Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amway - sau altfel spus ...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2089 replies to this topic

#1
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
de o vreme am dat peste acest sistem de vanzari directe si mai mult exista o posibilitate sa ma bag si eu ... dar ....

- daca au produse atat de bune si naturale, de ce nu am dat pana acum de ele, de ce nu m-au stresat si alti cu ele?
- daca se castiga atat de multi bani, unde sunt oamenii astia si de ce nu ne infigem toti sa facem bani ?
- ce sanse are acest sistem fata de sistemul clasic furnizor-distribuitor-consumator ?
- este teapa, sau ce este ?

care stiti ceva, pentru care este un succes sau a fost un esec, va rog spuneti-mi parerea voastra

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
tzeapa nu este. este un sistem piramidal unde incepi prin a te ruga de unii si de altii in ati cumpara produsele pentru ca apoi sa treci la urmatoarea etapa in care te vei ruga de altii sa vanda produsele (asa cum probabil s-au rugat si altii de tine). numai de la un anumit nivel incolo afacerea devine profitabila pentru individ (adica veniturile sunt substantiale) iar cei mai multi renunta pana atunci de aici si "foamea" de noi adepti, pentru ca cineva trebuie sa vanda produsele.

Produsele in sine nu au o calitate extraordinara asa ca te vei chinui ceva sa le bagi pe gat unora.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Produsele sunt EXCELENTE si SCUMPE. Ma refer la samponuri, sapun lichid, pasta de dinti...etc. Sunt de o calitate EXTRA fata de ce se gaseste la noi MADE IN RO.

In rest, ca sa vinzi ai nevoie de multi prieteni, vecini, cunostinte...etc. Mi se pare totusi treaba de femeie :)

#4
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
amway nu e tzeapa, insa nu au nisa de piata. o pasta de dinti la 200k se vinde tare greu. daca ai insa prieteni/cunostinte cu bani, e o idee, trebuie sa vorbesti ca Mitica Dragomir insa, altfel nu ai nici o sansa :)

#5
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
da, ei zic ca pasta de dinti dureaza 6 luni de zile, ca detergentul lichid de vase este superconcentrat si dintr-un litru de fac o multime de litrii ... adica vezi doamne se compenseaza in timp

#6
roparo

roparo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.05.2004
Amway e o prostie. Am dat peste cativa looseri din astia acum ceva vreme.
De fapt, nu e o "afacere" decat pentru cei de sus. E doar un mod de a mai face ceva "banuti in plus", adica cateva sute de mii pe luna, in conditiile in care lucrezi sau cunosti o multime de consumatori (in general femeile fac cumparaturile, de aici si concluzia ca tre sa cunosti multe femei).

   Bani pentru a trai sau a constitui un venit sigur nu vei lua din AMWAY.

   In orice schema piramidala, sunt unii care si-au facut ca "bisnis" cooptarea de noi recruti. Asta stiu sa faca, sa abureasca oamenii, sa le vanda o iluzie.
   Dupa ce te-a cooptat, atuci vei trece la "munca", si vei vinde produse (teoretic, pentru ca produsele nu sunt vandabile... sunt foarte scumpe si de o calitate indoielnica -- altfel ar fi fost competitive cu cele de pe piata).

  Iar, ca sa te tina o pasta de dinti 6 luni-- e o tampenie.
  Ca sa "diluezi" cine stie ce solutie "super-concentrata" cativa ani de zile, iar e o tampenie.
  Ca sa bati vecinii la cap sa-ti mai cumpere un sampon de 500 mii lei, cand de la coltu blocului pot cumpara 8 sampoane de calitate cu aceiasi bani, iar e o tampenie.
  
   Insa acei vanatori de recruti nu tin cont de asta. Ei nu vand sampoane bianuale sau paste de dinti care sa te tina pana la batranete. Nu. Ei doar aburesc oameni. Si e mai usor. Daca fiecare aburit vinde o astfel de pasta de dinti.. si la randul lui mai abureste 2 care sa mai vanda 2 paste de dinti... el si-a facut treaba si "comisionu".

  Ce primesti in schimb ? Pierdere de vreme, ilusii desarte si .. ceva maruntis.

  Toate bune.

#7
TipiTop

TipiTop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 04.03.2002
Produsele AMWAY sunt excelente, confirm ce spune Catalin. Problema e ca majoritatea suntem clienti ai societatii de consum si atunci pare absurd ca o pasta de dinti tine o jumatate de an. Insa este adevarat pentru ca folosesti de fiecare data foarte putin..

Idem detergentii de vase, am folosit unul pana m-am plictisit de el si tot nu se termina, era superconcentrat :)

Cam asta despre calitatea produselor.

Despre reteta de a vinde marfa: aici e alta mancare de peste .... probabil ca s-ar fi vandut mult mai bine in sistem clasic, magazin, etc. Dar asta e o simpla parere.

toate bune

#8
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Produsele nu sint EXCELENTE...sint doar de calitate...atit si nimic mai mult. a chestii de supercontratrat si alte treburi "comerciale" am mai auzit vazut...Ca toate produsele sint "facute numai in USA" si de asta sintem satui...poate unii care inca nu stiu chestia cu GARDUL si LEOPARDUL mai cred in povesti :(

Aaaa se scoate bani....da dar nu tu cel de la baza piramidei...ci unu trecut de jumatate...tu vei fi sclavul lui...si asta e...au trecut o perioada o gasca intreaga de asemenea indivizi pe la mine la sediu si cum au venit asa au plecat...la intrebarile standard vreau sa spun ca erau bine pregatiti...la cele NEstandard aveau doar raspunsuri ambigue...marea lor cind erau pusi in dificultate...raspundeau cu : "Pantru ca e calitate USA sau ....Pentru ca poarta marca noastra " Penibili rau tare unii:)

#9
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Produsele nu le stiu, or fi bune, toata afcerea insa asa cum ai mai citit p-aici e banoasa pentru cei de sus. Eu am intalnit aceeasi poveste la HerbaLife care vind produse naturiste, iti pun in brate niste produse pe care culmea tu dai bani si incepi sa cauti clienti, daca n-ai cunostinte cu bani nu reusesti sa vinzi un shake de 20$ oricui. Parerea mea: nu te lega la cap daca nu te doare.

#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Ca sa devii membru in schema lor piramidala mai intai trebuie sa platesti o taxa de membership, ceva intre 10$ si 10 euro. Deci mai intai DAI tu bani si mai apoi incepi sa te gandesti cum sa SCOTI bani.

#11
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
da, trebuie sa cumperi un pachet de 1mil si ceva, care, zic ei daca nu-ti convine poti sa-l returnezi in 6 luni si primesti banii inapoi ... cu conditia sa nu fi consumat produsele ca asta inseamna ca ti-a placut

#12
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Am avut ocazia sa iau contact cu fenomenul Amway inca de pe vreme cand nu era legalizat in romania si se aduceau produsele din ungaria.
Sistemul promovat de ei nu imi place deloc si cred ca ar fi avut destul de mult de castigat daca ar fi mizat pe urmatoarele "avantaje" - calitate si partea de retur.
Chair daca la inceput ar fi fost greu fara aceasta autopromovare sau reclama ar fi castigat  din alt punct de vedere. S-ar fi format parerea a ceva sofisticat, o apartenenta la ceva mai distins, bla, bla....
Prezentarile sunt lamentabile si vizeaza doar oamenii supercreduli.
Am participat fara sa vreau  la 3 prezentari in total (in ultimile 2 cazuri mi s-a spus ca e vorba de un business si cu toate ca le-am spus ca nu ma intereseaza amway m-au asigurat ca nu e vorba despre asta).
Fiecare prezentare ma asigurat ca nu fac nici o greseala ca nu intru in sistem (nu ca nu as folosi vreunul din produse - asta e alta discutie). Se aduceau in discutie numele unor firme cu care nu au nici un fel de legatura - mercedes, dell, combinatii sa, sa, - ii intreb care este legatura cu ei in momentul de fata ( si mi se raspunde ca inca nu, dar de la anul. Buretii de bucatarie care nu agata ciorapii, spraiul de pantofi care maresc incaltamintea, sa, sa, sa m-au acrit.

#13
Sergione

Sergione

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.08.2004
De ce nu pomeneste nimeni si de taxa anuala pe care fiecare "sclav" trebuie sa o achite (chipurile pentru a-si reinoi "apartenenta" la acest maret sistem) ? Asta in afara de taxa de inscriere (in care intra pachetul amintit).

#14
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Idem si pentru Avon, Zepter etc.
Niste banditi.
Dar stiti care e faza nashpa: e ca unii s-au lasat de munca si au inceput cu astea zicand ca scapa de saracie si .....
La AMWAY aveau astia un dero lichid care era foarte scump, de aceea il vindeau la  "capacel". Cica era bun pentru orice, de la spalat rufe si spalat pe dinti pana la orice fel de BUBA sau zgaiba era bun  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan:  :eek:  :eek:  :eek:  :mad: .
Am luat si eu chipurile de la cineva un capacel de dero si aiurea era DEVAL(ce vremuri...!!!) curat.
Nu mai puneti botul fratilor la shmecherii d-astea!
Ne-am saturat de imbogatiri peste noapte.

#15
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
O mare pacaleala ...
Produse de super calitate ? Sa fim seriosi ....
Am mai spus-o, nisa lor de piata este constituita din supercreduli si snobi care se simt mai bine stiind ca folosesc un produs "superconcentrat si cu super-calitate"

#16
Ken

Ken

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2004
Acum multi ani am fost la o prezentare si ne-au spus ca putem testa orice: Am vrut sa testez  un suc de portocale (cum aveam Oranjada pe vremuri) si au dat-o cotita ca nu ar trebui sa desfac plicul. LOL    ;yeslol;

#17
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
totusi produsele amway sunt calitativ peste medie

...ceea ce nu mi se pare ok, este faptul ca pentru un plus de 10-15% la nivel calitativ sa platesti cu 150-300% mai mult...

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
voi nu va ganditi ca tot sistemul asta piramidal, cu toate comisioanele de sus pana jos il platiti in momentul in care cumparati un produs? ei sustin ca acest sistem este mai ieftin decat sistemul clasic!? produsele sunt de o calitate normala, poate un pic peste medie si atata tot. dar scumpe al naibi. exista o categorie de oameni care daca nu au sampon de 500mii si pasta de 200 nu sunt sanatosi. este o chestie testata psihologic, de multe ori pretul induce respect fata de produs. cum scria cineva mai sus nisa lor pe piatza e fomata din supercreduli si snobi.
EndLess_Point - nu stii cata mila aveam de cei cooptati in sistem (a fost o moda o perioada aici in zona, acu rar de tot mai aud de ei), care se recomandau oameni de afaceri (in fapt comisionari) si care sperau ca o sa se imbogateasca si ei dupa o perioada, dupa modelul unuia adus la intrunirile lor care se lauda ca are pensie pe viatza de nustiu cate mii de $. nu as vrea sa te vad si pe tine asa, milogindu-te sa-ti cumpere cineva un dero prost vandabil si cu vise care nu vor dura mai mult de un an.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate