Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Norme Standard Mobilier PAL

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cidider

cidider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.11.2005
Am luat o mare teapa.
www.lemet.ro
am cumparat diverse module si un birou.
Mobilierul ti-l livreaza pachet si tu trebuie sa-l montezi de unul singur (sau cauti un meserias).
Problema: mobilierul este din Pal melaminat de 15 (si pare si foarte poros).
Asta nu scrie nicaieri, eu credeam ca exista un normativ ceva care sa ceara
ca mobilierul din PAL sa aiba minim 18 mm, barem la piesele care asigura structura.
Astfel cumparand o garderoba cu usa cu oglinda... usa cu oglinda este aproape la fel de
grea ca si restul corpului. Daca deschid usa si trag tija cu umerase cu haine in fata (culiseaza in fata)
cade dulapul pe mine datorita centrului de greutate. Placa de 15 mm care sustine la mijloc umerasele
(o tija culisanta prinsa in 4 holtsuruburi) s-a incovoiat in prima zi cu aproape 1 mm !!!
Citesc amuzat pe internet: "verificati ca spatele la mobilier
sa nu fie din placaj de 3 mm, sa fie din PAL"... Asta are spate din ceva placaj, mai curand carton,  de 2 mm !!!
Spatele nu are cant/intrand astfel ca plcajul de 2 din spate se monteaza pe deasupra cu cuie (nu intra inauntru,
lateralele nu au un cant care ar mai asigurat un pic de stabilitate). Montand o agatoare de haine cu holtsuruburi
argintii din dotare m-am trezit ca un holtsurub imi ramane fara cap (s-a retezat) desi nu ajunsesem la capat.
Oricum fiind atat de usor corpul ca atare are o stabilitate foarte mica, se balangane din toate incheieturile.
Piciorusele de sustinere sunt din plastic ca la birourile de la Metro. Ce sa tina alea?
Acum monetz biroul insa m-am oprit...
Zau nu stiu ce sa fac. Cum va putea sustine ceva vreo polita din corpurile laterale ale modulului,
care sunt toate de 15 mm si cu gauri la mijloc pentru prindere cu bolturi...?
Daca si aceste corpuri se vor balangani am terminat-o.
Omule, cumparand mobila de-a gata eu nu am fost atent la toate porcariile astea. M-am uitat la ea,
apare buna, pret o.k. insa este o escrocherie curata.
Oare nu exista un standard al mobilierului, ceva ca si cantitaea de nitriti din salam,
care sa ceara un minim de rezistenta?
M-am uitat pe la alte birouri la alte magazine, aceleasi preturi, PAL de 18...
Astia nu m-au escrocat?
Pot sa fac ceva (in afara de a lua ciocanul si in loc sa bat cu el cuiele in cartonul ce asigura
spatele mobilei sa-mi dau in alte alea)?

#2
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
Ai auzit de protectia consumatorului?
..sau mai bine cumpara o caserola de mici, cateva beri...cheama cativa prieteni...si inventeaza o cearta cu nevasta, scoate-i mobila in strada...restul vine de la sine

Edited by baldovica, 23 August 2007 - 20:25.


#3
ge0gigi

ge0gigi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2007
De aia s-a inventat mobilierul la comanda....
Da-i un ban dar stai in fata...

#4
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2006
cidider,sunt multi care dau tepe cu mobilierul la comanda. Daca doresti sa iti faci mobila undeva sigur dute la miovidesign ,eu cel putin acolo mi-am facut mobila si inca ma tine de 3 ani. Iti recomand sa folosesti la glisiere si balamale Blum. Iar la cant sa iti pui ABS . Sediul lor este in incinta magazinului Roxymob .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate