 a zi din locatia in care te afli.
Am vizitat de curand cetatea Calnic,langa Sebes,apoi alba Iulia daca nu ai vazut-o,salina da la Turda si Cheile Turzii,ultimele o splendoare,traseu pe jos de 1 ora,usor.
Drum bun!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate