Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

lacuire podea

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ioan_paul

ioan_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.03.2007
Am de raschetat si lacuit o terasa de lemn (pe care poate sa ploua si sa ninga) si o camera interioara.
Exteriorul doresc sa-l lacuiesc cu BIO YACHT (DYOMARIN) - indicatia mesterului - si la interior cu lac de parchet tot din gama DYO (BIO). Cum in magazin am gasit acestea doua lacuri la acelasi pret ma gandesc sa dau pe interior tot cu DYOMARIN (lac de exterior). Este oare bine?

Multumesc anticipat.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
e bine sa respectati recomandarile producatorului:la noi sa format o idee gresita''tot ce e pt afara merge 100% si interior''dar nu este asa,sunt anumite teste facute de producator care determina rezistenta produsului in anumite conditii de (umezeala,caldura,frig)ceea ce determina daca acel produs rezista la interior sau exterior.Va recomand sa tineti cont de ''recomandarile producatorului''.

#3
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 ioan_paul, on Aug 22 2007, 13:42, said:

Am de raschetat si lacuit o terasa de lemn (pe care poate sa ploua si sa ninga) si o camera interioara.
Exteriorul doresc sa-l lacuiesc cu BIO YACHT (DYOMARIN) - indicatia mesterului - si la interior cu lac de parchet tot din gama DYO (BIO). Cum in magazin am gasit acestea doua lacuri la acelasi pret ma gandesc sa dau pe interior tot cu DYOMARIN (lac de exterior). Este oare bine?

Multumesc anticipat.

Bio Yaht nu cred ca este un lac pentru podele ci pentru barci. Sfatul meu este (daca lemnul e de esenta tare) sa nu i-l lacuiti ci sa i-l dati cu un ulei suedez. Daca lemnul este exotic trebuie dat cu un ulei chinezesc. Este bine sa dati cu ulei din 6 in 6 luni. Lacurile la exterior nu prea rezista si in timp crapa si se exfoliaza. Uleiul permite o respiratie mai buna a lemnului si protectie foarte buna la apa de ploaie ,zapada.

#4
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

 ioan_paul, on Aug 22 2007, 23:42, said:

Am de raschetat si lacuit o terasa de lemn (pe care poate sa ploua si sa ninga) si o camera interioara.
Exteriorul doresc sa-l lacuiesc cu BIO YACHT (DYOMARIN) - indicatia mesterului - si la interior cu lac de parchet tot din gama DYO (BIO). Cum in magazin am gasit acestea doua lacuri la acelasi pret ma gandesc sa dau pe interior tot cu DYOMARIN (lac de exterior). Este oare bine?

Multumesc anticipat.
Salut,in primul rand produsul de care vorbesti se numeste DYOMARYNE  si nu are nici o legatura cu bio???(poate te referi la brio-atentie nu este acelasi produs cu Dyo)Intamplator am intrat in aceasta zona si am ramas placut surprins sa vad ca si aici sa vorbeste de produsul pentru care lucrez de 2 Ani in Bucuresti si de 4 ani in firma DYO BALKAN,responsabil de vanzari pe partea de sud a Romaniei....!Si acum sa iti raspund la intrebare:
  1.pentru interior te-as ruga sa-mi spui ce fel de lemn folosesti:stratificat sau lemn natur
  2.la exteroir ti-as recomanda sa folosesti urmatoarea formula exact in ordinea scrisa:raschetat bine cu folie abraziva de la grosime mare la grosime mica(in ordine descrescatoare)dupa care o carpa uda si stoarsa bine sters lemnul-dupa ce SE USUCA aspiratorul bagat in functiune pe toata(TOATA)suprafata ce trebuie lucrata-O mana de HAVY DUTY(PINOSTAR -grund de lemn)timp de uscare 4-8 ore max-daca vrei sa si colorezi 2 sau(recomandat 3 maini date subtiri interval de 4-6 ore)iti recomand PINOSTAR 980(MAT) sau PINOSTAR 981(LUCIOS) FIECARE COD ARE IN SUBORDINE 12 NUANTE FOARTE FRUMOASE SI REALE-ultima mana(indicat 2 maini de meseriasi)doua straturi de DYOMARINE cu timpul  de uscare aferent min 4 ore,iar inainte de aplicarea celui al doileA strat rog a se repeta :folie abraziva foarte foarte fina(pentru o aderenta mai buna)-carpa uda si stoarsa-aspirator(ATENTIE---NU MATURA).
Si cam asta este.Sa nu folosesti Thiner Celulozic la  DYOMARINE,PINOSTAR SAU PARKETEX acest produs este stict pentru DYOFILL ,grund special de lemn,foloseste cu incredere THINER SINTETIC
Daca mai ai probleme nu exita sa imi scrii,La revedere

#5
deufren

deufren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.07.2006

 deufren, on Sep 19 2007, 08:04, said:

Salut,in primul rand produsul de care vorbesti se numeste DYOMARYNE  si nu are nici o legatura cu bio???(poate te referi la brio-atentie nu este acelasi produs cu Dyo)Intamplator am intrat in aceasta zona si am ramas placut surprins sa vad ca si aici sa vorbeste de produsul pentru care lucrez de 2 Ani in Bucuresti si de 4 ani in firma DYO BALKAN,responsabil de vanzari pe partea de sud a Romaniei....!Si acum sa iti raspund la intrebare:
  1.pentru interior te-as ruga sa-mi spui ce fel de lemn folosesti:stratificat sau lemn natur
  2.la exteroir ti-as recomanda sa folosesti urmatoarea formula exact in ordinea scrisa:raschetat bine cu folie abraziva de la grosime mare la grosime mica(in ordine descrescatoare)dupa care o carpa uda si stoarsa bine sters lemnul-dupa ce SE USUCA aspiratorul bagat in functiune pe toata(TOATA)suprafata ce trebuie lucrata-O mana de HAVY DUTY(PINOSTAR -grund de lemn)timp de uscare 4-8 ore max-daca vrei sa si colorezi 2 sau(recomandat 3 maini date subtiri interval de 4-6 ore)iti recomand PINOSTAR 980(MAT) sau PINOSTAR 981(LUCIOS) FIECARE COD ARE IN SUBORDINE 12 NUANTE FOARTE FRUMOASE SI REALE-ultima mana(indicat 2 maini de meseriasi)doua straturi de DYOMARINE cu timpul  de uscare aferent min 4 ore,iar inainte de aplicarea celui al doileA strat rog a se repeta :folie abraziva foarte foarte fina(pentru o aderenta mai buna)-carpa uda si stoarsa-aspirator(ATENTIE---NU MATURA).
Si cam asta este.Sa nu folosesti Thiner Celulozic la  DYOMARINE,PINOSTAR SAU PARKETEX acest produs este stict pentru DYOFILL ,grund special de lemn,foloseste cu incredere THINER SINTETIC
Daca mai ai probleme nu exita sa imi scrii,La revedere
Si apropo...nu faceti prostia sa dati cu vreun fel de ulei ..bunica ,chinezesc sau cubanez....derois e cea mai mare prostie si raiul  pe pamant pt cari de lemn ..etc

#6
Cristis2

Cristis2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.04.2004
Va salut. Am urmarit si eu topicul acesta tocmai in speranta ca voi intelege cum decurge opearatiunea :)
Eu am vorbit cu un mester care imi recomanda solutia cu dyofill + dyomarine pentru o suprafata de interior din parchet de lemn masiv. Ce ma frapat putin a fost faptul ca dansul dorea sa dea doar odata cu lac. Banuiesc ca ar trebui cel putin de 2 ori ca sa tina la trafic pe parcursul anilor.
Intrebarea mea este de ce dyomarine si nu parchetex? Sunt de la acelasi producator ambele si dyomarine pare sa fie pentru ambarcatiuni. Cineva vreo idee?

#7
danpopescu m

danpopescu m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 01.03.2007

 ioan_paul, on 22nd August 2007, 12:42, said:

Am de raschetat si lacuit o terasa de lemn (pe care poate sa ploua si sa ninga) si o camera interioara.
Exteriorul doresc sa-l lacuiesc cu BIO YACHT (DYOMARIN) - indicatia mesterului - si la interior cu lac de parchet tot din gama DYO (BIO). Cum in magazin am gasit acestea doua lacuri la acelasi pret ma gandesc sa dau pe interior tot cu DYOMARIN (lac de exterior). Este oare bine?

Multumesc anticipat.
la interior nu pot sa reomand decat PARCODUR, facut de policolor. pana acum cel mai bun, rezistenta in timp , la zgariere, slefuire usoara, fara sa faca gume. peste dyo sau alt produs de pe piata. am folosit si la exterior. rezista fara probleme de 4 ani. dar probabil esxista alt produs  destinat pt eterior, comparabil cu parcodur.dezavantajul major al parcodur este faptul ca are nevoie de o ventilatie fortata si cel care aplia sa poate o masca integrala , fata ochi, si respiratie. produsul este f acid .

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salutare fratilor:
am si eu o intrebare, mi-am luat de curand un apartament comunist si as vrea sa imi recomandati o metoda de a reconditiona cat de cat mozaicul. in bucatarie, bai si hol este mozaic d-ala cu pietricele. m-am gandit la doua solutii, ori ii dau cu lac ori cu ceara. pentru alte finizaje mai pretentioase nu am bani. voi ce recomandati? am vazut ca e un lac pentru piatra e la policolor, o fi bun?
multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate