Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ski jumping

- - - - -
  • Please log in to reply
548 replies to this topic

#541
vyadany

vyadany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.01.2011
Anul acesta am fost in Germania si Austria si am avut ocazia sa vad live sportul meu preferat . Rezervare la bilete mi-am facut din timp si la Garmisch dar si la Innsbruck . Atmosfera ...senzationala ...a meritat fiecare banut dat pe bilete ....mai ales ca la Garmisch am avut ocazia sa iau si autografe chiar de la Morgi , Malysz , Amann si Freund . Chiar mi-a facut o impresie buna germanul Freund castigand la Saporo . Mi-a parut insa rau de Malysz la Zakopane ca a luat acea cazatura urata la aterizare . Urmatorea etapa din Cupa Mondiala : Wilingen( Germania ) incepand cu 28 ianuarie ( calificari ).

#542
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 20.09.2006
Sparg eu gheata pe topicul asta, in noul sezon 2011-2012 al cupei mondiale la sarituri cu schiurile. Pana acum, in primele doua etape s-a impus (castigand), austriacul Andreas Kofler. O noutate importanta o reprezinta faptul ca si reprezentantele sexului frumos au inceput sa sara, chiar astazi s-a disputat la Lillehamer (Norvegia), in premiera istorica, 2 manse FEMININE, castigand o americanca (imi scapa numele).
Pentru cei interesati, voi deschide un canal pe youtube unde voi incarca fiecare etapa de cupa mondiala (inclusiv calificarile) .. practic ceea ce transmite EuroSport.

#543
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Ce dor imi era de sportul asta ,am pierdut prima etapa ca nu eram acasa dar astazi m-am uitat cu mare placere si m-am bucurat ca a castigat Kofler . E interesant la sportul asta ca nu pot sa spun ca am vreun favorit absolut si nici nu e cineva care sa-mi displaca asa ca e tot timpul o placere sa-i urmaresc sarind. Imi pare rau ca nu mai e Mika Kojonkoski antrenor dar in rest ...

Vara asta am fost in Germania si am vazut trambulina de la Garmisch-Partenkirchen , a fost prima trambulina pe care am vazut-o la fata locului, dar cel mai frumos a fost cand ,intr-o zi ploioasa ,am ales sa mergem sa vizitam putin Innsbruck ca tot era aproape si am fost la trambulina de acolo. Eh si acolo, chiar cand coboram si ne-am dus in locul unde stau antrenorii, a sarit Andi Kofler , se antrena , a fost prima data cand am vazut pe viu pe cineva sarind, foarte interesant mai ales ca stateam in boxa antrenorilor deci exact unde se desprind saritorii de trambulina. Cand am coborat astepta "liftul" ,am schimbat 2 vorbe, am facut o poza, foarte de treaba si relaxat, a mai sarit de 2 ori pana am plecat de acolo.

#544
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
In weekend avem etapa la Tauplitz în Austria, prima dupa turneul celor 4 trambuline
Credeti sezonul asta intr-un podium austriac sau isi baga coada Bardal sau chiar Kamil Stoch?

#545
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
V-ati uitat la etapa de astazi? A fost formidabila, de mult nu am vazut o etapa atat de interesanta, cu zboruri lungi si foarte lungi, si probabil cu un nou record de trambulina daca Hoffer nu se caca pe el si coborase bara de start cu 5 unitati... Daca o cobora macar cu 2, aveam nou record. Nu conteaza foarte mult ca s-a impus Jacobsen, ci maniera in care a facut-o. La peste 11 puncte in fata lui Schlierenzauer, motiv pentru care il vad principal favorit la castigarea turneului.

#546
SelfCare

SelfCare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.08.2011
Buna seara ,
Stie cineva unde pot gasi filme documentare despre sarituri cu schiurile ? Stiu ca este unul despre Primoz Peterka dar nu il gasesc . Ma poate ajuta cineva ?

#547
SelfCare

SelfCare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 19.08.2011
Nimeni , nimic ?

#548
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Scuze de intarziere, dar eu nu urmaresc aria asta pentru ca nu mai posteaza nimeni pe aici. Eu nu stiam de nici un documentar pana acum, dar la o cautare pe google am gasit unul despre saritoarea americana Lyndsay Vann, una din sportivele care au contribuit la acordarea drepturilor egale ale fetelor, si aparitia Cupei Mondiale si introducerea sariturilor cu schiurile feminine in cadrul JO. Aparut in 2012, se numeste Ready to Fly, insa din pacate nu stiu unde l-ai putea gasi.

Alt documentar este The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner, si mai multe informatii poti sa gasesti aici: http://en.wikipedia....dcarver_Steiner, si il gasesti pe torrente, sau se poate vedea online pe youtube. Daca ii gasesc subtitrare in engleza, o sa ma uit si eu la el in weekend-ul asta.

Despre cel cu Peterka n-am gasit prea multe, habar n-am unde il gasesti, n-am gasit decat asta pe yt.

Un documentar ceva mai cunoscut se numeste Matti: Hell is For Heroes, pe asta il gasesti fara probleme, si este despre viata fostului mare saritor cu schiurile finlandez, Matti Nykaenen.

Am gasit si de un film, unul sud coreean, si se numeste Gukga daepyo (Take Off), aparut in 2009. http://www.rottentom...com/m/take-off/

Cam atat, sper ca te-am ajutat.

#549
geoka

geoka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.07.2007
Buna ziua, de 2 zile am descoperit pe ent cum ca ar exista un documentar cu saritori din zilele noastre gen Schlieri, Morgenstern si altii. Denumirea in engleza suna asa : Uberflieger - The art of skijumping si denumirea in germana: Uberflieger - Die kunst des skispringens. Daca il aveti sau stiti de unde sa il luam si noi, pe youtube este numai trailerul. Multumim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate