Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

transilvania nord bucovina - pe unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
am ajuns la culmea disperarii:
am de ajuns din cluj la suceava prin vatra dornei (neaparat)  ,dar  nu am curaj sa ma mai uit pe vreo harta, toate drumurile care le cunosteam daca nu is rupte ( la noi orice ploaie e dezastroasa ?!?  ) is in reparatii. avem asa:
1) pasul prislop (mai la nord doar prin ucraina se poate merge): am inteles ca e facut praf in judetul maramures (vreo 40 km) si daca tineti la masina nu mergeti pe acolo
2) tihuta : se lucreaza ca ne fac astia drum expres (cred ca nici copchii nostri nu o sa il prinda terminat): semafoare si protiuni de drum cu sosea lipsa... in rest e bine.
Evident ca nu am ce alege ... gropi sau semafor+gropi tehnologice.

Pana aci o fost usor, mai departe e problema mea :
vatra dornei - campul lung moldovenesc , pe unde ?? MESTECANIS  sau  pe valea Bistritei pana la Chirii dupa care stanga catre Campu Lung Moldovensc?

Dincolo de Campu lung moldovenesc e clar ...la VAMA e podul rupt, ocolire prin STULPICANI > Gura Humorului > SUCEAVA.

Multumesc si astept informatii pana miercuri seara .

#2
hpukpl

hpukpl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.10.2004
Cred ca e un pic cam tirziu dar totusi o sa scriu.


Re: Vama: Am fost si eu in zona in urma cu vreo 10 zile. Intr-adevar din cite am inteles prin Vama nu se poate trece. Eu am ocolit prin Moldovita, Sucevita, Marginea (DN 17A) si apoi in jos spre Gura Humorului. Drumul asta e super-bun (doar cam multe serpentine). Drum bun.

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
http://forum.softped...howtopic=278669 , poate te ajuta. sa stii ca au mai reparat prislopul, este insa o portiune unde inteligentii au pus piatra pisata +bitum :P. drumul de la salva la borsa e iarasi bun (inafara de dealul stefanitei care e putin cu "valuri"). tihuta am inteles ca e in lucru.

#4
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
tocmai m/am intors asa ca va pot spune cam ce si cum s/a intamplat:

am plecat din CLUJ  catre DEJ> drumul e acum in modernizare, sunt portiuni in care poti jura ca esti pe autostrada dar si portiuni care sunt inca in lucru:parca cel mai greu e de iesit din cluj catre apahida (s/a mers bara la bara atat la plecare cat si la  revenire) dincolo de dej a inceput un drum destul de enervant cu dale din     beton partial crapate dar macar nu au fost gropi.

Beclean > Borsa bunisor, daca bine imi aduc aminte au fost tot dale, fara probleme majore. surpriza a fost in pasul PRISLOP> urcarea dinspre BOrsa a fost de nota 9, s/a reparat si inca se mai repara soseaua, au mai ramas cateva gropi de 2 pe 3 metri in mijlocul soselei din cauza ca a cedat fundatia soselei , in rest e chiar bun drumul. problema e pe coborarea prislopului: au ales varianta simpla de reabilitare: piatra + bitum. Rezultatul e jalnic, nu apuca sa il preseze de asfaltul ramas si pietrisul este aruncat de roti in toate directiile. E foarte nasol sa te alegi cu masina pictata cu bitum cald sau cu  pietre intre nervurile rotilor. asa ca pana la finalizarea reparatiilor pe coborarea Prisolpului pregatiti/va de o bataie cu pietricele si de tzinut parbrizu cu mana in caz de tampit la orizont...
IACOBENI: dupa ce am scapat de PRislop si de pietricele de pe coborare vine si surpriza "placuta": la intersectia din IAcobeni spre Vatra se face dreapta si se intra pe o minunatie de drum in reparatii de iti vine sa iti dai palme, circulatie pe un fir, semafoare din km in km, ca sa nu mai zic ca genialii care repara drumul au reusit sa faca podul de la Iacobeni sa se surpe. cand am trecut eu pe acolo (25.08.2007) se chinuiau sa scoata apa cu vreo 10 furtume de pompieri trase peste sosea si printre traversele de la calea ferata> tirurile nu aveau voie sa treaca dar nici nu erau dirijate din intersectii in alta directie si se blocau la podul respectiv, trenurile probabil ca au trebuit sa astepte trecerea tuturor furtumurilor pe sub sine. cand am trecut noi a fost un haos general la fata locului, politia a dat dovada de incompetenta, nota 3 pt gestionarea situatiei.
VATRA DORNEI > campul lung moldovenesc (26.08.2007): in sfarsit se anunta in orash ca podul trebuie evitat de tiruri si autocare (circulatie pe un singur fir pt autoturisme), varianta de ocolire fiind prin CRUCEA, HOLDA, OSTRA (?!? stiam ce e rupt drumul ?!? sau cel putina asa se zicea).Ei bine , drumul a fost de nota 7, fara gropi dar valurit din cauza numeroaselor incercari de reparare. La Ostra nu se vedeau urmele viiturii, prbabil ca au apucat sa repare totusi la timp drumul. Drumurile din jud. Suceava, ca de obicei de nota 9+  cu exceptia unor poduri care se refac si la care trebuie sa astepti la semafor.

La intoarcere am venit prin TARGU-NEAMT > Poiana LArgului.LA PIPIRG  se poate circula fara probleme, nu se vad urme de viitura.  Singura problema e la podul de la coada lacului, se circula pe o singura banda pe pod si se sta la un semafor in 4 timpi... oricum nu se sta mult. Drumul spre statiunea DURAU a fost reparat, se merita sa petreceti un weekend acolo. drumul spre Borsec e de nota 10... ca in palma, dar atentie mare la acele de par. dincolo de Toplita incepe un drum peticit si enervant pt cei cu masini cu suspensii tari. Au fost astupate gropile, dar au aparut denivelari.... e cam tot aia.

Cam asta ar fi, evitati pasul tihuta si mestecanis, atentie la podul de la  Iacobeni.

Edited by r0tt3en, 27 August 2007 - 20:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate