Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#37
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
un pexal de calitate nu-i de loc ieftin, se apropie de cupru la pret.
da nu-s pe unde ai sa gasesti.
asa ca, mergi pe cupru (cel putin la tevile de incalzire)

#38
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Experienta proprie: Eu am facut instalatia de incalzire in apartament acum 3 ani pe pexal, nu ca am vrut eu ci pentru ca asa lucra acea firma. Nu spun ca e mai bine pe pexal, dar eu n-am avut inca probleme. Si sper sa nu am.

#39
adiracz

adiracz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.01.2006
Acum 3 ani am pus la "ex doamna" incalzire centrala si am folosit cupru, nu m-am zgarcit si am pus gros de 22 pe tur-retur si de 18 de la tur si retur pana la calorifere(cca 1m de calorifer) Si caloriferele le-am supradimensionat putin tocmai de a nu forta centrala.In total au intrat cam 220 m de teava. Am facut un calcul si rezulta inca o suprafata radianta de 11mp cu temperatura de rigoare de pe tur si retur. Aspectul este foarte ok, chiar mult mai frumos decat pexal. In final treaba e simpla. Calculeaza cati metrii de pexal iti trebuie, cate coturi cate T-uri si ai sa vezi ca iesi mai ieftin cu instalatia de cupru. Eu dupa 3 ani, iarna aerisesc(de fapt tentativa caci nu are pic de aer) instalatia iar apa care iese este limpede. Ca centrala am ales Vaillant, cam ce-a mai scumpa din clasa ei. Din calcule imi trebuiau cam 22KW si am luat de 28 si nu imi pare rau. Am ales marca asta pentru simplul fapt ca ei sunt cei ce au inventat acest sistem de incalzire. Este fabricata in Germania, pompa Grudfoss. Daca vrei iti recomand mesterul care a facut asta, repede, curat si fara nici o problema cat de mica in 3 ani. Este si dealer Vaillant si te "intelegi" cu el la pret. Eu am obtinut si un discount plus la la manopera..........te descurci tu ca nu esti firma.

#40
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
adiracz: nu te a intrebat nimeni daca cunosti vre un meserias, incearca sa discuti ontopic.

Zubaida: sper sa fi totusi bine informat, fiecare materiale are calitatile lui atata timp cat are o provenienta sanatoasa si un nivel calitativ bun.

Quote

Sa nu iti faci din Pexal. Sub nici o forma
Nenea, de ex, este amator, a auzit de problemele pexalului turcesc sau chinezesc si le amesteca cu toate acum. La fel poti sa patesti cu tevile de cupru, exista mai bune sau mai rele. Despre ppr numai de bine, cel putin 3/4 din piata este turcesc, butucanos, cam flexibil in opinia mea si nu pot sa il folosesc decat  "ascuns" .
Cuprul este o situatie aparte, fiind material cotat la bursa si extrem de cautat pe piata asiei, pretul lui a crescut galopant, fiind de departe materialul cu cea mai brusca scumpire in ultimul an, desi s au scumpit si fonta, aluminiu, otelul si chiar alte materii prime.

Incearca, orice ai alege, sa controlezi marca si originea si sa primesti un certificat de garantie ce iti insoteste factura fiscala.

Edited by Kidu, 21 July 2006 - 22:10.


#41
adiracz

adiracz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.01.2006
Intr-adevar, nu M-A intrebat nimeni. Am incercat doar sa fiu de ajutor. Imi cer scuze de deranj

#42
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Adiracz, nu ai specificat de ce suprafata e vorba in cazul tau.Incep si eu lucrarile pe 15 august si incerc sa evaluez costurile pt 4 camere , 100 mp la cupru.Exista vreun avantaj daca cuprul este izolat?Eu vreau sa trag totul prin sapa.

#43
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Si eu sint acum in discutii cu unul care imi recomanda tevi de polietilena Rehau.
Instalatorul asta al meu le recomanda in special pentru incalzire prin pardoseala, zice ca e mai bun decit cuprul... Pina acum nici macar nu am vazut cum arata asa niste tevi.
Cind l-am intrebat cum poate polietilena sa fie un conducator de caldura mai bun decit cuprul, mi-a zis ca nu poate, dar bate cuprul in privinta coroziunii etc.
Ati auzit de tevile astea Rehau?

#44
adiracz

adiracz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.01.2006
Suprafata nu e asa importanta. Masori pur si simplu ce traseu ai. NU merita izolat caci radiaza caldura. Cam in orice situatie, fata de orice material consumul energetic este acelasi. La pexal si polipropilena nu se transfera asa multa caldura in exterior si se duce in calorifer. La cupru se transfera mai multa in exterior si mai putin in calorifer. Pe ansamblu este acelasi lucru si aceeasi cantitate de caldura transferata in mediul ambient. Chiar daca sunt ingropate in tencuiala/pardoseala.

#45
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 jafo, on Jul 22 2006, 21:31, said:

Si eu sint acum in discutii cu unul care imi recomanda tevi de polietilena Rehau.
Instalatorul asta al meu le recomanda in special pentru incalzire prin pardoseala, zice ca e mai bun decit cuprul... Pina acum nici macar nu am vazut cum arata asa niste tevi.
Cind l-am intrebat cum poate polietilena sa fie un conducator de caldura mai bun decit cuprul, mi-a zis ca nu poate, dar bate cuprul in privinta coroziunii etc.
Ati auzit de tevile astea Rehau?


Are dreptate mesterul ala al tau.
Oricum la incalzirea in pardoseala nu transferul termic este foarte important. Dealtfel cuprul special pentru incalzire in pardoseala este izolat cu un strat de PVC, care printre altele are si rolul de a diminua transferul termic.

#46
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Rehau si Geberit sunt excelente...dar pretul va fi cat la teava de cupru cred :)

#47
oibo

oibo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.07.2006
Parerea mea este urmatoarea:
instalatia de incalzire montata aparent cupru de 1mm grosime cu leg de 18mm diametru la corpuri(radiatoare), montata in pardoseala de pp (temp de lucru este mai mica plus ca iti trebuie caseta distribuitori colectori pe perete)
instalatia de apa rece si calda menajera din pp

#48
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006
Alege cupru sau polipropilena daca nu vrei probleme.Pexalul s-ar putea sa-ti faca probleme in cativa ani.

#49
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Thx pentru recomandari; pretul investitiei nu e un criteriu. O sa merg pe acest Rehau.

Totusi, just for the record: coeficientul de transfer termic este esential. Pardoseala nepardoseala, nu conteaza, tot un soi de calorifer e. Si vrei sa-ti transmita caldura in exterior (adica in camera), nu vrei ca materialul folosit sa ti-o-ntoarca inapoi in cazan.
Dar am inteles ce vroia sa spuna x-plane - pardoseala va juca si un rol de inmagazinare a caldurii - inertie termica foarte mare, care reduce mult din variatiile centralei termice. E si asta un avantaj.

#50
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
Multumesc tutror pentru reply-uri, intre timp am mai vorbit cu unii, cu altii si cred ca voi merge pe cupru. Acum am alta dilema: am gasit un mester care imbina prin cositorire si altul (mai scump) care face imbinarile prin sudare cu nu stiu ce electrozi speciali pentru cupru. A doua varianta m-ar costa 9 mil doar pt o baie (si am 3 bai)!

Se merita?

#51
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 Zubaida, on Jul 24 2006, 14:45, said:

Multumesc tutror pentru reply-uri, intre timp am mai vorbit cu unii, cu altii si cred ca voi merge pe cupru. Acum am alta dilema: am gasit un mester care imbina prin cositorire si altul (mai scump) care face imbinarile prin sudare cu nu stiu ce electrozi speciali pentru cupru. A doua varianta m-ar costa 9 mil doar pt o baie (si am 3 bai)!

Se merita?


Vezi ca electrozii aceia pot contine plumb. Daca sunt fara e foarte bine. Oricum eu nu am intalnit probleme nici  la aliajul SN97CU3 care e preferat de majoritatea instalatorilor.

#52
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
nu ti bate capul cu sudura , nu e nevoie la instalatie casnica...

#53
Zubaida

Zubaida

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 19.05.2003
da, si eu am inteles asta intr-un final, sudura e utila pt presiuni mult mai mari decat la o instalatie casnica.

#54
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Ml de cupru e mai scump decat ml de pexal dar cand calculezi si elementele de imbinare iesi destul de aproape per total.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate