Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Kia Cee'd versus Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
azzuro

azzuro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.06.2005
Oscilez intre o Kia Cee'd si un Ford Focus. Cee'd are avantajul unui pret mai bun, garanatia de 7 ani  dar Focusul este deja testat. Astept pareri pro si contra. Multumesc. :D

#2
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
in afara de faptul ca ambele sunt hatch, si au 4 roti, nu prea au nimic in comun. Kia apartine de Hyundai, e un fel de skoda pentru VW. Iar Hyundai, cel putin accentul, sunt masini care in general au probleme.
Focus e considerata masina din clasa compacta cu cel mai bun comportament rutier. Are materiale mai bune la interior decat Ceed, parere personala, poate altii ma contrazic. Franele, suspensiile, stabilitatea, totul e la un grad calitativ mult mai ridicat decat la Ceed. focus are garantie 4 ani, dar nu e din bara in bara. La fel cum nici la Ceed garantia de 7 ani nu e din bara in bara.
eu ti-as recomanda Focus 1.6: Trend collection sau eventual trend style (o idee mai ieftin, ~13500E)

Edited by Genesis, 20 August 2007 - 17:47.


#3
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Strict intre cele 2, as alege Ford.

#4
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
as merge tot pe Ford din aceleasi motive enumerate de genesis!
cam vazut un comparativ facut de ursa mare parca pe tvr2 intre ceed ,auris si golf in care golful ar fi castigat la toate  capitolele in afara de pret!
cam la fel vad si comparativul asta!
insa ursa mare chiar a fost impresionat de masina in sine ,de spatiu si confort si a zis ca merita cumparata la pretul pe care-l are!
concluzia?nu cred ca e o alegere rea nici Kia dar de preferat un ford!

#5
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.03.2004
La cat sunt de mincinosi delerii de la Kia in ceea ce priveste termenul de livrare........

#6
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Desi pt mine noul focus e un rateu total (din cauza materialelor gen Logan din el, sub cee`d) cred ca comparatia de fata e deplasata. Nu exista termen de comparatie intre Focus si Cee`d. In afara de pret mai bun si materiale o idee mai bune cee`d nu prea are ce oferi. Strict intre cele 2 mergi pe focus.

#7
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Doar daca vrei sa ne faci noua in ciuda iti iei ceed altfel focus.Sa nu uitam campionatul mondial de rally.Stabilitate suspensii independente pe focus nu le comparam cu ceed(care oricum mai are de trecut de bolile copilariei pe care le vom vedea noi care sunt)

#8
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
In afara ca scrie Ford pe masina de WRC nu are nici o legatura cu masina de strada. NIMIC.

#9
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006
Am observat ca topicul este vechi insa ma aflu si eu astazi in fata aceleiasi dileme... Ford Focus de 1.4l 80 CP sau Kia Ceed de 1.4l 109 CP ?
Avand in vedere timpul scurs si informatiile acumulate despre cele doua modele, care credeti ca ar fi alegerea mai potrivita avand in vedere suma maxima de 12.000 euro ?

#10
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Topicul a fost deschis acum mai bine de 1 an jumate. In acest rastimp masinile si-au cam dovedit punctele tari si pe cele slabe. N-ai studiat chiar deloc ?

#11
Ioanides001

Ioanides001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 16.08.2007
Tot focus. Sau ia-ti noua fiesta ca nu e mult mai mica si e mai ieftina...

#12
lau74dani

lau74dani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 17.03.2006
cristi.r -  am spus deja ca am observat vechimea topicului si am studiat destul de mult insa nu exista la nici un dealer din Bucuresti un Ford Focus cu motor de 1.4 pentru a face drive-test... asta este marea problema...

Ioanides001 - din punctul de vedere al marimii intradevar nu este cu mult mai mica insa pretul sa stii ca nu este mai mic... Noua Fiesta este o masina nou lansata si din acest motiv nu sunt promotii.

#13
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 lau74dani, on Mar 16 2009, 09:39, said:

cristi.r -  am spus deja ca am observat vechimea topicului si am studiat destul de mult insa nu exista la nici un dealer din Bucuresti un Ford Focus cu motor de 1.4 pentru a face drive-test... asta este marea problema...
Pai, in cazul asta, la revedere !!! Doar n-o sa stai acu' dupa ei pana iti arata un focus cu motor de 1.4. Ce ma enerveaza dilarii astia ale caror masini se vand singure. Am mai auzit eu la dilaru din GL o exprimare elitista de genul "Pai domnule, e Ford !!! Si asta spune totul !!!", de parca ar fi naveta spatiala. Adica trebuia sa ma simt prost ca n-am auzit pana acum de calitatea produselor Ford. D-aia am luat skoda, desi mi-a placut mai mult ford.
Eu m-am dar si cu siidu' e destul de ok, dar nu trebuie sa ierti deloc motorul ala, evident dupa ce iesi din rodaj. Feelingu' e de la 4000 in sus.

#14
sen951

sen951

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 18.06.2008
kia ceed s-a vandut bine si datorita multor opinii de pe forumul Kia .... dar si acolo sunt deja o gramada care se plang de probleme ... dar referitor la kia ceed vs Ford focus nu prea exista o comparatie.... e una cand spui ca ai un ford si alta cand ai o kia ( o marca no name.... marca coreeana...) fordu deja are traditie sunt la a nu stiu cata generatie .... dar in fine au scos si coreeni o masina sa se vand datorita pretului scazut dar au umflat preturile la piese si revizii aberant de mari.

#15
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
Ai si tu dreptate in felul tau, dar ceed se fabrica in slovacia, nu prea tine faza cu coreea. Asta au vrut, o masina europeana, fabricata in europa si calitate la standarde europene.

Si mai lasati-ma cu "ford". E o marca buna, dar nu extraordinara, au si ei problemele lor, ca mai toate marcile.

Sfat, care s-a tot spus, DRIVE TEST.

#16
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
Ford are renume dar e falimentar, ce folos?

#17
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,793
  • Înscris: 28.11.2005
In state da, in europa e pe plus.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
ia frate ceed-ul daca vrei sa versi timp de 7 ani bani in buzunarele dealerilor ducandu-te periodic la revizii numai la serviceurile lor... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate