Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#2665
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
da, sunt acolo si comparatii:
[ http://www.polyplumb.ro/img/tabel1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.polyplumb.ro/img/fiting.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.polyplumb.ro/img/tabel2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Link-ul cu Preturile nu merge.. Oricum, nu mai inserati link direct catre ei, ca e o societate comerciala de distributie.

Edited by scheleton, 30 November 2012 - 15:46.


#2666
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postvasileprimu1, on 30 noiembrie 2012 - 15:40, said:

intra pe linkul de mai sus gasesti mai multe detalii acolo
Pai astea sunt SINGURELE DETALII  fara o fisa tehnica...

#2667
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
incearca aici

#2668
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 30 noiembrie 2012 - 15:42, said:

da, sunt acolo si comparatii:

Sorry ..m-am grabit e clasa 24 ..

Attached Files


Edited by gelunechifor, 30 November 2012 - 16:05.


#2669
vasileprimu1

vasileprimu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2012
costa cam tot atat cat costa ppr doar ca mai putine coturi aproape nici unul daca faci instalatia cu distribuitoare si instalatie pb

Edited by vasileprimu1, 30 November 2012 - 15:55.


#2670
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 30 noiembrie 2012 - 15:49, said:

incearca aici
Am incercat . Sunt doar prezentari comerciale despre cum se monteaza si ca sunetul se propaga mai incet prin polibutilena...

View Postvasileprimu1, on 30 noiembrie 2012 - 15:53, said:

costa cam tot atat cat costa ppr doar ca mai putine coturi aproape nici unul daca faci instalatia cu distribuitoare si instalatie pb
Ce legatura are pretul cu fisa tehnica(carte tehnica) ? Agrementul tehnic pentru Romania ? Agrement sanitar pentru apa potabila ?
Din partea mea poate sa coste si  50 de bani si 1 milion metru ca e acelasi lucru....nu ma intereseaza pretul ma intereseaza calitatea mai buna sau mai rea dar sa o stiu.

Edited by gelunechifor, 30 November 2012 - 16:18.


#2671
vasileprimu1

vasileprimu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2012
stiu ca in anglia e cea mai folosita instalatie (nu am vazut eu) stiu de la un prieten care a lucrat in domeniu acolo si are si el instalatia facuta din acelasi material mi-a zis de asemenea ca i sa blocat presostatul si presiunea a ajuns la 9 bari si nu a cedat nici o teava

#2672
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 30 noiembrie 2012 - 15:42, said:

da, sunt acolo si comparatii:
[ http://www.polyplumb.ro/img/tabel1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.polyplumb.ro/img/fiting.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.polyplumb.ro/img/tabel2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


View Postvasileprimu1, on 30 noiembrie 2012 - 16:05, said:

stiu ca in anglia e cea mai folosita instalatie (nu am vazut eu) stiu de la un prieten care a lucrat in domeniu acolo si are si el instalatia facuta din acelasi material mi-a zis de asemenea ca i sa blocat presostatul si presiunea a ajuns la 9 bari si nu a cedat nici o teava
Ma bucur dar nu despre asta e vorba.Iti dai seama ca tu poti sa iti pui ce vrei tu in casa ta. Noi incercam sa vedem partea tehnica daca este daca nu, nu.

Attached Files


Edited by gelunechifor, 30 November 2012 - 16:17.


#2673
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgelunechifor, on 30 noiembrie 2012 - 16:17, said:

Ma bucur dar nu despre asta e vorba.Iti dai seama ca tu poti sa iti pui ce vrei tu in casa ta. Noi incercam sa vedem partea tehnica daca este daca nu, nu.

Hopa , ca am ajuns si la PB;  demult nu am mai vazut o teava de asta .Mai exact 5 ani .Am facut cateva zeci de instalati interioare pentru apa .Se anunta produsul minune ``for dummies`` tin minte ca sefu era tare multumit la prima vedere .Insa doar pentru instalati ingropate in rigips sau aparente ,nu se poate ingropa in sape sau tencuiala.Cred ca asta a omorat PB -ul .Iar fitingurile prea mari si scumpe plus ca odata clik nu se mai putea folosi pe vremea respectiva .Nu stiu daca au rezolvat problema asta.

Edited by Fontanero, 30 November 2012 - 16:30.


#2674
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostFontanero, on 30 noiembrie 2012 - 16:29, said:

.Insa doar pentru instalati ingropate in rigips sau aparente ,nu se poate ingropa in sape sau tencuiala.
Adica o alternativa la pex-al  ,inteleg !

#2675
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgelunechifor, on 30 noiembrie 2012 - 16:33, said:

Adica o alternativa la pex-al  ,inteleg !
Acum catva ani , pe asta se punea mare pret .Personal putin calificat , fitinguri rapide si putine scule .Piesele astea faceau clik si era gata montajul .Efectiv un metru si o foarfeca de teava si atat ai nevoie pentru o instalatie . Insa daca ai gresit, pa fiting si trebuie sa folosesti 2 mufe sa refaci .In fine s-a cheltuit mult iar profesionisti au castigat din nou asa ca am reparat PB dupa artisti si am continuat cu cupru :)

#2676
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postscheleton, on 30 noiembrie 2012 - 15:42, said:

[...] Link-ul cu Preturile nu merge. [...]
Cum nu funcționează? Pe mine mă duce la magazinul on-line.


View Postscheleton, on 30 noiembrie 2012 - 15:49, said:

incearca aici
Sînt și alții... chiar mult mai celebri decît ei, adică nu mai au nevoie de prezentare: Wavin. M-a tentat și pe mine acest sistem acum vreo cîțiva ani, dar l-am lăsat deoparte din cauza materialului (care se pare că are ceva "bubuțe").

#2677
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postraduk, on 30 noiembrie 2012 - 17:19, said:

Cum nu funcţionează? Pe mine mă duce la magazinul on-line.



Sînt şi alţii... chiar mult mai celebri decît ei, adică nu mai au nevoie de prezentare: Wavin. M-a tentat şi pe mine acest sistem acum vreo cîţiva ani, dar l-am lăsat deoparte din cauza materialului (care se pare că are ceva "bubuţe").

Ma gandesc ca va imaginati ca se foloseste doar la apa rece /calda nu pe incalzire.Daca mai nou se foloseste la incalzire probabil ca au scos ceva mai nou

#2678
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postraduk, on 30 noiembrie 2012 - 17:19, said:

Cum nu funcţionează? Pe mine mă duce la magazinul on-line...
la mine a fost un link care nu incarca pagina.. d-aia am si semnalat: ca cineva de la ei, care eventual citeste, sa remedieze. Posted Image

View Postgelunechifor, on 30 noiembrie 2012 - 16:33, said:

Adica o alternativa la pex-al  ,inteleg !
mai degraba la PP-R, dupa cum a si spus vasile

View Postraduk, on 30 noiembrie 2012 - 17:19, said:

Sînt şi alţii... chiar mult mai celebri decît ei...
eu nu comentez producatorul, ci materialul, resp. PB. E o teava cunoscuta de muulta vreme, insa ma mira afirmatia ca ar costa la fel ca PP-R-ul. De fapt nu ma mira, ci ma ..indoiesc.

#2679
shioda

shioda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.03.2007
Ce puteti comenta despre conducta pex a de la Frankische? Am gasit-o in magazinele online de specialitate la un pret bun. Din pacate nu am gasit datele tehnice ale produsului in afara faptului ca spun ca-i un pex tip a. Am observat ca o folosesc cei de la Purmo si Ivar in sistemele lor de IP(sub nume propiu). Sunt interesat deoarece va trebui sa-mi montez in iarna-primavara un sistem de incalzire pentru un P+1. Multumiri anticipate.

#2680
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Mi-am montat recent centrala de apartament, in balcon dar observ ca pe timpul iernii apare condens la conductele de jos si gasesc apa prin balcon... Stau la parter si ma gandesc ca e condens de la conducta de apa cald,a pentru ca sub mine e boxa si e rece.. Balconul e incalzit cu calorifer, dar tot gasesc apa si in ritmul asta putrezesc dulapurile (daca nu as sterge in fiecare zi), fiindca conductele sunt montate jos in spatele dulapului. Ma intreb ce solutie ar putea fi ca sa nu mai am acest condens, in afara de a face economie la apa calda. De la punctul principal de unde trage apa pana la centrala sunt ~3 metrii si aici se creeaza condensul, mai ales cand folosesc apa calda mai mult timp.

#2681
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfellow, on 16 decembrie 2012 - 13:45, said:

Ma intreb ce solutie ar putea fi ca sa nu mai am acest condens..........,
Izolatie armaflex pe tevi (si fitinguri daca sunt).

Attached Files


Edited by gelunechifor, 16 December 2012 - 15:52.


#2682
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
interesant.. ma voi interesa, multumesc. sper ca nu trebuie date tevile jos? As prefera o solutie mai simpla

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate