Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Help:Antena TV...canalul 51

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
laurentiu_c_l

laurentiu_c_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2004
Daca poate cineva sa-mi trimita o schema de antena (home made) ptr. canalul 51 (UIF)....dar sa nu fie antena Yagi....sau poate un link.....tks

#2
danolteanu

danolteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2004
Mergi in targ si ia-ti una tip plasa sau oala cu amplif cu tot la 200k.

#3
laurentiu_c_l

laurentiu_c_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2004
cele din targ  sunt de banda larga...si eu vreau sa o folosesc intr-o zona unde sunt multe interferentze(langa un emitzator de televiziune)....cu antena yagi am mult zgomot (interferentze) de la celalalte posturi radio si Tv....oricum mersi danolteanu....

#4
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
S-ar putea ca selectorul TV-ului sa nu fie in regula. Daca apar intermodulatii in cazul posturilor TV din UHF mai este de inteles, dar sa apara intermodulatii in UHF din cauza posturilor de radio (banuiesc din banda FM) este ciudat.
Ai cel putin 2 TV in casa si manifestarile sunt identice?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
E Tv-ul naspa / selectorul. Nu ai voie sa fii interferat pe UIF...

#6
laurentiu_c_l

laurentiu_c_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2004
antena o voi folosii langa un emitzator de televiziune si radio....(o statie de emisie a posturilor nationale) ir pe mine ma intereseaza sa captez un emitzator aflat la 10 Km (in linie dreapta) cu vizibilitate directa.....statia de Tv si radio care imi baga zgomot se afla la 30 m de cabana....asa  ca cel putin in zona e plin de interferentze....singura sansa e sa construiesc o antena care sa aiba raportul fata-spate foarte bun, sa aiba lobii foarte ingusti si sa fie pe canalul 51 Tv (acesta-i canalul care ma intereseaza)...si oricum am incerca cu vreo 4 televizoare cu acelasi rezultat.......oricum mersi....mai caut...

#7
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
O antena Yagi cu cat are mai multi elementi are banda de frecventa mai mica si lobul de radiatie mai ingust (pe langa castigul mai mare).
Poti pune un panou cu plasa in spatele antenei (antenelor) care sa ecraneze suplimentar (daca statia de emisie perturbatoare este in acea directie-Tancabesti cumva?).
Atentie mare si la adaptarea impedantelor. La nevoie se pot pune circuite de rejectie pt semnalele perturbatoare.

#8
laurentiu_c_l

laurentiu_c_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2004
antenele yagi ies din discutie din varii motive(au greutatea mare si locul unde vreau sa amplasez antena nu permite, am avut un bloc de 4 antene yagi de cate 30 elementi  cu rezultate foarte bune dar suportul - pilonul- nu a rezistat)....antena vreau sa o pun pe peretele cabanei, nu pe un pilon...da este vorba de ceva in genul Tancabesti (dar nu pot sa zic mai mult)....mi-ar trebuii o schema constructiva ptr o antena cu dipol(i) in lambda sau dipol deschis, etc...care sa nu aiba greutate si gabarit mare (repet...nu-mi permite suportul de antena) sau sa fie foarte lunga (fiind aplicata pe perete deci suportul va fi in spatele reflectorului)....eventual daca stiti vreo carte in care sunt date scheme constructive de antene...in legatura cu circuitele de rejectie ti-as fi recunoscator daca mi-ai trimite schemele sau daca mi-ai spune de unde sa le iau. circuitele care le-am incercat eu (2 tipuri) rejecteaza si semnalul util (intr-o masura mult prea mare).....si inca un detaliu: antenele de emisie ale postului respectiv sunt orientate exact in directia opusa deci eu captez lobul de emisie posterior....mersi...

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Tancabesti... pai acolo nu e statia 855kHz aia de 250kW sau cat o avea acuma dupa restructurari... ? Si mai e parca ceva aproape, de unde scurte parca... de cand au pus emitatoare in UIF acolo ?

#10
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
O solutie pentru antene directionale cu un raport de semnal fata /spate ridicat sint antenele cu reflector diedru (corner  reflector antennas). Detalii de exemplu aici . Si detaliile  de executie pentru  o astfel de antena atasate:

Attached Files

  • Attached File  ant.jpg   29.67K   36 downloads


#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Detalii - 2.

Attached Files

  • Attached File  ant1.jpg   41.38K   35 downloads


#12
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Detalii- 3.

Attached Files

  • Attached File  ant2.jpg   35.16K   20 downloads


#13
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Detalii- 4.

Attached Files

  • Attached File  ant3.jpg   67.82K   22 downloads


#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si un filtru de UIF, acordabil pe frecventa utila.

Attached Files



#15
laurentiu_c_l

laurentiu_c_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2004
mersi pentru filtru...si pentru antena diedru..dar are gabaritul mult prea mare (reflectorii) si daca nu ma insel am si eu cartea din care ai scanat schemele(are coperti galbene...asa-i?)...oricum mersi pentru osteneala mister_rf.....mai caut....am sa incerc filtrul....

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cartea respectiva, ANTENE - Eberhard Spindler (1983), este o lucrare de referinta si cuprinde toate detaliile necesare pentru a alege si construi o antena Tv. Nu te mai poti astepta sa gasesti variante de antene foarte diferite fata de cele prezentate in lucrare.  :)
Cerintele tale se contrazic putin: gabarit mic, dar cistig mare, raport semnal fata/spate mare dar fara un reflector "urias".  :cool:

#17
mktinapex

mktinapex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.05.2004
Da de unde se poate face rost de
ANTENE - Eberhard Spindler (1983) ? ca la www.bcu.ubbcluj.ro
nu am gasit-o desi este o bliblioteca MARE !

#18
laurentiu_c_l

laurentiu_c_l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.01.2004
cerintele ar fi in ordinea urmatoare: 1)gabarit 2)raport fata/spate si 3)cistigul.....avand in vedere ca antena va fi pozitionata pe un perete cred ca reflectorul poate sa fie destul de mic(peretele este un reflector relativ bun)....intradevar cartea este foarte buna (si cu foarte multe detalii) ,am construit vreo 3 antene conform specificatiilor din ea(si merg f.bine).... dar speram sa fi aparut ceva nou intre timp....mai sper...mersi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate