Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Kia Cee'd versus Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,982
  • Înscris: 12.06.2004
Nu stiu daca sunt chiar asa de mari problemele alea. Cunosc doi posesori de Ceed, unul n-a avut probleme, altul, hmm... doua jante distruse intr-un ditamai gropanul se pune? :)

#38
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostKunzite, on Apr 9 2009, 13:00, said:

Nu stiu daca sunt chiar asa de mari problemele alea. Cunosc doi posesori de Ceed, unul n-a avut probleme, altul, hmm... doua jante distruse intr-un ditamai gropanul se pune? :)
Poate prietenii tai au fost mai norocosi, intra pe clubkia.ro si ai sa vezi acolo ca problemele la directie, suspensie spate, lumini care se sting in mers exista la foarte multi posesori. Poate e un lucru normal ,tinand cont de faptul ca Ceed-ul este un model nou. Am mers si eu cu Ceed-ul si mi-a lasat o impresie buna ,pentru cine doreste multe optionale la un pret decent este chiar indicat acest model.

#39
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,941
  • Înscris: 17.10.2003
Am citit si eu multe reportaje despre cee'd, pentru ca m-ar fi tentat un procee'd.
Intamplator am dat peste 2 versus-uri cu motoarele Diesel de 2 litri. Unul intr-o revista frantuzeasca (Auto...ceva, nu mai stiu), unul in AMS.
Iar parerile sunt foarte impartite. Acum nu zic, Focus-ul e in frunte la amandoua, dar la AMS gasesti Focus pe locul 7 (din 14 masini) iar Ceed-ul pe ultimul loc, in timp ce la cea frantuzeasca Focus-ul e notat cu 15,4 (din 20 de puncte) iar Proceed-ul cu 15,2 - adica sub 2% diferenta intre ele.
Pe cine sa crezi? Mai ales ca toti incearca sa fie cat se poate de obiectivi, cu date, timpi, viteze, etc.

Asta pentru masina noua, ce apare pe urma in exploatare e partea a doua, evident. Doar pentru asta sunt forumurile:)

#40
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
Si eu am trecut prin aceeasi situatie acum un an. Nu stiam ce sa aleg intre Focus si Ceed. Dupa ce am citit toate forumurile posibile, drive test cu ambele, stat de vorba cu colegi care aveau ambele masini, am vazut ca singurul argument pe care il invocau toti impotriva Ceed-ului era doar ca Ford e Ford. Ei habar nu aveau ca se construieste intr-o fabrica noua, cu tehnologie de ultima generatie. Apoi un alt argument pentru mine a fost pretul. Pe mine ma interesa SW si Kia nu avea rival aici. Nu am vazut un break la pretul de 12.500 sa aiba atatea dotari. Dar in final cel mai mult a contat felul in care mi-a placut mie masina, acel ceva care iti face placere sa conduci si sa vrei sa te urci imediat la volan doar de dragul de a conduce. Asta am simtit dupa ce am condus Ceed-ul si asta simt si acum dupa un an de zile. Practic e prima masina de care nu inca nu m-am plictisit. Nu zic ca e super masina, am condus si masini din clase superioare si stiu ca nu se poate compara, dar nu m-am simtit cu nimic mai prejos in Ceed.
In legatura cu preturile, am facut prima revizie saptamana trecuta si m-a costat 410 roni (au avut si o oferta la service de 15% reducere). Eu sunt foarte multumit si de consum, nu ma asteptam ca un SW cu motor de 1.4 sa consume pana in 9.5 in bucuresti si in jur de 6 afara, iar motorul care la inceput mi se parea ca e mic, dupa 3.000 km si-a dat drumul si nu am simtit niciodata ca nu e suficient, mai ales daca stii ca poti sa-l turezi fara probleme. Si chiar si cu masina incarcata la maxim nu am simtit ca nu ar trage.
In concluzie eu sunt foarte multumit de Ceed, nu zic ca Ford ar fi o alegere proasta, dar la urma urmei nici o masina nu e perfecta si mai e vorba si de inspiratie si noroc la alegerea ei.

Edited by GDL, 14 April 2009 - 10:50.


#41
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
kia e o masina corecta care isi merita banii
acum a nu se intelege ca e super masina ci doar pe la mijlocul clasei compacte dar pretul e corect pentru ce ofera

#42
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View Postsen951, on 18 martie 2009 - 08:58, said:

una cand spui ca ai un Ford si alta cand ai o Kia ( o marca no name.... marca coreeana...)
Iti mai menti parerea? :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate