Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Kia Cee'd versus Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
eu as alege ceed.mult mai frumoasa , service impecabil la pitesti (in bucuresti nu iti recomand),dotari mai multe in aceiasi bani si motorul mai puternic
totusi uitate si la i30 care pe mine ma impresionat la capitolul frumusete si stabilitate

#20
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Nu stiu de ce mi se pare, dar am un feeling ca dai la Kia in 7 ani de servis cat dai la Ford in 4 ani. Si mai e ceva, aia 7 ani sunt doar la motor si cutia de viteze.

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
In 7 ani de servisare, dai mai mult la un Ceed decat la un Focus in 4 ani.
Defapt (putem verifica) cred ca si in 4 ani dai mai mult la Ceed decat la Focus.  <_<

#22
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostOctavian___28, on Mar 22 2009, 13:17, said:

In 7 ani de servisare, dai mai mult la un Ceed decat la un Focus in 4 ani.
Defapt (putem verifica) cred ca si in 4 ani dai mai mult la Ceed decat la Focus.  <_<
Pai in cazul asta ma duc sa-mi dau cu caramida-n c.aie daca si la ceed ii 7 bulioane o revizie ...

#23
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Na, poate am exagerat putin.
La Ceed cert e ca la 15000 km e pe la 500 lei si la 30000 km te duce pe la 700 lei, nu mi se pare mult (date luate de pe forum dedicat).

#24
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View PostOctavian___28, on Mar 22 2009, 13:45, said:

si la 30000 km te duce pe la 700 lei, nu mi se pare mult (date luate de pe forum dedicat).
Fugi d-acilea ! La ce servisuri ? Ca in GL cel putin sunt destul de ieftine. Pai daca-i 7 milioane aia de 30k, nu o mai recomand nici pe asta. Dupa ce ca e noua pe piata, fara niciun background, mai vine si cu scoruri d-astea. La revedere Kia, in cazul asta. Da' nici Ford cu motor de 80 de cai ...

#25
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
luati-va mai c4 si va faceti revizia din 2 in ani sau din 30 in 30.000 de km si nu va mai certati  B)  
intre reviziile obligatorii poti sa faci la ce service vrei.
daca nu-ti prelungesti garantia nici nu te mai vezi cu dealerul dupa cumparare.

#26
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007

View Postcristi.r, on Mar 22 2009, 15:02, said:

Fugi d-acilea ! La ce servisuri ? Ca in GL cel putin sunt destul de ieftine. Pai daca-i 7 milioane aia de 30k, nu o mai recomand nici pe asta. Dupa ce ca e noua pe piata, fara niciun background, mai vine si cu scoruri d-astea. La revedere Kia, in cazul asta. Da' nici Ford cu motor de 80 de cai ...

Hehe, scorurile astea sunt ok..probabil ca nu esti la curent cu revizii pe la VW unde dai 8-9 milioane la o revizie normala...:)
la Opel chiar si la astra classic cam tot pe aici se invarte, 6-7 milioane...la aveo pleaca de la 5-6 milioane in sus :)..

cam astea sunt in general preturile la reprezentante, PRIN BUCURESTI :). La Porsche bucuresti(dealer vag)  din cate imi aduc aminte numai ora de manopera e undeva la 1 milion 110.Si asta cu ceva timp in urma..probabil acum o fi mai mult.

nu mi se pare ff mult o revizie la ceed,am vazut ca incepeau de pe la 4 milioane prima revizie...chiar destul de bine as zice, mai ales ca multi deja ziceau ca o sa faca japca la revizii si de asta e garantia asa mare bla bla ..

#27
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006
Posesor de Focus 1.6 benzina. Revizia de 15k m-a costat 470 de cu tot cu filtrul de polen. Deci fara filtru undeva pe la 350 RON. Daca zice cineva ca i se pare scump eu ii dau foc (masinii, bineinteles) :P .

Edited by bogda1313, 23 March 2009 - 09:11.


#28
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006
bogda1313 - la ce dealer ?

#29
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006
Neste, pe Soseaua Chitilei.

#30
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
bossake, pai la VAG trebuie sa fii destul de naiv sa faci reviziile la PBV sau la PBN. Dai pe o revizie cu aprox 50% mai mult decat in provincie

#31
Descartes

Descartes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2007
Nu ar fi mai frumos daca posteaza cineva preturile pentru reviziile Ford Focus? Eu le stiu pe cele de la Ceed, de exemplu la 1.4 benzina o revizie este in medie 120 euro +TVA(am inclus si manopera); 1.6 diesel este 160 euro +TVA. Reviziile se fac la 20k.
Preturile sunt reale, luate de la proprietar(i) nu marketing de dilar.
Va rog sa postati costul mediu al reviziilor Ford Focus; posesorii de Focus pe care ii cunosc se plang de costurile mari.

Edited by Descartes, 28 March 2009 - 18:14.


#32
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
De ce sa fie jenant?!?! Sau si tu esti de parera ca ceedul este mai masina decat focusul? :surprise:

mda, vad ca ai editat :P. in prima faza ai spus ca ar fi jenant ca la focus sa fie revizia mai scumpa decat la ceed :).

Edited by bossake, 28 March 2009 - 18:18.


#33
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006
Uite niste preturi la revizii pentru benzinarul de 1.6 culese de pe ClubFord:

Saptamina aceasta am facut revizia la 1an (8300 km) la Primexprod Rm Vilcea.
TOTAL cu TVA : 341 lei

Ieri am fost la revizia de 15 000 km (Timisoara).
Cam 2 ore am asteptat dupa masina.
Costul la revizie a fost 460 lei tot cu TVA.
Au schimbat uleiul cica MOBILE 1 (poate).
Filtrul de aer de polen . Motorul merge mult mai bine si e mult mai silentios.

Tot la Primexprod Rm Valcea, revizia la 15.000 km m-a costat in jur de 300 lei, in noiembrie 2008. Superamabili, profesionisti, constiinciosi.Ora la care ai programarea este respectata cu strictete ( fiind pe drum catre ei, am fost sunat de seful se service pentru a le confirma ca ma prezint la revizie ), asa ca nu trebuie sa astepti.

ma costat la neste revizia 328 ron cu TVA si asta acum 1 luna de zile cand era euro trecut de 44
deci 300 va costa si aici, nu am schimbat filtrul de polen , am considerat ca nu este necesar , in acest moment

revizia de 15.000 in august 2008 la neste 420 ron...in curand urmeaza cea de 30.000

Asa cum am mai spus pe un alt topic am efectuat la Neste Automotive revizia de 15000 km acum o saptamana si m-a costat 368 RON, doar schimb filtru ulei, ulei, filtru aer. A durat 45 de minute, s-a inceput la 8:45 dimineata. Am primit piesele schimbate la pachet. Mentionez ca pretul este fara reducerea pentru Membrii Club Ford.

Multumit?

#34
Descartes

Descartes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2007
Asa este , am editat :) Nu vroiam sa fiu asa ironic cu Focusul, ca nu merita.
Multi spun ca Ford bate Kia din punctul de vedere al brandului. Incerc sa fac abstractie de numele brandului si sa judec modelul in sine. Facand asta mi-am dat seama ca modelul Ceed este o oferta excelenta, in comparatie cu Focus.
Acum, eu nu am Focus(nu am nici Ced), insa am prieteni care nu sunt multumiti de costurile Ford.
Ceed vs Focus? Aleg Ceed pentru pret si garantia de 5 ani bara la bara.

#35
knupz

knupz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.02.2008
On topic Focus,cu toate ca amandoua sunt mediocre fordul e Ford.

#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostDescartes, on Mar 31 2009, 08:42, said:

Asa este , am editat :) Nu vroiam sa fiu asa ironic cu Focusul, ca nu merita.
Multi spun ca Ford bate Kia din punctul de vedere al brandului. Incerc sa fac abstractie de numele brandului si sa judec modelul in sine. Facand asta mi-am dat seama ca modelul Ceed este o oferta excelenta, in comparatie cu Focus.
Acum, eu nu am Focus(nu am nici Ced), insa am prieteni care nu sunt multumiti de costurile Ford.
Ceed vs Focus? Aleg Ceed pentru pret si garantia de 5 ani bara la bara.
Si ce folos ca la Ceed ai 5 ani garantie din bara in bara si masina va sta mai mult prin service?! Vad ca Ceed-ul are mari probleme cu suspensia spate, cu directia, cu luminile (care se sting in mers) .Asa ca eu as prefera o masina de care sa ma pot folosi ,nu de una care sa stea prin service ,da sa ma bat cu caramida in piept ca am 5 sau 7 ani de garantie. Eu sunt unul din cei care si-a dorit un Ceed, bine ca m-am trezit....mi-am luat Mazda 3.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate