Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Magie * Vraji * Ocultism

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
247 replies to this topic

#19
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
@crocodile_dundee: nimeni n-o sa-ti caute nimic. Poate doar butonul de ignore!

#20
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postcrocodile_dundee, on Aug 25 2007, 19:45, said:

Oricum ar fi pierdere de timp.Exemplele sunt antiprost...în sensul că demonstrează existența adversarului lui Dumnezeu.Dar ce contează...oricum nu există Dumnezeu..nu ?  :death: :lol: :D :D

Da, se pare ca exemplele nu te ajuta prea mult, altfel ai fi vorbit altfel si ai fi avut ceva interesant de spus.

Ocultul exista din alte motive, explicabile si argumentabile si chiar sustinute prin experiment. Dar educatia ta se reduce la: ORICE NU IMI PLACE, ORICE NU CUNOSC SI NICI NU VREAU SA CUNOSC, ORICE MA REPULSEAZA, ORICE IMI ADUCE PLACERE, E SATANA!!!!

Minunata lume in care traiesti. Frica, incertitudine, indoire.

#21
mastercodran

mastercodran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.03.2006

View PostEminovici, on Aug 25 2007, 17:30, said:

tu asa ai facut?  :)
nu chiar, vrajitoria nu m-a prea interesat niciodata, dar am inceput pe la 19 ani sa citec tot ce gaseam (erau primii ani dupa revolutie) despre paranormal, ocultism, reancarnare etc.; apoi am descoperit yoga, hinduism, advaita-vedanta, etc.

#22
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Si la ce concluzie ai ajuns despre misticism?

#23
mastercodran

mastercodran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.03.2006

View PostEminovici, on Aug 25 2007, 17:59, said:

Si la ce concluzie ai ajuns despre misticism?
nu ma mai intereseaza forte oculte, vrajitori, demoni, masoni, conspiratii, dedublari, fantome, blesteme, argintul viu etc... :D

#24
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 19:50, said:

Da, se pare ca exemplele nu te ajuta prea mult, altfel ai fi vorbit altfel si ai fi avut ceva interesant de spus.

Ocultul exista din alte motive, explicabile si argumentabile si chiar sustinute prin experiment. Dar educatia ta se reduce la: ORICE NU IMI PLACE, ORICE NU CUNOSC SI NICI NU VREAU SA CUNOSC, ORICE MA REPULSEAZA, ORICE IMI ADUCE PLACERE, E SATANA!!!!

Minunata lume in care traiesti. Frica, incertitudine, indoire.

Mă tu nu înțelegi că "deschiderea cărții",vrajitoriile sau farmecele se realizează cu ajutorul Diavolului?Că alții nu cred e vai de căpățîna lor.E dreptul lor să nu creadă!

Orice îmi aduce plăcere nu e Satana,deșteptule mic,pt mine,ci e Dumnezeu : mie nu-mi aduce o plăcere așa de mare o curvă nenorocită cât de bună e ea,mai mult decât o iubită frumoasă și pe gustul meu,nu-mi aduce plăcere mai mare țigara decât 1 oră jumătate de forță la sală,nu-mi aduce plăcere mai mare băutura decît o oră de fotbal sau aerobic,nu-mi aduce plăcere mai mare să mă cert cu proștii decât să ajut un om sărac cu credință în Dumnezeu etc...Exemple sunt multe.Dar în Ocultism și în mulți dintre cei care îl negați pe Dumnezeu cu atâta înverșunare nu-i altul decât TATĂL vostru căruia vă închinați.Punct.

#25
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postcrocodile_dundee, on Aug 25 2007, 20:17, said:

Mă tu nu înțelegi că "deschiderea cărții",vrajitoriile sau farmecele se realizează cu ajutorul Diavolului?Că alții nu cred e vai de căpățîna lor.E dreptul lor să nu creadă!

Orice îmi aduce plăcere nu e Satana,deșteptule mic,pt mine,ci e Dumnezeu : mie nu-mi aduce o plăcere așa de mare o curvă nenorocită cât de bună e ea,mai mult decât o iubită frumoasă și pe gustul meu,nu-mi aduce plăcere mai mare țigara decât 1 oră jumătate de forță la sală,nu-mi aduce plăcere mai mare băutura decît o oră de fotbal sau aerobic,nu-mi aduce plăcere mai mare să mă cert cu proștii decât să ajut un om sărac cu credință în Dumnezeu etc...Exemple sunt multe.Dar în Ocultism și în mulți dintre cei care îl negați pe Dumnezeu cu atâta înverșunare nu-i altul decât TATĂL vostru căruia vă închinați.Punct.

Si cum te ajuta Diavolul sa deschizi o carte? Sunt foarte curios, elaboreaza... daca stii, daca nu, nu mai arunca prostii...

View Postcrocodile_dundee, on Aug 25 2007, 20:17, said:

Orice îmi aduce plăcere nu e Satana,deșteptule mic,pt mine,ci e Dumnezeu : mie nu-mi aduce o plăcere așa de mare o curvă nenorocită cât de bună e ea,mai mult decât o iubită frumoasă și pe gustul meu,nu-mi aduce plăcere mai mare țigara decât 1 oră jumătate de forță la sală,nu-mi aduce plăcere mai mare băutura decît o oră de fotbal sau aerobic,nu-mi aduce plăcere mai mare să mă cert cu proștii decât să ajut un om sărac cu credință în Dumnezeu etc...Exemple sunt multe.Dar în Ocultism și în mulți dintre cei care îl negați pe Dumnezeu cu atâta înverșunare nu-i altul decât TATĂL vostru căruia vă închinați.Punct.

M-ai fi prostit la faza aia, chiar iti place sa ajuti oamenii saraci? Cati ai ajutat luna asta, ca de "prosti" (a se citi toate persoanele care au postat pe unde posteaza el si au alte opinii) te-ai luat destul de des.

Tatal meu lucreaza 3 schimburi acuma sa isi intretina familia si sa isi asigure bunastarea la batranete. Tatal de care vorbesti tu, ce face pentru mine? Si tu ce faci pentru el?

Sunt curios, daca stii macar care este opusul dragostei fata de Dumnezeu? Esti o epava emotionala, sunt si femei care au mai multa ratiune si cumpatare decat tine, abia astepti sa scrii urmatorul post si sa arunci cu noroi in mine, o sa iti faca mai multa placere decat a ajuta 100 de saraci cu mana intinsa in jurul unui edificiu religios.

Edited by mrproper, 25 August 2007 - 20:52.


#26
Av3ng3r

Av3ng3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.08.2007
Nu credeam,dar acuma nu stiu ce sa zic.De exemplu am auzit ca o clarvazatoare dasta i-a dus pe oameni exact unde a murit un tip,si a ghicit mai multe chestii despre el.Cam niciudat nu?Sau doar scam?

#27
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostAv3ng3r, on Aug 25 2007, 21:55, said:

Nu credeam,dar acuma nu stiu ce sa zic.De exemplu am auzit ca o clarvazatoare dasta i-a dus pe oameni exact unde a murit un tip,si a ghicit mai multe chestii despre el.Cam niciudat nu?Sau doar scam?

Este foarte bine ca ai sesizat astfel de cazuri, incearca sa afli din surse directe si nu din zvonuri ce se intampla. Crede-ma, o alta placere a oamenilor e de a barfi si svoni tot felu de prostii...

In SUA, politia cerea ajutorul clarvazatoarelor, cele mai bune si mai faimoase. Un recensamant al cazurilor a aratat ca nu numai ca nu ajutau, dar creau pagube de milioane de dolari si incetineau anchetele, lasand timp persoanelor cu adverat vinovate de acele crime si rapiri sa fuga din fata legii. Aveau texte de genu "pe o campie, dupa un copac la marginea unui rau", si cautau luni intregi fara a gasi nimic. Aceia sunt niste paraziti oribili care dau sperante false si produc pagube societatii.

Deci, trebuie sa fii sigur de certitudinea faptelor. Se poate ca sa fie adevarat si sa fi contribuit efectiv, sa fi tras la ghici (sunt sanse de una la cateva mii) sau sa fi aflat dinainte cine sunt victimele, de la rude, prieteni, pe unde ar trebui sa umble samd si sa isi atribuie merite.

Penn&Teller: Bullshit!, a prezentat un astfel de caz. Incercati cateva filmulete sceptice si realistice pe youtube: http://youtube.com/r...teller bullshit

#28
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 21:50, said:

Si cum te ajuta Diavolul sa deschizi o carte? Sunt foarte curios, elaboreaza... daca stii, daca nu, nu mai arunca prostii...
M-ai fi prostit la faza aia, chiar iti place sa ajuti oamenii saraci? Cati ai ajutat luna asta, ca de "prosti" (a se citi toate persoanele care au postat pe unde posteaza el si au alte opinii) te-ai luat destul de des.

Tatal meu lucreaza 3 schimburi acuma sa isi intretina familia si sa isi asigure bunastarea la batranete. Tatal de care vorbesti tu, ce face pentru mine? Si tu ce faci pentru el?

Sunt curios, daca stii macar care este opusul dragostei fata de Dumnezeu? Esti o epava emotionala, sunt si femei care au mai multa ratiune si cumpatare decat tine, abia astepti sa scrii urmatorul post si sa arunci cu noroi in mine, o sa iti faca mai multa placere decat a ajuta 100 de saraci cu mana intinsa in jurul unui edificiu religios.

Nu obișnuiesc să arunc cu noroi în tocilarii cumpătați care vor și ei să afle și mai ales...citesc 3-4 cărți în engleză pe săptămână.Bravo!
Nu știu cum ajută Diavolul,dar cert este că prin intermediul lui se realizează ocultismul,deși majoritatea practicanților invocă numele lui Isus.Prostii sunt în capul tău dacă mă mai contrazici.Tatăl tău este Diavolul,asta spuneam.

#29
Av3ng3r

Av3ng3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.08.2007
^Cei care citesc sunt tocilari?Asta-i buna :death:

#30
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postcrocodile_dundee, on Aug 25 2007, 22:25, said:

Nu știu cum ajută Diavolul,dar cert este că prin intermediul lui se realizează ocultismul,deși majoritatea practicanților invocă numele lui Isus.Prostii sunt în capul tău dacă mă mai contrazici.Tatăl tău este Diavolul,asta spuneam.

Si daca nu stii cum, ce dovezi ai ca e implicat? Eu asta nu inteleg. Tu zici ca Diavolul ii ajuta pe unii sa faca nu stiu ce, dar e ca si cum as spune eu, ca Mircea Badea are puterea de a face oamenii in varsta sa alunece si sa cada pe strada. Da eu nu am nici o dovada, arunc si eu asa, sau mai rau, am auzit pe fiul primarului nepotului verisorului vecinului de pe deal al mamei, ca zicea el asa. Oau... ce chestie...

Tatal meu are 50 de ani, si a facut ce a crezut el de cuviinta in a fi un bun crestin si nu are nici un regret in acest fel. De unde pana unde il cunosti tu pe tatal meu?!

Maine poimane ai sa imi spui ca televizoru sau calculatoru sau mai rau, telefonul e unealta Diavolului pentru ca nu scrie nicaieri despre ele in Biblia ta draga (apropo, mai citeste cate ceva, iti recomand un Indreptar Ortografic al Limbii Romane).

View PostAv3ng3r, on Aug 25 2007, 22:29, said:

^Cei care citesc sunt tocilari?Asta-i buna :death:

O fi noua moda :) Nu o sa mai tina mult domnul crocodil si o sa injure si cativa moderatori si apoi va pleca.

Edited by mrproper, 25 August 2007 - 21:35.


#31
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006

View PostAv3ng3r, on Aug 25 2007, 21:55, said:

Nu credeam,dar acuma nu stiu ce sa zic.De exemplu am auzit ca o clarvazatoare dasta i-a dus pe oameni exact unde a murit un tip,si a ghicit mai multe chestii despre el.Cam niciudat nu?Sau doar scam?
Categoric "scam". Daca vei avea ocazia sa vezi un "act" complet o sa-ti dai seama ca nu e deloc impresionant. Ce vezi tu prin filme sau la televizor sunt inregistrari prelucrate. Am vazut magicieni ce faceau acelasi lucru. Tehnica folosita e foarte cunoscuta, se numeste cold reading. In unele cazuri poti vedea si ceea ce in cheama hot reading. Cu putin antrenament, pana si eu pot face asa ceva.

PS: magie nu exista. o poti numi magie pana-n momentul in care afli cum se face, dupa aia e doar un simplu truc sau iluzie optica (in majoritatea cazurilor).

Edited by tieston, 25 August 2007 - 22:00.


#32
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 22:33, said:

Si daca nu stii cum, ce dovezi ai ca e implicat? Eu asta nu inteleg. Tu zici ca Diavolul ii ajuta pe unii sa faca nu stiu ce, dar e ca si cum as spune eu, ca Mircea Badea are puterea de a face oamenii in varsta sa alunece si sa cada pe strada. Da eu nu am nici o dovada, arunc si eu asa, sau mai rau, am auzit pe fiul primarului nepotului verisorului vecinului de pe deal al mamei, ca zicea el asa. Oau... ce chestie...

Tatal meu are 50 de ani, si a facut ce a crezut el de cuviinta in a fi un bun crestin si nu are nici un regret in acest fel. De unde pana unde il cunosti tu pe tatal meu?!

Maine poimane ai sa imi spui ca televizoru sau calculatoru sau mai rau, telefonul e unealta Diavolului pentru ca nu scrie nicaieri despre ele in Biblia ta draga (apropo, mai citeste cate ceva, iti recomand un Indreptar Ortografic al Limbii Romane).
O fi noua moda :) Nu o sa mai tina mult domnul crocodil si o sa injure si cativa moderatori si apoi va pleca.

Toci,eu am văzut cu ochii mei și am auzit cu urechile mele astfel de "întâmplări".Mie mi s-au spus anumite lucruri pe care repet...era absolut imposibil să le cunoască cineva.Să spunem că nu-i vb de ocultism și Diavol.Dar aștept răspuns cum este posibil așa ceva.Am întâlnit mulți babuini care spun că nu-i adevărat,că sunt vrăjeli.Așa e simplu...știu!Tu ai răspuns?

Pi.Es.Doamne-ferește...e excelent să citim cât mai mult,doar că trebuie să mai știm și altceva în afară de asta... :death: :death: :death:

#33
cipriankid

cipriankid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 21.02.2007

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 22:02, said:

Penn&Teller: Bullshit!, a prezentat un astfel de caz. Incercati cateva filmulete sceptice si realistice pe youtube: http://youtube.com/r...teller bullshit


I'm Penn and Teller fan :D am vazut toate sezoanele.

Crocodile, ti-am mai zis de 100 ori. Hai sa facem 1 milion de dolari bro. Randi abia asteapta de vreo 40 de ani sa dea milionul cuiva cu puteri supranaturale. Il luam de manutza, il ducem la colegu care deschide cartea, dovedim minunea si facem parte 50:50.
Nu ti-ar prinde bine juma'de milion? Poti sa-i dai pe toti la saraci si sa-ti faci castel in cer. Eu o sa-mi iau un Evolution.

#34
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postcipriankid, on Aug 26 2007, 03:49, said:

Nu ti-ar prinde bine juma'de milion? Poti sa-i dai pe toti la saraci si sa-ti faci castel in cer. Eu o sa-mi iau un Evolution.

Bagati-ma si pe mine in combinatie. Vreau un Lexus 4x4.

#35
Sim_One

Sim_One

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.09.2007
Buna tuturor. Imi cer scuze daca mai exista undeva pe forum vreun topic pe aceaste tema, eu n-am reusit sa parcurg toate subiectele. De asemenea sper ca m-am incadrat bine la categoria aceasta.
Ideea e in felul urmator: traiesc un moment al vietii mele foarte nefast, sunt ingrozitor de nefericita. Prietenul meu cu care am avut o relatie de un an (desi a doua jumatate a fost la distanta) a avut "revelatia" ca nu ma mai iubeste. N-o sa intru aici in detaliile relatiei noastre.
Mereu am avut probleme sentimentale si nu numai...nici social nu stau prea bine (nu prea am prieteni). Am fost acum vreun an si la psiholog. Sincer nu stiu ce sa mai fac cu viata mea, sunt de-a dreptul descurajata, nu stiu in ce sa mai cred si in ce nu.
Am crezut si in Dumnezeu la un moment dat dar credinta mi-a disparut...vazand toate relele ce se intampla in lumea asta.
S-au scurs deci mai bine de 20 de ani din viata mea in care am avut o viata chinuita, urcusuri si coborasuri, dar cu niste dezechilibre foarte mari intre ele. Cand sunt singura (adica nu sunt intr-o relatie) sunt extrem de nefericita, pur si simplu cad in disperare si depresie. Incerc sa ma conving rational ca nu am motive sa fiu atat de disperata dar nu merge.
Tot de disperare..pentru ca nu mai stiu ce solutie sa gasesc ...am avut si banuiala ca as fi victima unui blestem. Sau poate trag pacatele cuiva din familie..desi in familia noastra nu a facut nimeni nimic rau niciodata. Nici eu nu am dorit niciodata raul nimanui, nu am mintit, nu am inselat etc.
Daca mai traieste cineva ceva similar...si a gasit vreo solutie...astept un sfat bun.
Dar rugamintea cea mai mare este: daca stie cineva un preot "cu har" in zona Moldovei, care dezleaga blesteme...va rog din suflet indrumati-ma.
Incerc sa elimin toate posibilitatile.

Multumesc.

#36
dual

dual

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.07.2007

View PostAv3ng3r, on Aug 25 2007, 21:55, said:

Nu credeam,dar acuma nu stiu ce sa zic.De exemplu am auzit ca o clarvazatoare dasta i-a dus pe oameni exact unde a murit un tip,si a ghicit mai multe chestii despre el.Cam niciudat nu?Sau doar scam?

e adevarat ce spui, dar tot la fel de adevarat e faptul ca va si gresi data viitoare.
pe sarlataniile dracesti nu poti pune baze fiindca una dintre calitatile lor, ale dracilor, e minciuna amestecata cu adevarul
pentru a crede in ei prima oara vor face o minune pozitiva sa-i zicem.
ghicirea viitorului la ei tine de un lucru imposibil omului - viteza infinita de deplasare prin spatiu si varsta milenara a lor.
ca sa-ntelegi ei merg pe presupuneri in functie de mii si mii de evenimente traite in trecut.
omul traieste cateva zeci de ani si nu poate avea o experienta atat de mare ca diavoli.
mai exista un lucru, diavoli au putere asupra oamenilor necredincioasi provocandu-le diferite boli sau chiar ucigandu-i iar in felul acesta pot sa-si adevereasca "previziunea" spusa prin nu-si ce medium sau vraci.
aduti aminte de toti zei antici, pentru a fi buni acesti zei cereau oamenilor sacrifici. de ce ?
pentru ca si ei, zei, ca si cei prin care se fac aceste magi, vraji nu-s decat draci ce un lucru il fac "bine" pentru fraieri iar 100 sunt pentru pierderea sufletului acestor oameni fara Dumnezeu ce se cred in fel si fel de vrajitoare si mame omizi sau mame viermi.
Orice sarlatanie, magie, vraja ce sfideaza limitele stiintei si ale logici umane nu-i decat o actiune draceasca menita a pierde sufletele umane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate