Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Parchet ud - timp de uscare

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Buna ziua,

Imi cer scuze daca s-a mai scris despre asa ceva, dar nu am gasit.

Am avut ghinionul monstruos de a mi se sparge teava pluviala care trece prin baie (stau la bloc la ultimul etaj - 7) si toata apa de la o ploaie torentiala (in Brasov sambata 18 august pe la 22:30) a ajuns la mine in apartament. Am incercat sa dam apa afara pe casa scarii dar la cat a ploat cred ca am tot facut acest lucru aproape o ora, deci timp destul ca sa mi se ude parchetul din sufragerie si dormitoare.
Normal ca acesta s-a umflat; este parchet din lemn masiv - in dormitoare cred ca este asa din constructie iar in sufragerie este pus de fostul proprietar.

Intrebarea ar fi, daca mai pot spera sa se usuce si sa revina la forma intiala. Mentionez ca in sufragerie si intr-un dormitor s-a umflat pe 1 mp in fata usilor iar in celalalt dormitor pe vreo 4 mp.
Daca raspunsul ar fi da, cam in cat timp s-ar uscat si ar veni la loc.

Multumesc mult pentru ajutor.

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Depinde de conditii, daca lasi in permanenta geamurile si usile deschise, si eventual folosesti un ventilator, cam intr-o saptamana ar trebui sa se usuce. Daca poti, in zona in care s-a umflat nu ar strica sa scoti cateva placi sa le analizezi starea si eventual sa le pui intr-un loc mai uscat.

#3
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
In pozitie isi revine foarte greu la umiditatea/dimensiunile initiale...

Sfatul meu, oricum ditai basicile te incurca, scoate-l si pune-l la uscat, eventual daca ai posibilitatea sa-l duci intr-un uscator de cherestea. Din pacate vei fi nevoit sa-l raschetezi si sa-l lacuiesti din nou, findca in urma umflarii si contragerii pelicula de lac va crapa!

Edited by Berti, 23 August 2007 - 08:21.


#4
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 15.10.2006
Cred ca niciodata.
Sfat: scoate repede parchetul in zonele unde sa ridicat.
La o inundatie pe care am provocat-o, sa tot ridicat parchetul in decurs de vreo 2 luni, in diverse zone din camere.
O sa ai distractia la maxim.

#5
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
Am patit si eu acum cateva zile la fel, dar la o scara mult mai mica... in schimb parchetul este laminat (vezi aici )... asa ca daca ai gasit ceva sa mearga, te rog sa-mi zici si mie

#6
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Multumesc pentru raspunsuri.
Iata ce a facut:
Intr-o camera unde oricum puneam mocheta peste, am scos niste bucati de langa usa si apoi am taiat cu flapsul pe directie perpendiculara. In acest moment si-a mai revenit dar tot nu statea asezat pe podea si acum mai aveam si doua sectiuni care se miscau in voie separat; asa ca am dat doua gauri prin el in podeaua de beton si l-am prins cu holzsuruburi. Am facut inainte un lamaj in parchet in care sa se ascuda capul holzsurubului si acum este fix nu mai misca iar dupa ce am pus mocheta este ca nou.

Eee, problema este in sufragerie unde nu vreau sa il acopar. Am scos cateva bucati de pe margine si a venit cat de cat la loc dar nu ca inainte. Am pus niste greutati pe el si mai astept sa mai imi vina vreo idee de mers mai departe fara sa il scot de tot...

#7
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

 lvasilr, on Aug 23 2007, 18:53, said:

Buna ziua,

Imi cer scuze daca s-a mai scris despre asa ceva, dar nu am gasit.

Am avut ghinionul monstruos de a mi se sparge teava pluviala care trece prin baie (stau la bloc la ultimul etaj - 7) si toata apa de la o ploaie torentiala (in Brasov sambata 18 august pe la 22:30) a ajuns la mine in apartament. Am incercat sa dam apa afara pe casa scarii dar la cat a ploat cred ca am tot facut acest lucru aproape o ora, deci timp destul ca sa mi se ude parchetul din sufragerie si dormitoare.
Normal ca acesta s-a umflat; este parchet din lemn masiv - in dormitoare cred ca este asa din constructie iar in sufragerie este pus de fostul proprietar.

Intrebarea ar fi, daca mai pot spera sa se usuce si sa revina la forma intiala. Mentionez ca in sufragerie si intr-un dormitor s-a umflat pe 1 mp in fata usilor iar in celalalt dormitor pe vreo 4 mp.
Daca raspunsul ar fi da, cam in cat timp s-ar uscat si ar veni la loc.

Multumesc mult pentru ajutor.
Salut,cel mai indicat lucru este sa scoti parchetul punel undeva la uscare (cred ca timp de cateva saptamani dar mai bine intreaba la o fabrica de lemn)dupa ce esti convins si sigur ca sa uscat reia metoda de punere plus o solutie impotriva carilor si ciupercilor de lemn....mare atentie

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate