Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ziua Nuntii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#55
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007
Scuze de intrebare dar...cum export in Premiere poze pe fiecare frame?
Sdik iau o scena si mio imparte in poze pt fiecare frame automat. Plssss.
Chiar am uitat :( si am cautat in help da...nu am gasit

#56
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 wassa, on Sep 3 2007, 00:31, said:

Scuze de intrebare dar...cum export in Premiere poze pe fiecare frame?
Sdik iau o scena si mio imparte in poze pt fiecare frame automat. Plssss.
Chiar am uitat :( si am cautat in help da...nu am gasit
n-am inteles exect ce vrei,dar cred ca urmaresti sa exporti "frame sequence"...adica(un tga/tiff/bmp/jpeg...pt fiecare  frame).Daca asta e ,e simplu: export>movie>settings(dreapta jos in fereastra de export)>file type(apesi pe triunghi si-ti apare lista de formate intre care le gasesti pe cele amintite)

#57
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007

 andjar, on Sep 3 2007, 12:02, said:

n-am inteles exect ce vrei,dar cred ca urmaresti sa exporti "frame sequence"...adica(un tga/tiff/bmp/jpeg...pt fiecare  frame).Daca asta e ,e simplu: export>movie>settings(dreapta jos in fereastra de export)>file type(apesi pe triunghi si-ti apare lista de formate intre care le gasesti pe cele amintite)

Da. Acolo dar..nu vreau sa export eu fiecare frame ..ci sa o faca programul pt ca se poate ..faceam asta dar..nu mai stiu cum :(

#58
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 wassa, on Sep 3 2007, 15:59, said:

Da. Acolo dar..nu vreau sa export eu fiecare frame ..ci sa o faca programul pt ca se poate ..faceam asta dar..nu mai stiu cum :(
pai o face programul,iti exporta deoadata n fisiere tga,sa zicem, daca materialul care il ai in timline are n frame-uri.Mai ai posibilitatea sa-l pui sa-ti exporte doar segmentul delimitat de "work area bar".
Sper ca ai fost atent la ce-am zis mai sus...adica ii dai "export movie" ,nu "export frame"!

#59
wassa

wassa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 19.01.2007

 andjar, on Sep 3 2007, 16:59, said:

pai o face programul,iti exporta deoadata n fisiere tga,sa zicem, daca materialul care il ai in timline are n frame-uri.Mai ai posibilitatea sa-l pui sa-ti exporte doar segmentul delimitat de "work area bar".
Sper ca ai fost atent la ce-am zis mai sus...adica ii dai "export movie" ,nu "export frame"!

Da. Am reusit. Sunt eu zapacit. Merci mult.

#60
ioanas

ioanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.03.2004
buna .... chiar foarte bun topicul ....doar ca se pare ca se indreapta spre 2 sau mai multe directii respectiv tehnici de filmare si tehnici de editare ca sa zic asa ...(parerea mea ) Se pare ca marea majoritate de aici filmeaza la nunti asa ca hai sa incercam sa schimbam idei despre asta , sa incercam sa schimbam ceva in domeniul asta , sa aducem ceva nou ...la ora actuala totul pare o rutina deja ....aceleasi scene aceleasi , cadre difera doar personajele
eu unul personal as vrea ceva nou ....dar cum in domeniul asta nu prea ai de unde invata meserie ca sa zic asa ramane doar imaginatia ta si cea ce mai vezi la altii....eu unul am intilnit mirii dispusi la ceva nou ...dar pus in fata faptului mi-a fost foarte greu sa regizez ceva nou , combinat cu traditia ...bine inteles ca putem privi si partea materiala asa se cere , asa facem si gata (standard) dar intervine monotonoia ....eu cel putin altfel ma simt cand la o nunta iese ceva diferit si mirii sunt incintati ....sper ca nu v-am plictisit cu povestile mele dar pana acum nu am gasit un loc unde sa pot discuta despre asta ..

toate cele bune ...

PS.  Mi s-au parut interesante copertile puse de VHS   o idee noua ....dar eu nu am gasit nicaieri fonturile folosite de el .. si  sper sa puna undeva si front-urile de la coperti ..

#61
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

A pus GunX la un moment dat un exemplu (nu mai tin minte cum se numeste, dar era ceva cu o miscare rapida) dintr-o filmare de-a lui

Imi aduc aminte de ce vrei sa zici. Cred ca sunt chestii discutate aici:
http://forum.softped...t...t&p=1889613

Uite si un exemplu mai lent de la mine:
http://82.78.149.55/flavian/raf1.avi

#62
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

 vasmir, on Aug 30 2007, 11:04, said:

Scuze pt off topic, VHS : cum ai facut sa aiba o anumita transparenta "fundal galery" daca la stratul respectiv opacity si fill sunt la 100% ?


se mai poate face in momentul in care faci transparenta unui layer din mask, fara sa umbli la layer opacity sau la fill. aplici o masca care sa faca transparent acel layer, iar in momentul in care stergi masca, dai apply. ramane layerul, fara masca, dar cu transparenta pe care masca o dadea inainte layerului. (scuze de offtopic)

Edited by vajumic, 13 September 2007 - 10:30.


#63
VHS

VHS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 07.08.2007

 flaviand, on Sep 7 2007, 14:32, said:

Imi aduc aminte de ce vrei sa zici. Cred ca sunt chestii discutate aici:
http://forum.softped...t...t&p=1889613

Uite si un exemplu mai lent de la mine:
http://82.78.149.55/flavian/raf1.avi


¨Raff¨ e o alta denumire, dar nu e ce-a academica.

#64
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Buna tuturor!"Filmez"pe la nunti de 5 ani si mi se intimpla si mie cam tot ceea ca se scrie pe aici(gen -babute ,traditii,betivi,ospstari ,lautari,etc)Pina aici nimic deosebit .Ce ma surprinde pe mine e alta treaba si anume:de ce tehnica VHS este tratata ca paria in video?Cu putina imaginatie se pot face lucruri frumoase si care  prind la public si cu o amarita de M3000 sau M9000.La editare se poate face un generic cu imagini din timpul nuntii un mic montaj ceva sugestiv,se poate insera un slide din fotografiile din nunta pe o melodie placuta adaptata pentry mirii respectivi ,si totul se transfera pe DVD ,cu niste coperti elegante,si toate astea fara ca marea majoritate a beneficiarilor macar sa realizeze ca de fapt totul a fost filmat pe o tehnica invechita ,dar care se  foloseste si acum prin anumite televiziuni,locale ce-i drept,dar se mai foloseste cu succes!A si ca un paradox:m-am dus la o filmare cu un CANON si cind ma vazut socrul ma trimis acasa sa aduc camera aia mare "ca de asta putea sa cumpere el una si sa filmeze el"Morala:pina la urma marimea coteaza ! Ma  rog cel putin asa e pe aici.Mai vine cite unu cu un VX sau altceva si ride de noi ,si nu prea pricep de ce ca ia aceeasi bani ca si noi numa ca el are altceva .Concluzia :ramin fidel VHSului deocamdata.Scuze daca am deranjat pe cineva!RESPECT!

#65
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 trafalet_32, on Sep 16 2007, 02:04, said:

Ce ma surprinde pe mine e alta treaba si anume:de ce tehnica VHS este tratata ca paria in video?Cu putina imaginatie se pot face lucruri frumoase si care  prind la public si cu o amarita de M3000 sau M9000.La editare se poate face un generic cu imagini din timpul nuntii un mic montaj ceva sugestiv,se poate insera un slide din fotografiile din nunta pe o melodie placuta adaptata pentry mirii respectivi ,si totul se transfera pe DVD ,cu niste coperti elegante,si toate astea fara ca marea majoritate a beneficiarilor macar sa realizeze ca de fapt totul a fost filmat pe o tehnica invechita ,dar care se  foloseste si acum prin anumite televiziuni,locale ce-i drept,dar se mai foloseste cu succes!

Concluzia :ramin fidel VHSului deocamdata.!

:death: no comment!

#66
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005

 trafalet_32, on Sep 16 2007, 02:04, said:

Buna tuturor!"Filmez"pe la nunti de 5 ani si mi se intimpla si mie cam tot ceea ca se scrie pe aici(gen -babute ,traditii,betivi,ospstari ,lautari,etc)Pina aici nimic deosebit .Ce ma surprinde pe mine e alta treaba si anume:de ce tehnica VHS este tratata ca paria in video?Cu putina imaginatie se pot face lucruri frumoase si care  prind la public si cu o amarita de M3000 sau M9000.La editare se poate face un generic cu imagini din timpul nuntii un mic montaj ceva sugestiv,se poate insera un slide din fotografiile din nunta pe o melodie placuta adaptata pentry mirii respectivi ,si totul se transfera pe DVD ,cu niste coperti elegante,si toate astea fara ca marea majoritate a beneficiarilor macar sa realizeze ca de fapt totul a fost filmat pe o tehnica invechita ,dar care se  foloseste si acum prin anumite televiziuni,locale ce-i drept,dar se mai foloseste cu succes!A si ca un paradox:m-am dus la o filmare cu un CANON si cind ma vazut socrul ma trimis acasa sa aduc camera aia mare "ca de asta putea sa cumpere el una si sa filmeze el"Morala:pina la urma marimea coteaza ! Ma  rog cel putin asa e pe aici.Mai vine cite unu cu un VX sau altceva si ride de noi ,si nu prea pricep de ce ca ia aceeasi bani ca si noi numa ca el are altceva .Concluzia :ramin fidel VHSului deocamdata.Scuze daca am deranjat pe cineva!RESPECT!
Si eu raman fidel hc 27-le-ui meu, dar dupa care fac captura  :P

#67
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 trafalet_32, on Sep 16 2007, 02:04, said:

Buna tuturor!"Filmez"pe la nunti de 5 ani si mi se intimpla si mie cam tot ceea ca se scrie pe aici(gen -babute ,traditii,betivi,ospstari ,lautari,etc)Pina aici nimic deosebit .Ce ma surprinde pe mine e alta treaba si anume:de ce tehnica VHS este tratata ca paria in video?Cu putina imaginatie se pot face lucruri frumoase si care  prind la public si cu o amarita de M3000 sau M9000.La editare se poate face un generic cu imagini din timpul nuntii un mic montaj ceva sugestiv,se poate insera un slide din fotografiile din nunta pe o melodie placuta adaptata pentry mirii respectivi ,si totul se transfera pe DVD ,cu niste coperti elegante,si toate astea fara ca marea majoritate a beneficiarilor macar sa realizeze ca de fapt totul a fost filmat pe o tehnica invechita ,dar care se  foloseste si acum prin anumite televiziuni,locale ce-i drept,dar se mai foloseste cu succes!A si ca un paradox:m-am dus la o filmare cu un CANON si cind ma vazut socrul ma trimis acasa sa aduc camera aia mare "ca de asta putea sa cumpere el una si sa filmeze el"Morala:pina la urma marimea coteaza ! Ma  rog cel putin asa e pe aici.Mai vine cite unu cu un VX sau altceva si ride de noi ,si nu prea pricep de ce ca ia aceeasi bani ca si noi numa ca el are altceva .Concluzia :ramin fidel VHSului deocamdata.Scuze daca am deranjat pe cineva!RESPECT!

Interesant ! Nu vrei sa te extinzi ? Sa mai iei o camera ? Stiu pe cineva cu un M40 in stare buna de vanzare .....si poate si o placa de captura Pinnacle DC10+
Hai sa fim seriosoi !!! Noi vorbim de faptul ca DV in SD e cam pe moarte, traiasca HD si tu incerci sa gasesti justificari (puerile) pentru VHS? Daca clientul tau tot vrea camera mare (sa vada tot satu) macar luai si tu un MD 9000/10000, asa de ochii lumii ca tot mai bine e decat VHS Brrrr

#68
trafalet_32

trafalet_32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.06.2007
Imi pare rau ca am deranjat atit de mult !Pur si simplu mi-am expus opinia "personala"si nimic mai mult!Tot respectul pentru veterani si profesionisti si sper cu timpul sa va ajung din urma macar intr-o mica masura !Nu ca nu  mi-as dori ceva  mai bun sau mai performant sau chiar sunt atit de inghesuit incit sa nu imi dau seama ca era VHSului e demult apusa ,doar am incercat sa spun ca la banii care se platesc pentru o nunta spre exemplu,adica undeva in jur de 150 -200 de euro ,aproape ca nu se merita ,ba mai ai si nesansa sa dai si peste "neamuri proaste"la care kiar sa vrei sa le faci ceva frumos nu ai cum caci nu colaboreaza nici de o culoare.Sunt  si persoane la care aproape ca ti-e si rusine sa te duci in  fata lor cu o asemenea  camera ,dar asta e,ne facem treaba cum putem mai bine.Pina la urma rezultatul final conteaza si atita timp cit oamenii inca ma mai solicita inseamna ca sunt multumiti,si nu filmez numai pe la prieteni si rude .Inca o data imi cer scuze daca am deranjat pe cineva dar nu asta a fost intentia mea !RESPECT TUTUROR!!!!!!

#69
bydede

bydede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 06.05.2006

 trafalet_32, on Sep 16 2007, 21:44, said:

Imi pare rau ca am deranjat atit de mult !Pur si simplu mi-am expus opinia "personala"si nimic mai mult!Tot respectul pentru veterani si profesionisti si sper cu timpul sa va ajung din urma macar intr-o mica masura !Nu ca nu  mi-as dori ceva  mai bun sau mai performant sau chiar sunt atit de inghesuit incit sa nu imi dau seama ca era VHSului e demult apusa ,doar am incercat sa spun ca la banii care se platesc pentru o nunta spre exemplu,adica undeva in jur de 150 -200 de euro ,aproape ca nu se merita ,ba mai ai si nesansa sa dai si peste "neamuri proaste"la care kiar sa vrei sa le faci ceva frumos nu ai cum caci nu colaboreaza nici de o culoare.Sunt  si persoane la care aproape ca ti-e si rusine sa te duci in  fata lor cu o asemenea  camera ,dar asta e,ne facem treaba cum putem mai bine.Pina la urma rezultatul final conteaza si atita timp cit oamenii inca ma mai solicita inseamna ca sunt multumiti,si nu filmez numai pe la prieteni si rude .Inca o data imi cer scuze daca am deranjat pe cineva dar nu asta a fost intentia mea !RESPECT TUTUROR!!!!!!

Salut, mai trafalet!

Lasand la o parte ineptiile pe care le-ai debitat, pot spune ca aici pe forum nu ai deranjat pe nimeni. Dar sunt convins ca daca ai avut clienti pt. VHS-ul tau "MARE", pe aceia sigur i-ai jignit, indiferent cati bani ti-au dat...Poate filmezi bine, nu zic ba, dar degeaba daca ACUM o faci pe VHS...Si asta pt. ca, zici tu, marimea "jucariei" conteaza.

PS Daca ai fi videograf bun, sigur ti-ai fi permis pana acuma, o camera video ACTUALA, in acord cu vremurile pe care le traim. Puteai sa tragi si singur concluzia asta, dar m-am gandit ca ar fi necesar sa scriu.

#70
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
subiectul VHS e cam offtopic rau fata de ce spune titlul topicului, am eu asa o parere...

#71
vajumic

vajumic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.07.2007

 GunX, on Sep 20 2007, 00:31, said:

subiectul VHS e cam offtopic rau fata de ce spune titlul topicului, am eu asa o parere...


da, si eu zic la fel. pana sa apara trafalet cu camera lui imensa, topicul era foarte interesant. continuam?

#72
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
da! hai sa continuam,
deci anul acesta am prins gust sa filmez cateva cadre scurte si de la sedinta foto si sa-l montez/integrez pe un fundal muzical   in sirul evenimentului numit nunta si bine inteles bag la greu efectul ala cu hartia foto din HFX  :bigwhitegrin: . I-i dau vreo doua dupa ceafa la fotoraf sa stea nemiscat pana cand fac un zoom plecand de pe obiectiv, largesc cadrul apoi baga ala un flash si cadrul urmator sunt oamenuii cum se aseaza pentru poza. s'apoi cateva cadre cu grupulete sau mire mireasa pozand pentru aparat, mai un cadru larg cu "peisajul" etc etc. La ultima nunta vornicul (nu ma cunostea) sa legat de mine de ce trag si cu camera sedinta foto. L-am repezit usor sa-si vada d'ale lui si mai bine sa incerce sa nu se mai bage in fata aparatului ca nu el el vioara principala

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate