Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ziua Nuntii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#91
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View Postglido, on Sep 26 2007, 14:18, said:

pentu mine a venit la tzanc! Tocmai am gasit o mireasa mai naroada (pusa pe sotii) si i-am propus un rezumat "mai altfel". Totusi mi se pare un pic exagerat cu repezitorul mai ales spre sfarsit, da pentru o portie de ras merge

e super tare la faza cu jartiera... si mai este super tare ca in tot clipul, cred ca intr-un loc sau in doua a folosit slowmotion... in rest.... cred ca a vrut sa-i intre cat mai multe faze  :cursing:

#92
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
:band:
Muzica e belea. Si ca sa fie in ton cu muzica, apare scris la inceput "Studio" in loc de "Studioul" si mai e interesanta faza cu "Ionut si Monica wedding", de parca nu ar fi fost mai potrivit "Ionut & Monica wedding". Si tot legat de faza asta, se vede ca Ionut a dat banu', ca doar l-a trecut pe el primul. :bicycle:

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 14:57.


#93
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
:D ...si eu care credeam ca a platit cel cu studioul ca sa-si faca material de portofoliu.... :D

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 15:26.


#94
moldodificilul

moldodificilul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2007

View PostAnkh, on Sep 26 2007, 14:14, said:

:D ...si eu care credeam ca a platit cel cu studioul ca sa-si faca material de portofoliu.... :D
Mirele cand a batut palma cu mine a venit cu niste dvd-uri de la nunta lui varu'su,si mi-a zis ca nu vrea ceva de genul respectiv,ca vrea ceva mai plin de viata,nu siropaciunea clasica de nunta.Am bagat la cap,i-am editat cum a vrut el,si ca sa fac o mica glumita,am bagat la inceput reclama de doi lei a ''profi''-lor care au prestat la varul lui.
Va asigur ca gluma a fost gustata din plin,iar clientii au fost multumiti.
Faza mortala e alta,popa,adica parintele care le-a oficiat slujba este un fel de unchi al miresei,care a vazut materialul de la nunta,iar prima oara cand m-am intalnit cu el,tot la o nunta,se uita la mine si-mi zice: '' da ce?chiar seman cu Tamango?''
Apropo, sunt ancab ,dar din motive necunoscute un mod a binevoit sa-mi dea ban pana pe 1 ian 2008

Edited by Mtz, 26 September 2007 - 16:02.


#95
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
OOOOOFFFF Dumnezeule.
Auzi .. ? Ai PD 170 ? Parca asa am vazut im umbra la biserica.
Sa fii mai atent cu balansul de alb. In biserica se putea mai bine. La  sala e ok.
;)

#96
moldodificilul

moldodificilul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.09.2007

View Postwassa, on Sep 26 2007, 15:52, said:

OOOOOFFFF Dumnezeule.
Auzi .. ? Ai PD 170 ? Parca asa am vazut im umbra la biserica.
Sa fii mai atent cu balansul de alb. In biserica se putea mai bine. La  sala e ok.
;)
ne,am tras cu o vechitura de sony pd100 pe care am cumparat-o recent si am scos-o pt. prima data la treaba,si mi-am dat seama in timpul filmarii ca are probleme,nu tine wb,si cam defocalizeaza,insa nu mai conteaza,am lasat pretul in jos cu 100e fata de pretul de cumparare si i-am facut vant. Recunosc ca am fost comod si nu am mai facut corectia imaginii in premiere,insa de acum faptul e consumat,ai vazut aspectul asta tu,dar 90% din cei care vad dvd-urile nu percep aspectul asta.
Cam asa se intampla cand iesi la treaba cu camere capcana,pe care nu le cunosti.

#97
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
AAaaa. Stiu. Nu vad ei "problemele" astea cu reglajele..eu am zis pt tine..da vad ca stiai . :P

#98
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xYBUbC14n3U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - rezumat nunta

#99
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postwassa, on Sep 30 2007, 14:30, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xYBUbC14n3U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - rezumat nunta
Melodia din background nu are nicio treaba cu felul in care se deruleaza evenimentele din clip.Ori alegeai o piesa mai slow ,ori cresteai un pic viteza de rulare a clipului,asa cum am vazut ca ai incercat,totusi,spre sfarsit.
In rest,nu iese cu nimic de sub tiparul obisnuit al clipurilor softpedia.
Sper sa nu te superi. :peacefingers:
Si ca sa nu fiu offtopic,pun si eu un CLIP,made in SP   :oK:

Edited by nirosbog, 30 September 2007 - 17:18.


#100
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Sa-mi iau si eu inima-n dinti si sa va cer parerea. Am incercat sa fac un mic videoclip de la prima nunta la care am filmat. Pentru ca totul sa fie "excelent", astea-s si primele ore de filmare ale operatorului, prima editare, facuta desigur la primul contact cu editarea video in Premiere Pro (dupa cum probabil stiti din intrebarile mele stupide din alte topicuri pe aria video).

Asadar, dupa cum spunea cineva, nu dati cu pietre, folositi bolovani.

Clipul e aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NZ-Mx3ZHhAo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
doki

doki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.04.2005
Bolovani:
Introducerea cu poze statice mi sa parut cam lunga,
ai tendinta sa tii camera stramb,
nu se potrivea deloc cu melodia secventa data cu "repezitorul",
nimic artistic, pur si simplu un rezumat al nuntii
faza cu invartitul mis aparut un pic un pic caraghioasa (sorry)

Flori:
cut-urile erau cat decat pe muzica
bine ca nu erau HFX

p.s.
La voi in CITY chiar nu se respecta un pic femeile? Permanet mirele era in fata ....

Edited by doki, 01 October 2007 - 08:29.


#102
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Multumesc de critici.

Introducerea cu poze...si mie mi s-a parut putin lunga, insa am facut greseala sa editez intai materialul video pe melodie si am inceput de la primul beat mai puternic, care se afla pe la minutul 1 si ceva. In final si mie mi se pare putin cam lunga, dar e cam greu sa modific ceva acum. Daca viitoare voi sti mai bine.

Cu camera stramba, nu am fost eu operator in mare parte a timpului (am mai luat si eu camera din cand in cand, dar eu sunt cu pozatul), insa imi asum critica. Mie nu mi s-a parut neaparat stramba incadrarea cat am remarcat miscarile aiurea ale camerei si tremuraturile.

Artistic nu prea are cum sa fie din prima, deci ma asteptam sa nu fie nimic spectaculos. La faza cu invartitul banuiesc ca te referi la parc...

#103
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007
editarea a cui a fost? a ta sau a celui care a filmat?
ai destul de multe sarituri in cadru.. la biserica destul de multe, la restaurant, de exemplu la tort... intr-adevar, miscarile alea ale camerei sunt destul de deranjante..

mi-a mai placut faza ca oamenii traversau strada la vreo 15-20m de trecere..

#104
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am editat. Nu inteleg la ce anume se refera sariturile in cadru (ca terminologie adica). Nu sunt deloc familiarizat cu termenii, dar invat...

#105
Guma

Guma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.09.2006
Nu am deloc experienta in filmarea la nunti, dar mie mi se pare un chici genul asta de montaj. Nu e un atac pentru adipelcz, tocmai a zis ca e incepator, stiu dealtfel ca toata lumea procedeaza asa si ca trebuie clientul sa simta ca are un cameraman "profesionist". Insa 2 lucruri mi se par nelalocul lor. Muzica de fundal creeaza o atmosfera calda, frumoasa, curata, dar din pacate total diferita si fara legatura cu atmosfera reala a nuntii sau cu felul de a fi al mirilor. In al doilea rand (eu cel putin) cand vad un montaj ca cel de mai sus simt un gust si miros de "software" si linii de cod. Mi se pare ca acele zoomuri, glisari si texte cu fonturi dragute care se tot misca pe ecran nu au nimic artistic, si parca sunt aruncate acolo pentru a afisa cat mai multe chestii tehnice, moderne, intr-un timp cat mai scurt. Seamana cu montajele de la televizor care nu au un caracter artistic, ci unul tehnic si economic (cat mai multa informatie in timp cat mai scurt). Cred ca ideea in a filma o nunta este sa poti surprinde prin imagini reale si nealterate atmosfera, odata cu rezumatul nuntii. Asta e foarte greu si pentru asta exista cameramani profesionisti. Cameramanul poate si trebuie sa aduca modificari "adevarului" filmat prin modul in care secventele se succed, unghiul de filmare si alte artificii subtile (de exemplu vrei sa arati disperarea unui prizonier intr-o inchisoare - il filmezi printr-o fereastra mica cu gratii din exterior in timp ce se invarte nelinistit, asta denotand sentimentul de claustrare). Poate exemplul este banal si fumat demult, tocmai de aceea trebuie combinate o gramada de astfel de tehnici pentru a putea obtine un material bun, si aceste combinari nu se pot face decat dupa multa experienta. Nu trebuie lasat greul pe montaj si nu trebuie abuzat de software. Probabil insa ca pentru client conteaza doar sa vada la cameraman o "scula" mare (aparat) si sa vada pe material efecte pe care el insusi nu le paote face. (cel putin nu pana petrece 2-3 ore intr-un program de editare)

Dar, ca si peste tot, in curand vor fi prea multi cameramani si concurenta, odata cu educarea romanilor, ii va face pe cei mai talentati sa se afirme.

#106
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Va multumesc tuturor pentru comentarii.

Sper ca data viitoare sa fie mai bine.

#107
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postadipelcz, on Oct 1 2007, 22:16, said:

Va multumesc tuturor pentru comentarii.

Sper ca data viitoare sa fie mai bine.

La fotografiile pe vare le faci e imposibil sa nu iasa mai bine. Timpul le rezolva pe toate. De fapt TIMPUL e problema. Adevaratii fotografi vad lumea prin vizorul aparatului foto, iar prin vizor lumea se vede un pic altfel (ex. puscariasul se vede defapt din interior, agatat cu mainile de gratiile ferestrei, privind la cerul albastru presarat cu cativa nori albi - sau rasarit, sau asfintit...etc.....).

#108
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

View Postadipelcz, on Oct 1 2007, 11:42, said:

Eu am editat. Nu inteleg la ce anume se refera sariturile in cadru (ca terminologie adica). Nu sunt deloc familiarizat cu termenii, dar invat...


ai filmarea bruta si editezi. la un momentdat, cameramanul misca camera brusc intr-un mod suparator sau trece cineva prin cadru, sau se intampla ceva intr-un anume moment, iar tu vrei sa scoti momentul acela. faci cut si dupa acel cut, ar trebui sa urmeze un alt unghi. chestia asta nu se intampla de obicei, dar este suparator sa lasi chestia aia acolo. o saritura in cadru se poate evita ori prin schimbarea unghiului la o valoare simtitoare, ori prin trecerea de la plan general la un prim plan, ori acoperi acel moment cu imagini. cum cameramanul cand face o gafa nu schimba unghiul de filmare, sau nu face un prim plan, tie nu-ti ramane decat sa acoperi acea portiune cu ce ai, daca ai si daca se potriveste, sau sa bagi o mica tranzitie.. cross sau additive disolve... (cel putin asa mi se pare mie mai ok). si daca tot nu ai inteles ce este aia, uita-te in clipul tau la biserica atunci cand fiecarui mire i se ia cununia de pe cap: popa ii ia cununia de pe cap - cut - mirele saruta sf evanghelie. la fel si la mireasa. mai este la restaurant, la taierea tortului: se taie primul etaj - cut - se trece direct la al treilea etaj. si momentele astea-s destul de suparatoare daca dupa acel cut nu urmeaza continuarea, dar din alt unghi, sau deja o alta actiune. sper ca intelegi.. e ca atunci cand eram mici si ni se agata banda unei casete in casetofon si o lipeam cu oja :D
vad ca nu mai este clipul pe youtube... mie nu mi-a displacut atat de tare...poate daca nu spuneai ca esti incepator si ca e prima editare in premiere, nu erai criticat atat de rau. oricum, pentru o prima editare in premiere este super ok, parerea mea. la cati pinnacle-isti sunt pe-aici... ai facut un pas (in ce editai inainte?). mai nasol de cameramanul asta, ca-i tremura mana rau de tot. :P succese!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate