Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DAIKIN -climatizare, aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
noris_expres

noris_expres

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.06.2008

View Postgall71, on Jun 11 2008, 00:32, said:

Modelul e Daikin FTXS20/RX20 7000 BTU


Sigur,mai are putin si ne spune ca functioneaza la temperaturile de la pol,si in furnalul de la Sidex
esti irascibil rau!!! nu stau nici la pol nici la sidex si firma mea inca nu o am.... dar mai e timp sa ma apuc si de aerconditionat. Ideea era sa vad daca am facut o alegere buna, si daca vechiul aparat, e doar o exceptie sau o regula.... oricum apreciez si remarcile ironice. Firma se chema expres service, ideea era daca stiti ceva si mai convenabil ca pret si eventual la fel de calitativ.... as vrea sa mai achizitionez cateva si evntual sa il schimb si pe cel vechi. va multumesc pt sprijinul acordat

da modelul acela e dar nu este de 7000 ci are putere variabila intre 4400-9000 incaperea in care e montat  are 18 mp si face fata cu brio.

#20
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postnoris_expres, on Jun 11 2008, 10:50, said:

esti irascibil rau!!! nu stau nici la pol nici la sidex si firma mea inca nu o am.... dar mai e timp sa ma apuc si de aerconditionat. Ideea era sa vad daca am facut o alegere buna, si daca vechiul aparat, e doar o exceptie sau o regula.... oricum apreciez si remarcile ironice. Firma se chema expres service, ideea era daca stiti ceva si mai convenabil ca pret si eventual la fel de calitativ.... as vrea sa mai achizitionez cateva si evntual sa il schimb si pe cel vechi. va multumesc pt sprijinul acordat

da modelul acela e dar nu este de 7000 ci are putere variabila intre 4400-9000 incaperea in care e montat  are 18 mp si face fata cu brio.
9000 e capacitatea maxima ,nu nominala,eu stiam ca se pune cea nominala,nu cea maxima.Nu e nimeni irascibil,dar reciteste posturile tale si o sa vezi ca spui multe chestii neverificate,ca de exemplu ca functioneaza la -20,cand functoneaza pana la -10,ca functioneaza in bucatarie,o functiona dar gogoasa aia cu filtrele de retin auburul daca nu ma insel,eu nu o diger.Daikin chiar nu are nevoie de o asa reclama,e o marca buna,sunt si altele ,dar hai sa ne limitam la descrierea AC respectiv si sa nu exageram cu nimic calitatile unui aparat

#21
noris_expres

noris_expres

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.06.2008

View Postgall71, on Jun 11 2008, 11:03, said:

9000 e capacitatea maxima ,nu nominala,eu stiam ca se pune cea nominala,nu cea maxima.Nu e nimeni irascibil,dar reciteste posturile tale si o sa vezi ca spui multe chestii neverificate,ca de exemplu ca functioneaza la -20,cand functoneaza pana la -10,ca functioneaza in bucatarie,o functiona dar gogoasa aia cu filtrele de retin auburul daca nu ma insel,eu nu o diger.Daikin chiar nu are nevoie de o asa reclama,e o marca buna,sunt si altele ,dar hai sa ne limitam la descrierea AC respectiv si sa nu exageram cu nimic calitatile unui aparat
tu ai perfecta dreptate.... 9000 e puterea nominala, se preteza la incaperi de pana la 20 de mp, adica exact ce am eu, sunt si alte firme pe piata, dar nu de asta era vb, eu vreau sa stiu o parere daca am facut bine si eventual daca stie cineva ceva mai eftin si calitativ la fel..... nu stiu ce e asa de greu

#22
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postnoris_expres, on Jun 11 2008, 15:33, said:

tu ai perfecta dreptate.... 9000 e puterea nominala, se preteza la incaperi de pana la 20 de mp, adica exact ce am eu, sunt si alte firme pe piata, dar nu de asta era vb, eu vreau sa stiu o parere daca am facut bine si eventual daca stie cineva ceva mai eftin si calitativ la fel..... nu stiu ce e asa de greu
Te inseli, 7000 btu este puterea nominala,pot sa te intreb de ce sa iau Daikin de 7000 btu si nu un Tohiba,Carrier sau Mitsu,la 9000 btu cu 350 ron mai ieftin,cu viteza fixa,dar sa functioneze in parametrii normali.Crezi cumva ca atunci, cand functioneaza continuu la parametrii maximi,mai scoti valorile normale de consum date de producatori?Cumpara frate Daikin FTYN25, daca vrei Daikin,si  ca sa-ti raspund la intrebare ,in categoria aparatelor de 7000 btu e cel mai ieftin aparat din aceasta gama(sincer nu am vazut pe piata din tara noastra alta firma premium cu aparate de 7000 btu)

Edited by gall71, 11 June 2008 - 15:18.


#23
noris_expres

noris_expres

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.06.2008

View Postgall71, on Jun 11 2008, 16:17, said:

Te inseli, 7000 btu este puterea nominala,pot sa te intreb de ce sa iau Daikin de 7000 btu si nu un Tohiba,Carrier sau Mitsu,la 9000 btu cu 350 ron mai ieftin,cu viteza fixa,dar sa functioneze in parametrii normali.Crezi cumva ca atunci, cand functioneaza continuu la parametrii maximi,mai scoti valorile normale de consum date de producatori?Cumpara frate Daikin FTYN25, daca vrei Daikin,si  ca sa-ti raspund la intrebare ,in categoria aparatelor de 7000 btu e cel mai ieftin aparat din aceasta gama(sincer nu am vazut pe piata din tara noastra alta firma premium cu aparate de 7000 btu)
merci frumos .....

#24
androidu2

androidu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.06.2008
treaba e ca a venit iara vara . a venit si telecomanda pt daikin . functioneaza :D . intrebarea mea este :  daca am setat aparatul de aer conditionat pe 20 de grade baga aer mai putin rece decat atunci cand il setez pe 18 grade ? sau chestia este ca baga aer la fel de rece si la 18 grade si la 20 doar diferenta e ca se opreste atunci cand se atinge temperatura setata , adica la 20 mai devreme ( binenteles ca se atinge mai repede )si la 18 mai tz?
o alta intrebare : cat este normal sa fie temperatura la gura unitatii interioare (setata pe rece la 18 grade) ? unii zic 7 altii 10 grade.....eu zic ca treaba asta nu e relevanta si depinde de mai multi factori: de caldura de afara de caldura din camera ,daca bate soarele in unitatea exterioara....,am dreptate sau nu?
vreau sa va spun ca am cumparat daikin la mana doua cu inverter pt ca l-am luat cu 4 mil in 2007 fara telecomanda si suprtii de perete. si in timp se scriu acest mesaj am in camera 22 de grade...stau la 4 ultimul etaj si bate soarele toata dupaamizaaaaa <_<

#25
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Am de asigurat climatizarea pentru un living cu suprafata de 41 mp si inaltimea de 2.75m. Camera are 2 pereti exteriori, unul avand ferestre si fiind indreptat spre sud si celalalt fiind peretele de calcan al cladirii. Sufrageria are o terasa care asigura un pic de umbrire a ferestrelor. Deasemenea, cladirea are termosistem de 10cm si la ferestre am sticla de tip 4 anotimpuri si rulouri exterioare din aluminiu .

Intrebarea mea este daca in aceste conditii, modelul Daikin FTXL35G2V1B / RXL35G2V1B ar avea putere suficienta pentru a raci incinta chiar si in conditii de vara torida.

La acest model ma atrag urmatoarele elemente:

- pretul, care este OK pentru bugetul meu
- randamentul energetic : racire - 4.02 si incalzire - 4.35
- puterea nominala de 12000 Btu pe racire cu putere maxima de 18000 Btu
- il pot folosi ca sistem complementar de incazire pana la -20 grade

Ce parere aveti? Fac o achizite buna in conditiile descrise sau risc sa regret mai tarziu?

Merci pentru sfaturi,
algorab

PS: Sarbatori Fericite!

Edited by algorab, 02 April 2010 - 10:29.


#26
roidle

roidle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 27.02.2010

View Postalgorab, on 2nd April 2010, 11:27, said:

Intrebarea mea este daca in aceste conditii, modelul Daikin FTXL35G2V1B / RXL35G2V1B ar avea putere suficienta pentru a raci incinta chiar si in conditii de vara torida.

La acest model ma atrag urmatoarele elemente:

- pretul, care este OK pentru bugetul meu

La ce pret?

#27
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Si eu am cam acelesi volum de incalzit/racit.Din ce am inteles de la colegii priceputi in climatizare , ar fi nevoie cam de minim 18000 btu.Dar mai bine sa-ti raspunda ei.
La ce pret este si unde l-ai gasit?Sunt si eu interesat.Multumesc.

#28
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
4200 lei cu TVA si montaj incluse.

#29
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007
Esti cam la limita, necesarul tau ar fi de 15000 btu,e o achizitie buna dar poti sa te uiti la un model mai bun,la bugetul ala si anume MITSUBISHI ELECTRIC KIRIGAMINE MSZ-FD35,cu ISEE  SENSOR(un aparat extraordinar),cu eficenta si silentiozitate mai ridicate decat Daikin(vezi atasament)sau la 3500 lei,tva si montaj inclus Mitsubihi electric msz-gc 35(vezi  atasamentulul 2)

Attached Files



#30
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

View Postgall71, on 2nd April 2010, 22:25, said:

Esti cam la limita, necesarul tau ar fi de 15000 btu,e o achizitie buna dar poti sa te uiti la un model mai bun,la bugetul ala si anume MITSUBISHI ELECTRIC KIRIGAMINE MSZ-FD35,cu ISEE  SENSOR(un aparat extraordinar),cu eficenta si silentiozitate mai ridicate decat Daikin(vezi atasament)sau la 3500 lei,tva si montaj inclus Mitsubihi electric msz-gc 35(vezi  atasamentulul 2)

Nu contest ca Mitsubishi Kirigamine este un aparat exceptional. Dar nu vad cum modelul cu puterea nominala de 3.5kW ma poate ajuta mai bine decat Daikin-ul. Nu imi poti recomanda un model cu puterea nominala de 4.2kW care sa se incadreze in buget si sa fie din aceeasi clasa de reputatie si performanta cu Daikin si Mitsubishi?

Apropo, unde gasesc modelul recomandat de tine la 3600 lei?

#31
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postalgorab, on 3rd April 2010, 08:27, said:

Nu contest ca Mitsubishi Kirigamine este un aparat exceptional. Dar nu vad cum modelul cu puterea nominala de 3.5kW ma poate ajuta mai bine decat Daikin-ul
Good point-asa cum am spus Daikin-ul e o alegere buna,dar nu este varful de gama asa cum este Kirigamine.
Nu imi poti recomanda un model cu puterea nominala de 4.2kW care sa se incadreze in buget si sa fie din aceeasi clasa de reputatie si performanta cu Daikin si Mitsubishi?
Putin probabil,o sa caut

Apropo, unde gasesc modelul recomandat de tine la 3600 lei?
La unul din dealer-ii Mitsubishi

Edited by gall71, 05 April 2010 - 00:01.


#32
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Daca as fi vrut varf de gama si aveam bugetul necesar nici nu stateam pe ganduri si luam Daikin Ururu Sarara de 14000 Btu. Dar nu imi permit sa dau 7000 pe un aer conditionat :(

Daca se poate, te rog sa imi dai PM cu numele comerciantului Mitsubishi. Merci!

- algorab

#33
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postalgorab, on 5th April 2010, 09:54, said:

Daca as fi vrut varf de gama si aveam bugetul necesar nici nu stateam pe ganduri si luam Daikin Ururu Sarara de 14000 Btu. Dar nu imi permit sa dau 7000 pe un aer conditionat :(

Daca se poate, te rog sa imi dai PM cu numele comerciantului Mitsubishi. Merci!

- algorab
Cauta la importatorul Mitsubishi,Genco

#34
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Inclin sa cred ca Genco nu sant o companie serioasa daca de o saptamana pagina lor de web este nefunctionala. Orice comapnie care este serioasa si se respecta trebuie sa fie prezenta pe web in anul de gratie 2010!!!

Intre timp am achizitionat agregatul Daikin si a si fost montat. Tot ce pot spune deocamdata este ca din punct de vedere fizic si tehnic este o masinarie impresionanta. Ramane de vazut daca va face fata in timpul verii si cu ce costuri oprationale.

Unitatea interioara este foarte simpla si cu un design neutru. Are gabaritul obisnuit pentru un agregat de 12000 Btu dar ventilatorul este supradimensionat un pic. Are senzor de prezenta si directionare in plan vertical si orizontal al fluxului de aer. Unitatea exterioara este de acelasi gabarit cu un agregat de 18000 Btu si cantareste 53 kg.

Functionarea este silentioasa. Unitatea interioara nu pocneste, nu este zgomotoasa. UE este super silentioasa si nu vibreaza aproape deloc.

#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postalgorab, on 10th April 2010, 09:29, said:

Inclin sa cred ca Genco nu sant o companie serioasa daca de o saptamana pagina lor de web este nefunctionala. Orice comapnie care este serioasa si se respecta trebuie sa fie prezenta pe web in anul de gratie 2010!!!

Intre timp am achizitionat agregatul Daikin si a si fost montat. Tot ce pot spune deocamdata este ca din punct de vedere fizic si tehnic este o masinarie impresionanta. Ramane de vazut daca va face fata in timpul verii si cu ce costuri oprationale.

Unitatea interioara este foarte simpla si cu un design neutru. Are gabaritul obisnuit pentru un agregat de 12000 Btu dar ventilatorul este supradimensionat un pic. Are senzor de prezenta si directionare in plan vertical si orizontal al fluxului de aer. Unitatea exterioara este de acelasi gabarit cu un agregat de 18000 Btu si cantareste 53 kg.

Functionarea este silentioasa. Unitatea interioara nu pocneste, nu este zgomotoasa. UE este super silentioasa si nu vibreaza aproape deloc.
Genco a pierdut distributia la Samsung,deci sunt ape tulburi,nu am surprinde ca site-ul nu functioneaza,divizia Mitsubishi este direct subordonata Mitsubishi electric aircon Italia
Felicitari pentru achizitie,e o alegere buna

#36
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
ca sa nu mai deschid un alt topic in care se vb despre daikin...
suprafata pe care o voi raci/incalzi este de ~42 m2 si am primit 2 oferte:
1. DAIKIN RX35G+FTX35G ~ 2200 RON fara TVA + 480 RON fTVAinstalarea (12 000 btu, 3.5 Kw)
2. DAIKIN RX50G+FTX50G ~ 2400 RON fara TVA + 480 RON fTVAinstalarea (18 000 btu, 5 Kw)

Din ce ce am citit se recomanda ca pana la 50 m2 sa fie utilizat un sistem de 12k btu. Suprafata mea fiind oarecum la limita, nu stiu pe care sa-l aleg. Doresc sa cer parerea celor care se pricep la asemenea lucruri, precum si parerea asupra preturilor. De asemenea, ma intereseaza si o alternativa la sistemele astea de mai sus!


Am observat ca exista, de asemenea FTXS35G+RXS35G. Intrebarea mea este de la ce vine S - ul din nume? Exista si sisteme care au in nume si J. Care vine de la ...??

Astia care vand si instaleaza sisteme d'astea, ori nu vor sa muncesca sa-si castige painea ori caile de comunicare cu ei sunt complet inexistente. Am trimis cereri de oferta la cel putin 7 firme, distribuitori daikin (luati de pe site-ul Daikin.ro), din care au raspuns doar 2!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate