Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HELP reteta pentru prepararea betonului

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
:mellow: Salutare la toata lumea.
Initiez acest topic in ideea ca trebuie sa si muncesc, nu numai sa citesc sfaturi. Pe scurt, vreau sa aflu citeva retete de preparare a betonului de diverse clase( pentru intrebuintari diferite: fundatie, planseu,stilpi etc), de la persoane care au facut asa ceva, sau in cel mai rau caz au asistat la prepararea betonului. A sosit timpul sa incep constructia unui gard. Teoretic stiu ce trebuie sa fac, dar practica ma omoara. Am facut ceva calcule si am ajuns la concluzia ca betonul preparat pe teren este mai ieftin. Prin urmare, am cumparat o betoniera de 165 litri si ureaza ca in 2-3 saptamini sa o pun la treaba. Am facut si un calcul al necesarului de beton pentru aceasta faza a lucrarii, adr de aici incolo sunt putin incurcat pentru ca nu stiu raportul de agregate care se preteaza pentru lucrarea aceasta ( in ideea ca trebuie sa cumpar agregatele si nu doresc sa ramin cu ele prin curte). Nu sunt nici absurd, sa cred ca pot calcula totul la fix astfel ca la final sa ramin cu 1 galeata de nisip si 4 de pietris, dar nici nu vreau sa iau mai mult " ca oricum o sa-ti trebuiasca mai tirziu". Ceea ce am intereseaza este raportul de agregate nisip/margaritar/pietris si ciment care se foloseste. O PRIMA RETETA O AM DE LA UN "MESERIAS" :3 GALETI DE "BALASTRU" SI UNA DE CIMENT  :D  ; cind am cerut cantiatea exprimata in nr. de lopeti ca unitate de masura pentru fiecare de agregat, a inceput sa exprime mai greu, astfel incit nu am intiles nimic. Plec de la ideea ca  patitul ( a se citi constructorul) este priceput, astept citeva retete (nu originale), exprimate in orice unitate de masura daca anexat au si un convertor de unitati  :D (galeti/ lopeti etc). Multumesc anticipat

#2
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
nu-ti risca fundatia pt 10-15 milioane. ia beton de la statie

#3
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Bineninteles ca nu o sa-mi risc siguranta casei cu prepaprarea betonului "la mina". DAR PENTRU UN GARD  care sa delimiteze 2 proprietati, nu stradal, nu vreau sa investesc  in betonul de la statie. In plus de asta, pe parcursul construirii casei sunt etape in care este nevoie de preparea betonului in sit,  cu relativ aceeasi calitate, daca se foloseste o reteta buna. Scopul meu este de a-mi face ceva calcule asupra necesarului de agregate . Important este  sa nu depozitez prea multe materiale, ca sa-mi fie greu sa scap de ele apoi. Nu stiu daca m-am facut bine inteles, dar ca o concluzie a tot ce am scris pina acum este ca vreau sa prepar 3m cubi de beton de buna calitate dar nu stiu  reteta.

#4
rdragomir

rdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 03.06.2007

View PostCa Castelul Bran, on Aug 28 2007, 21:59, said:

Bineninteles ca nu o sa-mi risc siguranta casei cu prepaprarea betonului "la mina". DAR PENTRU UN GARD  care sa delimiteze 2 proprietati, nu stradal, nu vreau sa investesc  in betonul de la statie. In plus de asta, pe parcursul construirii casei sunt etape in care este nevoie de preparea betonului in sit,  cu relativ aceeasi calitate, daca se foloseste o reteta buna. Scopul meu este de a-mi face ceva calcule asupra necesarului de agregate . Important este  sa nu depozitez prea multe materiale, ca sa-mi fie greu sa scap de ele apoi. Nu stiu daca m-am facut bine inteles, dar ca o concluzie a tot ce am scris pina acum este ca vreau sa prepar 3m cubi de beton de buna calitate dar nu stiu  reteta.

Hai za-ti zic eu una: 4 galeti "balastru" la o galeata de ciment. Sau una mai exacta, daca nu ai "balastru": 2 galeti nisip(0-3mm), 3 galeti pietris mic (3-7mm parca) si o galeata si un sfert ciment. Serios, e verificata treaba. Daca vrei sa pui mai mult ciment sa fii sigur... Cred ca mesterul vrea sa fie sigur, sa nu-l injuri dupa aia... Problema principala e nisipul, sa nu fie argilos.

Edited by rdragomir, 30 August 2007 - 14:29.


#5
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Daca  ai turnat asta e poate o sa fie bun pentru altii www.lafarge .ro pentru mine a fost,am facut o casa cu aceste retete

#6
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Nu stiu cat de solid trebuie sa fie gardul tau...ai vecini agresivi?   :D
E buna ideea cu 3/1 plus apa pana cand capata consistenta specifica.Iese foarte solid mortarul. Ca sa iesi mai economic, merge si cu 4,mai slab, desi ca sa fii sigur ti-as recomanda 3,5/1... parerea mea  -_-  

De ce faci fundatie si nu cu stalpi impamantati?

#7
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

View PostCa Castelul Bran, on Aug 28 2007, 21:59, said:

Scopul meu este de a-mi face ceva calcule asupra necesarului de agregate .

Pe langa http://www.lafarge.ro/csearch.php mentionat anterior de sith, unde gasesti retete pentru fundatii, stalpisori, sape etc, am mai gasit si:


http://www.holcim.ro...dul_Structo.pdf

Gasesti acolo retete de la B150 la B350 si cantitati necesare exprimate in saci, galeti sau lopeti.

Sper sa gasesti reteta potrivita si sa putem canta: "O gard frumos / Placut si sanatos".

#8
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
poate scrie cineva cantitatile in kg. ? de exemplu 1kg ciment, 1kg. var, 1kg nisip pt tencuiala, pt a crea beton armat pt un balcon care sunt proportile 1kg ciment si 5 kg de pietris cu nisip sau??

#9
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Sunt scrise pe fiecare sac de ciement retele pentru diverse clase.

#10
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
nu am sac am luat varsat

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
am incercat urmatoarele pt

tencuiala

100 gr. de ciment, 100 gr. var, 100 gr. nisip,
1 cana ciment , 2 cani var, 4 cani nisip

beton

1 cana ciment la 4 cani si 5 cani nisip

toate au iesit dezastros cu crapaturi si faramacioase, nisipul e rosiatic si nu mi se pare prea bun

ce sa mai incerc ?

#12
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Sub forma de cana/kg nu vei reusi, asta inseamna sa ai un cantar langa betoniera , Prima  data trebuie sa stabilesti  ce fel de var folosesti ? la sac sau tip bulgari(cei bulgari trebuie pregatiti cu una 2 luni inainte , pe cand la sac poti sa ii pui la stins in apa doar cu o zi inainte de a muncii), Nu am mai facut demult amestecul dar e o lopata de var stins (pasta) 2 sau 3 lopeti de nisip mai fin si dupa preferinta o jumate de lopata de ciment, iar apa se pune incat intreafa treaba sa fie de consistenta smantanii. Exista si tencuieli doar cu var, unde varul bulgari este stins si cat timp emite caldura se aplica pe perete (sistemul de tencuire a cetatilor medievale)

#13
Steelmind

Steelmind

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.03.2015

View Postaazz, on 12 octombrie 2013 - 07:47, said:

poate scrie cineva cantitatile in kg. ? de exemplu 1kg ciment, 1kg. var, 1kg nisip pt tencuiala, pt a crea beton armat pt un balcon care sunt proportile 1kg ciment si 5 kg de pietris cu nisip sau??

La o betoniera de 130 Litri (total aer din interior), care se inclina la 45 grade pentru a putea amesteca betonul, intra 80 KILOGRAME de beton preparat. Este necesar un cantar pentru a cantari ingradientele la inceput (gen dinamometru, pe care-l tii de carlig cu o mana si cu cealalta cantaresti....cartofi). Reteta pentru B250 este urmatoarea: 11 kg ciment + 15 kg nisip 0-3 + 15 kg margaritar 4-7 (piatra) + 30 kg piatra 7-30 + 6 l apa. In total 77 kg, care este suficient ca sa nu dea pe afara betoniera cand se roteste. Am sa fac acum conversia in galeti. Este de retinut ca fiecare material are densitati diferite, iar 1mc de beton preparat are 2477 kg. De exemplu 1 galeata de beton gata preparat, galeata care este gradata in LITRI , daca o umpli cu beton dupa ce golesti betoniera va cantari foarte aproape de 25 KILOGRAME. Deci, 1 betoniera va produce 3 galeti de beton preparat + aprox 20% din a 4-a galeata. Ca atare, aceeasi reteta de mai sus exprimata in galeti de 10 LITRI (de aer), este urmatoarea: 1 galeata de ciment + 1 galeata de nisip 0-3 + 1 galeata de margaritar 4-7 + 2 galeti de piatra 7-30 + 6 l apa. Exista mici aproximatii aici, dar pentru gard si alei este ok. N-as folosi reteta exprimata ''in galeti'' pentru nimic ce are de-a face cu structura unei case, ci pe cea in KILOGRAME.

Mentiuni: 1) Ca sa faci 1 mc de beton  cu o astfel de betoniera de 130 l, trebuie sa faci de 32 de ori (2477 kg/1mc : 77kg/1 sarja =32 sarje). Faci scurta la mana pana faci 1 mc, asadar este de preferat sa fie adus de la statie; 2) Cand beneficiarul isi prepara singur  betonul in fiecare din cele 32 de sarje / 1 mc, sunt cele mai bune sanse sa fie respectate cantitatile , insa chiar si asa, de la o sarja la altea vor fi diferente. O lucrare importanta (casa) nu ar trebui facuta cu beton la mana, ci cu beton de la statie. Un gard, o alee, ar fi cumva ok ''la mana'', daca nu va deranjeaza scurta la mana; 3) La punctul 2) am spus ''cand beneficiarul isi prepara singur''; daca are oameni la lucru, adio cu reteta: oamenii aceia vor respecta reteta la maximum primele 5 sarje, dupa care incep ''sa dea buleala'' pentru ca nu-i intereseaza, pentru ca ''stiu ei ca nu e musai sa raspecti reteta'' intru totul, ca ''au facut ei zeci de turnari si cladirile inca stau in picioare'' si alte astfel de ineptii. Atentie : Normativul NE 012 spune ca se accepta abatere de la cantitati de MAXIMUM +/- 3% ! Adica la 10 kg de orice, abaterea maxima este de +/-300 grame, adica intre 9,7 kg si 10,3 kg ! Asa ca atentie pe cine luati la lucru. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar muncitorii in constructii sunt in general oameni simpli iar pentru ei adevarul inseamna doar ce stiu ei si cum stiu ei sa faca; orice altceva, sau un alt mod de a face lucrurile, pentru ei nu exista. Nu este rea vointa, ci doar limitare combinata cu ceva indaratnicie. Spor !

Edited by Steelmind, 01 March 2019 - 22:16.


#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 12.09.2013
Calculul tau care spune ca betonul facut la betoniera e mai ieftin e gresit!Daca platesti oamenii care prepara betonul e total gresit....si nu are calitatea celui facut in statie.Dar te mananca undeva...Daca va intalniti la un spriț si va apucati de facut beton, nu costa manopera, atunci dati-i bataie.Ce mai conteaza reteta?Sprițul sa iasa misto!

Edited by raducut123, 02 March 2019 - 17:59.


#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Luand exemplu de b200, daca urmaresti reteta intocmai cum este specificata in standarde, si faci un calcul la virgula, iesi undeva cu 10-14 ron mai ieftin decat metrul cub la statie. Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant, verifica si o sa iti iasa calculele. Ultima data cand ma batea gandul spre o asemenea distractie, imi iesise b200 cu 184ron pe mc, la statie fiind 200.

#16
RedSlider

RedSlider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2009
Pune cineva in calcul si costul transportului pentru betonul de la statie? Preturile afisate la statiile de betoane sunt fara transport. Transportul e in functie de distanta.(pentru balastul /sortul adus acasa pretul e de multe ori inclus, si oricum mai mic decat la cifa, iar cimentul il poti aduce cu masina cat poti turna in cateva reprize). Mai trebuie luat in calcul daca cele 20-30 de tone ale masinii plina cu beton pot ajunge la locul lucrarii.. cand vine cifa,, trebuie sa ai minim 5 "meseriasi" care sa se miste "spirt", pentru ca metri aia cubi de beton proaspat nu asteapta sa te scarpini in cap...gardul are o lungime..nu se plimba cifa pe langa gard sa-ti verse direct in cofrag...asta inseamna roabe multe si "dorei" antrenati si nebauti! Luati toate astea in balanta costurilor fata de betonul facut la betoniera de 130l, si turnat de tine ajutat de 2 vecini, cu pauza de bere si voie buna. Trebuie doar sa ai sorturi curate, si atentie la cat si cum bagi in betoniera pentru o lucrare foarte buna!

Edited by RedSlider, 01 April 2019 - 15:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate