Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#2701
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postcosminfasie, on 15 ianuarie 2013 - 11:55, said:

[...] trebuie sa dau o dispozitie de santier in care sa inlocuiesc materialul (teava) de PEID cu cel de PPR pentru apa rece si calda [...]
Nu am auzit de PEID pe apă caldă Posted Image  ... aşa este în proiect? Posted Image
Dacă nu sînt indiscret, care este motivul înlocuirii PEID cu PPR?



View Postflorin71_skoda, on 15 ianuarie 2013 - 12:16, said:

[...] PE-ul de 32 sa-l inlocuiesti cu PPR de 50.
Nu de 40? Posted Image

Edited by raduk, 15 January 2013 - 13:01.


#2702
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai dreptate @raduk.
Am uitat sa tin cont si de grosimea tevi de PE 32 care are si ea un 2-3 mm in carne si mai ramine un interior de ~27mm. Asa ca merge linistit PPR-ul de 40, asa cum ai sugerat.

Edited by florin71_skoda, 15 January 2013 - 13:12.


#2703
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu te zgarci la grosimea ppr ca altfel patesti ca mine
la lipire coturi sau mufe, ppr-ul face in interior o "floare" care ingusteaza mult diametrul si te trezesti cu scaderea masiva de debit la celalat capat al tevii
eu am pus vreo 16 m de ppr de 2 de la centrala la baie (si multe coturi) iar debitul de apa calda este mai putin de jumatate decat la chiuveta de bucatarie aflata la doar 3 m de ppr fata de centrala;
parintii au pus teava de cupru, tot 15-16 m lungime,  si scaderea de debit este nesemnificativa..

#2704
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Salut. M-am mutat de curand in alt apartament, si in dormitor am o problema deranjanta cu zgomotul ce provine de la teava de termoficare(eu am centrala proprie). Se aud niste pocnete la intervale de cateva secunde, destul de suparatoare noaptea. Probabil e din cauza dilatarii tevilor, agentul termic are o temperatura destul de mare(teava e foarte fierbinte). Ce pot sa fac sa elimin acest zgomot, pentru a ma putea odihni cum trebuie?
In partea de sus, spre tavan, tevile sunt trecute prin niste bucati de teava de diametru mai mare. Zgomotul pare a proveni de mai sus, cam de undeva din planseu.
De aceea probabil zgomotul se aude si in incaperile vecine dormitorului" baia si alta camera.
Va multumesc.

Edited by anto84, 15 January 2013 - 17:04.


#2705
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Cred ca dilatarea produce zgomotele. Cel putin, asa se intampla la mine. Teava isi mareste volumul si pe orizontala si pe verticala. Ambele produc aceste zgomote? Cea mai simpla solutie ar fi sa scoti acele tevi (care inconjoara teava propriu-zisa), sa dai cu spuma si sa repari tavanul. Uita-te si daca este ceva intre conducta de apa si teava pentru protectie.

#2706
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Montarea in manson de protectie este corecta. Verifica si curata toate impuritatile (nisip, pietricele) ramase in mansonul de protectie intre teava si acesta. Poti seta centrala pe o temperatura mai mica agentului termic.

#2707
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012

View Postketa, on 15 ianuarie 2013 - 19:01, said:

Montarea in manson de protectie este corecta. Verifica si curata toate impuritatile (nisip, pietricele) ramase in mansonul de protectie intre teava si acesta. Poti seta centrala pe o temperatura mai mica agentului termic.

Nu pot controla temperatura agentului, deoarece e vorba de teava de la termoficare.

#2708
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postanto84, on 15 ianuarie 2013 - 17:03, said:

[...] (teava e foarte fierbinte). Ce pot sa fac sa elimin acest zgomot, pentru a ma putea odihni cum trebuie? [...]
Dacă ceea ce ți-a sugerat keta nu dă rezultate, atunci îți iei adio (măcar parțial) de la căldura vecinilor și fonoizolezi țeava, apoi faci măi-măi cu ceva gips-carton.


View PostYOUR_GOD, on 15 ianuarie 2013 - 17:14, said:

[...] Cea mai simpla solutie ar fi sa scoti acele tevi (care inconjoara teava propriu-zisa) [...]
Simplă? Posted Image Poate ne spui și nouă cum se poate face simplu această operațiune?



P.S.

View Postketa, on 15 ianuarie 2013 - 19:01, said:

[...] Poti seta centrala pe o temperatura mai mica agentului termic.
Zgomotul nu este de la țeava lui. Posted Image

#2709
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008
Ce parere aveti de teava pex-b o pot folosi sub sapa la casa mea nou construita , mentionez ca, centrala va fi pe lemne. Se poate curba usor la urcarea pe perete si la iesirea de la calorifer?

#2710
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Teava de tip pex-b o poti folosi sub sapa, la instalatia cu radiatoare. Recomandat si protectia gofrata. Se gaseste la colac separat(culoare rosu/albastru).
Teava de tip pex-b iti recomand sa nu o folosesti la instalatia de alimentare cu apa(calda/rece).
Si fiindca tot suntem la partea de recomandari, mult mai bine optezi pt teava de tip pex-a sau pex-c. Cu protectia gofrata din pex-b.

#2711
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postscurt_pe_2, on 16 ianuarie 2013 - 07:52, said:

Teava de tip pex-b o poti folosi sub sapa, la instalatia cu radiatoare. Recomandat si protectia gofrata. Se gaseste la colac separat(culoare rosu/albastru).
Teava de tip pex-b iti recomand sa nu o folosesti la instalatia de alimentare cu apa(calda/rece).
Si fiindca tot suntem la partea de recomandari, mult mai bine optezi pt teava de tip pex-a sau pex-c. Cu protectia gofrata din pex-b.

La Brasov nu am gasit pex-a cu protectie numai pex-b, au pex-a dar fara protectie, mai caut...
Mersi.

#2712
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Poti lua teava pex-a de unde stii, iar protectia gofrata de la Valrom(e slaba, dar am dat un ex.)
Sau poti gasi teava in teava(pipe-in-pipe) pex-a/pex-c pe net, cu un search mic. De ex Uponor, Pexgol.

Edited by scurt_pe_2, 16 January 2013 - 08:53.


#2713
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postanto84, on 15 ianuarie 2013 - 17:03, said:

Salut. M-am mutat de curand in alt apartament, si in dormitor am o problema deranjanta cu zgomotul ce provine de la teava de termoficare(eu am centrala proprie). Se aud niste pocnete la intervale de cateva secunde, destul de suparatoare noaptea. Probabil e din cauza dilatarii tevilor, agentul termic are o temperatura destul de mare(teava e foarte fierbinte). Ce pot sa fac sa elimin acest zgomot, pentru a ma putea odihni cum trebuie?
In partea de sus, spre tavan, tevile sunt trecute prin niste bucati de teava de diametru mai mare. Zgomotul pare a proveni de mai sus, cam de undeva din planseu.
De aceea probabil zgomotul se aude si in incaperile vecine dormitorului" baia si alta camera.
Va multumesc.

incearca asta
cu un ciocan mai mare loveste tevile in partea de sus, circular;
usor, nu sa le rupi, foloseste si o bucata de carpa intre ciocan si teava ca amortizor si pentru a nu lasa urme
e posibil sa crezi un spatiu mic fata de teva manson care sa ajunga pentru dilatatie si sa dispara astfel zgomotele

Edited by aeon, 16 January 2013 - 10:23.


#2714
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008
In afara de tevile pex mai sunt variante de instalatii prin sapa?


#2715
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Teoretic, toate: PEX, PE-RT, PEX-AL, PPR, OL, CU... şi care-or mai fi. Eu unul mă limitez la PE-X şi la CU (la colac).

Dar PE-X-ul ce are? sau ce nu are? :scratchchin:

Edited by raduk, 16 January 2013 - 14:47.


#2716
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postraduk, on 16 ianuarie 2013 - 14:40, said:

Teoretic, toate: PEX, PE-RT, PEX-AL, PPR, OL, CU... şi care-or mai fi. Eu unul mă limitez la PE-X şi la CU (la colac).

Dar PE-X-ul ce are? sau ce nu are? Posted Image
chiar imi place pe-x ul dar mi se par scumpe distribuitoarele , o sa am 8 calorifere deci am nevoie de 2 cu cate 8 cai care trec binisor de 1500lei

pex-a sau pex-c se poate curba usor la calorifer?

#2717
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostDANIELBUZDUGAN, on 16 ianuarie 2013 - 21:12, said:

[...] mi se par scumpe distribuitoarele [...]
Distribuitoarele/colectoarele nu sînt făcute pentru un anumit material. În plus, cine/ce te obligă să foloseşti distribuitoare/colectoare monobloc?


View PostDANIELBUZDUGAN, on 16 ianuarie 2013 - 21:12, said:

[...] pex-a sau pex-c se poate curba usor la calorifer?
Doar bănuiesc la ce te referi, aşa că te rog spune mai clar despre ce curbă este vorba. Posted Image

Edited by raduk, 16 January 2013 - 21:21.


#2718
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008

View Postraduk, on 16 ianuarie 2013 - 21:19, said:


Distribuitoarele/colectoarele nu sînt făcute pentru un anumit material. În plus, cine/ce te obligă să foloseşti distribuitoare/colectoare monobloc?



Doar bănuiesc la ce te referi, aşa că te rog spune mai clar despre ce curbă este vorba. Posted Image

Curba care trebuie sa o faci la iesirea din perete pentru conectarea caloriferului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate