Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Magie * Vraji * Ocultism

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
247 replies to this topic

#37
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
Cei care isi spun vrajitori lucreaza cu DIAVOLUL....feriti-va de astfel de oameni. Vrajile si blestemele nu au efect asupra celor cu credinta ce fac parte din Biserica Lui Isus Hristos.  :D

#38
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postzeus1, on May 10 2008, 17:25, said:

Cei care isi spun vrajitori lucreaza cu DIAVOLUL....feriti-va de astfel de oameni. Vrajile si blestemele nu au efect asupra celor cu credinta ce fac parte din Biserica Lui Isus Hristos.  :D

Si de ce razi? nici tu nu crezi asta, nu? :)

#39
sebi900

sebi900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 02.05.2008

View Postzeus1, on May 10 2008, 16:25, said:

Cei care isi spun vrajitori lucreaza cu DIAVOLUL....feriti-va de astfel de oameni. Vrajile si blestemele nu au efect asupra celor cu credinta ce fac parte din Biserica Lui Isus Hristos.  :D
Vad ca spui un mare adevar insa se pare ca nu tu crezi acest lucru...afla ca este adevarat!!!

#40
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
da da' cei care se numesc vrajitori si cred in diavol.
de unde ati dedus voi asta ... adica ca ei cred in diavol ?
poate ei cred ca exista prosti ..... prostii au bani .... banii aduc fericirea ..... adica de ce nu ar lua bani de la credinciosi pentru chestii care nici nu exista (vrei sa stii viitorul ... iti zic eu ce ai vrea sa auzi)
vati gandit ca ei exista tocmai din cauza credinciosilor?
oare si ateii merg la vrajitori ?
si pe langa e dreptul lor in a crede in ce vor

#41
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View Postarpisz, on May 10 2008, 19:19, said:

da da' cei care se numesc vrajitori si cred in diavol.
de unde ati dedus voi asta ... adica ca ei cred in diavol ?
poate ei cred ca exista prosti ..... prostii au bani .... banii aduc fericirea ..... adica de ce nu ar lua bani de la credinciosi pentru chestii care nici nu exista (vrei sa stii viitorul ... iti zic eu ce ai vrea sa auzi)
vati gandit ca ei exista tocmai din cauza credinciosilor?
oare si ateii merg la vrajitori ?
si pe langa e dreptul lor in a crede in ce vor
Biserica a condamnat intotdeauna practicile oculte. Bruno a fost excomunicat si de catre calvini tocmai fiindca era preocupat si de stiintele oculte.

#42
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 15:18, said:

Discipline impresionante care au rolul de a da explicatii si de a oferi motive pentru anumite intramplari reale. Se bazeaza pe stimularea psihicului print metode senzoriale si comunicari specifice.

Sunt metode extraordinare de a crea atmosfera comfortabila si placuta in grupurile sociale unde membrii nu se cunosc prea bine. Nu pot spune acelasi lucru despre vraji.

Magia este recunoasterea falsitatii unei demonstratii, unde explicatiile si fenomenele rationale si fizic bazate sunt eludate de catre maestru. In magie se recunoaste impostarea falsului. In vrajitorie si ocultism se considera adevarata orice informatie vehiculata, de obicei din intelegerea gresita a fenomenelor si prin oferirea de logica falsificata.

Parerea mea personala este ca toate cele mai de sus sunt un drog puternic pentru femei, si unii barbati, dar sincer, sunt inutile si nu au scop practic pentru individ si societate. Consider chiar negative anumite discipline de acest fel pentru ca "tampesc" minitile celor expusi si anuleaza mii de ani de progres.

Nu inteleg de ce le pui in acelasi poloboc, au acelasi efect, dar specificul lor e foarte deosebit, e ca si cum ai compara merele si perele si... cartofii...


In psihologie deduc ca ai incredere...implicit ar trebui sa ai in hipnoza...de aici e un prag sensibil pe care nu am dispozitia necasara sa te determin sa il treci, constient fiind si ca am sanse infime, dar oricum, daca dupa prag apare si telepatia, parca tinde un pic spre punctul tau de vedere problema...insa imi vei spune ca telepatia e basm inventat de oameni...iar eu iti voi spune ca si 1+1=2 e tot inventat de oameni...Habar nu ai ce inseamna magia, mah....nu e magie cu bagheta si''abracadabra''....e ceva mult prea foarte extraordinar de deosebit ( am apelat la hiperbola curenta pentru a-ti atrage atentia ca mananci pleonasme pe paine, insa candva acuzai pe altii de agramatisme, in special pe teisti).
Revenind...nu pot sa-ti dau niste link-uri despre magie in perceptia crestina momentan..dar poate cu alta ocazie...
Si nu pot nu fiindca nu exista foarte multe...ci fiindca iar am senzatia de lehamite cand vine vorba de lupte seculare cu morile de vant.

View PostMegara, on May 10 2008, 19:33, said:

Biserica a condamnat intotdeauna practicile oculte. Bruno a fost excomunicat si de catre calvini tocmai fiindca era preocupat si de stiintele oculte.


Totusi anumite societati secrete folosesc practici oculte la ritualurile de initiere de ex...desi religia lor de baza este crestinismul...acu' depinde ce intelegem prin ocultism...altii inteleg prin ocultism si elemente din vechiul testament (stii la ce ma refer, Megara)...insa totusi e impropriu sa numesti ocult o traditie care a facut parte integranta din isotoria bibliei...e ca si cum ai denigra de ex. ''miorita'', doar prin prisma faptului ca nu s-a transmis in scris, ca izvor istoric...ci numai practic, oral...aici e un mare secret...insa pt. a renunta la un eventual offtopic, ma opresc momentan cu polemica, as vrea doar sa mentionez pt. cei care nu cred in anumite elemente din biblie: astrologia, numerologia, tarotul, chiromantia etc...au radacini adanc infipte in Sfanta Scriptura...cu precizarea ca exact cum zicea Megara, sunt interzise de biserica si atentie...si de Dumnezeu...doar oameni meniti pt. asa ceva pot sa faca asa ceva...( de ex.magii care au vestit nasterea lui Hristos).

Edited by DayDreamer, 10 May 2008 - 20:34.


#43
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDayDreamer, on May 10 2008, 21:52, said:

insa totusi e impropriu sa numesti ocult o traditie care a facut parte integranta din isotoria bibliei...
la ce anume te referi?

#44
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostMegara, on May 10 2008, 21:01, said:

la ce anume te referi?

la kabalah, implicit tora, implicit vechiul testament.

#45
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDayDreamer, on May 10 2008, 22:34, said:

la kabalah, implicit tora, implicit vechiul testament.
Kabbalah s-a dezvoltat in perioada de inceput a crestinismului, dar in interiorul iudaismului. A intrat in spatiul crestin abia in Evul Mediu, in perioada Inchizitiei si asta fiindca a cunoscut o dezvoltare mai puternica la contactul cu lumea islamica. De fapt miscarea a fost generata de "contaminarile" poporului evreu cu credintele Babilonului. Deci nu are a face cu Biblia crestina.

Edited by Megara, 10 May 2008 - 22:34.


#46
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostMegara, on May 10 2008, 23:29, said:

Kabbalah s-a dezvoltat in perioada de inceput a crestinismului, dar in interiorul iudaismului. A intrat in spatiul crestin abia in Evul Mediu, in perioada Inchizitiei si asta fiindca a cunoscut o dezvoltare mai puternica la contactul cu lumea islamica. De fapt miscarea a fost generata de "contaminarile" poporului evreu cu credintele Babilonului. Deci nu are a face cu Biblia crestina.


Aici trebuie sa te ''semi-contrazic''....Nu se stie exact cand s-a dezvoltat...unele studii arata ca a existat de cand exista Tora...insa deoarece consta doar in practici si in idei transmise oral s-a clasat in perioada de inceput a crestinismului uneori...dar presupun ca ai cunostinte si tu de doctrinele Kabalahei si nu poti sa o clasezi cu inceputuri in era noastra...eu chiar nu cred...:)..in plus sunt destule practici din vechiul testament care coincid cu cele din kabalaah, deci as intelege ca ea s-a dezvoltat concomitent (poate prea putin spus, fiindca adeptii o considera mai presus decat legea scrisa) cu vechiul testament. Dar in fine...poate nu conteaza radacinile, e ok ca ele exista, in schimb e importanta existenta fructului ce depinde de ele.

Edited by DayDreamer, 10 May 2008 - 22:45.


#47
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDayDreamer, on May 10 2008, 22:44, said:

Aici trebuie sa te ''semi-contrazic''....Nu se stie exact cand s-a dezvoltat...unele studii arata ca a existat de cand exista Tora...insa deoarece consta doar in practici si in idei transmise oral s-a clasat in perioada de inceput a crestinismului uneori...dar presupun ca ai cunostinte si tu de doctrinele Kabalahei si nu poti sa o clasezi cu inceputuri in era noastra...eu chiar nu cred...:)..in plus sunt destule practici din vechiul testament care coincid cu cele din kabalaah, deci as intelege ca ea s-a dezvoltat concomitent (poate prea putin spus, fiindca adeptii o considera mai presus decat legea scrisa) cu vechiul testament. Dar in fine...poate nu conteaza radacinile, e ok ca ele exista, in schimb e importanta existenta fructului ce depinde de ele.
Influente religioase exista in fiecare religie... de exemplul, legea talionului apare prima data in Codul lui Hamurabi. Scoala Elohistilor a fost puternic influentata de scoala sapientiala din Egipt, furand cateva proverbe si de acolo. Apoi psalmii, poate a scris si David cativa dar psalmi au continuat sa se scrie pana in ultimele secole i.Cr. si au fost aribuiti lui ca si fondator al traditiei. Apoi se pare ca exista chiar si psalmi anteriori lui David, de exemplu, psalmul 29 e un psalm cananeu ebraizat de un autor evreu.
Kabbalah este considerata o secta a iudaismului... si nici macar nu e singura secta a acestuia.

Edited by Megara, 10 May 2008 - 23:15.


#48
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostMegara, on May 10 2008, 23:14, said:

Influente religioase exista in fiecare religie... de exemplul, legea talionului apare prima data in Codul lui Hamurabi. Scoala Elohistilor a fost puternic influentata de scoala sapientiala din Egipt, furand cateva proverbe si de acolo. Apoi psalmii, poate a scris si David cativa dar psalmi au continuat sa se scrie pana in ultimele secole i.Cr. si au fost aribuiti lui ca si fondator al traditiei. Apoi se pare ca exista chiar si psalmi anteriori lui David, de exemplu, psalmul 29 e un psalm cananeu ebraizat de un autor evreu.
Kabbalah este considerata o secta a iudaismului... si nici macar nu e singura secta a acestuia.

De catre tine e considerata asa... stiu ca ai auzit de Kabalah moderna, de Kabalah Hermetica etc...si atentie...Kabalah nu e considerata o secta...Te rog din suflet sa-mi dai un link veridic din care sa rezulte ca Kabalh e o secta si nu e ceea ce am scris eu mai sus....Te implor, chiar :)...'Is in ''stand by''.


P.S. Dar sa nu cauti dupa keyword pe orice site fantoma....eu am carti care afirma contrariul. Si te rog, nici de pe un site al unor sustinatori desprinsi din iudaismul contemporan daca se poate....de pe un site neutru ar fi cel mai ok...

Edited by DayDreamer, 10 May 2008 - 23:22.


#49
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostDayDreamer, on May 10 2008, 23:18, said:

De catre tine e considerata asa... stiu ca ai auzit de Kabalah moderna, de Kabalah Hermetica etc...si atentie...Kabalah nu e considerata o secta...Te rog din suflet sa-mi dai un link veridic din care sa rezulte ca Kabalh e o secta si nu e ceea ce am scris eu mai sus....Te implor, chiar :)...'Is in ''stand by''.

P.S. Dar sa nu cauti dupa keyword pe orice site fantoma....eu am carti care afirma contrariul. Si te rog, nici de pe un site al unor sustinatori desprinsi din iudaismul contemporan daca se poate....de pe un site neutru ar fi cel mai ok...
Nu am nici un link ca nu m-a interesat deci nu am citit pe net despre kabbalah. Dar nu este considerata religie.
Dupa cum ti-am zis, nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza, dar am auzit la cineva care facea o comparatie ca Isihasmul ar fi un fel de kabbalah transpusa in crestinism.

#50
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostMegara, on May 11 2008, 00:40, said:

Nu am nici un link ca nu m-a interesat deci nu am citit pe net despre kabbalah. Dar nu este considerata religie.
Dupa cum ti-am zis, nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza, dar am auzit la cineva care facea o comparatie ca Isihasmul ar fi un fel de kabbalah transpusa in crestinism.

nici eu nu am zis ca e religie, fiindca nu e :)...dar incearca sa studiezi candva merita..

#51
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postalexxx01, on 8th October 2010, 07:51, said:

Daca  auziti voci, simtiti prezente, sau aveti cosmaruri e posibil sa fiti atact ocult. Trimiteti un mesaj privat si va spun ce sa faceti.

azi noapte am visat ca m-a posedat diavolul.
ce trebuie sa fac?

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postabbulafia, on 8th October 2010, 10:00, said:

azi noapte am visat ca m-a posedat diavolul.
ce trebuie sa fac?
Sa ai prezervative la indemana sa nu care cumva sa ii dai posibilitatea sa se inmulteasca! :lol:

Edited by mario_bril, 08 October 2010 - 11:41.


#53
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postmario_bril, on 8th October 2010, 11:29, said:

Sai ai prezervative la indemana sa nu care cumva sa ii dai posibilitatea sa se inmulteasca! :lol:

BRAVO...!!! :thumbup:

#54
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postabbulafia, on 8th October 2010, 10:00, said:

azi noapte am visat ca m-a posedat diavolul.
ce trebuie sa fac?

Trebuie sa incetezi cu glumele pe tema asta, aia tre sa faci.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate