Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Magie * Vraji * Ocultism

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
247 replies to this topic

#1
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Ce parere aveti despre ocultism?
/
Ce este magia in opinia voastra?

#2
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Discipline impresionante care au rolul de a da explicatii si de a oferi motive pentru anumite intramplari reale. Se bazeaza pe stimularea psihicului print metode senzoriale si comunicari specifice.

Sunt metode extraordinare de a crea atmosfera comfortabila si placuta in grupurile sociale unde membrii nu se cunosc prea bine. Nu pot spune acelasi lucru despre vraji.

Magia este recunoasterea falsitatii unei demonstratii, unde explicatiile si fenomenele rationale si fizic bazate sunt eludate de catre maestru. In magie se recunoaste impostarea falsului. In vrajitorie si ocultism se considera adevarata orice informatie vehiculata, de obicei din intelegerea gresita a fenomenelor si prin oferirea de logica falsificata.

Parerea mea personala este ca toate cele mai de sus sunt un drog puternic pentru femei, si unii barbati, dar sincer, sunt inutile si nu au scop practic pentru individ si societate. Consider chiar negative anumite discipline de acest fel pentru ca "tampesc" minitile celor expusi si anuleaza mii de ani de progres.

Nu inteleg de ce le pui in acelasi poloboc, au acelasi efect, dar specificul lor e foarte deosebit, e ca si cum ai compara merele si perele si... cartofii...

#3
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Credeti ca exista in realitate forte misterioase necunoscute inca de stiinta moderna?

#4
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostEminovici, on Aug 25 2007, 16:33, said:

Credeti ca exista in realitate forte misterioase necunoscute inca de stiinta moderna?

Nu pot sa imi dau cu parerea daca nu oferi un subiect. Ce forte, de ce sunt misterioase, de ce sunt necunoscute?

#5
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 16:47, said:

Ce forte, de ce sunt misterioase, de ce sunt necunoscute?
Orice are caracter ocult/magic. Sunt doar fantasme sau sunt reale?

#6
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostEminovici, on Aug 25 2007, 16:55, said:

Orice are caracter ocult/magic. Sunt doar fantasme sau sunt reale?

O sa te rog sa dai exemple. Nu poti spune: si ce zici... stiinta infirma ORICE ocult si magic?
Sau: aha, deci stiinta nu are toate raspunsurile, deci ocultul este real!

Si repet, magia si magicienii se bazeaza pe trucuri, manipularea fizica a unor obiecte, fara a depasi limitele fizice, dar oferind o imagine diferita catre observatorii lor.

Da exemple de stafii, citit in malai, astrologie, tarot, legatori de vraji, ghicitori in palma, cold-readers samd...

#7
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Pai eu vreau sa-mi dati voi exemple care sa aprobe sau sa dezaprobe acele practici si credtine oculte.

#8
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007
Am dat eu exemple,dar unii nu cred din 2 motive : fie dumnezeul acestei lumi Satan i-a fermecat așa de bine încât au ajuns să-i conteste existența,fie îi contestă existența doar de ochii lumii,în realitate fiind Tatăl lor.

#9
anada

anada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 21.02.2007
Desi pare un club privat risc sa intervin in discutie.mrproper  contesta orice nu i-a explicat lui stiinta pana acum .Insa aceste forte oculte sunt reale si nu au nevoie de aprobarea sa  chiar de-ar fi insasi Marele Eminescu.Insa tipi de aceasta factura care fac un act de bravada din a contesta orice nu este explicat stiintific vei intalni.Daca totusi vrei sa stii mai multe despre magie consulta maestrii.Ai grija la sarlatani.Si daca chiar vrei sa cunosti/stii/simti cu siguranta ti se vor releva aceste forte indiferent daca sunt aprobate stiintific sau nu.Doamne ajuta!

Edited by anada, 25 August 2007 - 16:40.


#10
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
@anada: Eu sunt neutru, dar ma intereseaza subiectul. Unde zici ca pot gasi un maestru?

Edited by Eminovici, 25 August 2007 - 16:44.


#11
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postcrocodile_dundee, on Aug 25 2007, 17:34, said:

Am dat eu exemple,dar unii nu cred din 2 motive : fie dumnezeul acestei lumi Satan i-a fermecat așa de bine încât au ajuns să-i conteste existența,fie îi contestă existența doar de ochii lumii,în realitate fiind Tatăl lor.

Nu vad exemplele tale, stii doar sa te plangi in cuvinte multe si punctuatie gresita, dar nu oferi nimic constructiv discutiei. Multumim pentru parere.

View Postanada, on Aug 25 2007, 17:37, said:

Desi pare un club privat risc sa intervin in discutie.Eminovici contesta orice nu i-a explicat lui stiinta pana acum .Insa aceste forte oculte sunt reale si nu au nevoie de aprobarea lui eminovici chiar de0ar fi insasi Marele Eminescu.Insa tipi de aceasta factura care fac un act de bravada din a contesta orice nu este explicat stiintific vei intalni.Daca totusi vrei sa stii mai multe despre magie consulta maestrii.Ai grija la sarlatani.Si daca chiar vrei sa cunosti/stii/simti cu siguranta ti se vor releva aceste forte indiferent daca sunt aprobate stiintific sau nu.Doamne ajuta!

E un fel de scepticism ocult. Credinta pana la proba contrarie. Problema este ca se accepta greu explicatii simple, stiintifice, rationale si reproductibile, care permit oricui sa faca acele acte oculte, cu aceleasi efecte ca si cand un "maestru" le face.

Doare un pic cand credintele tale sunt reduse la nulitate, dar e bine ca se pun intrebari, invatam mai mult.

Edited by mrproper, 25 August 2007 - 16:42.


#12
mastercodran

mastercodran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.03.2006
Eminovici ce-i cu tine? Ori te plictisesti, ori esti intr-o ''criza'' de reformulare a conceptiilor, a judecatilor despre lume, ori...nu stiu... :D

#13
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

View Postmastercodran, on Aug 25 2007, 19:11, said:

Eminovici ce-i cu tine? Ori te plictisesti, ori esti intr-o ''criza'' de reformulare a conceptiilor, a judecatilor despre lume, ori...nu stiu... :D
Nu e clar? Ma apuc de vrajitorie!  ^_^

#14
mastercodran

mastercodran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 07.03.2006

View PostEminovici, on Aug 25 2007, 17:23, said:

Nu e clar? Ma apuc de vrajitorie!  ^_^
pai intai ''trebuia'' sa te apuci de vrajitorie si pe urma de budhism si hinduism :P

#15
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005

View Postmastercodran, on Aug 25 2007, 19:28, said:

pai intai ''trebuia'' sa te apuci de vrajitorie si pe urma de budhism si hinduism :P
tu asa ai facut?  :)

#16
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 17:42, said:

Nu vad exemplele tale, stii doar sa te plangi in cuvinte multe si punctuatie gresita, dar nu oferi nimic constructiv discutiei. Multumim pentru parere.

Caută-le și vei găsi și exemplele mele.
În legătură cu punctuația poți să dispari.Nu mă interesează.

#17
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postcrocodile_dundee, on Aug 25 2007, 19:34, said:

Caută-le și vei găsi și exemplele mele.
În legătură cu punctuația poți să dispari.Nu mă interesează.

Doreste-ti destul de mult si chiar o sa crezi ca dispar ;)
Esti plictisitor, nu ma mai intereseaza exemplele tale...

#18
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

View Postmrproper, on Aug 25 2007, 19:38, said:

Doreste-ti destul de mult si chiar o sa crezi ca dispar ;)
Esti plictisitor, nu ma mai intereseaza exemplele tale...


Oricum ar fi pierdere de timp.Exemplele sunt antiprost...în sensul că demonstrează existența adversarului lui Dumnezeu.Dar ce contează...oricum nu există Dumnezeu..nu ?  :death: :lol: :D :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate