Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Exista medicament echivalent cu Prednisonul?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007
Salut

Am o intrebare. Cineva care imi este foarte apropiat trebuie sa reia un tratament cu Prednison dupa ce a mai luat vre-o 8 luni(doze destul de mari incepand de la 8 tablete / zi) si la intrerupt de vre-o 2 luni(la sfatul medicului)?

In perioada in care a luat Prednison boala a regresat dar si efectele secundare s-au vazut(ficat afectat + retineri de apa, fiind cele mai vizibile).

Multumesc

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu, nu exista.

corticoterapia este una dintre cele mai agresive terapii, cu multe reactii adverse, care se face intotdeauna la indicatia si sub supravegherea unui medic, avand indicatii precise, in care beneficiile depasesc reactiile adverse.

#3
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007

View Postmianna, on Aug 16 2007, 14:05, said:

nu, nu exista.

corticoterapia este una dintre cele mai agresive terapii, cu multe reactii adverse, care se face intotdeauna la indicatia si sub supravegherea unui medic, avand indicatii precise, in care beneficiile depasesc reactiile adverse.

Bestial :death:

Multumesc, cred ca a fost scurt dar lamuritor. Cum rezista cei care au facut transplanturi, si am auzit ca ar cam trebui sa ia si ei acest medicament perioade mai indelungate.

Exista ceva care sa amelioreze efectele secundare?

#4
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
regim hiposodat sau chiar desodat (adica fara sare) - dar sper ca i s-a prescris de la bun inceput; investigatii hepatice si tratament in functie de rezultate.

#5
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007

View Postmianna, on Aug 16 2007, 14:16, said:

regim hiposodat sau chiar desodat (adica fara sare) - dar sper ca i s-a prescris de la bun inceput; investigatii hepatice si tratament in functie de rezultate.
Da i s-a prescris(adica a cumparat ceva sare fara sodiu si cam evita conservele). Din nefericire mai sunt si alte efecte (de exemplu la ficat cu toate medicamentele de sustinere luate, Silimarina, tot au iesit analizele foarte proaste, de ex Gamma GT - 750, si normal ar fi mult mai mica), sper sa nu fie afectate oasele si daca va vrea sa ramana si gravida(e o ea) nu stiu cat de indicat este sub Prednison (asta pare ca face mai mult rau decat bine si cand am auzit ca nu are echivalent mai putin nociv!).

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cand spun ca e o terapie foarte agresiva, chiar iti pui problema sa ramana gravida in timpul tratamentului?! :rolleyes:

n-ai spus care e diagnosticul - insa cu siguranta e o afectiune cat se poate de serioasa, nu se instituie corticoterapia de lunga durata de florile marului, si cu siguranta ca daca ar exista un tratament mai putin agresiv, dar eficient, s-ar fi ales. asta este, si toate lamentarile nu-si au rostul, fiindca oricum nu rezolva nimic.

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
N-ai spus nici de ce trebuie sa reia tratamentul. A fost la doctor si asa i s-a spus, sau a decis singura?

#8
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007

View Postmianna, on Aug 16 2007, 14:31, said:

cand spun ca e o terapie foarte agresiva, chiar iti pui problema sa ramana gravida in timpul tratamentului?! :rolleyes:

n-ai spus care e diagnosticul - insa cu siguranta e o afectiune cat se poate de serioasa, nu se instituie corticoterapia de lunga durata de florile marului, si cu siguranta ca daca ar exista un tratament mai putin agresiv, dar eficient, s-ar fi ales. asta este, si toate lamentarile nu-si au rostul, fiindca oricum nu rezolva nimic.

Da chiar i-si pune. Diagnosticul este LES(Lupus Eritematos Sistemic), si dupa tratamentul acesta agresiv de 8 luni celulele lupice au disparut vre-o 1 luna ca sa apara azi inapoi...

Ea are 26 de ani si chiar daca cineva din domeniul medical (nu ma refer la tine dar am mai vazut atitudini) se asteapta sa iei prednison cu tona, pana pici pe jos, nu este o optiune probabil.

Hai sa-ti spun un scenariu.

Ai 24 de ani... Te casatoresti cu persoana iubita, e ok financiar si sentimental, totul pare roz, si la 1 an de aniversare a casatoriei afli ca ai LES, mergi la cei mai buni medici din orasul tau si din tara, si refuzi sa crezi ca viata te poate lovi chiar asa, dar totusi accepti, faci tratament, te simti ca dracu, dar mergi inainte si dupa acest tratament boala reapare, si ti se spune ca trebuie sa revii iar la prednison, si nu o sa poti avea copii pana mori, ce zici de lamentari? Nu-s lamentari crede-ma ci doar sperante(desarte evident).

Inca mai cred ca medicina o poate rezolva.

View Postadadoi, on Aug 16 2007, 14:41, said:

N-ai spus nici de ce trebuie sa reia tratamentul. A fost la doctor si asa i s-a spus, sau a decis singura?
Fiindsi o boala destul de interesanta, nu prea ai optiunea de a-ti decide singur tratamentul(asta nu e raceala). In principiu vreau sa am o discutie cat mai aproape de nivelul profesional sa-mi mai deschid si eu ochii in medicina, si poate mai aflu si ceva noutati.

Edited by mianna, 16 August 2007 - 13:52.


#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostEd Malley, on Aug 16 2007, 14:45, said:

Inca mai cred ca medicina o poate rezolva.

in 10, 20, 50 de ani, poate. nu prea cred ca pana maine o sa apara un echivalent mai bland al prednisonului.

te inteleg si o inteleg, dar bolile nu ni le alegem si nu le negociem.

daca tratamentul ataca atat de tare un organism adult, cam cum crezi ca se va comporta un embrion, respectiv un fat?

Edited by mianna, 16 August 2007 - 13:53.


#10
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007

View Postmianna, on Aug 16 2007, 14:52, said:

in 10, 20, 50 de ani, poate. nu prea cred ca pana maine o sa apara un echivalent mai bland al prednisonului.

te inteleg si o inteleg, dar bolile nu ni le alegem si nu le negociem.

Corect. Nu vreau sa ma intelegi gresit dar apreciez sfaturile si cel putin o parte din sugestiile tale(cele din domeniul medical). Bolile nu ni le alegem dar putem sa le uram!

View Postmianna, on Aug 16 2007, 14:52, said:

daca tratamentul ataca atat de tare un organism adult, cam cum crezi ca se va comporta un embrion, respectiv un fat?
Dupa mintea mea ai dreptate, incercam si eu marea cu degetul poate mai aflu ceva...

Si totusi speram! Chiar refuz sa cred ca o tampenie de boala ca asta poate sa conduca viata cuiva(e usor sa vb din afara-adica eu).

Edited by mianna, 16 August 2007 - 15:31.


#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostEd Malley, on Aug 16 2007, 14:45, said:

Da chiar i-si pune. Diagnosticul este LES(Lupus Eritematos Sistemic), si dupa tratamentul acesta agresiv de 8 luni celulele lupice au disparut vre-o 1 luna ca sa apara azi inapoi...

Ea are 26 de ani si chiar daca cineva din domeniul medical (nu ma refer la tine dar am mai vazut atitudini) se asteapta sa iei prednison cu tona, pana pici pe jos, nu este o optiune probabil.

Hai sa-ti spun un scenariu.

Ai 24 de ani... Te casatoresti cu persoana iubita, e ok financiar si sentimental, totul pare roz, si la 1 an de aniversare a casatoriei afli ca ai LES, mergi la cei mai buni medici din orasul tau si din tara, si refuzi sa crezi ca viata te poate lovi chiar asa, dar totusi accepti, faci tratament, te simti ca dracu, dar mergi inainte si dupa acest tratament boala reapare, si ti se spune ca trebuie sa revii iar la prednison, si nu o sa poti avea copii pana mori, ce zici de lamentari? Nu-s lamentari crede-ma ci doar sperante(desarte evident).

Inca mai cred ca medicina o poate rezolva.
Fiindsi o boala destul de interesanta, nu prea ai optiunea de a-ti decide singur tratamentul(asta nu e raceala). In principiu vreau sa am o discutie cat mai aproape de nivelul profesional sa-mi mai deschid si eu ochii in medicina, si poate mai aflu si ceva noutati.
n-am vrut sa te supar, dar trebuia sa intreb. Imi vin cel putin saptamanal femei in farmacie care au dureri si stiu ca nu le trece decat cu prednison (parerea mea fiind ca deja au dezvoltat dependenta) si care nu se mai duc la medic fie pentru ca acesta nu vrea sa le mai dea prednison (pe buna dreptate), fie pentru ca au luat doua zile altceva si nu s-au simtit mai bine. Din ce-mi spun si mie pacientii se pare ca Medrolul este mai bine formulat si nu mai retin atata apa, nu au probleme de stomac si nu sunt la fel de iritabile ca dupa prednison. Evident, trebuie sa discutati cu medicul.
As vrea sa va incurajez, dar nu pot decat sa spun ca si eu sper ca medicina va trece si peste hopul asta.

edit: cand spun ca e mai bine formulat nu inseamna ca efectele asupra ficatului, de exemplu, sunt mai blande. Nu pot sa-mi dau cu parerea aici, nu sunt medic, iti spuneam doar ce aud si eu.

Edited by adadoi, 16 August 2007 - 14:05.


#12
Ed Malley

Ed Malley

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 02.08.2007

View Postadadoi, on Aug 16 2007, 15:03, said:

n-am vrut sa te supar, dar trebuia sa intreb.

First: Nu mai suparat, probabil ca am ceva probleme cand discut subiectl dar nu cu cei cu care-l discut (cata vreme-s OK) ci cred ca mai degraba e cu boala.

Second: Chiar daca nu pare mult(neincercand alt medicament) sugestia ta cu Medrolul poate fi un mare pas inainte pentru ea, si chiar iti multumesc. Cunostintele mele medicale fiind limitate si in afara de algocalmin(pe care nu-l mai iau) altceva nu iau fara a consulta un medic(in cazul acesta cel care se ocupa de LES) fii sigura ca o sa-l dau ca si sugestie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate