Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Filtre foto

- - - - -
  • Please log in to reply
951 replies to this topic

#883
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 calexe, on 22 martie 2017 - 17:31, said:

Da, din ce am observat eu cu filtru flare e mai deranjant.

Cele mai mari probleme sunt la fotografia de noapte - probleme mari la lumini.

Am gasit un articol care pune in evidenta problemele astea:
https://www.lensrent...ith-uv-filters/

Pozele din articol arata probleme ingrozitoare.

Dam o gramada de bani pe obiective PRO care sunt aproape impecabile si cand punem filtrele pe ele, problemele devin mai mari decat la obiectivele de kit.

Edited by katran, 18 May 2017 - 13:12.


#884
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Voi testa și eu sã vãd cum se comportã acest Hoya Fusion Antistatic. Nu mã aștept la minuni.
Filtrele trebuie utilizate cu cap. Câteodatã sunt bune - pe malul apei sau pe apã, în zone cu apã sãratã, nisip, etc..

#885
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 calexe, on 18 mai 2017 - 13:35, said:

Voi testa și eu să văd cum se comportă acest Hoya Fusion Antistatic.


Cred ca marea lui calitate este ca "respinge" praful.
Cred ca este foarte bun la WL, mai ales daca nu folosesti TC.

Eu am aproape tot timpul TC-ul pe obiectiv. M-am gandit ca daca mai pun si filtrul, o sa am probleme cu aberatiile cromatice, poate si ceva pierderi de IQ.
Tin filtrul pe obiectivul scurt. In 90% din situatii impactul este neglijabil. Dar au fost sesiuni foto in care a dat chix, in special cele de noapte.

Edited by katran, 19 May 2017 - 07:04.


#886
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Am testat aseară în cameră, la niște spoturi LED. N-am văzut durerile raportate de lensrentals, dar am văzut câteva mici rotocoale de flare care nu apar în versiunea fără filtru. Deci, conform așteptărilor, dar ceva mai bine față de alte filtre pe care le utilizam cu ani în urmă, înainte de a mă decide de a renunța la UV. Pe cadre fără spoturi de lumină nu se vede diferența cu / fără filtru. Cicala are o demonstrație clară și indubitabilă. Dacă înțelegi fenomenul vei ști și dacă e cazul și când să-ți asumi riscul sau nu.

Eu am luat acest filtru pentru 16-35 f/4L, care prin design cere un filtru pentru a avea asigurat weather sealing. Lentila frontală are "fluorine coating" care, pe lângă proprietăți anti-flare, ar trebui să protejeze și la pete, dar se pare că nu are proprietăți antistatice. Astfel că adesea, pe teren, era un chin să scap de toate firicelele de praf, care duc la probleme la poze în contra luminii cu diafragmă mică. Mă rog, soluția cu UV antistatic nu e ideală; am scăpat de praf dar mă aleg cu ceva flare. Mă așteptam. Totuși flare indus de acest UV este minor și acceptabil din punctul meu de vedere. Iar dacă mă supăr scot UV și am o lentilă frontală "lacrimă" de curată. :)

Ulterior am luat un astfel de filtru UV și pentru 100-400 f4,5-5,6L2. Inerent FOV e foarte îngust și se întâmplă mai rar să ai spoturi de lumină în cadru, mai ales cu zoom-ul pe tele (eventual și cu TC). Oricum la teste pe cadre fără spoturi de lumină nu se vede diferență cu / fără UV antistatic. Pentru tele am luat un astfel de filtru pentru foto în zone cu pericol de stropi / mâzgă / praf. Dar probabil că trebuie încercat înainte de lua o decizie - sau îți asumi riscul.

#887
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 19 mai 2017 - 07:02, said:

, in special cele de noapte.
Dece folosesti filtre noaptea?

#888
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pai filtrul UV este montat non-stop pe obiectiv (12-60mm) pentru protectie.
La primele sesiuni de noapte, nu am realizat ca sunt probleme.
Acum stiu ca trebuie sa-l dau jos....

Dar uneori uit pur si simplu ca trebuie sa-l dau jos.

#889
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Are vreo cineva experienta cu filtre ND variabile? Ma bate gandul sa cumpar unul ( hoya/tiffen/globe) care sa-mi dea pana la 8 stopuri dar nu's sigur daca merita vs 1-2 filtre fixe de 5-8 stopuri.

#890
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pentru ce situatii?
Variatii mai faci din iso, diafragma, timp expunere.

Edited by crokodilu, 21 March 2019 - 10:08.


#891
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Avantajul major al ND-urilor variabile este ca nu trebuie sa le scoti de pe obiectiv cand schimbi compozitia cadrului! Altfel unele produc niste efecte ciudate in imagini pentru ca efectul filtrului este produs de doua filtre graduale.

#892
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Da croko, dar de multe ori tot nu e de ajuns. Tocmai de asta intreb Danny daca e cineva care sa fi incercat ambele variante. Ar fi bine sa nu ma car cu n filtre dupa mine, dar nici sa arunc banii pe ceva inutil sau cu mari compromisuri de calitate nu-mi convine. Imi astept noua camera, am cateva zile libere si vremea e buna de iesit, si am simtit de multe ori lipsa unui nd de minim 5 stopuri, ce am eu e bun pt contrast si atenuarea highlights/shadows ( graduale 1-2 stopuri)

#893
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Am folosit acum cativa ani un ND variabil de 8 stopuri parca si ce mi s-a parut foarte misto a fost exact ce scriam mai sus: puteam sa focalizez pe altceva, sa schimb cadrul sau focala fara sa desurubez si sa reinsurubez filtrul.
Dar cum folosesc rar asa ceva si doar pentru expuneri lungi unde oricum nu e graba imi ajunge unul simplu de 10 stopuri.

Edited by DannyMC, 21 March 2019 - 11:09.


#894
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nu imi dau seama exact la ce aplicatii vrei sa folosesti ND-ul, singura lui utilitate eu am vazut-o sa ajung pe lumina la timpi de ordinul 30sec ca sa pufosez apa sau piateta cu persoane sau norii, insa aici concluzia este ca cel mai dens poate sa nu fie neaparat suficient mai ales in plin soare. Deci cumva rezonez cu DannyMC, ori 10 stopuri ori deloc.

Edited by crokodilu, 21 March 2019 - 11:17.


#895
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 cristi_cost, on 21 martie 2019 - 10:00, said:

Are vreo cineva experienta cu filtre ND variabile? Ma bate gandul sa cumpar unul ( hoya/tiffen/globe) care sa-mi dea pana la 8 stopuri dar nu's sigur daca merita vs 1-2 filtre fixe de 5-8 stopuri.

Daca ai bani, ia unul din astea:
https://www.bhphotov...le_Neutral.html

Altfel, ia filtre ND normale 8-10 stopuri.

Eu unul am luat Hoya VariND 3-400 si nu sunt foarte impresionat de el. In practica ai cam 5 stopuri utile, mai mult deja color cast-ul e nasol. E fragil si se zgarie destul de usor. Si adesea cat poate acel filtru nu e suficient pentru a blura apa/nori decat dimineata devreme sau la apus, cand deja un ISO100 si un f11 sunt suficiente (ce mi-e difractia, ce mi-e impactul filtrului ala)

Filtrele Vari ND sunt utile mai degraba pentru fotografia de portret cu lumini extra in exterior, unde vrei sa tragi la f2 fara sa iti intre blitul in HSS.

#896
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
ND Filter. Don’t go Variable!

ND Buying Guide

In lipasa unui astfel de filtru, daca stie aparatul de fotografiat, s-ar putea emula prin expuneri multiple.

Edited by edri, 21 March 2019 - 12:48.


#897
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
D'aia am si intrebat la ce vrea sa il foloseasca, fiecare speta are o rezolvare diferita (sau mai multe posibile rezolvari), de ex. figura cu expuneri multiple nu merge la ce zice StefanSC cu portretele, de asemenea acolo nu merge ND10, in schimb in lumina soarelui ND10 scoate timpi relativ scurti ca nu poti sa pufosezi prea mult.

Edited by crokodilu, 21 March 2019 - 12:56.


#898
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Focalizarea si compozitia nu ar fi o problema ca am cokin pt placute de 10x10 si e destul de rapid . Sau mai bine cele cu filet? O recomandare?

#899
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Nu am vazut ND cu factor mare la Cokin!
Doar Lee stiu ca au Big Stopper pe sistemul asta de filtre patrate dar aia au un holder special care nu permite patrunderea luminii pe laterale.



#900
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am pe un obiectiv Pentax 16-85 mm un filtru  CPL tip SIGMA DG pe care scrie  WIDE CIRCULAR PL 72mm  JAPAN , ma declar foarte multumit de filtrul SIGMA !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate