Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Montare usi lemn interior

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Salutare !
In aceasta perioada ne-am apucat sa renovam casa si am cumparat si usi pentru interior, dar cand le-am desfacut ne-am confruntat cu o problema si anume aceea ca nu avem in cutiile cu accesorii suruburi de prindere a tocului in perete.
As dori un sfat despre cum se monteaza aceste usi, pentru ca o sa le montez chiar eu cu tata, in urma telefoanelor pe la mesteri, amanari si numere ocupate. <_<
Ma intereseaza in mod special metoda de fixare a tocului in perete.
Am atasat si cateva poze.

Attached Files


Edited by v3lsatis, 28 August 2007 - 06:57.


#2
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postv3lsatis, on Aug 28 2007, 07:55, said:

Salutare !
In aceasta perioada ne-am apucat sa renovam casa si am cumparat si usi pentru interior, dar cand le-am desfacut ne-am confruntat cu o problema si anume aceea ca nu avem in cutiile cu accesorii suruburi de prindere a tocului in perete.
As dori un sfat despre cum se monteaza aceste usi, pentru ca o sa le montez chiar eu cu tata, in urma telefoanelor pe la mesteri, amanari si numere ocupate. <_<
Ma intereseaza in mod special metoda de fixare a tocului in perete.
Am atasat si cateva poze.
Tocuriule se fixeaza cu 3 dibluri si holsuruburi si pe stanga si pe dreapta, astfel:am impartit inaltimea tocului la 3 astfel incat sa am distante egale intre gauri.Cu un burghiu de diametru relativ mic am gaurit tocul, astfel incat sa ies prin el si sa las semn pe zid. Am dat tocul la o parte, am dat gauri in zid, am pus dibluri. Gaurile din toc le-am "evazat" un pic cu un burghiu mai mare, astfel incat capul holsurubului sa fie ingropat in acestea.Am repus tocul pe pozitie, am strans relativ moderat holsuriburile, am verificat cu bolobocul toate nivelurile verticale si orizontale. La jumatatea inaltimii tocului am pus o "contra" dintr-o scandura su ceva moale la capete sa nu zgarie tocul. Dupa toate aceste pregatiri am pus spuma poliuretanica de jur imprejurul tocului.Bafta

#3
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
multumesc frumos.
ma apuc de montat.
:coolspeak:

#4
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007

View Postv3lsatis, on Aug 28 2007, 11:07, said:

multumesc frumos.
ma apuc de montat.
:coolspeak:
Am uitat ceva: capetele holsuruburilor care se vad pe toc se pot acoperi cu niste "nasturi" speciali pe care ii gasesti la orice magazin de profil, pe diferite dimensiuni si culori.

#5
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Am terminat lucrarea, a iesit perfect la cumpana, multumesc mult de sfaturi.O sa rezolv si cu capetele suruburilor.
:coolspeak:

mai am 2 usi de montat :lol:

Attached Files


Edited by v3lsatis, 28 August 2007 - 19:46.


#6
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
am o usa plina destul de grea cu tabla zincata in ea, si e montat fara suruburi.... am folosit numai spuma... si sta locului bine mersi  :D

#7
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Numa' sa ai grija sa nu o trantesti prea tare.

#8
nikonz

nikonz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2010
salut , sunt nou pe aici , am si eu o usa ca a ta , intrebarea mea este urmatoarea... la fixarea balamalelor pe usa , ai rindeluito sau ai aplicat balamaua direct pe usa ?
Sa fiu mai expliciti : "ai ingropat balamaua in usa ?"

#9
costin_dsm12

costin_dsm12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2009

View Postv3lsatis, on 28th August 2007, 20:45, said:

Am terminat lucrarea, a iesit perfect la cumpana, multumesc mult de sfaturi.O sa rezolv si cu capetele suruburilor.
:coolspeak:

mai am 2 usi de montat :lol:

Salut,

Cum ai procedat cu montarea balamalelor? Am cumparat usi la fel si am ajuns intr-un mic impas, nu stiu cum sa fac cu balamalele. Unii mi-au zis sa montez balamalele si implicit foaia de usa jos si apoi sa o urc in golul de usa, altii zic sa montez foaia de usa dupa ce am montat tocul.

Multumesc anticipat!

#10
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Montezi totul de jos, pui distantieri intre toc si foaia de usa ca sa nu se deformeze tocul, apoi fixezi pe perete in holzsuruduri usa si la final bagi spuma. Este ceva migalos daca vrei sa iasa perfect. Eu am montat 5 usi intr-o zi cu un ajutor dupa minesi ceva scule (rindea electrica, bormasina, surbelnita, fierastrau pendular)

#11
costin_dsm12

costin_dsm12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2009
Multumesc tare mult!

Foaia de usa a iesit lacumpana? N-as vrea ca dupa ce termin de montat, usa sa se deschida sau sa se inchida singura.
Imi este oarecum frica sa nu montez foaia de usa stramb(pe toc).

#12
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Acum juma' de ani, un amic si-a schimat toate usile din casa. In pretul usii intra si manopera de montare.
Am fost surprins sa constat ca prinderea usilor se facea NUMAI cu spuma.
Nu am mai avut curiozitatea sa il intreb pe amicul meu, daca mai are usile pe pozitie :D
Cu prima ocazie il intreb, pentru ca sunt foarte curios.
Si eu mi-a schimbat usa la camera si am folosit holzsuruburi pentru prinderea ei. Nu am avut incredere numai in spuma.

#13
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Totul a iesit aproape perfect la mine, dar le-am bibilit o zi in 2 oameni. Daca as monta acum altele, as pune distantieri laterali mai grosi ( bucati de parchet de 6-7 mm) ca se mai lasa usa din balamale si se inchide aproape fix (ramane o distanta de 2 mm intre foaie si toc). Eu am folosit pe post de distantieri niste bucati de PFL de 4 mm pe care le-am lipit cu banda dublu adeziva de toc. Dupa aceea am fixat provizoriu, am rindeluit jos foaia, am taiat tocul ca sa iasa distanta egala sub toata usa (la mine nu era orizontala perfecta la podea), apoi refixare cu holzsuruburi si apoi spuma. Pervazele le-am prins cu niste tinte foarte subtiri. Am incercat cu Moment Fix, dar nu stateau lipite perfect de tocuri si dupa o chinuiala de 2-3 ore, am hotarat sa le fixez cu tinte care se observa doar daca te uiti foarte atent.

#14
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmaxx1nsane, on 22nd June 2011, 10:09, said:

Acum juma' de ani, un amic si-a schimat toate usile din casa. In pretul usii intra si manopera de montare.
Am fost surprins sa constat ca prinderea usilor se facea NUMAI cu spuma.
Nu am mai avut curiozitatea sa il intreb pe amicul meu, daca mai are usile pe pozitie :D
Cu prima ocazie il intreb, pentru ca sunt foarte curios.
Si eu mi-a schimbat usa la camera si am folosit holzsuruburi pentru prinderea ei. Nu am avut incredere numai in spuma.

Spuma isi face treaba ! Dupa ce se pune si pervazul totul sta in loc compact! Se folosesc metode de prindere suplimentara daca foaia de usa e blindata si e mai greoaie (desi eu am de aia una si nu am mai pus nici acolo si de 3 ani sta foarte ok :D)

View Postcostin_dsm12, on 21st June 2011, 12:15, said:

Salut,

Cum ai procedat cu montarea balamalelor? Am cumparat usi la fel si am ajuns intr-un mic impas, nu stiu cum sa fac cu balamalele. Unii mi-au zis sa montez balamalele si implicit foaia de usa jos si apoi sa o urc in golul de usa, altii zic sa montez foaia de usa dupa ce am montat tocul.

Multumesc anticipat!

1.) Se monteaza tocul care capata forma de U
2.) Se pun balamalele
3.) Se pune tocul in gol si se pun pene intre toc si zid
4.) Se pune foaia de usa si se verifica inchiderea corecta
5.) Se pun distantiere in mijlocul tocului sa nu deformeze spuma!
6.) Referificare cu bolobocul, sub foaia de usa se pune o pana sa nu traga de toc in jos si se poate pune spuma.
7.)) A doua se pun garniturile zi se bat pervazele pe partea cealalta a usii.

Pentru incepatori se recomanda 2 oameni, meseriasii se descurca si singuri :D

#15
suvy

suvy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.12.2012
http://www.hornbach....1&hpp=5  aici sunt toti pasi care trebuiesc urmati ...

Edited by euribiontuL, 05 December 2012 - 20:34.
reclama


#16
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Salut.
Golul de usa are inaltimea de aprox 217 cm. Doresc sa pun usi de dimensiuni  90cm x 203cm. In partea de sus ramane 217-203=14cm.
Cu ce umplu spatiul?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate