Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Cresterea albinelor in oras

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
tiger79

tiger79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2007
As vrea sa stiu care este cadrul legal de crestere a albinelor in oras? Mai exact am un vecin care are peste 100 de stupi de albine pe care ii tine in gradina, langa gradina si curtea mea. Este legala cresterea albinelor in mediul urban sau in zonele populate? Care sunt legile si normele care stabilesc regulile de crestere a albinelor?

#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
In general stupii se duc pe campuri, unde au ce manca si departe de surse de zgomot. Acum daca ai patit ceva poti sa te duci la politie sa faci o plangere.

#3
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
poate din asta traieste... mai gandeste-te

#4
deathwish

deathwish

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.12.2006
si daca traieste din asta ce?daca eu as trai din crescutul porcilor si n-ai putea sa stai in casa de miros te-ar incalzi cu ceva?
uite aici am gasit cate ceva http://diasan.vsat.r..._text?idt=12298 nu stiu cat de sigura e sursa.

Edited by deathwish, 20 August 2007 - 23:44.


#5
tiger79

tiger79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2007
Merci pentru lege dar din pacate nu sunt decat generalitati... eu sunt chiar bine intentionat dar cand mai esti alergic, mai ai si un copil mic si nu il poti lasa in curte de frica albinelor nu stiu cat de intelegator poti fi...
"poate din asta traieste... mai gandeste-te">> castiga frumos din asta.. sa fie sanatos.. dar nu in zonele populate...

#6
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007
Banuiesc ca pe perioada verii si muta, atunci iese copilul in curte sa se distreze, nu se castiga chiar atat de bine din asta, stai tu calm, anul asta nu a fost culesul chiar asa de mare, stiu propria experienta.

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 tiger79, on Aug 20 2007, 14:07, said:

As vrea sa stiu care este cadrul legal de crestere a albinelor in oras? Mai exact am un vecin care are peste 100 de stupi de albine pe care ii tine in gradina, langa gradina si curtea mea. Este legala cresterea albinelor in mediul urban sau in zonele populate? Care sunt legile si normele care stabilesc regulile de crestere a albinelor?


din pacate legea nu prea te ajuta

cauta "legea apiculturi" dar .. iti spun sigur ca nu prevede nici o interdictie in amplasarea stupilor

o discutie pe aceeasi tema a avut loc aici - http://stuparitul.3x..._in_localitate/

sfatul meu este sa discuti cu d'mnealui in mod constructiv, sa ridicati un gard despartitor de minim 2 m inaltime (poate fi si numai din vegetatie ptr ca ai nevoie de protectie numai vara)

#8
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 tiger79, on Aug 21 2007, 00:59, said:

Merci pentru lege dar din pacate nu sunt decat generalitati... eu sunt chiar bine intentionat dar cand mai esti alergic, mai ai si un copil mic si nu il poti lasa in curte de frica albinelor nu stiu cat de intelegator poti fi...
"poate din asta traieste... mai gandeste-te">> castiga frumos din asta.. sa fie sanatos.. dar nu in zonele populate...
te-ai gandit la grenade fumigene in curtea vecinului??

#9
Av3ng3r

Av3ng3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.08.2007

 cipix, on Aug 20 2007, 23:58, said:

poate din asta traieste... mai gandeste-te

Stii cati oameni mor pe an din cauza albinelor?  :nonobad:

#10
tiger79

tiger79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2007

 luci2001, on Aug 23 2007, 06:53, said:

Banuiesc ca pe perioada verii si muta, atunci iese copilul in curte sa se distreze, nu se castiga chiar atat de bine din asta, stai tu calm, anul asta nu a fost culesul chiar asa de mare, stiu propria experienta.
Evident depinde de ce parte a baricadei esti: copilul tau iese doar vara in curte...??  te invit sa vezi ce roi-uri sunt... si e inca vara!!
Repet nu ma intereseaza cat CASTIGA sa fie sanatos...iar si eu si famila sa putem sta linistiti in curte...
Apropo de prbl puse de ma sus: daca as fi vecinul tau si asa creste porci cu tot mirosul de rigoare etc.. de ce parte a baricadei ai fi??

#11
tiger79

tiger79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2007

 Tarzy, on Aug 23 2007, 08:19, said:

din pacate legea nu prea te ajuta

cauta "legea apiculturi" dar .. iti spun sigur ca nu prevede nici o interdictie in amplasarea stupilor

o discutie pe aceeasi tema a avut loc aici - http://stuparitul.3x..._in_localitate/

sfatul meu este sa discuti cu d'mnealui in mod constructiv, sa ridicati un gard despartitor de minim 2 m inaltime (poate fi si numai din vegetatie ptr ca ai nevoie de protectie numai vara)

Merci pt adresa forumului.. am discutat... si raspunsul a fost sa rabdam si sa-mi iau medicamente in cazul ca sunt alergic.. gardul nu prea ajuta...

cat despre partea legala Legea apiculturii zice:
la art 7 (3): <<Instalarea stupinelor pe vetre permanente și de valorificare a culesurilor se va face astfel încât să se asigure protecția populației și a animalelor. >> ???

#12
tiger79

tiger79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.08.2007

 carman, on Aug 23 2007, 08:24, said:

te-ai gandit la grenade fumigene in curtea vecinului??
:D  fumigene nu da DTT la mine incurte da.. sa ma caute el apoi... :naughty:

#13
oroles23

oroles23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.10.2007

 tiger79, on 26th August 2007, 02:02, said:

:D  fumigene nu da DTT la mine incurte da.. sa ma caute el apoi... :naughty:
Nu stiu daca ti-ai pus in practica treaba cu DTT-ul dar ai grija ca e toxic si nici in 100 de ani nu scapi de el din panza freatica.:)) Eu zic ca mai mult iti dauneaza DTT-ul decat sarmana albina!
Acum, parerea mea e ca esti rau intentionat si invidios pe activitatea omului!
De regula albinarii sunt oameni cu o rabdare de fier si foarte calmi, meticulosi chiar. Din punctul asta de vedere cred ca o discutie ai putea avea cu el.

Edited by oroles23, 26 October 2011 - 12:38.


#14
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011

 oroles23, on 26th October 2011, 13:31, said:

Nu stiu daca ti-ai pus in practica treaba cu DTT-ul dar ai grija ca e toxic si nici in 100 de ani nu scapi de el din panza freatica.:))

Se estimeaza ca planeta va fi asa cum o cunoastem pentru inca 500-900 milioane de ani.
Avem tot timpul din lume.

#15
cbejan

cbejan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.10.2006
Daca mai e de interes, legea apiculturii (legea 383/2013 actualizata prin legea 280/2015) prevede urmatoarele:
Art. 13. -
(1) Amplasarea familiilor de albine pe terenurile deținute de apicultori, cu orice titlu, se face la o distanță de cel puțin 10 m față de drumurile publice sau hotarele proprietăților din domeniul public aflate în intravilan ori în extravilan și la o distanță de cel puțin 5 m față de hotarele proprietăților din domeniul privat aflate în intravilan ori în extravilan.
(2) Dacă distanța față de obiectivele prevăzute la alin. (1) este mai mică de 5 m, familiile de albine trebuie să fie despărțite de acestea printr-un gard, zid, plasă ori alt obstacol prin care albinele să nu poată pătrunde în zbor, cu o înălțime minimă de 2 m, măsurată de la nivelul solului, și care să continue pe aceeași linie încă 2 m dincolo de stupii amplasați la extremitățile stupinei.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate