Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Incorporabile

- - - - -
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#181
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
pai cei de unde cumpar mobila, imi vor face si proiectul, numai ca o sa am grija sa le spun ce electrocasnice imi voi lua exact, eventual le dau eu schitele de montaj, ca sa poata sa-mi faca decupajele asa cum trebuie, cel ce vine sa le monteze sa nu aiba de decupat/taiat mai nimic.

dar eu vroiam sa stiu cam cat ar costa sa se monteze astea: cuptor electric, plite electrica si pe gaz, masina de spalat vase complet incorporabila, hota, ca sa vad daca merita sa cumpar electrocasnicele din alta parte sau chiar de la cei de unde cumpar si mobila, acestia, in acest caz, urmand sa si monteze aceste electrocasnice.

numai ca pretul pt. electrocasnice este mai mare, chiar mult mai mare, la cei de unde cumpar mobila, decat in alte parti si astfel am ajuns la concluzia ca mai bine le montez cu altcineva si le cumpar din alta parte.

Edited by flopardu, 03 February 2011 - 11:55.


#182
mihai2373

mihai2373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.04.2007

View Postflopardu, on 3rd February 2011, 11:51, said:

pai cei de unde cumpar mobila, imi vor face si proiectul, numai ca o sa am grija sa le spun ce electrocasnice imi voi lua exact, eventual le dau eu schitele de montaj, ca sa poata sa-mi faca decupajele asa cum trebuie, cel ce vine sa le monteze sa nu aiba de decupat/taiat mai nimic.

dar eu vroiam sa stiu cam cat ar costa sa se monteze astea: cuptor electric, plite electrica si pe gaz, masina de spalat vase complet incorporabila, hota, ca sa vad daca merita sa cumpar electrocasnicele din alta parte sau chiar de la cei de unde cumpar si mobila, acestia, in acest caz, urmand sa si monteze aceste electrocasnice.

numai ca pretul pt. electrocasnice este mai mare, chiar mult mai mare, la cei de unde cumpar mobila, decat in alte parti si astfel am ajuns la concluzia ca mai bine le montez cu altcineva si le cumpar din alta parte.

nu ar trebui sa coste mult, pt ca majoritatea au sistemele de prindere foarte simple. daca ai trase prizele si alimentarea cu apa si evacuarea pt masina de spalat vase exact acolo unde va veni aceasta e f simplu. cuptorul are doar 2 suruburi, plitele au 4 care se monteaza sub blat nu iti trebuie decit o surubelnita. la alimentarea cu gaz iti recomand un furtun flexibil. nu stiu nimic de MSV dar probabil ca doar masca trebuie prinsa cumva. all in all maxim 100lei, daca nu te hotarasti le montezi singur.

eu am luat Bosch si sunt multumit. importanta este garantia-cit mai mare si daca poti gasi ceva informatii despre firmele care fac service- sa fie serioase. le-am montat singur cred ca in 1 h.

#183
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
si cum sunt bosch-urile, cum ti se par? cat au garantie? de unde le-ai luat?
ai luat tot de la ei (plita, cuptor, hota, msv), ne dai si niste coduri sa vedem despre ce este vb? :)

Edited by flopardu, 03 February 2011 - 13:03.


#184
mihai2373

mihai2373

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.04.2007

View Postflopardu, on 3rd February 2011, 13:03, said:

si cum sunt bosch-urile, cum ti se par? cat au garantie? de unde le-ai luat?
ai luat tot de la ei (plita, cuptor, hota, msv), ne dai si niste coduri sa vedem despre ce este vb? :)


le-am luat de la domo. atunci am luat toate electrocasnicele si  mi-au dat 10% disc. bosch am luat plita,cuptor,hota masina de spalat rufe..de vase nu am luat inca, mai studiez.

garantie 2 ani. le-am luat in 2008, nu cred ca mai exista acele coduri. pina acum am fost multumit de ele.
  • plita nu e mare lucru, important e sa ai aprindere individuala pe fiecare ochi si sa taie gazul automat cind se stinge flacara accidental- 6-700 lei
  • hota- sa aiba macar 3 viteze, suprafata de captare cit mai mare- 7-800lei
  • cuptorul - aici depinde de citi bani vrei sa investesti- autocuratare, display, diverse functii, etc. eu sunt incintat de rafturile telescopice- practic tavile se pun pe niste sine si daca vrei sa le scoti sa verifici ceva nu trebuie sa le tii cu mina. cred ca m-a costat cam 1500lei
  • masina de spalat rufe- 1200 turatii la centrifugare, 7kg rufe aprox 1700lei
astea sunt de la bosch

#185
nemesisTM

nemesisTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.08.2008
Buna ziua,

Imi poate recomanda cineva magazine in timisoara de unde pot cumpara electrocasnice (cuptor, plita, hota, eventual un frigider, dar acesta din urma nu este o prioritate)? Am fost la www.agoraconfort.ro si www.sevillaelectrocasnice.ro si magazinele mari metro (doar 3-4 modele), real si mai slab, selgros. Eventual o marca si model pe care sa ma orientez. Deocamdata inclin spre gorenje sau bosch si am un buget de 2.000 - 2.500 lei.

Multumesc

Edited by nemesisTM, 05 February 2011 - 23:00.


#186
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 21.10.2009

View PostnemesisTM, on 5th February 2011, 22:58, said:

Buna ziua,

Imi poate recomanda cineva magazine in timisoara de unde pot cumpara electrocasnice (cuptor, plita, hota, eventual un frigider, dar acesta din urma nu este o prioritate)? Am fost la www.agoraconfort.ro si www.sevillaelectrocasnice.ro si magazinele mari metro (doar 3-4 modele), real si mai slab, selgros. Eventual o marca si model pe care sa ma orientez. Deocamdata inclin spre gorenje sau bosch si am un buget de 2.000 - 2.500 lei.

Multumesc
http://www.domo.ro/E..._incorporabile/

#187
coupyro

coupyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.08.2007
HANSA !

Am instalat in sfarsit plita si cuptorul achizitionate in decembrie ( 990 ron )
Ce pot sa spun e ca am incercat cuptorul.
Totul ok, am urmat instructiunile si am facut o prajitura ( chec ) dupa temperatura din manual.
Totul a fost perfect. Am fost surprins cat de bine a iesit. Zicea cineva pe forum ca dupa ce dai de asemenea scule electrice nu te mai intorci la cele pe gaz !, si avea dreptate.
Am schimbat si cablul de alimentare fiind prea scurt. Nici o problema.
In atasament poza cu checul !

In legatura cu plita. Probleme, nu statea aprins un ochi, cel mic.
Am sunat la service ( Amica ) si surpriza. Cum suntem noi obisnuiti sa asteptam, in 3 zile au fost la usa mea, dupa ce am fost anuntat in prealabil. Chiar daca nu sunt din Bucuresti.

Alta surpriza, nu era defect nimic, trebuia doar sa apas mai ferm.
In concluzie raport pret calitate sunt foarte multumit si mai ales impresionat de service !

Succes in hotararile pe care le luati.

Attached Files



#188
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postcoupyro, on 13th February 2011, 14:24, said:

Cum suntem noi obisnuiti sa asteptam, in 3 zile au fost la usa mea, dupa ce am fost anuntat in prealabil.
3 zile este un timp de asteptare scurt?!
si esti impresionat de service?!!!
eu unul nu as fi, mie mi se pare mult, ce naiba faci, nu gatesti 3 zile pana vin aia, daca ai o problema cu respectivul electrocasnic?

#189
coupyro

coupyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.08.2007

View Postflopardu, on 14th February 2011, 09:21, said:

3 zile este un timp de asteptare scurt?!
si esti impresionat de service?!!!
eu unul nu as fi, mie mi se pare mult, ce naiba faci, nu gatesti 3 zile pana vin aia, daca ai o problema cu respectivul electrocasnic?


Era vorba doar de un ochi de la plita !
Si in situatia in care nu esti dintr-o localitate cu centru service ?
Eu zic ca e bine.
Daca citesti certificatul de garantie ti se specifica termenul in care se repara sau se intervine la o defectiune.

Hai sa nu fim asa de ...

Edited by coupyro, 14 February 2011 - 11:23.


#190
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
sa inteleg ca ei au luat in calcul faptul ca decat un singur ochi iti facea probleme si nu era nevoie de o interventie rapida?
daca ai fi facut o sesizare cum ca nu merge plita deloc, in intregime, s-ar fi miscat mai repede?

#191
coupyro

coupyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.08.2007

View Postflopardu, on 14th February 2011, 11:24, said:

sa inteleg ca ei au luat in calcul faptul ca decat un singur ochi iti facea probleme si nu era nevoie de o interventie rapida?
daca ai fi facut o sesizare cum ca nu merge plita deloc, in intregime, s-ar fi miscat mai repede?

In Bucuresti da, in provincie nu !
De aceea e mai bine sa locuiesti in Bucuresti unde sunt prompte toate serviciile.

Unitatea service nu a luat nimic in calcul sunt afirmatiile mele.

In situatia ideala ai dreptate si normal ar fi sa fie asa. Sa raspunda in aceeazi zi, dar cum spuneam isi acopera zilele intarziere inca din faza de certificat unde specifica acest lucru, si pe care-l semnezi la achizitionare.

O seara placuta.

#192
nemesisTM

nemesisTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.08.2008

View Postcalinjack, on 7th February 2011, 15:31, said:



Pana la urma de la domo am cumparat:

plita: http://domo.ro/Elect...msung_GN642FFXD
cuptor: http://domo.ro/Elect...amsung_BF641FST
hota: http://domo.ro/Elect...msung_HDC6145BX


Nu le-am instalat inca pentru ca nu ne-am mutat in apartament, sper ca am facut o alegere buna. Am sa revin cu pareri dupa montaj si utilizare.

#193
bita_me

bita_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.05.2007

View Postcoupyro, on 13th February 2011, 15:24, said:

HANSA !

Am instalat in sfarsit plita si cuptorul achizitionate in decembrie ( 990 ron )

Succes in hotararile pe care le luati.

Detalii despre preturi si coduri, te rog? :)

Salutare!

Tocmai ce ne-am luat un apartament si trebuie sa ne apucam de mobilat & stuff. Bugetul e unul mai de criza, insa n-am vrea sa pierdem din vedere calitatea. Ne putem debarasa de extra-optiunile care se dovedesc in timp a fi mai putin utile.
Am citit tot ce s-a scris si, sincer, m-au cam luat durerile de cap. E clar ca nu-mi permit sa dau 2500-3000 lei pe un cuptor si 1500 lei pe o plita, asa ca va intreb: cat e de grav ca un cuptor sa nu aiba sisteme de curatare? Cat e de important inoxul antipata? Merita sa-ti cumperi astfel de electrocasnice mai "low-end" sau mai bine, daca nu ai bani de unele scumpe, iti iei un aragaz clasic? Si cea mai importanta intrebare: imi puteti recomanda cateva modele (eventual disponibile online, ca eu sunt din Bacau) pentru un buget de 1500-1700 lei?

Multumesc!

#194
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 21.10.2009
vezi astasi asta.sunt disponibile si pe comanda online.succes la ales

#195
bita_me

bita_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.05.2007

View Postcalinjack, on 8th May 2011, 12:24, said:

vezi astasi asta.sunt disponibile si pe comanda online.succes la ales

Multumesc pentru sugestie. Nu stiu daca tu facusesi vreo filtrare, ca mie imi apareau toate modelele. Dintre acelea, m-am orientat astfel:

Pe langa asta, ami am de ales si o combina frigorifica, dar asta la alt capitol.
Ce parere aveti despre produsele nominalizate? La niciunul dintre cuptoare si nici la plita nu am gasit sa scrie ca ar fi inox antipata, de obicei se mentioneaza explicit sau trebuie sa intreb eu? Credeti ca o hota telescopica e ok pentru o bucatarie inchisa de 3,95*2,80?
Mai aveti si alte recomandari in bugetul asta?

Multumesc!

Edited by bita_me, 09 May 2011 - 11:19.


#196
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Va salut.

Trebuie sa achizitionez si eu aceste incorporabile, chiar nu stiu pe ce sa merg. Eu eram fan marca Beko insa am inteles ca mai fac probleme, vreau o plita , un cuptor si o hota  telescopica + combina frigorifica sa fie aceeasi marca. Bugetul este undeva la max 4000 ron . M-as lipi de un gorenje dar nu am mai intalnit la nimeni pana acum, sunt sanse sa obtin vreun discount daca iau tot pachetul de la cineva ?

#197
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 21.10.2009

View Postbita_me, on 9th May 2011, 12:16, said:

Multumesc pentru sugestie. Nu stiu daca tu facusesi vreo filtrare, ca mie imi apareau toate modelele. Dintre acelea, m-am orientat astfel:

Pe langa asta, ami am de ales si o combina frigorifica, dar asta la alt capitol.
Ce parere aveti despre produsele nominalizate? La niciunul dintre cuptoare si nici la plita nu am gasit sa scrie ca ar fi inox antipata, de obicei se mentioneaza explicit sau trebuie sa intreb eu? Credeti ca o hota telescopica e ok pentru o bucatarie inchisa de 3,95*2,80?
Mai aveti si alte recomandari in bugetul asta?

Multumesc!
si eu am un aragaz mixt beko,adica arzatoare pe gaz si cuptor electric multifunctional :thumbup: hota se ia de 10x volumul incaperii.vezi topicul
asta mi se pare mai bun http://www.domo.ro/E...Beko_OIM_25501X

View Posttak30ver, on 9th May 2011, 12:18, said:

Va salut.

Trebuie sa achizitionez si eu aceste incorporabile, chiar nu stiu pe ce sa merg. Eu eram fan marca Beko insa am inteles ca mai fac probleme, vreau o plita , un cuptor si o hota  telescopica + combina frigorifica sa fie aceeasi marca. Bugetul este undeva la max 4000 ron . M-as lipi de un gorenje dar nu am mai intalnit la nimeni pana acum, sunt sanse sa obtin vreun discount daca iau tot pachetul de la cineva ?
la bugetul asta iei mai bune decat beko

Edited by calinjack, 09 May 2011 - 14:44.


#198
bita_me

bita_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 30.05.2007

View Postcalinjack, on 9th May 2011, 15:40, said:

si eu am un aragaz mixt beko,adica arzatoare pe gaz si cuptor electric multifunctional :thumbup: hota se ia de 10x volumul incaperii.vezi topicul
asta mi se pare mai bun http://www.domo.ro/E...Beko_OIM_25501X

Ma bucur sa aud ca e buna firma, pacat ca astia de la Domo nu au un formular de contact (sau daca e, nu e la vedere...) ca sa intreb de chestia cu inoxul antipata.

Multumesc de raspuns.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate