Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Intrebari de inceput!

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
iulianbr

iulianbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2006
Salut!
Se da situatia din desen. Se ridica urmatoarele intrebari:
1) Vreau sa fac casa cu calcan spre vecinul 2, am nevoie de aprobarea lui, chiar daca nu are casa pe partea mea, si sapaturile mele de fundatie nu i-ar afecta casa? Nu am vorbit inca cu el, dar daca se dovedeste "rauvoitor" nejustificat, se poate castiga un proce pe aceasta tema? Sa-mi pot construi casa pe terenul meu, fara sa-l afectez cu nimic? Ca umbra, oricum peste strada sunt blocuri....
2) Pe razor e un nuc vechi uscat pe jumate. Se cere vreo autorizatie de taiere? Vecinul se poate opune?
De mentionat ca acum vreo 30siceva de ani, parintii mei i-au dat (gratis) o fasie de aproape un metru din terenul lor, ca nu aveau loc sa treaca pe linga casa cu masina. Poate nu uita asta...
3) Care e distanta minima la care ma pot apropia cu constructia de strada? 1,5m? Sper!
Ca orientare, terenul e in sector 4, cvartalul dintre Oltenitei, Giurgiului, Brancoveanu, Gazarului, pe langa stadionul Autobuzul (asa se mai chiama?)
4) Pe tren e o casa veche care ramane locuita de tatal meu. Vrem sa demolam doar ultima camera, (cea punctata). Ca propietar al ambelor cladiri, pot sa le construiesc cum vreau eu cu 1m intre ele? As avea voie sa le lipesc dar nu sa las 1m intre ele?
5) Cum e cu coeficientul de ocupare? Depasesc 50%, poate chiar si 60%. Pot incerca, la nevoie, o mica ilegalitae, sa promit ca demolez magaziile dupa ce nu mai am nevoie de ele cu santierul, si apoi sa ma fac ca ploua?
6) Pot gasi un arhitect caruia sa-i arat schitele mele, si sa-mi faca proiectul dupa ele? Sunt logic si coerent, preiectul nu contine aberatii si ambitii inutile.

Attached Files



#2
iulianbr

iulianbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2006
P.S.  "Vecin 1" e un unchi, dar nu vreau sa construiesc calcan cu el din mai multe motive, unul fiind ca e vorba de case de paianta, si eu vreau demisol...

#3
iulianbr

iulianbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2006
Hei, din ce am citit pe acest forum, se mai ridica o intrebare, avand in vedere ca nu pot incepe lucrarile decat la anul (e vorba de acte):

0)  E adevarat / in vigoare deja, ca nu se mai dau aprobari de constructie decat pe loturi de mai mult de 500m2 ?
Dar in bucuresti rar gasesti asa ceva! Eu o sa am vreo 280m2, si o parte ocupati deja! Ce sanse am sa-mi pot face casa?

Answer PLEASE !

:worthy:

#4
iulianbr

iulianbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2006
Hei, nu stie nimeni nimic?
:huh:
:worthy:

#5
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Nu inteleg de ce nu te lipesti la calcanul din stanga, in continuarea casei vechi, si preferi labirintul asta care este si urat, si nefunctional...
Nu stiu cine ti-a zis tie ca retragerea minima fata de strada e 1.5m... Retragerea minima fata de strada este data in pug sau in puz-ul sectorului si este de cele mai multe ori minim 5m. Poti construi mai aproape de strada cu conditia ca si casele de langa tine aiba aceeasi retragere...
Aprobarea vecinului, crede-ma, este cea mai mica problema a ta acum, asa cum se prezinta situatia. Esti pasibil sa nu te incadrezi in CUT si pentru asta o sa ai nevoie de PUZ adica cateva mii de E si cateva luni bune asa ca mai bine mergi tu la un arhitect, spune-i ce vrei tu de fapt sa faci acolo si el iti va spune care sint posibilitatile reale pe terenul tau.
...si nu inteleg de ce nu postati voi problemele de genul asta sus la threadul special de proiectare/legislatie  :huh: eu nu ma prea uit la threadurile de aici si cum punkt vad ca si-a luat concediu puteti sa asteptati cam mult dupa un raspuns

Edited by renderman, 15 August 2007 - 21:35.


#6
iulianbr

iulianbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2006
Am mutat subiectul unde ai zis.
Nu observasem...
Multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate