Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Microfracturi

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Sal

Asta e intrebarea mea: cine a mai avut microfracturi?

Microfracturilesunt fracturi de suprafata (crapaturi ale suprafetei) care apar pe oasele care sustin corpul: oasele piciorului inferior (tibia si peroneul) si "degetele" din interiorul labei piciorului (metatarsienele).

Este posibil sa fi avut si inca sa am microfisuri.

Practic, microfisurile se manifesta astfel (apud Wiki): la efort apare o durere moderata la inceput, apoi durerea trece odata cu continuarea efortului si reapare in cursul efortului mai tirziu, de data asta ca durere puternica. Pe vremea cind alergam ca nebunu' prin padure cu sacul plin in spate (luam si o ladita plina cu fiare pentru orice eventualitate - vint puternic sau tornada) ma durea cam asa in zona peroneului (fibulei - osul din fata piciorului inferior), jos spre laba piciorului, exact cum am descris mai sus. Cind nu am mai alergat mi-a trecut cam in 1-2 saptamini, chiar daca mergeam pe jos.

Acum am aceeasi secventa a durerilor la laba piciorului, dar estimez (geometric - dupa poza asta) ca este nu pe metatarsiene, ci la articulatia lor de pe calcii. E posibil sa fie si o inflamatie locala, ca o am de la niste papuci cu talpa bombata. Acum nu ii mai folosesc, dar durerea apare, exact cum am descris mai sus.

Sunt curios daca voi ati avut microfracturi, eventual diagnosticate, si daca s-au vindecat in prezenta efortului. Pe Wiki tratamentul prezentat presupune repaus complet 1 saptamina, 4-8 saptamini efort mic (habar n-am ce e aia :) ) si inca 2 saptamini efort mediu, adica covalescenta de hepatic. :lol: Eu fac tot timpul cite o chestie de genul asta (intinderi, inflamatii) de la mersul pe jos si ma vindec dupa un timp. Dar asta nu am mai avut.

#2
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
interesant...si eu am unele dureri ale piciorului in timp ce alerg
ma gandeam ca nu am mai alergat de mult timp si asta ar fi motivul
cred ca e bine sa fac o vizita doctorului :)

#3
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postneagoe_iuli, on Aug 17 2007, 00:23, said:

interesant...si eu am unele dureri ale piciorului in timp ce alerg
ma gandeam ca nu am mai alergat de mult timp si asta ar fi motivul
cred ca e bine sa fac o vizita doctorului :)

Microfracturile apar din cauza unui efort puternic cu care organimul nu e obisnuit. Daca nu ai facut un efort puternic si brusc, poate ca ai altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate