Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Noile extraoptiuni CARTELA COSMOTE

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Romtelecomul s-a clatinat pentru ca RDS si restul i-au luat clienti de unde el nu putea contracara, adica partea cu internet si cablu. La voce oricum restul conteaz prea putin. E greu sa se intample asa cu Oranj si Voda ca ei pe fata de RTC au cartele. Daca omul renunta la abonament ramane pe cartela ca sa nu piarda numarul desi o incarca din an in paste ca sa nu se dezactiveze. Asa am facut si eu si incarc de maxim 2 ori pe an dupa ce am renuntat la abonamentul Oranj, dar teoretic sunt inca clientul lor, pentru ca multa lume ma stie cu numarul vechi de Oranj.

#20
MClauD

MClauD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 11.01.2006

View Posttudorache90, on Aug 17 2007, 00:00, said:

Banii clientului nu acopera momentan nici costul minutelor incluse.

Sa luam oferta Cosmote 30 fara extraoptiune.

Clientul se aboneaza pe 24 de luni. Deci clientul se obliga sa plateasca 24*5 euro lunar = > clientul plateste 120 EURO in cele 24 de luni .

Scadem cele 4 luni de abonament gratuit... => clientul plateste de fapt 100 EURO !!!
Sa vedem ce primeste de acesti 100 euro:

- subventie la telefon de pana la 3,2 milioane ( vezi ultimele telefoane din oferta Internity) - adica 98 EURO

- 600 minute nationale bonus - taxa de interconectare pentru aceste minute costa  43 EURO

- 60 minute nationale lunar*24 = 1440 minute nationale ... a caror taxa de interconectare costa 103  EURO
Concluzie: clientul se angajeaza sa plateasca 100 de euro in cele 24 de luni  si primeste minute si telefon in valoare totala de 98+43+103= 244 euro
Daca mai punem in calcul si extraoptiunea 500+500= 3 euro...  :rolleyes:

cred ca ai omis in aceste calcule faptul ca sint si minute de convorbiri care se termina in Cosmote, adica bani din taxa de interconectare pe care Cosmote ii primeste, adica minutele de convorbiri efectuate cand abonatul este apelat; in afara de asta, daca nu ai extraoptiunea activata, parte din cele 60 de minute o sa se consume si pe apeluri in retea, deci fara taxa de interconectare;

in concluzie, suma la care ai ajuns tu, este suma MAXIMA, obtinuta in cele mai defavorabile conditii pt. Cosmote - adica abonatul nu este apelat deloc din afara retelei, foloseste TOATE minutele primite (atat cele lunare cat si cele bonus) si nici unul din aceste minute nu este folosit in retea; probabil ca realitatea arata cu totul altfel !

Edited by MClauD, 17 August 2007 - 11:40.


#21
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cate minute nationale crezi ca vor fi terminate in Cosmote cand majoritatea abonatilor mai au si optiunea de 500 de minute si SMS in retea? Think people!

#22
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007
Sunt destui care nu au nicio extraoptiune. ;)

#23
tudorache90

tudorache90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 15.08.2007

View PostMClauD, on Aug 17 2007, 12:28, said:

cred ca ai omis in aceste calcule faptul ca sint si minute de convorbiri care se termina in Cosmote

Sunt extrem de putine... altfel clientul si-ar activa extraoptiunea.



Oricum, am demonstrat ca utilizatorul abia isi plateste telefonul primit la abonare... cele 2040 de minute nationale consumate in 24 de luni... pot fi considerate gratuite.

#24
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postjamesbond, on Aug 17 2007, 12:45, said:

Sunt destui care nu au nicio extraoptiune. ;)
Dar o vor avea pe parcurs ce alte persoane apelate frecvent vor trece pe cosmote :P

Edited by danutz1, 17 August 2007 - 11:58.


#25
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
foarte tare oferta cosmote, pacat ca nu prinde inca destul de bine decat la gasti, familii mari...

#26
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View Postpartyman, on Aug 19 2007, 20:00, said:

foarte tare oferta cosmote, pacat ca nu prinde inca destul de bine decat la gasti, familii mari...
nu chiar. sunt din ce in ce mai multi care obisnuiesc sa aiba 2 telefoane din care unul pe Cosmote.
Asta ma bucura.In timp(viitorul apropiat) vor fi obligati si granzii sa bage oferte din ce in ce mai bune. ;)

#27
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Postjamesbond, on Aug 17 2007, 12:45, said:

Sunt destui care nu au nicio extraoptiune. ;)

trebuiau sa-si activeze cand au avut ocazia....

#28
vodafone_ro

vodafone_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 22.08.2005

View Postbulangiul, on Aug 19 2007, 22:53, said:

se poate, nu te bagi???.....dupa ce iti cumperi, poti sa vii sa zici ca i-ai fraierit pe toti.... :lol:  :lol:  :lol:
nu mai cumpar servicii si produse cosmote
pe 4 am rezilierea la abon meu cererea am depus o la sediul cosmote
culmea mai are aia tupeul sa ma intrebe si de ce reziliez
cand ai avea cost suplimentar ne mai auzim i am zis pana una alta sunt alti operatori cu cost suplimentar functional si nu aditional si nu orientativ

Edited by vodafone_ro, 19 August 2007 - 22:36.


#29
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005

View Postvodafone_ro, on Aug 19 2007, 22:47, said:

am vazut in craiova si 14.50 lei o cartela cosmote cu numar
oare de ce se vinde asa ieftina
miroase a disperare de clienti?
Scump domnule, scump!
In Timisoara cele mai ieftine cartele sim si de reancarcare la toate retelele GSM se gasesc in Centrul Comercial Euro.
Chiar ieri am fost sa-mi cumpar o cartela de reancarcare Cosmo de 3 euro care era la pretul de 11 lei(acest numar il folosesc cand raman fara minute pe abonament), si una de reancarcare Orange de 7 euro la 24,5 lei.  Dupa ce le-am achizitionat, am vazut la alt magazin profilat cartele Cosmote cu numar la acelasi pret cu cele de reancarcare de 3 euro - pretul unic fiind 10 lei. Daca nu ma credeti o sa dau o fuga zilele astea si o sa va fac o poza cu afisul. Tot in acest centru comercial sim-urile de Orange sunt 13 lei.

#30
mailman

mailman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 04.11.2005

View Postcrisstian, on Aug 20 2007, 21:40, said:

Astazi discutiile despre acoperire la cosmote sunt de domeniul trecutului.
E chiar asa de extinsa acoperirea la Cosmote?

#31
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Cica ar fi. Am inteles ca undeva pe crestele muntilor ar avea semnalul mai slab ... :P
Eu unul in padure la Babadag nu am semnal. Cred ca dau Cosmote in judecata pentru asta ca pe hartile lor apare cu verde zona. :P

#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca ei au masurat iarna cand nu erau copacii infrunziti si batea semnalul mai bine printre crengi :P. Sincer in padurea aia de la Babadag ani de zile n-am avut semnal pe Orange cand ma duceam de 1 Mai, cei drept era acum ceva timp.

#33
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Nici acum nu e mai stralucit. Eu nu am orange, iar la vomafone se chinuie un pic sa aiba semnal.

#34
mightwish

mightwish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 25.02.2008
Nu a observat nimeni:

- la cartela in acest moment nu mai exista extraoptiune de 3 euro

Daca nu decartezi cel putin 5 euro lunar... Cosmote-ul nu vorbeste cu tine...  :rolleyes:

#35
c0nnex

c0nnex

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.04.2005

View Postmightwish, on Mar 8 2008, 23:26, said:

Nu a observat nimeni:

- la cartela in acest moment nu mai exista extraoptiune de 3 euro

Daca nu decartezi cel putin 5 euro lunar... Cosmote-ul nu vorbeste cu tine...  :rolleyes:
bine ca mi am luat cu 3 euro
cosmote vrea din ce in ce mai multi bani  B)

#36
elian.baran

elian.baran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.03.2006
Era in ianuarie oferta 150 min. +150 sms la 3 euro (tva inclus), dar multi au preferat-o pe cea cu 5 euro si asa sunt nevoiti sa reincarce in fiecare luna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate