Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

LG L206WTQ-SF, 20", wide

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
p_remix

p_remix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2006
Salutare, :peacefingers:
Oameni buni, ce parere aveti despre monitorul asta? LG L206WTQ-SF, 20", wide... :rolleyes:
Pare fain din descrieri, insa vreau sa-mi dati niste pareri avizate din partea celor care-l au deja...
De fapt, m-am orientat la el deoarece imi trebuie un monitor de 20'' wide, cu timp de raspuns cat mai mic (daca se poate 2ms pt. jocuri), si fara probleme de pixeli morti. Aveti alta recomandare, va rog frumos ??... Am inteles ca ar fi Samsung seria noua dar nu a aparut inca...
Multumesc mult !!... :kisstogether:

#2
Alex-R

Alex-R

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

View Postp_remix, on Aug 23 2007, 11:22, said:

Salutare, :peacefingers:
Oameni buni, ce parere aveti despre monitorul asta? LG L206WTQ-SF, 20", wide... :rolleyes:
Pare fain din descrieri, insa vreau sa-mi dati niste pareri avizate din partea celor care-l au deja...
De fapt, m-am orientat la el deoarece imi trebuie un monitor de 20'' wide, cu timp de raspuns cat mai mic (daca se poate 2ms pt. jocuri), si fara probleme de pixeli morti. Aveti alta recomandare, va rog frumos ??... Am inteles ca ar fi Samsung seria noua dar nu a aparut inca...
Multumesc mult !!... :kisstogether:


De ce nu iti iei unu de 22'' samsung de ex  226bw cica rupe la toate categoriile sau unu la un buget mai redus Horison tot 22'' desi au timp de raspuns de 5 ms crede-ma ca nu faci diferenta si se comporta excelent si in jocuri si la filme si la simpla navigare pe net

#3
anton2dan

anton2dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2006
Si eu sunt interesat de L206-WT de la LG... Cine are poate ne face si noua un mini-review. Se merita diferenta de pret de 1 mil de la L204-WT?
Inca o intrebare, in caz ca stie cineva exact, L206WT are panel de 8 biti (16.7 milioane culori)? Pe multe site-uri, inclusiv cel oficial de la LG, am vazut in specificatii 16.2 mil (6 bit), dar mi se pare imposibil de vreme ce L204-WT are sigur 16.7, iar L206 e un model mai nou...

#4
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Nu are 8 biti, asa cum nici 204 nu are 8 biti. LG L204-WT are panel LG.Philips LM201WE3... cauta unde vrei tu si o sa descoperi ca nu are sigur 16.7, e doar un TN de 5ms.

LE intre timp am cautat de fapt chiar eu si am gasit asta Cica are 8bit... dar e TN, nu mai inteleg nimic  :lol:

Edited by mirch_bam, 23 August 2007 - 21:10.


#5
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007

View Postanton2dan, on Aug 23 2007, 21:48, said:

Si eu sunt interesat de L206-WT de la LG... Cine are poate ne face si noua un mini-review. Se merita diferenta de pret de 1 mil de la L204-WT?
Inca o intrebare, in caz ca stie cineva exact, L206WT are panel de 8 biti (16.7 milioane culori)? Pe multe site-uri, inclusiv cel oficial de la LG, am vazut in specificatii 16.2 mil (6 bit), dar mi se pare imposibil de vreme ce L204-WT are sigur 16.7, iar L206 e un model mai nou...
Nu stiu cum este  L206-WT de la LG,  nu cred ca poate fi mai prost decat  LG 204 WT  pe care il am eu si eu sunt super multumit de el, iar chestia cu  culorile , nu stiu ce sa mai cred, pe unele site-uri apare ca avand 16,7 pe altele nu , oricum daca e TN logic ar fi sa aiba doar 6 biti adica 16, 2 mil , e ciudat!
Nu am vazut cum se vede un PVA dar asta pe care-l am adica 204 WT vede super bine  si asta spun trecand de la un CRT de calitate un NEC de 17 "
Acum  chestia e de unde o sa-l achizitionezi, daca-l iei de la un magazin si poti sa-l vezi tu cu ochii tai, ar fi cel mai indicat, oricum cred ca 206WT nu poate fi mai prost decat 204 WT, e model mai nou . Bafta  la o eventuala achizitie ! :)

#6
anton2dan

anton2dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2006

View PostDanosul, on Aug 23 2007, 22:13, said:

Nu stiu cum este  L206-WT de la LG,  nu cred ca poate fi mai prost decat  LG 204 WT  pe care il am eu si eu sunt super multumit de el, iar chestia cu  culorile , nu stiu ce sa mai cred, pe unele site-uri apare ca avand 16,7 pe altele nu , oricum daca e TN logic ar fi sa aiba doar 6 biti adica 16, 2 mil , e ciudat!
Nu am vazut cum se vede un PVA dar asta pe care-l am adica 204 WT vede super bine  si asta spun trecand de la un CRT de calitate un NEC de 17 "
Acum  chestia e de unde o sa-l achizitionezi, daca-l iei de la un magazin si poti sa-l vezi tu cu ochii tai, ar fi cel mai indicat, oricum cred ca 206WT nu poate fi mai prost decat 204 WT, e model mai nou . Bafta  la o eventuala achizitie ! :)
Am fost si am vazut un Samsung 205BW si un LG L204WT unul langa altu si erau relativ la fel, insa as alege LG-ul pt ca multi useri au raportat ca Samsung-ul ramane inclinat in fata dupa un timp. Poate am sansa sa vad un L206 si un L204 unul langa altu, insa vroiam si niste pareri si daca se merita diferenta de pret.

#7
lenzexe

lenzexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 31.05.2005
LG L206WTQ-SF are 16,7 mil culori...si mai exista multe alte lcd-uri de 20inch cu 16,7 mil culori
..varianta 206WT-SF are 16,2 mil...deci diferenta de un "Q"  :D

#8
DarKer

DarKer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2007
Pentru ca si io am fost interesat sa'mi schimb monitoru' iata ce am gasit:

Specificatiile pentru monitorul asta (LG L206WTQ-SF) date de producator (www.lge.ro) sunt:
Diagonala (inch) : 20  
Rezolutie : 1680 x 1050  
Stralucire : 300  
Contrast : 3000:1  
Unghi vizibilitate : 170  
Timp raspuns : 2 ms  
Culori afisate : 16.2M  

Display  
Frecventa orizontala : 30 ~ 83 kHz  
Frecventa verticala : 56 ~ 75 Hz  

Specificatii fizice  
Conector : D-Sub, DVI-D  
Dimensiuni : 471 x 234 x 402.4  
Greutate (kg) : 4.6kg  

Consum putere  
Operare normala : 34 W  
Suspendare / Standby : 1 W  

OSD : Da  
Standarde conformitate : TCO03, FCC-B, CE, SEMKO  

Pe multe siteuri pretul la monitorul asta e mai mic decat la (LG L206WT-SF) adica fara Q asa ca am intrebat si io care e diferenta... am primit un singur raspuns competent, dar care nu ma ajutat cu nimic:
Stimate Domnule, Practic nu exista o diferenta intre specificatiile celor doua modele, singura deosebire este calitatea suprafetei ecranului. Va dorim o zi buna! Serv. Relatii cu Clientii.

Pana la urma adevarul e ca la pretul asta n'am gasit alt monitor cu
Timp raspuns : 2 ms
Contrast : 3000:1  
Unghi vizibilitate : 170  

Dar oare aia de la LG zic adevarul ?

Astept si io pareri... poate de la cei ce au cumparat deja modelul LG L206WTQ-SF

#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Conform google:
- pe siteul LG Romania nu apare modelul L206WTQ-SF;
                                  modelul L206WT-SF are 16,2Mil culori

-pe  siteul LG Germania apare modelul L206WTQ-SF si are 16,7Mil culori
                                   nu apare modelul L206WT-SF

-pe siteul DominoPC, ambele modele sunt in stoc( limitat ) si costa 897.22RON

#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
N-a cumparat nimeni un LG L206WTQ-SF, sa ne faca si noua un review?

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Am vazut azi un model LG L206WTQ-SF in functiune ....La prima vedere, este excelent, culori frumoase, clare la rezolutia de 1680x1050, vizibilitate buna, fara pixeli cu probleme. Il consider un model excelent, cu specificatii excelente la numai 900RON.
Acuma astept salariul, ca sa-l duc acasa ;)

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Am cumparat si instalat LG-ul. Inca nu m-am obisnuit cu dimensiunile lui sau cu spatiul liber disponibil acuma de pe birou. Monitorul vine cu un cablu VGA si cu un cablu DVI. N-a fost nevoie sa instalez nici un driver in Windows XP, si nici sa-l configurez( totusi, cred ca o sa-i mai scad brightness-ul si contrastul ). Daca se foloseste DVI, atunci monitorul nu se configureaza singur, insa vine impreuna cu o aplicatie windows pentru a usura configurarea.
  M-am jucat fara probleme Gothic II si Heroes III, insa NFS Underground 2 nu merge. Mai butonez diseara sa vad care-i pb ....

#13
Mad One

Mad One

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 29.12.2004
Aici puteti verifica ce tip de panel are link

#14
jablonsky

jablonsky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.10.2006
.

Edited by jablonsky, 18 September 2007 - 17:28.


#15
pumaa

pumaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.08.2006
mi-am achizitionat si eu acest model, si as dori sa stiu de ce un film DvdRip nu se vede cum trebuie la rezolutia maxima a monnitorului sau daca exista ceva sa fie bine.

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postpumaa, on Sep 22 2007, 23:44, said:

mi-am achizitionat si eu acest model, si as dori sa stiu de ce un film DvdRip nu se vede cum trebuie la rezolutia maxima a monnitorului sau daca exista ceva sa fie bine.

Probabil formatul filmului nu ofera rezolutie suficienta. Incearca un film original pe DVD si compara.

#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Am rezolvat problema cu NFS-U2 ....era necesar un upgrade la driverul placii video ..... Am observat si o imbunatatire calitativa a imaginii daca folosesc iesirea DVI si nu VGA( in VGA mode, screenul de POST era afisat prea spre stanga si primele litere din scris nu se vedeau ).

Cu ce programe pot testa monitorul si ii pot configura culorile, folosind iesirea DVI?

#18
horatiu_sincai

horatiu_sincai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2007
up  :rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate