Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

retele in care providerul nu permite folosirea routerelor

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#37
diablo170

diablo170

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.11.2006

View Postxeonix, on Sep 4 2007, 16:32, said:

Mda.. nesimtitii de la CZONE, Crangasi/Giulesti, 1Mai, Grivita, Militari.. etc, pe unde se mai lauda.. am un amarat de calculator si un amarat de laptop de la servici, m-am dus sa platesc abonamentul lunar si am expus problema, ca vreau sa-mi citesc mailu pe laptop in timp ce trag de pe net sau dau pe net fisiere pe DC++. Cica sa-mi mai iau un abonament.. asa mi-a zis nespalata aia de la casierie, care de-abia stia romaneste...Eu.. la mine pe propietate.. sa vina alde d'astia sa faca figuri.. pai, sa nu-i impusti ca pe caini, fi-ar mama lor...
In alta ordine de idei.. am un Linksys WT54GL, ala cu open source.. o sa-i fac upate de firmware si apoi o sa incerc sa pocnesc nenorocitu ala de TTL=1 de nu se vede. Mai bag un post cand reusesc..
Alta solutie e sa astept la poarta firme si cand vine NetAdminu lu' peshte (de fapt sunt mai multi magari de pusti, ca am scris si la ei pe forum si mi-au sters posturile.. am vorbit frumos atunci, bai astia!!!).. asa.. deci asteptat una buicata netadmin sau una gaca luzari admini cu cheia franceza in mana (au aia de deschis vanele de apa calda de la bloc) si expius problema pasnic sau direct.. ca ai dreacu, stau in curte pe seara, fac gratare si asculta melodii de petrecere, manele si lautaresti de trezesc tot cartierul.Deci, baietii, eu am o problema, voi o sa aveti mai multe, depinde pe unde va lovesc cu fieru.. asta ca diferenta de TTL de la 0 la 1, da? ... si pentru obraznicia aratatat fata de clienti, ca nu raspundeti la telefon si dati sfaturi de tot rahanu atunci cand o faceti.. pentru amabilitatea aratata fata de clienti avem batatoare de covoare, va intindem pe gardurile alea de tzeava de la ICEM ( ca si-asa nu mai folosesc la nimic) si va facem curatenia de toamna.. asa ca, mai ganditi-va....

asa mia zis si mie ala de la casierie.. un obonament nou.. pai cine le da tata banii? io in nici un caz.. sper sa rezolv problema singur.. :( cu ajutorul vostru  mai bine spus...

#38
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
pai daca chiar esti disperat, pune-ti net pe un calc. cu un proxy software (freeproxy mi s-a parut ok, altele n-am incercat), si dai net mai departe...
bytheway si in Arad este o firma care nu admite modem (nu se poate, nu ca nu admite), dar nu mai stiu cum ii zice. E pe wireless, si isi face un fel de autentificare la butare... ruterul nu stie... si mai si e pe usb.

Edited by adiharan, 23 September 2007 - 21:22.


#39
new_master

new_master

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2007

View Postalex.bumbacea, on Sep 16 2007, 02:44, said:

viteza la fiberlink o sa se dubleze(asta e valabil pentru extern), iar tot ce inseamna romania e imensa fata de ce aveai inainte(am atins cu abon de 9$ 7MB/s).
La fiberlink nu iti trebuie ip-uri identice. Conexiunea se asemana cu dial-up-ul, numai ca "linia telefonica" e acum cablul de retea. Ideea e ca fara router nu o sa poti sa folosesti ambele calculatoare concomitent.


Si daca pun router o sa am un ip permanent ?

Daca nu, cum pot sa fac sa ramana mereu acelasi IP ?

#40
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View Postnew_master, on Sep 27 2007, 10:45, said:

Si daca pun router o sa am un ip permanent ?

Daca nu, cum pot sa fac sa ramana mereu acelasi IP ?

Ip-ul permanent nu tine de faptul ca folosesti sau nu router. Depinde de ce iti da providerul. Pe vremea cand exista cable link ip-ul era permanent(ei spuneau ca nu e permanent  :lol: ). Acum, de cand cu fiberlink nu stii ce ip ti se va pune la urmatoarea conexiune.

Routerul contine un script care se paote conecta la un serviciu gen dyndns si sa-ti modifice ip-ul unei adrese(ex: alex.dyndns.com). Eu am folosit solutia asta(fac vpn acasa) si mi-a mers intotdeauna. ;)

#41
new_master

new_master

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.09.2007
Si daca las routerul sa mearga permanent ?

#42
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007

View Postnew_master, on Sep 27 2007, 12:03, said:

Si daca las routerul sa mearga permanent ?
Mai pica conexiunea. Eu am reusit sa tin o conexiune activa maxim 10 zile. Dar de ce nu folosesti dyndns? E gratis si e mult mai usor de tinut minte decat o adresa de ip

#43
Znuff

Znuff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.01.2006
Topicu' a degenerat... Era vorba despre REȚELE CARE NU PERMIT folosirea routerelor, adică cele care care setează TTL=1 =/

#44
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Primele posturi din topic explica subiectul tratat aici.

Discutiile tehnice privind modul de realizare a acestor interdictii sau manifestarea sunt discutate in posturi separate.

Providerul si locatia sunt suficiente, restul sunt off-topic.

#45
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007
SMN NETWORK TTL-1 ...........DAR  PROXY+ REZOLVA PT CEI CARE NU DETIN UN ROUTER.

#46
mihaituica

mihaituica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.09.2003
Router-ul SpeedTouch 546v6 de la RTC nu-mi permite ca intr-o retea de 20 de persoane sa zicem, sa dau net doar la 5 din ele!.   Are cineva idee cum se procedeaza?  Si ar mai fi o intrebare: dca in aceeasi retea mai adaug inca un abonament cu SpeedTouch 546v6 conexiunea de net cum va fi pe retea? Risc ca 19 sa fie pe un abonament la un moment dat si o singura persoana sa fie pe celalalt?

#47
alex.bumbacea

alex.bumbacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.03.2007
Situatia 1:poti sa faci filtare pe dns. din cate stiu orice router are asa ceva. faci niste ip-uri prioritare(care nu au restrictie) si pui rule sa faca drop(pentru restul) sau sa intoarca un ip din lan.
Situatia 2:Daca iti iei doua abonamente trebuie sa te hotarasti de la inceput cine va trece prin conexiune1 si cineprin conexiune2(asta datorita structurii retelei tcp\ip, ce ip-uri o sa aiba clientii). A doua varianta ar fi sa pui un server care sa flitreze traficul in functie de continut: p2p sa treaca prin counexiunea1 si http, ftp, mail prin conexiunea2.

#48
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
Si reteaua mea (KL-Net Pitesti) are ttl=1 spre clienti. In contract se specifica explicit "furnizarea serviciului de acces internet catre un singur calculator PC al beneficiarului".
Totusi, n-am refuzat pe nimeni care mi-a spus ca vrea sa-si puna router din varii motive (laptop, calculatorul copilului, al bunicii, al pisicii) si le-am dat ttl=2.

#49
~warlock~

~warlock~

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 146
  • Înscris: 17.06.2007

View Postkrone, on Aug 13 2007, 22:59, said:

Deschid acest topic in care va invit sa postati informatii despre retelele in care providerul nu permite utilizarea routerelor.
In unele situatii acest lucru fiind mentionat in contract.

Mentionati numele retelei si localitatea.

Consultand aceasta lista cei interesati pot cunoaste aceasta limitare/interdictie inainte de a achizitiona un router pe care n-ar putea sa-l foloseasca.
Eu tocmai mi-am cumparat un laptop si tare as mai fi vut sa-mi bag un router wireless sa pot avea acces la 'net oriunde in casa fara sa fiu nevoit sa car taras fire dupa mine prin casa.
Eu tot la czone sunt abonat si sunt pur si simplu scarbit de faptul ca nu vor sa-mi dea ip routabil.
Le-am spus chiar ca sunt dispus sa platesc bani in plus pentru asta si tot nu au fost de acord.
As fi renuntat la serviciile lor fara sa stau pe ganduri insa la mine in cartier nu prea mai exista alte retele.

Sper sa dispara si astia odata cu ingroparea cablurilor :)) si sa vina altii cu oferte mai bune.
Amin!!!

Edited by ~warlock~, 23 October 2007 - 19:10.


#50
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View Post~warlock~, on Oct 23 2007, 20:10, said:

Eu tocmai mi-am cumparat un laptop si tare as mai fi vut sa-mi bag un router wireless sa pot avea acces la 'net oriunde in casa fara sa fiu nevoit sa car taras fire dupa mine prin casa.
Eu tot la czone sunt abonat si sunt pur si simplu scarbit de faptul ca nu vor sa-mi dea ip routabil.
Le-am spus chiar ca sunt dispus sa platesc bani in plus pentru asta si tot nu au fost de acord.
As fi renuntat la serviciile lor fara sa stau pe ganduri insa la mine in cartier nu prea mai exista alte retele.

Sper sa dispara si astia odata cu ingroparea cablurilor :)) si sa vina altii cu oferte mai bune.
Amin!!!
Pai parca problema la C-Zone era TTL=1 la pachetele trimise catre tine. Exista router-e care pot fi setate sa nu decrementeze acel TTL : D-link DI-524 are in firmware-ul stock asa ceva sau linksys wrt54g/gl cu firmware-uri 3rd party

#51
petree

petree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 09.11.2005
Allnetzone este una dintre acele firme care are program de conectare (Thor)

#52
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005

View Postpetree, on Oct 29 2007, 14:05, said:

Allnetzone este una dintre acele firme care are program de conectare (Thor)

Salut,

Alta retea cu limitare la TTL=1 - duras sau airbytes, nu stiu exact cum ii zice, pe calea grivitei, intre titulescu si gara de nord.
Problema rezolvata cu un Linksys wrt54gl + firmware TOMATO care te lasa sa modifici ttl-ul.

Cu bine,
Adi

#53
Victim

Victim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2007
Normal ca se poate, dar cel mai lejer e sa ai un router rezonabil, il configurezi corect, si ai net pe cate pc-uri vrei. Si daca e primul router si nu te pricepi sa-l configurezi, ai manual la el care e un fel de dummies book.  :o

Edited by Victim, 13 November 2007 - 23:47.


#54
adicoratu

adicoratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.08.2006
O mica intrebare, ce autorizatii trebuie sa aiba acesti "ISP-isti " de cartier care fac legea pe banii abonatului?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate