Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

carcinomatoza peritoneala - AJUTOR!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cdima

cdima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2007
Buna,

O ruda a fost diagnosticata recent cu carcinomatoza peritoneala. Initial a fost internata de urgenta dupa niste dureri groaznice in abdomen. In prima faza s-a crezut ca este ocluzie intestinala si au incercat sa o opereze. Dar dupa ce au deschis-o medicii au constatat ca are carcinomatoza peritoneala pe tot abdomenul. Pe langa asta tot intestinul este plin de stenoze enterale adica ingustari mai mici sau mai mari care nu permit circulatia normala a alimentelor. Fiind multe stenoze nu au putut sa faca nimic si au inchis-o.
Medicii ne-au spus ca nu mai este nimic de facut si ca in foarte scurt timp carcinomatoza va afecta toate organele.

Va rog sa-mi spuneti daca ati auzit de ceva tratamente medicamentoase / naturiste care sa ne mai dea o speranta (sau daca mai stiti cazuri de carcinomatoza care s-au rezolvat)!!! De asemenea daca stiti vreun oncolog bun care sa ne asculte (fara sa o transportam in prima faza) si eventual sa ne dea o solutie!!!

Merci mult!!!

#2
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Urmareste emisiunile dr Virgiliu Stroescu.

http://virgiliustroescu.wordpress.com/

#3
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

 cdima, on Aug 27 2007, 12:30, said:

Buna,

O ruda a fost diagnosticata recent cu carcinomatoza peritoneala. Initial a fost internata de urgenta dupa niste dureri groaznice in abdomen. In prima faza s-a crezut ca este ocluzie intestinala si au incercat sa o opereze. Dar dupa ce au deschis-o medicii au constatat ca are carcinomatoza peritoneala pe tot abdomenul. Pe langa asta tot intestinul este plin de stenoze enterale adica ingustari mai mici sau mai mari care nu permit circulatia normala a alimentelor. Fiind multe stenoze nu au putut sa faca nimic si au inchis-o.
Medicii ne-au spus ca nu mai este nimic de facut si ca in foarte scurt timp carcinomatoza va afecta toate organele.

Va rog sa-mi spuneti daca ati auzit de ceva tratamente medicamentoase / naturiste care sa ne mai dea o speranta (sau daca mai stiti cazuri de carcinomatoza care s-au rezolvat)!!! De asemenea daca stiti vreun oncolog bun care sa ne asculte (fara sa o transportam in prima faza) si eventual sa ne dea o solutie!!!

Merci mult!!!

Cred ca medicii ti-au spus tot ce era de spus.
E un caz depasit, cred ca ar fi nu doar inutil, dar si nedrept pentru pacienta sa o necajiti cu tratamente lipsite din start de orice perspectiva. Tot ce puteti face este tratament paliativ, impotriva durerilor mai ales, si sa o ajutati sa paraseasca lumea aceasta cu demnitate. Curaj.

#4
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Cu tot respectul pentru cunostintele si experienta celor ce sunt in cunostinta de cauza, am vazut intr-una din emisiunile dr . Stroescu, ca sunt alimente, care VINDECA si sunt nutritive, altele care doar hranesc, dar nu se remarca prin calitati deosebite de purificare si altele care mai mult fac rau.

Daca tot este pe moarte dece sa nu incerce o cura de sucuri de legume si fructe ?Fiindca nu sunt acestea cele care "spala" organismul de impuritati ? are un rol important si efectul placebo, dorinta de a trai, starea psihica etc.
Chiar in emisiune care vorbea despre beneficiile postului, doctorul povestea cum un pacient a cheltuit o groaza de bani si a ajuns aproape de exitus, dar a incercat un post de 40 de zile, timp in care a mai baut diverse combinatii de sucuri de fructe si legume. Efectul ? Nu numai ca a scapt de cancer dar parul si-a schimbat culoarea din alb in negru.

Se subintelege ca trebuiesc alese intr-un mod inteligent ( preferat cele alcaline spre exemplu) sau alte criterii ce pot fi cunoscute de un expert in dietoterapie.
Macar sa fiti cu constiinta impacata ca nu s-a neglijat nici o posibilitate.

Edited by Mirovaia_Scorb, 27 August 2007 - 23:42.


#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 Mirovaia_Scorb, on Aug 28 2007, 00:40, said:

Macar sa fiti cu constiinta impacata ca nu s-a neglijat nici o posibilitate.
Ce propui tu nu reprezinta nici "o posibilitate". Simplul cuvant "carcinom" nu lasa loc pt alte comentarii .

Nu prea mai am timp sa citesc alte threaduri, dar l-am zarit cu coada ochiului pe asta, si m-a trecut un fior ...

cdima sa va ajute Dumnezeu sa treceti peste asta ! Nu stiu ce altceva mai pot pot zice ...

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ai de ales intre a crede povestile cu parul alb transformat in negru, sau medici care-au vazut zeci sau sute de astfel de cazuri si stiu ca nu e nici o speranta de vindecare. fireste, e mai usor sa accepti prima varianta. dar din pacate, carcinomatoza inseamna un proces carcinomatos extins la mai multe organe sau pe o suprafata seroasa, cu tumori multiple. cu alte cuvinte, este un stadiu depasit terapeutic. asa cum a spus si woland, ceea ce conteaza acum e calitatea vietii, iar eventualele tratamente vor fi doar simptomatice.

inteleg ca e greu sa fie transportata pacienta. va trebui luata in evidenta la oncologul de care apartine, care-i va prescrie tratamentul necesar. de asemenea, exista si unele organizatii la care pot apela pacientii netransportabili, pentru tratamentul la domiciliu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate