Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Statia de la Bod

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar daca antena sovietica era asa de proasta, de ce naiba se prine TVR 1 ca dracu' acum?

#56
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca

Mie mi s-a intamplat odata acu 10 ani sa prind in unde medii postul Radiovacanta de la Mamaia din Bucuresti pe 1458kHz dar era in revizie emitatorul de la Craiova au de unde o fi si a lasat loc, altfel nu se putea prinde, il acoperera.


Eu am prins mai demult radio SUCEAVA (tot pe medii, spre capatul benzii - aproape de 1600KHz) in... Italia!
M-am mirat, deoarece un post local totusi nu are o emisie atat de puternica.
Se auzea chiar mai bine decat ro actualitati (tot pe medii) dar numai in anumite zile (seara, cand era si inorat afara)
Pentru BOD (153KHz) nu am avut cum sa verific caci combina nu avea aceasta banda...

#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by djl
Dar daca antena sovietica era asa de proasta, de ce naiba se prine TVR 1 ca dracu' acum?


Cine stie. Sunt cel putin 3 cauze. Eu nu stiu ce conditii de receptie ai tu exact... dar iata cam la ce ma gandesc eu ca ar fi problema:

1) Nu ai antena de UIF acordata corect pe canal si orientata corect catre statie (Centrul de emisie Herestrau).
2) Nu ai sensibilitate suficienta la Tv la receptie UIF.
3) Ai cablu lung pana la antena si pierzi pe cablu... in UIF se pierde mai mult. E recomandat cablul "de satelit".

Si ar mai fi ceva. Ai postat in alta arie ceva legat ca ai sta la 500-600m de ProTv si ca nu-l prinzi bine nici pe ala... acu stau si ma intreb, daca nu prinzi o statie de la mai putin de 1 km cum vrei sa prinzi una de la 7-8km... cred ca zona ta e baguboasa in UIF, perturbatii care nu ajung si in FIF adica acolo unde se prindea inainte (VHF-LOW). In cazul asta nu ai ce face, indiferent de statie o sa ai zgomot... nu inseamna ca statia nu e buna. Rezolva problema bruiajelor... vezi cine le produce... mai stii, poate e chiar de la Tv...


Si apropo de Tv, iata in imagine o antena de emisie Tv de mare performanta. Castigul e enorm avand in vedere numarul de paneluri cu elementi sinfazati.

Attached Files



#58
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
putin offtopic dar intreb. ce dracu e in bucurestii noi, acolo langa podul constanta pt ca e ditamai stalpul plin cu antene si relee. In spate la blocurile de la piata chibrit spre damaroaia...
o  sa fac poze cand mai trec

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Daca poti, fa niste poze  :)  Ala e centrul de emisie Herestrau.

#60
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

Quote

Originally posted by Andrei Cioaca
Daca poti, fa niste poze  :cool:

Ala e centrul de emisie Herestrau. De acolo se transmite FM si TV.

care herastrau???
deci: intersectia calea grivitei, unu mai si Bd Bucurestiinoi. o iei 50 de metrii pe Bucurestii noi si in dreaptasunt antenele. m-ati enervat. maine incerc niste poze.

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Asa ii zice, Herestrau  :P

Nu trebuie sa fie in zona, asa ii e numele... ce sa-i faci  :D

#62
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
ciudat .. ma rog.... radio TV zici? sunt doua turnuri .. unul mare .. mare si unul mai micutz.. n-am fost aproape. crezi ca imi dau voie sa le fac poze de aproape?

#63
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu daca te lasa chiar de aproape dar te poti apropia daca mergi pe linga calea ferata, de la Podul Constanta catre Baneasa...

Pe stalpii ala sunt cateva antene Tv, alea cu multi elementi panel, deasemenea antena lui 105.3MHz, alea din cate 4 dipoli sinfazati... sunt mai multe acolo.

#64
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
alea de TV le-am vazut. dar ma sunt si altele. sa vedem ca ai mei a plecat in concediu si au luat aparatul bun si mi-a ramas doar un junghi de aparat care scoate doar 640*480...

#65
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Pai io incercam sa prind TVR 1 tot in FIF. Se prinde si pe FIF, dar ca dracu'.
Normal ar trebui sa se prinda ca lumea si TVR 1, daca se prinde foarte bine TVR 2.

#66
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Veneam acasa de la mare cu trenu` si am vazut ditamai instalatia de antene si ma uitam ca prostu ... si pe urma am vazut ca sunt in Bod. Nice stuff!

La ce sunt antelele alea (radio?) compuse dintr`un fir si ridicate la vre`o 50 de metri altitudine?

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Aia e antena de emisia a 153kHz, unde lungi.

Adica asta:

Attached Files



#68
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Aia ii :)
Am vrut sa ii trag si eu niste poze cu camera de la telefon dar ploua si nu se vedea prin geamul trenului.

Mi`am amintit primul meu radio cu un tranzistor si o dioda pe care l`am facut :) Cate se puteau face cu niste piese de 2 lei. :)

#69
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
si cand ma gandesc ca la primul meu emitator n-am gasit integratul care trebuia si fugea din banda de trebuia sa stau su surubeltina la il reglez.. sa nu mai zic na nu batea decat 500 de metri

#70
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Ce vremuri bune erau :)

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Da, vremuri...

Apropo de retehnologizarea radio:

---
Coordonarea eforturilor de dezvoltare, in vederea modernizarii infrastructurii de emisie radio TV, pentru alinierea la nivelul european si mondial, a reprezentat pentru Radiocomunicatii s.a., o prioritate esentiala a ultimilor ani. In cadrul acestui amplu proces de retehnologizare a echipamentelor de emisie pentru radiodifuziune si televiziune, proiectul demarat in colaborare cu firma Harris in urma cu doi ani de zile este deja finalizat in proportie de 95% .

Cele doua programe radio, cu acoperire nationala ale Societatii Romane de Radiodifuziune, "Romania Actualitati" si "Romania Cultural" pot fi receptionate acum in bune conditii in īntreaga tara, pe benzile de unda FM CCIR 87,5 – 108 MHz ŗi AM – in unde medii si lungi .

Printre principalele obiective indeplinite mentionam realizarea acoperirii propuse pentru arterele rutiere ale Romaniei. Pentru detalii privind frecventele de lucru īn FM si acoperirea va rugam sa consultati hartile: "Romania Actualitati" (800x600, 1024x768) si "Romania Cultural" (800x600, 1024x768).

Pentru posesorii de receptoare auto moderne, cu facilitati RDS, este asigurata receptia continua a programelor de-a lungul soselelor, cu comutarea automata a frecventelor in functie de statiile din zona.

Radiocomunicatii s.a. va pune la dispozitia Societatii Romane de Radiodifuziune, incepand cu iarna acestui an, o retea moderna de emitatori, cu performante tehnice si parametrii de calitate deosebiti, odata cu finalizarea acestui proiect ce a insemnat un deosebit efort uman si material.
---

Sursa: http://www.snr.ro/

Cica au schimbat totul cu digitale :)

#72
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Printre principalele obiective indeplinite mentionam realizarea acoperirii propuse pentru arterele rutiere ale Romaniei. Pentru detalii privind frecventele de lucru īn FM si acoperirea va rugam sa consultati hartile: "Romania Actualitati" (800x600, 1024x768) si "Romania Cultural" (800x600, 1024x768).


Si cum se poate accesa harta Actualitati sau harta Cultural?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate