Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Help: despre filmele cu extensia MKV

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
167 replies to this topic

#109
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca in acea subtitrare nu sunt numai greseli legate de diacritice ci si alte caractere. Daca nu gasesti in alta parte subtitrarea respectiva, poti folosi chiar in notepad sau mai rapid in Subtitle Workshop functia de search & replace (cu Match case) dand copy la caracterele ciudate si paste in fereastra de replace.

SFAT: nu va scrieti pe DVD-uri mkv-urile cu acele subtitrari interne. Puneti-va o subtitrare externa sincronizata cu filmul. Daca nu faceti asa, mai tarziu cand veti avea un player HD s-ar putea sa regretati lipsa unei subtitrari externe.

enjoy,
Mtz

#110
klaudyuxxx

klaudyuxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 24.05.2005
salut...vin si eu cu cateva specificatii...vreau un simplu raspuns da/nu daca se poate...oricum cred ca nu se poate...dar imi place sa-mi fac iluzii desarte:))...in fine...

proc: P4Northwood 2.4 ghz-OC la 2.53 ghz(peste devine instabil)
ram: 1.25GB
placa video: ATI9250 256/128

K-Lite Mega Codec Pack 3.5.7http://www.free-code..._Codec_Pack.htm
bsplayer 2.24

ripurile x264 la 1080p ...hm...par a merge bine...cat de cat...(procul sta la 100% mai tot timpul...mai scade atunci cand imaginea e mai mult statica...banuiesc ca pentru acele frame-uri nu a fost nevoie de o putere de encodare prea mare, implicit nici cea de decodare nu e mare), totusi imaginea pare sa fie cursiva...nu sacadeaza...ci pur si simplu...cum sa va explic....are un mic lag...se observa ca 'ramane in urma'.....filmul s-ar putea urmari si asa...dar pana la urma e enervant...

cele la 720p merg bine...procul pana in 90%-95%...nici o urma de delay...e perfect zic eu, mai ales daca pun din taskmanager un priority high la bsplayer.exe (desi nu-i nevoie).

intrebarea e urmatoarea...mai este altceva ce as putea face sa mearga mai bine? am incercat un overclock la placa video...l-am reusit...dar din cate am cititit eu pe forumuri...decodarea filmului se bazeaza in mare parte pe procesor (pe care nu-l mai pot overclocka)......

#111
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca sa folosesti ca decoder pentru H264 in ordinea aceasta: CoreAVC sau ffdshow. Pe la optinuile acestora ai si chestii cu "skip deblocking". Bifeaza-le.

enjoy,
Mtz

#112
silman63

silman63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.11.2007
am o intrebare? cum fac sa vad diactritice in VLC daca vin si adaug titrare, pe care nu o am in mkv, si o iau din alt fisier. multumesc anticipat si sarbatori cu bine!

#113
nico3314

nico3314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.08.2006
Am luat un DVD Philips DVP5980 pot vedea pe el fisiere ******.mkv?

#114
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

 Mtz, on Dec 19 2007, 13:07, said:

Incearca sa folosesti ca decoder pentru H264 in ordinea aceasta: CoreAVC sau ffdshow. Pe la optinuile acestora ai si chestii cu "skip deblocking". Bifeaza-le.

enjoy,
Mtz

...crezi ca aceasta "jucarie" poate vedea mkv-uri?
http://www.tvix.ro/n..._4100sh_detalii

#115
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Este un thread special despre tvix. Citeste acolo.

enjoy,
Mtz

#116
silman63

silman63

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.11.2007
am o intrebare? cum fac sa vad diactritice in VLC daca vin si adaug titrare, pe care nu o am in mkv, si o iau din alt fisier. multumesc anticipat si sarbatori cu bine!

chiar nu stie nimeni?

#117
TheMaster

TheMaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 09.03.2006

 silman63, on Dec 21 2007, 11:39, said:

am o intrebare? cum fac sa vad diactritice in VLC daca vin si adaug titrare, pe care nu o am in mkv, si o iau din alt fisier. multumesc anticipat si sarbatori cu bine!

chiar nu stie nimeni?

hai ca te ajut eu , dar nu inteleg de ce nu incarci subtitrarea din mplayer , este mai simplu , vlc nu are setare pentru alegerea script-ului Central European , singura solutie este ca sa incarci subtitrarea in subtitle workshop si sa salvezi subtitrarea in Central European poti face asta si in Notepad sau orice editor de text,nu sunt sigur daca merge.
Iar in mplayer poti face urmatoarele :

1. Intri in mplayer in bara de meniu : View >>> Options >>> Playback >>> Output si selecteaza VMR7(RENDERLESS) si DirectX 7 la ambele Plugin-uri video(Realtime si Quicktime).
2. Subtitles >>> Default Style >>> Font>>> Arial sau Verdana >>> script EASTEUROPE(238) , restul faci dupa bunul plac(aliniere,pozitionare, etc)

Nu uita sa incarci filmul dupa ce ai facut aceste setari pentru ca nu o sa te lase sa incarci subtitrarea , iar daca nu ai resurse la calc si folosesti coreavc selecteaza>> Skip b-frame deblocking si No deinterlacing , cat despre halli media spliter este un mancator urias de resurse , din cauza lui cand sunt incarcate si subtitrarile in container o ia razna(sacadeaza si chinuieste procesorul),  >>> asta in cazul resurselor hardware limitate(nu toata lumea are P4 LA 3GHZ si 1 Gb RAM).

#118
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
A testat careva player-ul asta ?

Pretul e mult mai mic decat cel pe care il au playerele TViX.


Am gasit topicul :D  http://forum.softped...howtopic=308617

Edited by InTech, 02 January 2008 - 01:11.


#119
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
mkv merge cu gomplayer.

#120
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006

 TheMaster, on Dec 22 2007, 13:19, said:

vlc nu are setare pentru alegerea script-ului Central European
Te inseli amarnic la faza asta - VLC are toate optiunile posibile daca bifezi la Settings - Advanced option si urmezi acesi pasi:
Attached File  pas1.jpg   150.82K   105 downloads
Attached File  pas2.jpg   166.05K   83 downloads

Bafta.

Iulian

#121
bubu2003

bubu2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2007
parca inceputul acestui topic se numea "cum pun o sub permanenta pe un mkv" sau cam asa ceva.
am citit aproape tot topicul si inca nu am aflat cum se face
chiar daca e vorba de recodare sau o gramada de alte probleme, va rog sa ma indrumati si pe mine,
sa urmez pasii corecti. repet "cum se pune o subtitrare permanenta pe un fisier mkv".
va multumesc
P.S. - Subtitle Workshop si majoritatea softurilor despre care ati vorbit inainite nu sunt vreo "taina" prea mare pt mine.
mersi anticipat

#122
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006

 bubu2003, on Jan 29 2008, 22:43, said:

parca inceputul acestui topic se numea "cum pun o sub permanenta pe un mkv" sau cam asa ceva.
Titlul era gresit. Nu poti pune o subtitrare pe un MKV, pentru ca este un container, nu un fisier video. Contine un fisier video, pe asta se poate pune subtitrare permanenta.
Pai unul din marile avantaje ale acestui container este includerea subtitrarilor(parca 8 maxim, chiar si de tipuri diferite) in el, in container, putand sa optezi, la fel ca la un DVD-Video la afisarea uneia sau alteia sau a niciuneia!
Acum tu vrei in container Matroska subtitrarea permanenta pe film?
Pai cu oricare metoda(VirtualDub, AutoGK) pui subtitrarea permanent pe film dupa care filmul respectiv il 'impachetezi' MKV cu MKVMerge! Cauta MKVToolnix, un pachet de 'scule' pentru containerul Matroska. Cu MKVMerge poti impacheta un film impreuna cu 2-3-4 coloane sonore(stereo LPCM, AC3, DTS, OGG, MP3) si 2-3-4 subtitrari in limbi si formate diferite. Subtitrarile sunt afisate cu tag-uri(bold, italic, colorate functie de dialog), daca sunt facute asa, inclusiv cu fonturi 'ciudate', fonturi ce se includ de asemenea in containerul Matroska. Acum ramane problema redarii, care o poti face numai pe PC sau MediaCenter, nu si pe un standalone.

#123
bubu2003

bubu2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.04.2007

 viceroy56, on Jan 31 2008, 00:54, said:

Titlul era gresit. Nu poti pune o subtitrare pe un MKV, pentru ca este un container, nu un fisier video. Contine un fisier video, pe asta se poate pune subtitrare permanenta.
Pai unul din marile avantaje ale acestui container este includerea subtitrarilor(parca 8 maxim, chiar si de tipuri diferite) in el, in container, putand sa optezi, la fel ca la un DVD-Video la afisarea uneia sau alteia sau a niciuneia!
Acum tu vrei in container Matroska subtitrarea permanenta pe film?
Pai cu oricare metoda(VirtualDub, AutoGK) pui subtitrarea permanent pe film dupa care filmul respectiv il 'impachetezi' MKV cu MKVMerge! Cauta MKVToolnix, un pachet de 'scule' pentru containerul Matroska. Cu MKVMerge poti impacheta un film impreuna cu 2-3-4 coloane sonore(stereo LPCM, AC3, DTS, OGG, MP3) si 2-3-4 subtitrari in limbi si formate diferite. Subtitrarile sunt afisate cu tag-uri(bold, italic, colorate functie de dialog), daca sunt facute asa, inclusiv cu fonturi 'ciudate', fonturi ce se includ de asemenea in containerul Matroska. Acum ramane problema redarii, care o poti face numai pe PC sau MediaCenter, nu si pe un standalone.
Multumesc frumos pentru "indrumare", dar am intalnit containere mkv care aveau acea subtitrare cu, caractere ciudate pe care oricat de
mult as fi vrut sa le modific din setarile vobsub-ului sau ale player-ului, ramaneau la fel. Ceea ce mi-ai scris mai sus este perfect adevarat,
am facut pt mine cateva filme la care tin, in care sub este perfecta, cu diacritice si toate alea, folosind softurile pe care le-ai mentionat mai sus. Dupa cat ma duce mintea pe mine containerul mkv de care am pomenit era facut dintr-un HD DVD original care continea si sub-urile
alea nemodificabile (e vorba de Matrix, o versiune pe care nu mi-o mai amintesc acum) si  a fost tansformat intr-un fisier matroska (mkv).
Sper ca nu sunt prea patetic cu toate intrebarile astea, dar chiar as vrea sa stiu cum naiba se poate face asa ceva. Apropo, asa cum ai zis, titlul este gresit si nici eu n-am vrut sa spun "subtitrare permanenta", ci doar cum se poate face in asa fel incat sub-ul sa nu-si modifice proprietatile indiferent de setarile player-ului  sau ale vobsub-ului (aici ma refer la calculator). In speranta ca nu am fost prea ambiguu cu
explicatiile pe care le-am dat, astept un raspuns de la voi care sa ma lamureasca.
Cu plecaciuni, bubu2003.

#124
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
La redarea subtitrarii dintr-un mkv, setarile VobSub-ului sunt 'suprascrise' de setarile incluse in proprietatile subtitrarii din container. De aia le afiseaza cum vrea el si nu cum vrei tu. Oricum, afisarea subtitrarii de catre VobSub poate fi dezactivata.

Extragi cu MKVextract stream-urile ce te intereseaza: video, audio si sub-ul pe care-l vrei.
Sub-ul il prelucrezi cu SW si il salvezi .srt(cu tag-uri daca vrei).
Optional remuxezi cele 3 stream-uri(sau numai audio si video) cu MKVmerge, daca nu le lasi asa si le bagi in CX2DVD. Setezi modul de afisare a subtitrarii , optiunile de meniu, etc, si le convertesti. Fa intai probe pe bucati mai mici, taiate cu MKVToolnix, sa vezi ce iese.

#125
view2

view2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.07.2007
Salut.Am luat de pe net un film HD in format MKV si vreau sa-l vad pe PS3.Ce pasi trebuie sa urmez?Multumesc

#126
Jarnin

Jarnin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.07.2005
hello guys! am incercat sa playerz un .mkv 720p cu KMPlayer si la anumite secvente scade "framerate-ul" dupa care compenseaza luand-o mai repede. Am incercat si in "super speed mode" si tot la fel face. Problema e ca daca rulez mkv-ul cu BS player merge foarte bine, in schimb la BS ultimele 2 caractere din subtitrare nu le vede uneori. Aveti vreo sugestie ce as putea sa fac ca sa mearga KM-ul? sau poate ptr BS player? P.S: Am 3.2 dual core, 3gb ram si 7600gt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate