Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Filtre foto

- - - - -
  • Please log in to reply
951 replies to this topic

#901
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009
Felicitari! ;) De ce crezi ca ne interesa informatia asta?

#902
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Un sistem care nu permite patrunderea luminii pe lateral ar fi sistemul Elite. Si nu e la pret de obiectiv ca la altii Posted Image
Nu  l-am incercat, ma gandeam sa cumpar inainte de brexit ca dupa aceea posibil sa fie cu plus vama, tva, dar cum astia o lalaie la fel am facut si eu cu butonul "add to basket" Posted Image
@ cristi_cost daca am retinut bine esti din zona ... poate il cumperi si ne spui daca reviewurile pozitive sunt reale, inainte de brexit Posted Image.

Edited by edri, 21 March 2019 - 16:52.


#903
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ar insemna sa renunt la Cokin. Nu are review-uri rele acel sistem, o alternativa de luat in seama dar cam tarziu pt. acest weekend. Pacat ca acele filtre variabile nu sunt prea bine vazute( cel propus de Stefan e cel putin dublu fata de cat as fi fost dispus sa dau), si nu ma sperie color cast-ul cat acel efect X care se regaseste mai mult sau mai putin la toate cele enumerate de mine. Nu inteleg nici rostul celor de la Cokin de a scoate nd 10 daca nu e utilizabil pe sistemul ce il au ( problema regasita pana si la Lee de la care ai mai multe pretentii). O sa-mi cantaresc bine optiunile sa nu ajung iar in situatia sa cumpar n produse similare doar ca sa se completeze unul pe altul.

Edited by cristi_cost, 22 March 2019 - 10:11.


#904
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008

 DannyMC, on 21 martie 2019 - 15:30, said:

Felicitari! ;) De ce crezi ca ne interesa informatia asta?

Care parte nu o poți pricepe din enunțul numit titlul subiectului ?
Hă hă , vorba lu' băsexu ..

Ori discutăm despre filtre foto  , ori nu  :) .
Oricum , părerea ta nu mă mai interesează .

Sper că știi de glumă !

#905
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 hpavictor, on 23 martie 2019 - 21:40, said:



Care parte nu o poți pricepe din enunțul numit ..
Partea cu filtrul ND variabil.

#906
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009

 hpavictor, on 23 martie 2019 - 21:40, said:

Care parte nu o poți pricepe din enunțul numit titlul subiectului ?
Hă hă , vorba lu' băsexu ..

Ori discutăm despre filtre foto  , ori nu  Posted Image .
Oricum , părerea ta nu mă mai interesează .

Sper că știi de glumă !
Topicul are zeci de pagini! Iar discutia curenta era despre filtre ND!

#907
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 cristi_cost, on 22 martie 2019 - 10:10, said:

.....  sa cumpar n produse similare doar ca sa se completeze unul pe altul.

Pentru pasionatul de fotografie cumpararea a "n produse similare doar ca sa se completeze unul pe altul" face parte din fisha postului ;)

#908
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Eu folosesc filtre CPL / UV 3 peaks și ND 2 peaks de la Gobe. https://mygobe.com/uk/
Deși aș vrea să încerc sistemul sugerat de @edri (Elite) mă tot gândesc că e așa, prea incomod.

La băiatul ăsta pe site am găsit un cod de reducere de 15%. https://anthonyawake...filters-review/
”Awaken”, băgați cu încredere la checkout.

Edited by bv01, 02 April 2019 - 20:42.


#909
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
E prima data cand aud de acest producator de filtre. Par sa fie de calitate la pret un pret bun.

#910
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
CPL și UV 3 Peaks sunt chiar din sticlă schott sau cum îi zice.
Cele 2 peaks sunt tot din sticlă, dar japoneză.

#911
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010
acum cativa ani am probat si eu unul de 6 stopuri , si cand il foloseam la maximum imi iesea un x in mijlocul cadrului , asta probabil pt. ca filtrul variabil este un filtru compus din 2 CPL   ( si nu ND ) puse invers. Poate intre timp au mai evoluat , fiindca eu iti povestesc de o experienta de acum 7 ani .

Attached Files



#912
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 crokodilu, on 21 martie 2019 - 11:16, said:

Nu imi dau seama exact la ce aplicatii vrei sa folosesti ND-ul, singura lui utilitate eu am vazut-o sa ajung pe lumina la timpi de ordinul 30sec ca sa pufosez apa sau piateta cu persoane sau norii, insa aici concluzia este ca cel mai dens poate sa nu fie neaparat suficient mai ales in plin soare. Deci cumva rezonez cu DannyMC, ori 10 stopuri ori deloc.

Mai este bun cand sudezi.   Posted Image   Posted Image


Eu am un Hoya de 10 stopuri. Altereaza culorile dar fara sa le faca nenaturale. Iti dai seama doar daca faci poze si fara el.
Daca e lumina putina, afecteaza focalizarea. Au fost situatii cand am trecut pe focalizare manuala.


Acelasi efect il poti obtine lipind in PS mai multe fotografii dintr-o rafala.
Unele camere au deja functia asta implementata.


Dezavantajul la filtre este ca trebuie sa le cumperi pentru fiecare obiectiv (de regula sunt diametre diferite), dupa aia sa le si cari dupa tine.

Edited by katran, 04 April 2019 - 11:02.


#913
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 katran, on 04 aprilie 2019 - 10:57, said:

Acelasi efect il poti obtine lipind in PS mai multe fotografii dintr-o rafala.
Unele camere au deja functia asta implementata.
https://youtu.be/ypUU3lbaH4M?t=1659

Nu prea pare acelasi efect :D.
Din pacate e singurul review pe care il stiu unde s-a comparat liveND cu filtre ...

E cam ca diferenta intre bokeh facut in software de telefoane si cel facut de un obiectiv rapid. Tine cata vreme nu le compari :).

#914
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009

 katran, on 04 aprilie 2019 - 10:57, said:


Dezavantajul la filtre este ca trebuie sa le cumperi pentru fiecare obiectiv (de regula sunt diametre diferite), dupa aia sa le si cari dupa tine.
Nu trebuie sa cumperi mai multe filtre! Cumperi filtrul pe diametrul obiectivului cel mai mare si pentru restul inele step-down. ;)

Edited by DannyMC, 04 April 2019 - 12:38.


#915
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
^^step up ;)

#916
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009
Ce-mi e Baba Rada ce-mi e Rada Baba! ;)

#917
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 bv01, on 04 aprilie 2019 - 12:38, said:

^^step up Posted Image
Thread-to-thread adapter Posted Image

 StefanSC, on 04 aprilie 2019 - 11:26, said:

E cam ca diferenta intre bokeh facut in software de telefoane si cel facut de un obiectiv rapid. Tine cata vreme nu le compari Posted Image.
Nu chiar, teoretic daca captezi cadre continuu, cu intrerupere 0 intre ele si la sfarsit faci media ar trebui sa obtii cam acelasi lucru, cu avantaj ca nu mai dai bani pe filtru si poti implementa orice ND vrei, fara abetarii induse de sticla. Practic o sa ai gauri, si se va vedea mai ales daca ai lumini care se plimba prin cadru.
La focus e putin diferit, dar nici acolo imposibil de simulat insa simularea corecta presupune un fel de blur stacking (pe dos ca la focus staking), altfel dintr-un cadru simplu eventual cu AI sa se prinda care obiect e mai departat si sa il blureze, doar ce ma jucam zilele astea cu niste retele neuronale, fac astea niste vrajitorii de nu-ti vine sa crezi.

Edited by crokodilu, 04 April 2019 - 17:01.


#918
derbv

derbv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2019
Va salut cu respect.
Daca stie si poate cineva sa ma lamureasca despre doua seturi de filtre, as aprecia.
Am atasat 6 poze, e vorba de 2 seturi x 12 filtre fiecare, diferite culori si gradiente + mount ringul + diferite adaptoare pentru multe diametre de obiectiv.
Problema e ca nu au niciun label sa le pot identifica si nu stiu cum sa le caut pe net sau, mai important, ce valoare au.
Aveti vreo idee?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate