Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Filtre foto

- - - - -
  • Please log in to reply
951 replies to this topic

#865
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Nu adaptor ci convertor de la un filet la altul. Adaptorul il iei pe cat e si convertorul iti asigura conversia la filetul filtrului.
Vezi ca in general aparatele au deja filtru uv incorporat, in caz ca vrei neaparat filtrare uv.

Edited by crokodilu, 18 January 2016 - 12:55.


#866
Marioleonard

Marioleonard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2016

View Postcrokodilu, on 18 ianuarie 2016 - 12:53, said:

Nu adaptor ci convertor de la un filet la altul. Adaptorul il iei pe cat e si convertorul iti asigura conversia la filetul filtrului.
Vezi ca in general aparatele au deja filtru uv incorporat, in caz ca vrei neaparat filtrare uv.

Ok,  sa inteleg deci nu e bun cel de la f64 pe 67 mm ,cel din  primul post(chiar daac spune ca este pt SX 50 ) eu avand filtru UV 58 mm, nu? imi trebuie asa ceva http://www.amazon.de... SX50 HS - 58mm ? , da-mi tu un link, sau unde pot gasi
  Multumesc  Posted Image

Edited by Marioleonard, 18 January 2016 - 14:03.


#867
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil ceva de genul: http://www.f64.ro/in...la-62-58mm.html pus intre adaptorul canon si filtru, dar uita-te atent eventual intreaba la f64 sa iti zica exact.

#868
Marioleonard

Marioleonard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2016

View Postcrokodilu, on 18 ianuarie 2016 - 15:15, said:

Probabil ceva de genul: http://www.f64.ro/in...la-62-58mm.html pus intre adaptorul canon si filtru, dar uita-te atent eventual intreaba la f64 sa iti zica exact.

Ok , merci .

#869
mateius

mateius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.04.2014
ce este mai bun pentru natura?nd sau polarizare circulara?

#870
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Fiecare are alta intrebuintare.

#871
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Ambele. La nd as recomanda unul mai dens.

#872
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Daca trebuie ales doar unul dintre cele doua, atunci filtrul de polarizare circulara.

#873
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

View Postedri, on 14 martie 2016 - 03:39, said:

Daca trebuie ales doar unul dintre cele doua, atunci filtrul de polarizare circulara.
sunt bune de ceva filtrele alea mai ieftine? gen   http://ishoot.ro/ken...t-hidrofob.html

#874
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salutare,

Foloseste / a folosit cineva filtru de polarizare circulara Nisi DUS Pro CPL 77mm?

Se poate folosi cu un filtru UV (Hoya HMC UV © 77mm) si cu parasolar?

Multumesc,

#875
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Un CPL de 77mm la 77 lei face, foarte probabil, exact cât costă. Nu am Nisi, dar m-am fript odată cu un no-name ieftin și m-am lecuit. Genul ăsta de filtre nu pot fi ieftine dacă sunt bune. E vorba de funcția de bază, de acoperiri antireflex și acoperiri anti-zgâriere, metal prelucrat bine a.î. să nu se înțepenească pe filetul obiectivului, etc..

Parasolarele, mă refer la cele dedicate, se prind de regulă pe o baionetă la exteriorul obiectivului, deci nu împiedică utilizarea de filtre UV/CPL, care se înfiletează la interior. Doar dacă se folosesc inele adaptoare step-up parasolarul nu va mai putea fi montat. Aș fi atent să fie un filtru "Slim" (max 4mm la inelul metalic), altfel va crea vignetare pe obiective cu focală scurtă. În general e bine să ai un motiv întemeiat pentru a da banii pe un filtru UV. De ex. foto în medii cu praf / nisip / stropi de lichide. Altfel protecția se asigură aproape la fel de bine și cu parasolarul. Astfel de filtre generează flare când se fotografiază cu lumina din față; chiar și cele scumpe. Funcția UV e frecție.

Edited by calexe, 27 July 2016 - 13:55.


#876
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmr.fred, on 30 mai 2004 - 21:07, said:

iar dezimformezi poporul A|ex. Uite aici un filtru de polarizare pentru PS. Cat priveste utilitatea lui, el scoate reflectile si astfel imaginile par mai saturate.

pune scena din spatele unei vitrine? Peștii în apă?

#877
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Raspunde unei afirmatii de acum 12 ani?

#878
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
https://www.lensrent...tion-revisited/

#879
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu sunt un fan al filtrelor de protecție. Totuși mă enervează să trebuiască să curăț, câteodată prea des, lentila frontală de amprente, de praf sau de stropi de apă. Asta e critic mai ales la foto cu UWA contre-jour, când orice fir de praf de pe lentila frontală sau de pe filtru poate cauza probleme pe imagine.
În plus, am un obiectiv EF 16-35 f/4L IS USM care are nevoie de filtru frontal pentru a avea "weather sealing". Cei care au acest obiectiv știu la ce mă refer.

Acestea fiind spuse, am achiziționat recent un filtru UV Hoya Fusion Antistatic. Arată Hoya niște filmulețe în prezentările comerciale cu ce "știe" acest filtru. La început am fost circumspect. Dar acum, după câteva luni de utilizare, sunt plăcut surprins. Filtrul acesta chiar face ce promite. Praful nu se prea lipește de el, eventuale amprente se șterg chiar și cu pensula, stropi de apă la fel; adică nu prea e nevoie să-l ștergi cu cârpa. Curățarea e necesară foarte rar și se face rapid, adesea numai cu 2-3 suflări de pompița. Comportamentul la flare e decent. Adică mai bine fără filtru, dar se comportă mult mai bine decât alte filtre middle-end pe care le-am mai utilizat ocazional până acum (Hoya, Heliopan). Prețul UV Hoya Fusion Antistatic e în zona medie, cam +200 lei @ 72mm.

Sper să fie util.

#880
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 22 martie 2017 - 14:49, said:

.. Comportamentul la flare e decent...
La o adica si flare-ul poate sa faca parte din poveste, nu?

Stropii de apa cad sau se usuca pe el?

#881
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Da, din ce am observat eu cu filtru flare e mai deranjant. Depinde de filtru. N-am avut din cele B&W (high end) ci numai Hoya și Heliopan (middle-end). Mă refer la filtre non-anti-static. Fără filtruflare e mai redus. Dar dacă ai soare în cadru, lentila e murdară și tragi la diafragmă mică atunci poza iese nasoală. Fiecare zgaibă de praf sau murdărie de pe lentila frontală se va vedea în poză.

Pe Hoya Antistatic stropii alunecă. Stau ca nișe biluțe pe sticla filtrului. Sufli cu pompița sau cu gura și se duc spre margini, apoi cad pe jos (dacă ții obiectivul orientat în jos).

Edited by calexe, 22 March 2017 - 17:39.


#882
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu mai sufla cu gura sa inlaturi apa sau praf. Fara sa vrei poti stropi cu saliva si indiferent de proprietatile hidrofobice ale suprafetei de sticla, se lipesc destul de tare, mai ales daca apuca sa se usuce.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate