Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

ORL: dureri in gat, amigdalita etc

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postgeopsi, on Jan 7 2009, 10:26, said:


Saracul catel, pe aria animalelor ai intrebat, poate cunoaste cineva un medic veterinar mai interventionist?

Edited by ionutz78, 07 January 2009 - 11:37.


#74
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
am intrebat mai de mult... am citit in revista dog magazin ca dupa ce se vindeca sinuzita se fac instalatii cu cortizon. cum vine asta ca eu nu inteleg. se injecteaza niste substante local sau cum?stiu ca am discutat scum ceva timp cu un pediatru si imi zisese ceva de infiltratii cu cortizon dar medicul a zis ca nu poate sa ii faca asta pentru ca oasele frontale sunt prea groase ca sa poata baga un ac....

#75
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postgeopsi, on Jan 8 2009, 18:51, said:

am intrebat mai de mult... am citit in revista dog magazin ca dupa ce se vindeca sinuzita se fac instalatii cu cortizon. cum vine asta ca eu nu inteleg. se injecteaza niste substante local sau cum?stiu ca am discutat scum ceva timp cu un pediatru si imi zisese ceva de infiltratii cu cortizon dar medicul a zis ca nu poate sa ii faca asta pentru ca oasele frontale sunt prea groase ca sa poata baga un ac....
sigur n-a spus "instilatii"? adica sa-i pina picaturi sau sa-i faca spalaturi cu vreo solutie cu cortizoni? (instilatii=pus picaturi)

#76
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
nu, nu, a zis infiltratii. ceva in genuls a ii bage prin frunte o solutie speciala. sau a mai zis parca de ceva punctii care tot asa nu se pot face la caine.
instalatiile alea necesita tubulatura? de astea nu am discutat cu medicul dar cat de curand o sa ii fac una si as vrea sa pun problema asta pentru ca bineinteles nu cred ca pot fi facute fara anestezie....

#77
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postgeopsi, on Jan 8 2009, 18:51, said:

... am citit in revista dog magazin ca dupa ce se vindeca sinuzita se fac instalatii cu cortizon. cum vine asta ca eu nu inteleg.


View Postadadoi, on Jan 8 2009, 18:57, said:

sigur n-a spus "instilatii"? (instilatii=pus picaturi)

Cu siguranta nu o sa-i faca "instalatii" cu glucocorticoizi, poate instilatii sau infiltratii, spalaturi etc. dupa cum spunea si colega adadoi.

Edited by ionutz78, 08 January 2009 - 22:25.


#78
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postgeopsi, on Jan 6 2009, 21:11, said:

in fine la antibiograma a iesit ca avea streptococ aureos  iar la radiografie mucucel purulent....

E stafilococul auriu, nu streptococ.

Dar voi la Craiova nu aveti facultate de medicina veterinara? Eu la facultate imi duc catelul, mi-am gasit un doctor cu care colaborez bine, preturile afisate pentru manevre si investigatii sunt de domeniul rasului, sunt mai mult sume modice, dar medicii colaboreaza intre ei, au si linie de garda, serviciu de radiologie, laborator etc (chiar daca pe holuri miroase a grajd si interioarele nu au suferit modificari din perioada interbelica)

#79
pwned

pwned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2007
Am observat mai devreme ca am un fel de umflaturi in gat colorate galben. Am fost racit de curand dar acum mi-a trecut insa cred ca mai am amigdalele si ganglionii umflati. Este posibil sa am cancer in gat ? Intreb deoarece chestiile alea din gat par foarte infioratoare, si ori sunt paranoic ori am avut ganglionii umflati de mult timp(gen 1 an) dar am fost la vreo 3 doctori si mi-au spus ca n-am nimic asa ca am ignorat problema.
O sa vizitez doctorita de familie luni, dar pana atunci nu prea am ce sa fac

later edit: am si o chestie care seamana cu un alt omusor, doctorita de familie mi-a zis ca s-ar putea sa fie uvula bifurcata dar nu cred c-am avut-o de la nastere... :unsure:

ah si beau doar ocazional, nu fumez, am 18 ani.

Edited by pwned, 10 January 2009 - 23:50.


#80
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca vrei un raspuns clar si definitiv la paranoia ta, mergi la Facultatea de Stoma ( Calea Plevnei ) la Chirurgie Maxilo-Faciala  (etaj I, camera 19). La medicul de familie mergi degeaba. Deobicei astia pun diagnostice gresite. Rolul lor este de dispecer, dar de multe ori nici asta nu fac bine.

#81
pwned

pwned

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 19.06.2007
Acum mi-au trecut chestiile, cred ca era o mica infectie sau ceva, ca am obiceiul sa umblu cu gatul gol. Anyway arata oribil :puke:
La facultatea de stoma(tologie?) n-am cum sa merg fiindca sunt din constanta.

#82
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postpwned, on Jan 14 2009, 21:23, said:

La facultatea de stoma(tologie?) n-am cum sa merg fiindca sunt din constanta.

Din cate stiu exista facultate de stomatologie la CT. Dar problema ta tine de ORL din cate imi dau seama si ne mutam cu discutia pe acel topic.

Edited by ionutz78, 14 January 2009 - 21:42.


#83
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
am o problema cu urechea dreapta: cand misc pavilionul, cateodata, ma doare (nu foarte tare), plus ca am momente cand nu aud bine cu ea
tind sa cred ca e un dop de ceara...
imi puteti recomanda o clinica decenta unde imi pot face un consult?

si am vazut ca fac reclama la TV unui spray care cica iti desfunda urechile
e recomandat?

#84
MasterDom

MasterDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.12.2006
Soția mea are o problemă: îi curge un lichid din nas, indiferent dacă este sau nu racită. Ea spune că îi picură de parcă ar fi apă. Binînțeles că va urma un consult ORL, dar până atunci, orice sfat/idee este binevenit/ă.

Mulțumesc.

#85
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Copilul meu de 1,7 ani a facut amigdalita.L-am dus la medic si i-a prescris, asa cum ma asteptam, antibiotic (augumentin).
Am tot citit pe site-urile pt parinti ca la ,,rosui in gat" nu se administreaza antibiotic.Atunci,  de ce toti medicii de familie si pediatrii pe care ii cunosc si de care am auzit prescriu antibiotic pt aceasta afectiune?Refuz sa cred ca sunt cu totii prosti si ca vor sa faca rau copiilor in mod voit!Va rog sa ma lamuriti, pana la urma este bun sau nu antibioticul pt viroze si pt. alte IACRS?

#86
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Posttcmd, on Feb 11 2009, 17:25, said:

Copilul meu de 1,7 ani a facut amigdalita.L-am dus la medic si i-a prescris, asa cum ma asteptam, antibiotic (augumentin).
Am tot citit pe site-urile pt parinti ca la ,,rosui in gat" nu se administreaza antibiotic.Atunci,  de ce toti medicii de familie si pediatrii pe care ii cunosc si de care am auzit prescriu antibiotic pt aceasta afectiune?Refuz sa cred ca sunt cu totii prosti si ca vor sa faca rau copiilor in mod voit!Va rog sa ma lamuriti, pana la urma este bun sau nu antibioticul pt viroze si pt. alte IACRS?

Pentru viroze si IACRS antibioticul nu este bun, nu are nici un efect asupra virusilor, ba mai mult poate face rau.
Amigdalita ( faringita ) nu este intotdeauna de cauza virala, ba chiar mai frecvente sunt cele bacteriene. Daca copilul tau a facut febra, atunci administrarea unui antibiotic se impune.
In plus, exista o tendinta a pediatrilor de a administra antibiotic la copiii cu " rosu in gat" ; explicatia pe care am primit-o eu cand am intrebat motivul a fost aceea ca, ei au imunitatea mai slaba si ca de la o viroza banala pot apare complicatii de genul bronsiolitelor, laringitelor, etc.

#87
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Mai întîi trebuie asigurat că ai asigurat cel puțin necesarul zilnic de vit C, poate chiar dublu, că în viroze, guturai, gripă de exemplu ajută o doză șoc.
Apoi necesarul de zinc, are un rol esențial în apărararea organismului.
Dacă chiar e un deficit cronic de zinc, copilu va avea probleme cu dezvoltarea aparatului reproducător, dar ia antibiotice  :rolleyes: .

Edited by Mirovaia_Scorb, 11 February 2009 - 17:40.


#88
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
Nu a facut febra si nici nu este apatic doar ca refuza mancarea si ii curge nasul.Ii dau antibiotic sau e suficent Panadolul?

Aportul de vitamina C e sufiecient din fructe gen Kiwi, portocale si mere sau e nevoie de picaturi sau tablete?Pediatrul nu ne-a spus nimic despre administrarea acestei vitamine in caz de raceala... :angry:

#89
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ca sursa de vitamina C as adauga eu si patrunjelul sau gogosarul.

#90
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Posttcmd, on Feb 11 2009, 18:31, said:

Nu a facut febra si nici nu este apatic doar ca refuza mancarea si ii curge nasul.Ii dau antibiotic sau e suficent Panadolul?

Aportul de vitamina C e sufiecient din fructe gen Kiwi, portocale si mere sau e nevoie de picaturi sau tablete?Pediatrul nu ne-a spus nimic despre administrarea acestei vitamine in caz de raceala... :angry:

Daca ar fi copilul meu, eu nu i-as da inca antibiotic... M-as orienta catre supa de pui cu multe legume ( numai cele care stiu ca ii plac), sucuri de fructe.
Pentru dezinfectie locala as folosi spray cu Tantum verde iar ptr mucisori niste Nazomer sau ser fiziologic simplu, cateva picaturi, apoi aspirat fff bine.
Nu cred ca la un copil de varsta copilului tau ii poti da suplimente cu zinc si nici nu cred ca il poti convinge sa manance patrunjel. Cred insa ca il poti convinge sa bea sucuri de fructe in care sa mai "scapi " in plus si un pic de lamaie. Vitamina C din cate stiu eu, se elimina ff bine prin urina si cred ca ii poti suplimenta cu cateva picaturi ( tabletele fiind mai dificil de supt la varsta asta, si mai riscant ca le poate aspira).
Retine ca, ASTA E O PARERE PERSONALA, care nu se substituie indicatiei pediatrului care cunoaste mai bine si copilul, si istoricul de boala al acestuia.
Sanatate!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate