Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#1405
adi_botor

adi_botor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.02.2009
Cum zice colegu Keta... presiune e dar nu e debit.Verifivati la vena, de unde pleaca apa, sa nu fie cumva inca un robinet care nu e total deschis.Sau e infundat poate chiar robinetu de siguranta de la dvs de la intrare...

#1406
Merom

Merom

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.10.2010

View Postadi_botor, on 14th November 2010, 22:43, said:

Cum zice colegu Keta... presiune e dar nu e debit.Verifivati la vena, de unde pleaca apa, sa nu fie cumva inca un robinet care nu e total deschis.Sau e infundat poate chiar robinetu de siguranta de la dvs de la intrare...


Nu ... robinetele sunt deschise :( toate ... asta care vine zice ca taie teava si aduce pe cineva sa o sudeze nu stiu cum ...

#1407
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Stie cineva cat ar costa sa schimbam coloana comuna de apa la un bloc de 4 etaje, 4 apartam.(trebuie schimbate numai pe partea cu garsoniere, pe partea cu apartamente s-a inlocuit anul trecut). materiale + manopera.

Eventual daca imi puteti recomanda(PM) o firma serioasa care sa ne faca o oferta(pt Bucuresti).

Multumesc.

#1408
kid77xxl

kid77xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.06.2008
Am si eu o problema si cer ajutorul vostru. Dupa mai multe cautari si intrebari,dupa ce am citit cap coada forumul,am cumparat teva pentru instalatia de alimentare cu apa si instalatie termica pentru casa. Am cerut o monstra la firma,am vazut cum arata,ce scrie pe teva,m-am informat ce inseamna acele date imprimate pe teava. Am dat comanda sa cumpar teava. Bun toate bune si frumoase pana cand a venit teava si cand am observat ca pe teava scrie altceva,iar scrisul se sterge f.usor. Am vb cu o cunostinta sa fac o verificare tehnica la teava pe care am cumparat-o,aceasta avand nu stiu ce cunostinta pe la un institut care se ocupa cu asa ceva,insa aceasta doamna a plecat cu serviciul in strainatate si nu ma mai poate ajuta. Stie cineva unde pot face o verificare la teava pe care am cumparat-o,dar sa fie o verificare de specialitate si autorizata.

#1409
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008

View Postkid77xxl, on 24th November 2010, 01:48, said:

Stie cineva unde pot face o verificare la teava pe care am cumparat-o,dar sa fie o verificare de specialitate si autorizata.
Foarte probabil costul verificarii cu rezultate oficiale opozabile acelui institut va fi si de 100 ori mai mare decat valoarea intregii tevi de care ai nevoie. Excluzand cazul unui fals luat din bazar, sau al unui defect de fabricatie, vanzatorul iti va aduce un produs care se va incadra in limite prevazute de producator si asta probabil vor arata si eventualele teste ale "institutelor renumite" vorba celor cu detergentii. Nu e mai simplu sa le ceri certificat de calitate ? Nu e un criteriu a e un produs prost daca se sterge scrisul imprimat pe el.

#1410
vlad-ioana

vlad-ioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2010
Uite, nu sunt la 90 de grade! Ti-am mai spus. Asa iti dadea impresia pt ca pozele erau fcute din fata.

Attached Files



#1411
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postvlad-ioana, on 24th November 2010, 15:16, said:

Uite, nu sunt la 90 de grade! Ti-am mai spus. Asa iti dadea impresia pt ca pozele erau fcute din fata.

Ioana, atita timp cit canalele in care intra teava in perete sunt verticale eu zic,ca se creeaza un unghi la 90 de grade. Da poate nu vad io bine.

#1412
doc_buc

doc_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2009
dap eu vam citit pe toti cu cu ; ppr ; pexal cred ca imi voi incalzi casa cu pexal .Si daca o sa am probleme va spun

#1413
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postgelunechifor, on 14th November 2010, 13:44, said:

Nu crapa din cauza asta!

Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Ar mai fi o intrebare, cred ca ar trebui deschis un subiect nou pentru asta, tot legat de coloana.

Cum am mai spus sau la etajul 6.
Sub bucataria mea, la parter este iesirea din spate a blocului.
Chiar langa usa de la iesire este o coloana, tur retur (cred ca e coloana pt ca am pus mana pe ea si e calda constant), care bag mana in foc ca este exact coloana din bucatarie care la mine ajunge pe teava metalica veche. Nu cred ca a fost shimbata toata.
La parter frige, la mine la 6 e sloi.
Sub mine vecinul de la 5 si-a pus centrala. Sunt 2 in bloc. Al 2-lea nu l-am depistat inca, sper sa fie deasupra mea :) .
Intrebarea mea este. Daca fac gura in vara sa schimbe pe ppr la asociatie toata coloana , ( nu sunt eu singur, probabil ca sunt multi in situatia mea), daca ne-a caisa de la 5 care are centrala si este debransat si nu vrea sa schimbe portiunea de coloana care tece prin bucataria lui, eu ce pot face? Megem 3 etaje la noroc si speram sa nu fie infundat la 5, sau la celalal care are centrala?\Mentionez ca momentan nu am vb cu nimeni despre chestia asta de schimbat toata coloana si nu cunosc lumea in bloc inca dar incerc sa ma interesez.
Incaz ca fac pe nebunii pot scoate caloriferul din bucatarie de la plata intetinerii si sa-l desfiintez de tot (dop pe coloana la mine in casa) daca nu am calorimetre (aparatu ala fixat pe calorifer care masoara cat consumi)?
Din reclamatiile de la asociatie si discutii am inteles ca probleme ar avea toate apartamentele de la etajul 4 inclusiv in sus. Nu se incalzesc caloriferele.
Ba 2 degete partea de sus ba in cel mai fericit caz jumate din calorifer si este calaie nu cald.
La dormitor si la sufragerie de bine de rau se incalzesc cam 3 sferturi cand da radetu caldura calumea.
Acolo buba e si mai mare ca nu am coloana in casa, nici dormitor nici sufragerie. Vine doar tur si retur din peretele care desparte ap meu de cel al vecinului. deci cele 2 coloane sunt la 2 vecini diferiti. Alta marie cu alta palarie

#1414
king_tzapone

king_tzapone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 02.09.2007

View Postdoc_buc, on 1st December 2010, 00:23, said:

dap eu vam citit pe toti cu cu ; ppr ; pexal cred ca imi voi incalzi casa cu pexal .Si daca o sa am probleme va spun
si daca o sa ne spui crezi ca dupa aceea tevile se vor transforma intr-un material de calitate ?........

#1415
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdoc_buc, on 30th November 2010, 23:23, said:

dap eu vam citit pe toti cu cu ; ppr ; pexal cred ca imi voi incalzi casa cu pexal .Si daca o sa am probleme va spun

Teva pex-al f buna chiar se gaseste,trebuie sa fii atent la conectori sa fie de buna calitate si nu o sa ai pblme :OK:

#1416
doc_buc

doc_buc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2009

View Postking_tzapone, on 3rd December 2010, 06:56, said:

si daca o sa ne spui crezi ca dupa aceea tevile se vor transforma intr-un material de calitate ?........
nu dar punete intr-o situatie in care ti se sparge teava datorita unui joc inocent al copiilor , orice teava fie de ppr fie de cupru se sparge pt fiecare in parte (ppr sau cupru) trebuie sa ai chit special de montare (desigur si abilitati de montare ) pe cand la pexal nu  PS nu cred ca daca iti vine cineva in vizita de lauzi cu bogatia ta cheltuita pe cupru sau faimoasa rezistenta a ppr nu cred ca face asa ceva cineva dar exista si excepti :)

#1417
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010
Salut.

Un sfat va rog.Vreau sa fac instalatia de incalzire la mansarda,tevile vreau sa le instalez  pe sub dusumea(am dublat grinzile asa ca am loc destul).
Care solutie e mai eficienta sa plec din distribuitor la fiecare calorifer sau sa o fac clasica ,un circit la cre se racordeaza caloriferele?   care tevi sunt mai eficiente?Pezal sau polipropilena,avind in vedere ca montajul o sa fie sub dusumea?

#1418
mariuswk

mariuswk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.12.2010

View Postgelunechifor, on 3rd December 2010, 11:48, said:

Teva pex-al f buna chiar se gaseste,trebuie sa fii atent la conectori sa fie de buna calitate si nu o sa ai pblme :OK:
puteti recomanda un tip de pexal?

View Postvlad-ioana, on 24th November 2010, 16:16, said:

Uite, nu sunt la 90 de grade! Ti-am mai spus. Asa iti dadea impresia pt ca pozele erau fcute din fata.
Buna.
Ce tip de teava ai folosit pentru instalatia deincalzire?

#1419
Mircea51

Mircea51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 07.12.2010
Sint nou pe aici si nici nu sint"pe domeniu"-dar sper ca acest mesaj sa-l citeasca Vlad-ioana,sau poate mai bine sotul ei.Acu 7 ani am reusit sa ne mutam de la bloc la curte,cumparind o casa,construita pt.vinzare.Printre multe alte surprize era si mirosul"de hazna"(cum bine a zis,cine a zis)din cele doua bai.Pina sa ma lamuresc ce-i de facut am lipit cele doua sifoane de pardoseala cu scotch lat,ca mirosea in bai"de-ti lua auzul".Niste "Doreli"pt.estetica au montat sifoanele in centrul bailor,doar cu iesire pe teava de 30,le-au racordat prin T-uri,la conductele ce mergeau de la chiuvete la coloana de evacuare.Sotia a luat scotch-ul de pe sifoane <ca era inestetic>si tot la 2-3 zile trebuia sa toarne apa in sifoane.(cine a zis de 2 litri,a cam exagerat un pic...hi...hi...dar a avut mare dreptate) Deci aviz amatorilor si ma bucur ca aici sint persoane bine pregatite pe domeniu cu sfaturi pertinente.
     Sa auzim de bine.

#1420
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
S-ar putea sa sune stupid, dar mi-a intrat un cui in inima.. Ieri m-am intalnit cu alti instalatori idecat cei care au tras tevile pana acum. Stupoare: din punctul lor de vedere, cu experienta pe care o au mai ales in afara tarii, conexiunile metalice cu teava pex cedeaza in timp la alimentarea cu apa calda/rece. Asta din cauza variatiilor mai mari de temperatura decat la incalzire. In opinia lor, pex-ul merge f bine la termice, dar nu si la apa calda/rece. Cica cedeaza conectorii dupa un an.

Degeaba le-am explicat: stai dom'le, asta nu e pex-al, conectorii nu au oringuri, ca stiu ca aia mai cedeaza, fiind de cauciuc. Conectorii astia sunt prinsi direct de teava, fara nici o garnitura.


Are cineva montata alimentarea de apa cu pex? Sunt probleme la conectorii metalici care vin montati in perete? Inca mai pot face ceva, de vreme ce nu am tras sapele. Ei recomanda ppr verde.

#1421
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,528
  • Înscris: 30.01.2008

View PostCRG, on 10th December 2010, 11:10, said:

S-ar putea sa sune stupid, dar mi-a intrat un cui in inima.. Ieri m-am intalnit cu alti instalatori idecat cei care au tras tevile pana acum. Stupoare: din punctul lor de vedere, cu experienta pe care o au mai ales in afara tarii, conexiunile metalice cu teava pex cedeaza in timp la alimentarea cu apa calda/rece. Asta din cauza variatiilor mai mari de temperatura decat la incalzire. In opinia lor, pex-ul merge f bine la termice, dar nu si la apa calda/rece. Cica cedeaza conectorii dupa un an.

Degeaba le-am explicat: stai dom'le, asta nu e pex-al, conectorii nu au oringuri, ca stiu ca aia mai cedeaza, fiind de cauciuc. Conectorii astia sunt prinsi direct de teava, fara nici o garnitura.


Are cineva montata alimentarea de apa cu pex? Sunt probleme la conectorii metalici care vin montati in perete? Inca mai pot face ceva, de vreme ce nu am tras sapele. Ei recomanda ppr verde.

Adica cum cedeaza conectorii de pex?? Crapa,se dilata ,se contracta ,se gauresc??
De obicei conectorii ptr pex sunt tratati epoxidic asa ca nici depuneri de piatra nu au. Pe apa rece nici nu mai discut ca acolo variatia de temp.este minima iar pe apa calda conectorii ,in general orice fel de conectori, cedeaza din cauza depunerilor(adica fac niste gaurele minuscule prin care iese apa). Daca nu ai pierderi in instalatie nu ai de ce sa iti faci griji. La fel de multe griji ai putea sa iti faci ptr robinetii colt,caloriferele in sine,piesele de sub centrala si din centrala..orice fiting..
Si daca nu iti cedeaza conectorii sunt de acord sa iti plateasca cv unei instaltii ppr?? Ca eu pot si imi permit sa tin un pariu nu pe 1 an ci pe 10 ani cel putin daca ai folosit fitinguri de pex si nu ai pierderi in instalatie.

View Postmariuswk, on 7th December 2010, 20:03, said:

puteti recomanda un tip de pexal?

Henko,multygol.

View Postmariuswk, on 7th December 2010, 20:03, said:

Ce tip de teava ai folosit pentru instalatia deincalzire?

E pex tip pipe in pipe(teava in teava)

View Postmariuswk, on 7th December 2010, 19:17, said:

Salut.

Un sfat va rog.Vreau sa fac instalatia de incalzire la mansarda,tevile vreau sa le instalez  pe sub dusumea(am dublat grinzile asa ca am loc destul).
Care solutie e mai eficienta sa plec din distribuitor la fiecare calorifer sau sa o fac clasica ,un circit la cre se racordeaza caloriferele?   care tevi sunt mai eficiente?Pezal sau polipropilena,avind in vedere ca montajul o sa fie sub dusumea?

tevile ascunse sunt bine sa fie montate dintr-o bucata si sa ai posibilitatea de a le inlocui..deci recomandarea mea :PEX tip pipe-in-pipe

Edited by gelunechifor, 10 December 2010 - 13:19.


#1422
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Am vorbit cu un beneficiar, sta de un an in casa si nu are nici o problema. N-o sa schimb acum tevile deja bagate in tencuiala. Daca o sa crape, o sa sparg si gata. Cu toate ca nu cred ca ar rezista vreo firma pe piata daca ca ar vinde o solutie gresita din start...

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate