Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

gastrita de reflux biliar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Wanna_Be

Wanna_Be

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2007
Multa sanatate forumistilor! ^_^
Am o problemutza  de cateva luni bune pe care nu reusesc s-o tratez deloc-deloc. <_< Am fost diagnosticata in februarie anul curent(in urma endoscopiei) cu gastrita de reflux biliar si cu fiere septata(am facut si testul pentru helycobacter si a iesit negativ)mi s-a dat de inteles ca e tratabil, usor chiar si am facut tratament cu Omez si famotidina..plus regim de crutare.dupa o luna nici o schimbare.am fost iar la medic, m-am plans, mi-a schimbat tratamentul in Nexium+Sucralan+Famotodina nici un raspuns am schimbat medicul si tratamentul si am facut altul cu Controloc 20 mg, Denol si Rowachol de-abia l-am terminat si nu prea simt cine stie ce imbunatatiri..Manifestarile sunt : dureri in partea superioara a abdomenului care uneori le resimt si in spate(cel mai frecvent), desi am si crampe mai sus sau mai jos...am destul de frecvent intepaturi in dreapta, in zona fierii, greata foarte des care nu survine doar la mancare ci si la mirosuri de tip parfum dulce sau altceva de genu, gaze si cam atat.Tin sa mentionez ca am o fire destul de energica si probabil ca-mi influenteaza foarte mult strea psihica sanatatea dar de la a ma chinui de peste jumatate de an cu o gastrita si a nu avea nici o imbunatatire in conditiile in care am tinut cu sfintenie regimul (motiv pentru care am slabit si foarte mult...alta durere) este cam ingrijorator pentru mine.
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva si s-a tratat mi-ar fi de mare folos o parere, o reteta naturista, orice..
Va multumesc anticipat. :kisstogether:

Edited by mianna, 15 August 2007 - 00:52.


#2
six_feet_under

six_feet_under

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2006
in primul rand trebuie sa ai rabdare, de obicei tratamentul se face si medicamentos dar si prin regim alimentar si dureaza ceva timp, nu poti sa obtii o ameliorare intr-o luna; este adevarat ca si tipul de viata foarte activ joaca un rol important,incearca sa te odihnesti mai mult,sa faci repaus (ficatul are nevoie de asta); iti doresc multa rabdare si sa urmezi tratamentele si regimul o perioada de timp mai mare!

#3
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
ti-am trimis pm .iti doresc sanatate .

#4
gcontra

gcontra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 26.12.2008

 Wanna_Be, on Aug 15 2007, 01:39, said:

Multa sanatate forumistilor! ^_^
Am o problemutza  de cateva luni bune pe care nu reusesc s-o tratez deloc-deloc. <_< Am fost diagnosticata in februarie anul curent(in urma endoscopiei) cu gastrita de reflux biliar si cu fiere septata(am facut si testul pentru helycobacter si a iesit negativ)mi s-a dat de inteles ca e tratabil, usor chiar si am facut tratament cu Omez si famotidina..plus regim de crutare.dupa o luna nici o schimbare.am fost iar la medic, m-am plans, mi-a schimbat tratamentul in Nexium+Sucralan+Famotodina nici un raspuns am schimbat medicul si tratamentul si am facut altul cu Controloc 20 mg, Denol si Rowachol de-abia l-am terminat si nu prea simt cine stie ce imbunatatiri..Manifestarile sunt : dureri in partea superioara a abdomenului care uneori le resimt si in spate(cel mai frecvent), desi am si crampe mai sus sau mai jos...am destul de frecvent intepaturi in dreapta, in zona fierii, greata foarte des care nu survine doar la mancare ci si la mirosuri de tip parfum dulce sau altceva de genu, gaze si cam atat.Tin sa mentionez ca am o fire destul de energica si probabil ca-mi influenteaza foarte mult strea psihica sanatatea dar de la a ma chinui de peste jumatate de an cu o gastrita si a nu avea nici o imbunatatire in conditiile in care am tinut cu sfintenie regimul (motiv pentru care am slabit si foarte mult...alta durere) este cam ingrijorator pentru mine.
Daca a mai trecut cineva prin asa ceva si s-a tratat mi-ar fi de mare folos o parere, o reteta naturista, orice..
Va multumesc anticipat. :kisstogether:
In refluxul biliar tratamentul ala nu prea ajuta. Se face o operatie complicata pentru asa ceva. Gatroenteroanastomoza pe anse in "Y" a la Roux sau ceva de genul asta. E criminala operatia cu rezultate devastatoare pe termen lung, daca i se propune cuiva asa ceva sa nu acceptati!!!
E veche postarea dar poate mai citeste cineva..... sa incercati Smecta pt asa ceva, doar asa de proba! Sa vedeti cum va simtitii! E un absorbant extraordinar si se depune si pe mucoasa lezata! Lumea il foloseste ca antidiareic dar este mult mai mult decat atat.
Faceti proba, la o durere de stomac, la o arsura pe esofag si o sa vedeti cat este de eficient. Singurul dezavantaj e ca nu se compenseaza ca e o simpla argila Smecta asta.

Edited by gcontra, 12 May 2009 - 13:47.


#5
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
@gcontra, am si eu gastrita, ciudat este ca am incercat argila simpla si n-a mers cum merge cu smecta desi este tot o argola. Cred ca smecta are si alte componente care ajuta.
  Raspund la topic acum: eu am scapat partial de gastrita mancand orez in loc de paine. Aceam disfsgie (imi ramaneau alimentele in gat sau stateau in esofag si.ma durea, ragaiam, o gramada de senzatii care mai de care, mai am si acum dar rar, faceam colici si diaree asta dupa antiinflamatoare), n-am slabit pentru ca orezul ala l-am mancat cu pește cu pui, curcan carne de porc slaba, telemea, va sfatiesc catnea sa o tocati, orice aliment dur raschrteaza intestinele care su eroziuni. Apa plata fiarta si racita nu de la chiuveta. Legume : brocoli,conopida sparanghel fasole verde dovlecel morcov, ridiche rosie doar rasa( fierbe mai greu), toate fierte nu crude nici macar la gratar. Perisoare carne pui le fierbeti puneti doar patrunjel tocat foarte fin  orez ceapa le fierbeti aruncati apa si le introduceti in supa de legume. Ou moale in apa cu branza sau cascaval ras. Aveti ce msnca sunt bune gustoase. In gastrita regimul trebuie sa va fie mod de viata permanent.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate