Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Statia de la Bod

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Si din nou legat de SNR:
_______

83 DE MILIOANE USD PENTRU MODERNIZAREA RETELEI DE EMITATOARE TV

Licitatia organizata de SN Radiocomunicatii pentru modernizarea retelei de emitatoare TV a fost castigata de companiile Rohde&Schwarz GmbH - Germania si Marlink Communications – Liechtenstein. Valoarea celor doua contracte este de 83,3 milioane de dolari. Conform oficialilor SNR, echipamentele vor fi livrate in baza unor credite de tip furnizor, asigurate de Deutsche Bank, in cazul Rohde&Schwarz, si de Raiffeisen Bank Romania, pentru firma din Liechtenstein, cele doua contracte urmand sa fie finalizate în anul 2006. Imprumuturile Deutsche Bank si Raiffeisen Bank Romania vor fi garantate de Ministerul Finantelor Publice. Radiocomunicatii intentioneaza sa inceapa aplicarea programului de retehnologizare in cea de-a doua jumatate a lui 2004, cand va începe si procesul de trecere la televiziunea digitala.
Sursa: efinance.ro

#74
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Am incercat sa gasesc "harta RRA" sau harta "RRC" pe situl www.SNR.ro dar nu dau de ele.

#75
martino

martino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.07.2004

Quote

Originally posted by RMC Info
Am incercat sa gasesc "harta RRA" sau harta "RRC" pe situl www.SNR.ro dar nu dau de ele.

Intr-adevar, e greu sa dai de ele. Prima este aici , a doua aici. Succese.

#76
RF_head

RF_head

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.08.2004

Andrei Cioaca, on Jul 20 2004, 14:06, said:

Nu stiu cum ai facut sa-i prinzi pe amandoi ca sunt pe aceeasi frecventa si ala de la Oslo are putere redusa... o fi fost al nostru in revizie.
Mie mi s-a intamplat odata acu 10 ani sa prind in unde medii postul Radiovacanta de la Mamaia din Bucuresti pe 1458kHz dar era in revizie emitatorul de la Craiova au de unde o fi si a lasat loc, altfel nu se putea prinde, il acoperera.

<{POST_SNAPBACK}>


153 khz, asa redus cum ziceti voi s-ar auzi lejer ziua pana in Germania, daca acolo nu ar fi un post local pe 153 khz. ..cu radio bun, sa zicem de masina, nu Domotec sau alte din astea. De prin Ungaria incepe sa intre peste el postul german.

Puterea pe care o are acum e suficienta, daca ar fi singur in Europa pe frecventa de 153khz, ar fi receptionabil pe o raza de cel putin 1500 km. (repet cu radio bun)

1458 Khz Radiovacanta se prindea pe medii constant, ziua, din Bucuresti Dr Taberei, in jurul anilor 90 (plus minus cativa ani)

Repet, e vorba de receptie ziua la pranz si vara, dar cu un radio serios.

Daca cineva poate recomanda un aparat de radio (portabil, stationar, de masina) bun (capabil de performanta), astept pareri.

Edited by RF_head, 21 September 2004 - 21:41.


#77
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
In data de 1 decembrie 2003 a fost dat in folosinta emitatorul in Cluj (in localitatea Juc) pe 909 KHZ . Stiti mai multe despre acest emitator ? E mult mai puternic decit fostul emitator. Cind nu emite Clujul si exista conditii meteo favorabila pe acelasi frecventa se prinde si radio Constanta. Acest emitator emite programul Radio CLUJ si Radio Romania Regional. Nici pe site-ul SNR-ului nici pe site-l radioului nu se gaseste nici o informatie, privind puterea , inaltimea antenei, harta de acoperire etc :mellow:

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
909kHz are 200kW. Probabil emitator digital Harris.

"ROU Radio Cluj/România Actualitata, Jucu 200 0355-2000 (Su from 0600): Ukrainian on Mo 1045-; Hungarian 0600-0800 (Mo-Sa), 1300-1600 (Mo-Sa), 1200-1600 (Su); also
programmes from Radio Constanta and Radio Antena Satelor"

Mai e o statie la Timisoara pe aceeasi frecventa, 50kW.

#79
jano

jano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 11.11.2004
[Mai e o statie la Timisoara pe aceeasi frecventa, 50kW.
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]
Timisoara nu e pe 630KHZ ?

#80
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
630 are si la Timisoara, si la Voinesti etc... sunt mai multe, dar si aia de care spuneam.

#81
localuser

localuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.12.2004

bugs bunny, on Jun 2 2004, 10:54, said:

Casa bunicului meu (mai bine zis apartametul, ca sta la bloc) se afla la parcul "I.O.R.". Am aflat si ce aparat are: un "Ilmenau Super 66/55w" fabricat de "Stern-Radio-Berlin RFT" (chiar nu stiam ca e ruda cu pick-up-ul meu de acasa, la care ascult "Parazitii").

<{POST_SNAPBACK}>

Cat vrei pe radioul asta ?

#82
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Stie cineva cu ce putere mai emite acum statia de la Bod? In ultima editie a "Euro-African Medium Wave Guide" (iulie 2005) apare ca fiind "very low power", fara o cifra exacta în kW.

#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca vreo 200kW ca atata duce emitatorul nou pe tranzistoare.

#84
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
La Atena in timpul zilei se receptioneaza, dar la limita (trebuie sa ai urechi bune :D). Seara cel mai bina intra 855 si 756 Khz ! radioul meu e Sony ICF 7600 GR !

#85
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
DA' nu înțeleg, de ce vor neapărat emisie digitală pe radio, că pe radio merg bine mersi și lămpile și oferă aceiași calitate! (lămpile consumă mai mult, asta e adevărat :bigwhitegrin: ).
Să zicem că se modernizaează instalațiile; dar cu distanța de emisie ce au, n-are voie omu' să prindă România Actualități în U.K.?
Emițătoarele Radio Burești (10 kW) și Europa FM (23 kW) au lămpi în dotare?

Edited by djl, 02 April 2006 - 12:08.


#86
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on Apr 2 2006, 13:07, said:

DA' nu înțeleg, de ce vor neapărat emisie digitală pe radio, că pe radio merg bine mersi și lămpile și oferă aceiași calitate! (lămpile consumă mai mult, asta e adevărat :bigwhitegrin: ).
Să zicem că se modernizaează instalațiile; dar cu distanța de emisie ce au, n-are voie omu' să prindă România Actualități în U.K.?
Emițătoarele Radio Burești (10 kW) și Europa FM (23 kW) au lămpi în dotare?

De ce digital, pai scrie chiar in manualele emitatoarelor respective ( http://www.broadcast...media/dx200.pdf ), ar fi cateva avantaje, eficienta energetica (consuma din retea aprox 230kW/h ca sa transmita 200kW RF), eliminarea unor filtre ce sunt absolut necesare la alea cu lampi, redundanta, protectie sporita la fulgere si altele.

Cu distanta de emisie e simplu... asa e norma mondiala, sa nu perturbi vecinii etc... vrei distanta treci pe unde scurte :)

Edited by andreic, 02 April 2006 - 16:28.


#87
boera

boera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.10.2004
La Bod mai sunt doua emitatoare pe unde medii:
567 kHz (50 kW) - Romania Actualitati
1197 kHz (14 kW) - Radio Targu Mures

#88
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Păi în primul rând cazurile în care este nevoie să fie ascultat postul respectiv la Londra sunt pre puţine ca să merite efortul (dacă vrei există net, exstă gprs, în germania ai deja gprs la 1 ct/mb, dar nu o dam offtopic acuma). Aceste radiouri sunt tot mai puţin ascultate, deoarece calitatea este cam slabă (de sunet e vorba), ele fiind de folos mai mult în zone izolate, unde lungimile lungi de undă sar peste munţi, îi ocolesc. Sunt de asemenea utile în cazuri de urgenţă. Tocmai de aceea se va trece pe digital (DRM), în 10 ani cred că toate vor emite digital. Şi la sistemul proaspăt implementat pe tranzistoare nu va fi o problemă. Plus că pt digital nu trebuie puteri mari. Într-adevăr şi tuburile au avantaje dar sistemul nou este perfect pt. viitoarea trecere pe digital.
Spunea cineva că la frecvenţe mari sunt mai recomandate tuburile decăt tranzistoarele. Trebuie să amintesc că la tensiunile cu care luzcrează tuburile apare problema că acestea încep să se comporte precum condensatoarele, astfel devin tot mai greu de adaptat frecvenţelor mari.

#89
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mai exista lampi pe la Bod?

#90
df5sx

df5sx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2007

View Postandreic, on Jun 23 2004, 01:58, said:

Statia de la Bod e in functie... are acuma 800 KW... a fost downgradata in timp de la 2 MW, la 1 MW si acuma 800kW.
Cu prima ocazie o sa va pun aici poze cu lampile si emitatorul, balun-ul si poate si antena... nu stiu exact ce are amicu... am un amic radioamator care a facut practica acolo si are poze.
Se prinde pana in Austria dar mai greu, in Bucuresti semnalul de la 153 are aproape 100 uV, adica ar fi un control S9 R5... pe FT1000.
Tancabesti are 250kW (855KHz).
Oricum e bine sa nu uitati ceva important... puterile astea sunt PAR / ARP adica putere aparent radiata nu puterea emitatorului !!!
In Bucuresti avem 105.3 MHz, romania 1, 10kW putere aparent radiata si vreo 2.5KW putere RMS !
PAR-ul e dat de elementele radiante de mare castig.

Stimate domnul Andreica,

Am aflat ca în anul 2003 au fost livrate 8 transmitatoare Harris de 200 kW pentru unele stattii pe unda medie si lungi din România. Stiti cumva daca si statia de la Bod are acuma unul sau mai multe din aceste transmitatoare? Unde au fost livrate celelalte transmitatoare?

Cu stima

Wolfgang Bueschel   df5sx
Stuttgart Germany

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate