Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PROGRAM COMPRIMARE VIDEO SIMPLU,G...

Reparatie termostat Rehau H 230

La multi ani @Cojocel!

Recomandari Baby monitor Wi-Fi!
 GENER8ION, 070 Shake - Neo Surf (...

Trusa unghii profesionala

La ce sa ma astept la urmatoarele...

Sunt dese/normale ofertele de van...
 Comanda online geaca

Îmbracaminte anti frecare

Caut o piesa muzicala

Ce reprezinta Free Dos?
 Care este temperatura voastra de ...

Operatiuni ante zugravit

Teapa sa nu sa dai avans la prelu...

Vacanta in SUA ( NY )

Ce reprezinta, de fapt, "intensitatea antrenamentelor"?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

allah2

allah2

Member

• Grup: Members
Asa. Alta nelamurire. Peste tot (forumuri, site-uri si reviste de culturism) aud ca cele mai importante lucruri pentru a progresa in acest sport sunt intensitatea antrenamentelor, alimentatia si odihna.
Am vazut chiar si interviuri (publicate in diverse reviste) cu diversi culturisti care spuneau ca la ei un program normal sau usor este mult mai intens decat la aproape oice culturist amator. Aici apare nelamuriea mea. Din moment ce am aflat ba ca nu e bine sa te antrenezi de mai multe ori pe zi sau aceasi grupa musculara sau prea mult exercitii pentru ca faci supraantrenament, ba ca nu e indicat sa folosesti greutati cu care te chinui (adica cu care de-abia faci 4-5 repetari), ba ca trebuie o gramada de zile de pauza, ba ca prea multe seturi strica, am realizat ca inca nu prea stiu cum trebuie sa se deruleze un atrenament cu adevarat "intens".
Astfel, ma intreb practic ce inseamna sa te antrenezi intens si cum poti realiza acest lucru. Cu atatea limitari, antrenamentul este limitat la numarul de exercitii si repetari recomandat, cu greutatea specifica tie cu care poti face minim 10 repetari.
Voi cum va antrenati incat sa spuneti ca o faceti intr-adevar un antrenament intens?

adi185

adi185

Member

• Grup: Senior Members

View Postallah2, on Aug 28 2007, 09:26, said:

Asa. Alta nelamurire. Peste tot (forumuri, site-uri si reviste de culturism) aud ca cele mai importante lucruri pentru a progresa in acest sport sunt intensitatea antrenamentelor, alimentatia si odihna.
Am vazut chiar si interviuri (publicate in diverse reviste) cu diversi culturisti care spuneau ca la ei un program normal sau usor este mult mai intens decat la aproape oice culturist amator. Aici apare nelamuriea mea. Din moment ce am aflat ba ca nu e bine sa te antrenezi de mai multe ori pe zi sau aceasi grupa musculara sau prea mult exercitii pentru ca faci supraantrenament, ba ca nu e indicat sa folosesti greutati cu care te chinui (adica cu care de-abia faci 4-5 repetari), ba ca trebuie o gramada de zile de pauza, ba ca prea multe seturi strica, am realizat ca inca nu prea stiu cum trebuie sa se deruleze un atrenament cu adevarat "intens".
Astfel, ma intreb practic ce inseamna sa te antrenezi intens si cum poti realiza acest lucru. Cu atatea limitari, antrenamentul este limitat la numarul de exercitii si repetari recomandat, cu greutatea specifica tie cu care poti face minim 10 repetari.
Voi cum va antrenati incat sa spuneti ca o faceti intr-adevar un antrenament intens?
faci pana la epuizare seria, si pauze f scurte...

ciutacu

ciutacu

Active Member

View Postallah2, on Aug 28 2007, 08:26, said:

Nu trebuie o gramada de zile de pauza, ci doar vreo 6. Deci lucrezi un muschi odata pe saptamana. Nu e bine sa alegi greutati cu care te chinui, ci greutati cu care vezi ca muschiul lucreaza mai bine ;) Antrenament intens: 4 serii/ exercitiu cu gretuati cu care poti face 4-5 repetari. Cand ajungi la a 6-a, inseamna ca trebuie sa cresti greutatea, ca sa poti face din nou doar 4.

maryo_oo

maryo_oo

New Member

View Postciutacu, on Aug 28 2007, 10:29, said:

Nu trebuie o gramada de zile de pauza, ci doar vreo 6. Deci lucrezi un muschi odata pe saptamana. Nu e bine sa alegi greutati cu care te chinui, ci greutati cu care vezi ca muschiul lucreaza mai bine ;) Antrenament intens: 4 serii/ exercitiu cu gretuati cu care poti face 4-5 repetari. Cand ajungi la a 6-a, inseamna ca trebuie sa cresti greutatea, ca sa poti face din nou doar 4.
Sincer nu cred ca trebuie chiar o pauza asa de mare.... adica sa lucreze un muschi 2  sau  chiar 3 ori pe saptamana + suplimente nutritive.....

ciutacu

ciutacu

Active Member

Un muschi se lucreaza o data pe saptamana ! Eventual, daca esti in urma cu vreun muschi poti sa il lucrezi si de 2 ori, dar 1-2 grupe de 2 ori, nu toate grupele de 2-3 ori :excl:

Edited by ciutacu, 28 August 2007 - 11:40.

cutler

cutler

Senior Member

View Postciutacu, on Aug 28 2007, 12:40, said:

Un muschi se lucreaza o data pe saptamana ! Eventual, daca esti in urma cu vreun muschi poti sa il lucrezi si de 2 ori, dar 1-2 grupe de 2 ori, nu toate grupele de 2-3 ori :excl:

se poate lucra si de 2 ori pe saptamana si toate grupele de mai multe ori pe saptamana

ciutacu

ciutacu

Active Member

Dar cel mai eficient este sa lucrezi toate grupele o data pe saptamana ! Pe langa antrenament, importante sunt alimentatia si odihna.

Edited by ciutacu, 28 August 2007 - 11:55.

adi185

adi185

Member

View Postcutler, on Aug 28 2007, 12:50, said:

se poate lucra si de 2 ori pe saptamana si toate grupele de mai multe ori pe saptamana
gresit..daca lucrezi maimult nu o sa crestimai repede,tepoptitupraantrena f usor(dak lucrezicat decat intens)..eu niciodatan-am facut maimult dse odata pe sapt 1 muchi

sad8kobe

sad8kobe

New Member

din cunostiintele mele stiam ca tre sa lasi 2-3 zile intre antrenamente pentru acelasi muschi, nu 6...

adi185

adi185

Member

View Postsad8kobe, on Sep 2 2007, 21:07, said:

din cunostiintele mele stiam ca tre sa lasi 2-3 zile intre antrenamente pentru acelasi muschi, nu 6...
lasa 2-3 zile si nu o sa cresti veci, nici aia pro nu toti lasa asa de putin timp intre antrenamente

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

Poi cand mai lasi muschiu sa creasca daca-l freci odata la 2 zile ? Nici nu ti-o trecut febra musculara si tu te pui pe lucrat sau cum ? Degeaba bagi suplimente nu te ajuta alea sa construiesti fibre mai repede incat sa faci iar peste 2 zile. Daca tu crezi ca asa se creste atunci fa toate grupele odata in fiecare zi.  :lol:

Ca si cum ai da apa la o floare in fiecare zi, ia vezi ce mare creste, ca in desene animate..te mananca

DJAx3L

DJAx3L

Junior Member

1 dat pa saptamana un muschi .. end of story .. decat sa il lucrati de 10 ori pe saptamana e ca si cum nu l`ai lucra deloc .. credeti ca daca merget ila sala zilnic si zilnic faceti piept si abdomen .. credeti ca in o luna aveti pieptul cat ronnie coleman .. mmm..habarnishti

adi185

adi185

Member

View PostDJAx3L, on Sep 3 2007, 00:28, said:

1 dat pa saptamana un muschi .. end of story .. decat sa il lucrati de 10 ori pe saptamana e ca si cum nu l`ai lucra deloc .. credeti ca daca merget ila sala zilnic si zilnic faceti piept si abdomen .. credeti ca in o luna aveti pieptul cat ronnie coleman .. mmm..habarnishti
tom platz(renumit pt coapsele sale).. zicea intr-un interviu ca lui coapsele i-au crescut cel mai bine cu un antrenament la 3 saptamani de 17 serii de geno...

keeekeeess

keeekeeess

Active Member

Doar am mai zis odata am fost la munte 1 sapt deci am facut pauza la piept 2 saptamani, cand m-am intors aproape am dublat greutatile  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate