Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4454 replies to this topic

#2647
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
eu zic ca da, te complici degeaba.
Mai degraba poti izola teava de apa calda, ca sa mentii temperatura in ea -poate eviti ceva timpi morti..

#2648
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 scheleton, on 20 noiembrie 2012 - 21:17, said:

eu zic ca da, te complici degeaba.
Mai degraba poti izola teava de apa calda, ca sa mentii temperatura in ea -poate eviti ceva timpi morti..

Daca va trece pe acolo si apa rece este musai sa o izolezi , mai degraba decat celelalte .Asa o sa eviti condensul masiv

Uite un exemplu de data asta de fatade exterioare .
In poza 2 cu infrarosu am desenat caloriferul cum se vede din exteriorul cladiri .")

Attached Files



#2649
adr1anh

adr1anh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2012
Intrebare practica pentru instalatorii de tevi de cupru. Am un pistol cu aer cald de la Stern austria de 2000W. Se pot lipi cu el si instalatii de cupru? Foloseste cineva la cositorire pistol in loc de lampa? Care ar fi dezavantajele pistolului?

#2650
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Da , am auzit ca ar merge la lipiturile cu cositor.
Nu vad nici un dezavantaj  inafara necesitati de curent electric.

Edited by Fontanero, 22 November 2012 - 20:41.


#2651
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 adr1anh, on 22 noiembrie 2012 - 20:32, said:

Intrebare practica pentru instalatorii de tevi de cupru. [...]
Sînt taaaaare Posted Image curios cîți dintre ei îți vor răspunde...


 adr1anh, on 22 noiembrie 2012 - 20:32, said:

[...] Am un pistol cu aer cald de la Stern austria de 2000 W. Se pot lipi cu el si instalatii de cupru? [...]
¿quién sabe?


 adr1anh, on 22 noiembrie 2012 - 20:32, said:

[...] Foloseste cineva la cositorire pistol in loc de lampa? [...]
O poză face cît o mie de cuvinte.

Attached File  sudura CU cu aer cald.jpg   593.98K   184 downloads


 adr1anh, on 22 noiembrie 2012 - 20:32, said:

[...] Care ar fi dezavantajele pistolului?
În afară de cel menționat de Fontanero (între noi fie vorba, la cîte/care lucrări de instalații nu este nevoie de energia electrică? Posted Image ), ar mai fi timpii de lucru.


P.S.

 Fontanero, on 22 noiembrie 2012 - 20:40, said:

Da, am auzit ca ar merge la lipiturile cu cositor. [...]
Adică pozele mele nu te-au convins? Posted ImageMda... data viitoare, cînd îmi vei mai ceri poze, nu uita să-mi amintești acest lucru. Posted Image

#2652
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Noa nu te supara, bine ? Ca io am zis ca am auzit si asa a si fost , probabil ca fiind din ardeal am uitat sa zic ca am si vazut .Deci nu am gresit mult .

#2653
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011
Lamuriti-ma si pe mine cum e cu supapa de sens si vasul de expansiune,intr-o instalatie de incalzire. Mentionez ca am instalatiea de incalzire facuta cu teava de 1 1/4 care e pozitionata intre parter si etaj, sub tavanul parterului. Din ea pleaca spre calorifere (18 buc) teava Henco de 16 sau 20 dupa caz(marimea caloriferelor). Centrala e pe motorina(40 Kw la subsol),unde exista o supapa de sens sub pompa de recirculare, pe tur, vertical. Acum nu mai folosesc aceasta centrala, circuitul de apa este inchis doar cu un robinet (tur) de deasupra pompei de recirculare, astfel incat vasul de expansiune de 80 l (se afla tot la subsol) isi face treaba in instalatie, find legat pe retur.  In aceasta instalatie existenta, in teava de 1 1/4 m-am cunectat tur/retur(robineti) cu alta centrala (gazeificare) de la care-mi vine agentul termic pe teava de 1 1/2 de la aprox 10m orizontali(departare de casa). Nelamurirea mea, consta in faptul ca aceasta lucreaza de 6-7 ani super bine desi nu are in circuit supapa de sens, doar o pompa de recirculere si una de bypass. Acum imi montez centrala pe gaz, pe care o voi pune in casa si nu stiu daca e nevoie de o astfel de supapa in circuit. Stiu ca trebuie doar pe circuitul de umplere al instalatiei, astfel incat sa nu existe posibilitatea sa ajunga agent termic in apa potabila. Nu-mi pot schimba "magistrala" de 1 1/4, asa ca ma conectez la ea cu reductie la 3/4 caci asa are centrala pe gaz iesirile tur/retur. Foarte bine nu cred ca e, dar n-am incotro. Voi incalzi mai mult agent termic, dar acesta va fi transportat foarte usor.  Nu stiu daca ma-ncurca sau nu, vasul de expansiune  de 80 l, legat in instalatie. Pot sa-l las si pe el in circuit, sau merg doar cu cel al centralei( 8 l)! Cam mic totusi, ma gandesc ca am cam 80-100 l de apa in instalatie. Caloriferele sunt din aluminiu. Multumesc

Inca ceva. Sa pun filtru cu sare polifosfat in circuitul de alimentare al instalatiei termice?

Edited by De-LuX, 27 November 2012 - 12:32.


#2654
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,305
  • Înscris: 30.01.2008

 De-LuX, on 27 noiembrie 2012 - 12:32, said:

Lamuriti-ma si pe mine cum e cu supapa de sens si vasul de expansiune,intr-o instalatie de incalzire.

Poti face o schita ?

#2655
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

 gelunechifor, on 27 noiembrie 2012 - 15:16, said:

Poti face o schita ?
Multumesc, m-ai omorat cu schita asta! Rog indulgenta, nu cunosc simbolurile in schemele hidro, dar sper sa se-nteleaga.

Attached Files


Edited by De-LuX, 27 November 2012 - 16:37.


#2656
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011
Daca aveam supapa de sens in circuitul cu centrala actuala(gazeificare) nu era deloc bine. Eu pot s-o opresc in orice moment al arderii fara probleme. Prin autosifonare se raceste singura,isi face circuitul doar la etaj , n-am avut niciodata probleme ca s-a luat curentul si m-a ca prins cu centrala incarcata cu cox.

Edited by De-LuX, 27 November 2012 - 18:28.


#2657
vasileprimu1

vasileprimu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2012
Salut sunt nou pe aici si vreau si eu sa imi fac o instalatie de incalzire la o casa p+m si vrea ca instalatia sa o execut din ppr cu insertie compozit ce sfaturi imi dati Mentionez ca instalatia nu o vreau aparenta ci ingropata in pardoseala in polistiren extrudat mentionez polistirenul find de 5 cm cu placa de ozb deasupra
Mam gandit ca instalatia sa o fac pentru parter o coloana principala si pentru mansarda alta cu legaturi la calorifere in paralel daca doriti sa ma sfatuiti ce dimensiuni sa folosesc la teava la coloana principala si de la coloana inspre calorifere

Edited by vasileprimu1, 28 November 2012 - 00:33.


#2658
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,305
  • Înscris: 30.01.2008

 vasileprimu1, on 28 noiembrie 2012 - 00:25, said:

Salut sunt nou pe aici si vreau si eu sa imi fac o instalatie de incalzire la o casa p+m si vrea ca instalatia sa o execut din ppr cu insertie compozit ce sfaturi imi dati
Sfatul este sa citesti vreo 2-3 zile topicele care ti se par ca ar avea legatura cu ceea ce ai nevoie si apoi daca ai nelamuriri mai intrebi. Fa si tu un efort pentru casa ta.
PS: Nu sunt prea multi fani ai PPR-ului pe aici....mai ales ingropat.

Edited by gelunechifor, 28 November 2012 - 14:30.


#2659
vasileprimu1

vasileprimu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2012
gata mam hotarat voi folosi teava de la polyplunb garantata 25 de ani de foarte buna calitate nu are nevoie de lipituri deja am vazut instalatia la un prieten o are adusa din anglia si am gasit si la noi doar in bucuresti si o voi comanda prin curier toate cele bune si ms de sfat

#2660
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,305
  • Înscris: 30.01.2008
E polibutilena, cumva ? Poti pune o fisa tehnica ?

Edited by gelunechifor, 30 November 2012 - 10:07.


#2661
vasileprimu1

vasileprimu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2012
www.polyplumb.ro

Edited by scheleton, 30 November 2012 - 15:40.


#2662
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
au tradus astia gresit.. Nu e polibutena, ci polibutilena, prescurtat PB.

Edited by scheleton, 30 November 2012 - 15:37.


#2663
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,305
  • Înscris: 30.01.2008
Asa dar o fisa tehnica a tevii??
Chiar sunt curios cum au ajuns la comparatiile astea ????

Attached Files


Edited by gelunechifor, 30 November 2012 - 15:44.


#2664
vasileprimu1

vasileprimu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2012
intra pe linkul de mai sus gasesti mai multe detalii acolo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate